01 Temmuz 2013, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • 2003 ten önce develetin başına çöreklenen beyaz Türklerin kırıntıları ve onların şımarık çocukları THY nin nimetleriyle adam olmuşlardı. Her ay cümbür cemaat pass biletlerle dünyayı turlarlardı. Anaları, Babaları çeşitli komisyonlarla, servetlerine servet katarlardı. Onlara, yurtdışı, pilotluk, md lük gibi imkanlar altın tepside sunulurdu. Hatta sendika ile ilişkilerde gayet al gülüm ver gülümdü. Ezilen yine ezilirdi. Yurtdışı akademi tarzı okullarda sertifika, diplomada uydurmuşlardı. Yurtdışında okudum diye kasılırlardı. İki kelime ingilizceyi biraraya getir desen hemen altındakilere koşarlardı. Şimdide Hamdi ve avanesi, başta Faruklar vb. yani esmer Türkler aynı saltanatı devraldılar. Ye babam, ye, gez babam gez. Düne kadar sıradan satış elemanıyken şimdi gn md. yardımcılıkları falan gibi makamlarla insanlara tepeden bakmalar. Yaptıkları eziyetlerin haddi hesabı yok. Esat marazlısının ağzıyla insanların ekmeğini elinden almalar. Sonra o Esatı baştan savmalar. Vebal ki ne vebal...
  • insanlar kendi sartlarini nasil duzeltebilecegini dusunup hakkini aramak yerine kendinden daha iyi sartlari olan kisilerin kendi durumlarina dusmesini istiyor.bu engineer larada anlam veremiyorum.lisansli teknisyenin onlardan cok maas almasi zorlarina gidiyor herhalde.kendilerini bulunmaz hint kumasi saniyorlar.tef mezunlari muhendis olsunda o zaman anlasinlar imza yetkisi olan,psikoloji egitimi almis ve saha tecrubesi olan teflermi yoksa onlarmi daha cok aranacak.
  • İnsan kaynakları tarafından maaş ve imkanları söylenilerek kandırılıp eğitime alınan 6 ay eğitimden sora 6 ay bekletilip bunca borca harca girdikten sora, sendikayla anlaşamadık diye habom kurup sabredin gaza gelmeyin düzelecek telkinleriyle zorla evlere şenlik sözleşme imzalatılan komik rakamla başlatıp simit parasına mesaiye zorlatılan, sınıf arkadaşıyla aynı işi yapıp 3te1 ücrete mecbur bırakılan, her tarafta taşeron imalarıyla dalga konusu olan, yine sınıf arkadaşı pass hakkıyla tatil fikri ararken, thy uçakları haricinde firmalardan aylar öncesinden bayramda eve gidebilecekmiyim kaygısıyla bilet ayırtamayan (vardiya değişikliği mng- habom ), aylar öncesinden kesin tarih diyerek kandırılıp kervan geçmez yerlere düşük kira için taşınıp, sonra hadi mng'ye denilip onların servisini kullanmaya zorlatılan (servisin gitmediği yerler olup gitse bile normal düzende 3,5saat yolculuğun ardından eve ulaşabilen ) insan yerine koyulmayan -arkşlar O değerli İNSANLARA HAKLARINI helal edeceklerm
  • ENGIN SEN DAHA COOK DUSUNURSUN SEN DUSUN KAZ YONULUYOOOOR.
  • Insan faktörleri dersinde bir meslekte uzmanlık için en az 7 yıl çalışmak gerketiği yazıyor..okuldan yeni mezun mühendise henüz mühendis olmadığını,Yüksek okul mezunu arkadaşa henüz uçak teknisyeni olmadığını anlatıncaya kadar 1 yıl geçiyor..7 sene çalışıp bileziği koluna taksın arkadaş sonra maaş haklarından bahsetsin..ülkede 8 milyon kişi asgari ücrette çalışıyor.
  • Çok az kaldı... Teknik öğretmenler mühendislik tamamlama ile mühendisliğe geçsin o zaman habomda çakışacak teknik eğitim fakültesi mezunu kalacak mı bakalım... Gerçek mühendislik nasıl olurmuş görecekler.
  • Kardes sen bunlari soylerken nasil yani bba habei yoksa dogrumu
  • Habomda herkezin dileği gerçek olacakmiş. Şuanda herkezin isteklerini bir bir aliyorlar 1e 3 veriyorlarmiş. İkramiye Thy Teknikteki gib 3 ayda bir değil her ay varmiş Özel sigorta en kralindan olacakmiş, izinler 2 katına çıkmış, istediğin zaman mazaret yazmadan işe gelmemezlik vb daha birçok şey suanda masadaymiş... Anlayacağiniz hayaller dünyasinda gibi hissedeceksiniz kendinizi... Herşey Güzel Olacak Habomcuyuz.biz
  • MNG-HABOM birlesmesinde Idari Kadro ve Yöneticiler HABOM'dan mı olucak? Yoksa yönetimi THY Teknik A.S. mi üstlenecek? Firmanın adı ne olacak? İdari Kadro ve Yönetici adayarı ne zaman iş başvurusunda bulunabilecek? Kalifiye personel/yönetici/uzman/mühendis İstihdamı sağlanarak Türkiye ekonomisine katkı sağlanacak mı? Yoksa zaten koltukların sahipleri belli mi?
  • işten çıkarılan 305i merak ediyorum mahkemeleri kazanmışlardı işe geri döndülermi yoksa hamdi topcunun gazabınamı uğradılar bilgisi olan paylaşsın lütfen .

HABOM - HAMDİ TOPÇU’DAN TEHDİT VE TEKNİK AŞ METAL İŞ KOLUNDA

Bu haftanın gündem konuları, yine THY-Sendika ilişkileri ve HABOM odaklı oldu. Öncelikle, adeta çıkılmaz hale gelen THY grevi ile ilgili önemli bir iki noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Bildiğiniz üzere; THY her ne kadar bu grevden etkilenmedik dese de, buna inanmak güç.

THY ve Hava-İş Sendikası arasında süre gelen bu uyuşmazlık, THY’nin; Hava-İş Sendikasının uyguladığı grevin, yasal olmadığı iddiasıyla mahkemeye vermesi ile hareketlenmişti. Bu hareketlenme sonucunda, mahkemeye gidilmiş ve Hava-İş Sendikasının uyguladığı grev, THY’nin aksine görüş belirtmesine rağmen yasallık kazanmıştı.

THY’nin kaybettiği bu mahkeme sonrasın da, istediğini elde edemeyince tutuştu ve THY ve Hava-İş, 24 ve 25 Haziran tarihlerinde iki kez görüştüler ve sonuç alamadılar. Bu aşamalardan sonra, THY’nin tek adamı Hamdi Topçu, kurumsal bir yapıya sahip THY’ye yakışmayacak tehditkâr bir tarzda, (resmi bir kimlik taşımayan bir tweet aracılığı ile) 27 Haziran 2013 tarihi saat 15’00’e kadar grevden vazgeçip işe başlamak isteyenlere, kapılarının açık olduğunu, bu tarih ve saatten sonra dönmek isteyecekleri işe başlatmayacaklarını bildirdi. 

Bilindiği üzere, THY resmen grevdedir ve yasalara göre; greve katılan çalışanların hizmet akitleri askıdadır. Bu nedenle, işveren, greve katılmış olan işçilerin iş akitlerini feshedemez. THY’nin tek adamı olan Hamdi Topçu’nun “şu tarihe kadar veya bu tarihe ve şu saate kadar” biçiminde süre vererek ilettiği gözdağı dolu öneriler, yasalara aykırı olduğu gibi, aynı zamanda grev kırıcılığı yapmaktır, suçtur! Bunun yanı sıra, etik de değildir.

Bu tweet aracılığı ile mesaj sonucunda; 50 civarında THY çalışanı işe dönmüş deniyor. Daha önce yazdığım gibi, bu saatten sonra işe dönenler, grev bittikten sonra işveren tarafından uygulanabilmesi olası mobbing’ e ( psikolojik taciz) hazırlıklı olsunlar.

Bu arada; Hava-İş de boş durmayıp, THY’nin grev kırıcılığı yaptığını iddia ederek açtığı davada, bilirkişi raporu ile haklılığı konusunda öne geçse de, mahkemelerin bilirkişi raporları dışında karar verebildikleri, bizim gibi ileri demokrasi uygulanan ülkelerde sıklıkla görülebilen bir uygulamadır. Şimdiye kadar; THY’nin, grevin yasal olmadığı iddiasıyla açtığı mahkemeyi kaybedip, Teknik A.Ş’nin çok yakında tekrar Metal iş kolunda değerlendirileceği konusunda yaptığım tahminlerin tuttuğuna tanık oldunuz.

 THY’nin grev kırıcılığı yaptığı konusu, benim de kulağıma gelen bir duyumdu. Hatta ben bir adım daha ileri gidip, THY Hat Bakım’ın sıkıştığında, Teknik A.Ş’den eleman desteği aldığını da duyum olarak almaktayım.  

Grev aşamasında greve katılmak kadar, greve katılmayarak çalışmak da yasaldır. Ancak bir savaşta, kavgada veya bir sözleşmede, kurallar neyse, iki taraf da bu kurallara uymalıdır. Bu grevde taraf olmadığım gibi, THY ve Hava-İş’in hiçbir yöneticisi ile aramda uzaktan yakından bir ilişki olmadığını da tüm okurlarım bilmektedirler. Benim karşı olduğum; güçlünün güçsüzü, kurallara uymadan, yasaları hiçe sayarak veya kılıfına uydurarak ezmeye çalışmasıdır. İşte buna dayanamam!

Bu süreçte, gördüğüm kadarı ile kural dışı oynayanın THY olduğunu gözlemliyorum. 

THY Hava-İş in açtığı ve bilirkişi raporu ile öne geçtiği bu davayı da kaybederse, iş daha çok sarpa saracak. Çünkü; grev aşamasında görev değişikliği yapılamayacağı gibi, kapsam dışı pozisyonlarda çalışan personel, kapsam içi görevlerde değerlendirilemez. Ayrıca, grevin başladığı tarihten bu yana, bir tane bile eleman alamaz.  Hava-İş bunu bilirkişi raporunda kanıtladığı gibi, mahkemede de aynı başarıyı sağladığında, THY ceza almaktan başka, büyük bir prestij kaybına daha uğrar. Çalışanlarının gözünde de ne duruma düşeceğini, varın siz hesap edin…

Sonuç olarak; THY çalışanının, grevden kazanımlarla çıkmasını ve THY’nin de daha fazla zarara uğramamasını ve saygınlığını korumasını diliyorum.

Bakın şimdi, 17 Aralık 2013 tarihinde yazdığım “THY-TEKNİK A.Ş-HABOM-MNG TEKNİK VE LİSANS SORUNLARI”başlıklı köşe yazımda, THY işvereninin, Teknik A.Ş’yi 15. iş kolu olan, taşımacılık iş kolundan; 12. iş kolu olan metal iş kolunda değerlendirmeye çalıştığını yazmış ve bunun mantıksızlığını şu sözlerle açıklamaya çalışmıştım.

Teknik A.Ş’de uçak ve uzay aracı yapılmıyor ve bunlarla ilgili makine yapımı falan yok. Uçak mutfağı (galley) yapmak, koltuk yapmak, küllük yapmak, makine yapımına girmez. Girse bile, ana iş; uçak bakımıdır” diyerek yanlışlığı anlatmıştım. Ayrıca, THY daha önce de bu konuda bir girişim yapmış ve bu girişim, Yargıtay’ca geri çevrilmişti.

Ancak, bu kez THY; Teknik A.Ş’ yi metal iş koluna -her nasılsa- sokuverdi. Hava-İş, tabi ki bu haksız ve mantıksız iş kolu değişikliğine mutlaka itiraz edecektir. THY’nin  Teknik A.Ş’de uygulamak istediği sarı sendikacılık (işveren sendikacılığı) arzusunu THY’de de uygulamak isteyeceğini ve yön verebilecekleri bir sendika yönetimi ile evcilik oynamak isteyeceklerini düşünüyorum. (Tabii ki tutarsa…) 

HABOM

Habom adı altında çalışan genç teknisyen arkadaşlarımın çoğunun THY/Teknik A.Ş ‘de işe başlatılma sözüyle işe alınıp, daha sonra HABOM adı altında çalıştırıldıklarını ve Teknik A.Ş’nin ücret ve bir çok sosyal haklarından mahrum bırakıldıklarını yakından bilmekle beraber, bu konuda bir çok kere yazı yazdığımı biliyorsunuz.

Gönül isterdi ki; HABOM diye çakma bir şirket olmasın ve tüm işe başlatılan teknisyenler Teknik A.Ş nin kadrosunda ve onların aldığı haklara sahip olsunlar.

Ancak bu daha önce nedenlerini uzun, uzun yazdığım THY-Sendika anlaşmazlığı nedeniyle HABOM isimli bir şirket oluşturularak Teknik A.Ş ye alınacaklar buraya alınmaya başladı.  

Şimdi ki durumda MNG Teknik ile HABOM 1 Temmuz 2013 tarihi itibarı ile resmen birleşiyor. Bu birleşmeden doğacak çocuğun hala ismi yok. Bu çocuğun ismi ne olur bilinmez, ama bence yabancı müşterilerin kolaylıkla anlayabileceği bir isim olan “Turkish MRO” olabilir.

Ücretler ve sosyal haklar konusu için düşünülen; öncelikle, 1 Temmuz olarak USD/TL paritesini TL’ye çevirip MNG çalışanlarının ücretlerini USD’den TL’ye çekip Habom’dan gelenlerle kıyaslayıp, yüksek olanı kabul etmek gerekir.

Aynı işi yapan, aynı seviyede çalışanların, eşit ücret alması işin adil olanıdır.

Lisanslı teknisyenler genelde MNG Teknik’te varlar. Lisanslı teknisyenlerin ücretleri ise; MNG Tekniğin lisanslı teknisyenlere verdiği USD bazlı ücretin TL’ye çevrilmiş hali olacak gibi görünüyor. Teknik A.Ş’den zorunlu emekliliğe tabi tutulacak bir çok kişi, Habom-MNG Teknik karması olan şirkette çalıştırılacak gibi görünüyor.

Ayrıca; THY/Teknik A.Ş nin Toplu iş sözleşmesinde alacağı kazanımların aynısı Habom-MNG Teknik karışımı şirkete aynen uygulanmalıdır.

HABOM - HAMDİ TOPÇU’DAN TEHDİT VE TEKNİK AŞ METAL İŞ KOLUNDA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (45)

THY aynı THY ~ 5 yıl önce
2003 ten önce develetin başına çöreklenen beyaz Türklerin kırıntıları ve onların şımarık çocukları THY nin nimetleriyle adam olmuşlardı. Her ay cümbür cemaat pass biletlerle dünyayı turlarlardı. Anaları, Babaları çeşitli komisyonlarla, servetlerine servet katarlardı. Onlara, yurtdışı, pilotluk, md lük gibi imkanlar altın tepside sunulurdu. Hatta sendika ile ilişkilerde gayet al gülüm ver gülümdü. Ezilen yine ezilirdi. Yurtdışı akademi tarzı okullarda sertifika, diplomada uydurmuşlardı. Yurtdışında okudum diye kasılırlardı. İki kelime ingilizceyi biraraya getir desen hemen altındakilere koşarlardı. Şimdide Hamdi ve avanesi, başta Faruklar vb. yani esmer Türkler aynı saltanatı devraldılar. Ye babam, ye, gez babam gez. Düne kadar sıradan satış elemanıyken şimdi gn md. yardımcılıkları falan gibi makamlarla insanlara tepeden bakmalar. Yaptıkları eziyetlerin haddi hesabı yok. Esat marazlısının ağzıyla insanların ekmeğini elinden almalar. Sonra o Esatı baştan savmalar. Vebal ki ne vebal...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazik ~ 5 yıl önce
insanlar kendi sartlarini nasil duzeltebilecegini dusunup hakkini aramak yerine kendinden daha iyi sartlari olan kisilerin kendi durumlarina dusmesini istiyor.bu engineer larada anlam veremiyorum.lisansli teknisyenin onlardan cok maas almasi zorlarina gidiyor herhalde.kendilerini bulunmaz hint kumasi saniyorlar.tef mezunlari muhendis olsunda o zaman anlasinlar imza yetkisi olan,psikoloji egitimi almis ve saha tecrubesi olan teflermi yoksa onlarmi daha cok aranacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eng yazana ~ 5 yıl önce
eng rumuzlu yazan kişi büyük olasılıkla mühendis değildir.thy mühendisleri çok yoğun çalışan insanlardır.bu tip sitelere girip değerli vakitlerini kaybetmek istemezler.olsa olsa taşeron olabilir.ya da taşeron bir mühendis.
Adalet (1) ~ 5 yıl önce
İnsan kaynakları tarafından maaş ve imkanları söylenilerek kandırılıp eğitime alınan 6 ay eğitimden sora 6 ay bekletilip bunca borca harca girdikten sora, sendikayla anlaşamadık diye habom kurup sabredin gaza gelmeyin düzelecek telkinleriyle zorla evlere şenlik sözleşme imzalatılan komik rakamla başlatıp simit parasına mesaiye zorlatılan, sınıf arkadaşıyla aynı işi yapıp 3te1 ücrete mecbur bırakılan, her tarafta taşeron imalarıyla dalga konusu olan, yine sınıf arkadaşı pass hakkıyla tatil fikri ararken, thy uçakları haricinde firmalardan aylar öncesinden bayramda eve gidebilecekmiyim kaygısıyla bilet ayırtamayan (vardiya değişikliği mng- habom ), aylar öncesinden kesin tarih diyerek kandırılıp kervan geçmez yerlere düşük kira için taşınıp, sonra hadi mng'ye denilip onların servisini kullanmaya zorlatılan (servisin gitmediği yerler olup gitse bile normal düzende 3,5saat yolculuğun ardından eve ulaşabilen ) insan yerine koyulmayan -arkşlar O değerli İNSANLARA HAKLARINI helal edeceklerm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ah benim ~ 5 yıl önce
bu insanlar bir acayip ..kendi imkanlarımı nasıl düzeltebilirim nasıl örgütlenip mücadele ederek haklarımı ararım diye düşünmek yerine kendisinden yıllarca önce işe giren çalışırken abi dediği insanın ekmeğine göz dikmekle meşguller.ah benim cahil kardeşim şu an seni evine götüren servis imkanının bile kazanılması için senin o çok para alıyorlar dediğini abilerden kaç tanesi işten atıldı bilirmisin sen? bu şirkette kaç sene teknisyenle aynı işi yapıp temizlik işçisi maaşı alanlar oldu.birtem nedir bilirmisin sen? size de kızmıyorum çoğunuzun thy ile uçakla,havacılıkla ile alakası yok.çalıştığınız şirketin geçmişine dair en ufak bilginiz yok.bunun için de geleceği göremiyorsunuz.
ENGI.CEVAP ~ 5 yıl önce
ENGIN SEN DAHA COOK DUSUNURSUN SEN DUSUN KAZ YONULUYOOOOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sinerji ~ 5 yıl önce
Insan faktörleri dersinde bir meslekte uzmanlık için en az 7 yıl çalışmak gerketiği yazıyor..okuldan yeni mezun mühendise henüz mühendis olmadığını,Yüksek okul mezunu arkadaşa henüz uçak teknisyeni olmadığını anlatıncaya kadar 1 yıl geçiyor..7 sene çalışıp bileziği koluna taksın arkadaş sonra maaş haklarından bahsetsin..ülkede 8 milyon kişi asgari ücrette çalışıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sin ~ 5 yıl önce
senin bu dediğini herkes biliyor, bilen uyguluyor mu? 7 senede uzmanlaşacak adamlara sözde uzmanların insan faktörleri tazleme eğitimini 2 yılda bir en az 12-13 kez almış adamların ve bu adamların bu derste söylenenleri defalarca duymalarına rağmen uygulamadığına ne diyeceksin? 1 yıl geçer geçmesine teknisyen olmadığımızı anlatmayada 20-25 yılı geçmiş adamlar bu insanlardan 1 senede uzman olmalarını beklerse, ancak bir uzmanın yapabileceği işleri bir başlarına yapmaya zorlarlarsa sen bana hangi insan fakötrü hangi adaletten bahsedeceksin? git bir bak o 1 yılda laf anlatılmıyor dediğin mühendis ve teknisyene ne işler yaptırılıyor araştır sonra burada resmiyete dökülmüş kurallarla konuş. sen 7 yıllık birinin yapacağı işi 1 yıllık adama verirsen yapamadı veya yapmıyor diyede abuk sabuk konuşur azarlarsan elbette bu durumda önce maaştan bahsedecek adalet gereği.bu da zoruna gitmeyecek. kaldı ki maaştan bahsedilme nedeni o insan faktörleri derslerini verdirtenlerin sözlü olarak beyanları
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Çok az kaldı... Teknik öğretmenler mühendislik tamamlama ile mühendisliğe geçsin o zaman habomda çakışacak teknik eğitim fakültesi mezunu kalacak mı bakalım... Gerçek mühendislik nasıl olurmuş görecekler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bomba rumuzlu ~ 5 yıl önce
Kardes sen bunlari soylerken nasil yani bba habei yoksa dogrumu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Habomcuyuz.biz :) ~ 5 yıl önce
Habomda herkezin dileği gerçek olacakmiş. Şuanda herkezin isteklerini bir bir aliyorlar 1e 3 veriyorlarmiş. İkramiye Thy Teknikteki gib 3 ayda bir değil her ay varmiş Özel sigorta en kralindan olacakmiş, izinler 2 katına çıkmış, istediğin zaman mazaret yazmadan işe gelmemezlik vb daha birçok şey suanda masadaymiş... Anlayacağiniz hayaller dünyasinda gibi hissedeceksiniz kendinizi... Herşey Güzel Olacak Habomcuyuz.biz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ENgin ~ 5 yıl önce
Siz merak etmeyin THY deki diğer teknisyenlerde zamanla Haboma geçecekler. Ama zamanları var. O zaman hep beraber düşünürsünüz ...
Civan ~ 5 yıl önce
MNG-HABOM birlesmesinde Idari Kadro ve Yöneticiler HABOM'dan mı olucak? Yoksa yönetimi THY Teknik A.S. mi üstlenecek? Firmanın adı ne olacak? İdari Kadro ve Yönetici adayarı ne zaman iş başvurusunda bulunabilecek? Kalifiye personel/yönetici/uzman/mühendis İstihdamı sağlanarak Türkiye ekonomisine katkı sağlanacak mı? Yoksa zaten koltukların sahipleri belli mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Civan'a ~ 5 yıl önce
Tabii ki koltukların sahipleri belli. İşi bilmek önemli değil, işi bilmeseler bile kendi adamlarına yer açacaklar, ekmek verecekler tabii ki. Sen ne bekliyodun? Bu düzeni öğrenemedin mi hala? Başta kim varsa, onların adamlarına yer açılır zavallım. Bunu öğrensen iyi olur.
ENG ~ 5 yıl önce
Teknisyenlerin maaşlarını inşallah düzeltme olmaz. Az maaşa alıştılar bu saatten sonra THY deki şartlara yaklaştırmanın anlamı yok. Zaten en kısa zamanda tüm teknisyenlere maksimum 2500 tl maaş İnşallah o günleri de göreceğiz
eng cevap ~ 5 yıl önce
Bence Fotokopicilerede o maaş fazla hatta ben olsam 1000 tl 'ye lise mezunu alırm başka bişey yaptıkları yok zaten mühendismiş :) :)Pardon fotokopiciler:D
vatandaş ~ 5 yıl önce
işten çıkarılan 305i merak ediyorum mahkemeleri kazanmışlardı işe geri döndülermi yoksa hamdi topcunun gazabınamı uğradılar bilgisi olan paylaşsın lütfen .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EMEKLİ ~ 5 yıl önce
Mahkemeyi kazanmalarına rağmen ne yazıkki işe dönemiyorlar...Neden mi? çünkü bizdeki ileri demokresi de ondan....
Engineer ~ 5 yıl önce
4 5 milyara son. Gerçi dışarıda bunlar ancak asgari ücretle çalışırlar ki bence mahsuru yok ...
doğrucu ~ 5 yıl önce
hamdi topcu işe geri dönüşleri mahkeme kararlarıyla mümkün demişti yoksa sözünde durmuyormu.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000