28 Nisan 2008, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

Gurur

Sevincimi ve Gururumu Paylaşmak İstiyorum

İTÜ Uçak ve Uzay Fakültesi öğrencilerimizin Amerika’daki başarılarından duyduğum gururu ve sevinci sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bu yıl da onların heyecanını, çabalarını, takım olma gayretlerini kısmen de olsa yaşadım. Bu nedenle tüm dostlarımıza duyurmaktan inanılmaz bir mutluluk duyuyorum (*).
İşte bu büyük çabanın kısacık özeti!
Her yıl American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) ve diğer kurumlar Üniversite öğrencileri için Uluslararası Tasarla / Yap / Uçur (DBF) yarışması düzenlemektedir.
Yarışmanın temel kuralı öğrencilerin konuyu, finansmanı, Amerika’ya gidiş, dönüş biletleri ve masrafları dahil, proje olarak ele almalarıdır. Gerek sponsorların bulunması gerekse tasarım ve yapım süreci de uçağın uçurulması kadar önemlidir.
Bu yılki yarışma AIAA, Cessna ve Raytheon tarafından düzenlenmiş ve 18-20 Nisan tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri, Kansas eyaleti, Wichita kentinde gerçekleşmiştir. Yarışma, tarihinin en yüksek katılımına ulaşmış, toplam 69 takım katılmış, bunlardan ancak 51 tanesi uçuş performansını sergilemek üzere Wichita’ya gidebilmiştir.

AIAA DBF yarışmasında verilen görev isterlerini yerine getirebilecek şekilde tasarım ve üretimi öğrenciler tarafından gerçekleştirilen uçaklar yarışmaktadır. Bu uçaklarda sadece elektrik motorlu tahrik sistemi kullanılabilmektedir. Yarışma öncesinde her ekip bir tasarım raporu hazırlamaktadır. Bu yılki yarışma kurallarına göre uçakların büyüklüğü 4 feet * 5 feet alanındaki bir dikdörtgene sığacak şekilde olmalıdır. İki farklı uçuş görevi tanımlanmıştır. Birinci uçuş görevinde yüksüz uçakla 5 dakika içinde en fazla tur atmak ve en hafif pil ağırlığına sahip olmak yüksek puan getirmektedir. İkinci uçuş görevinde ise yarım litrelik su şişesi ve tuğlalardan oluşan yaklaşık 3.5 kiloluk bir yük ile 2 tur atılmakta ve bu görevi de en az pil ağırlığı ile başarabilen ekip yüksek puan almaktadır.
Yüklerin kaç tane su şişesi veya tuğladan oluştuğu önceden belli değildir. Yüklerin uçağa hızlı ve emniyetli bir şekilde yüklenmesi de puanı etkilemektedir. Toplam puan, rapor puanı, bir adet boş uçuş puanı ve 2 adet yüklü uçuş puanının belli bir formüle göre birleşiminden oluşmaktadır.

İTU de 1998’den beri katıldığı bu yarışmalara bu sene ilk kez iki takımla katılmış
- ATA-9 takımıyla 6. lık,
- UÇARI takımıyla da 24. lük kazanmıştır.
Türkiye’den Hava Harp Okulu’nun da katıldığı fakat başarılı uçuş gerçekleştiremediği yarışmada, Oklahoma State takımları 1. ve 3. Texas Universitesi takımları 2. ve 4. olurken, 5. lik Colorado Üniversitesi’nin olmuştur.
MIT, Georgia Tech. gibi rakipleri geride bırakan İTU ATA-9 takımı, tüm uçuşları başarıyla gerçekleştirip, çalışmalarının meyvelerini toplarken, UÇARI takımı ilk kez katıldığı yarışmada boş uçuşta üçüncü turlarını atmış olmalarına rağmen iniş çizgisinin yarım metre önünde piste indiği için 2 geçerli tur atmış sayılmıştır.
Yarışmanın son iki günü çok rüzgarlı geçmiş UÇARI takımı gibi bir çok takım dolu uçuşlarını gerçekleştirememiştir.

İlk üç dereceye para ödülünün verildiği yarışma, özellikle üniversiteler ve milletler arası iletişimin ciddi anlamda sergilendiği, rekabetten çok eğlencenin ve deneyim aktarımın üst düzeyde olduğu bir etkinlik olarak bu yıl da sonlanmıştır.

ATA-9
ATA-9 alttan kanatlı, T kuyruklu ve üstten yüklemeli bir uçaktır. Uçağın yapısında karbon çubuklar, kevlar (aramid) gövde, balsa ve karbon fiber gibi malzemeler kullanılmıştır. Uçak yarışma öncesinde boş ve yüklü olarak test edilmiştir. ATA-9 ekibi İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Kulübü (UUMK) öğrencilerinden oluşmaktadır. Ekibin akademik danışmanlığını Prof. Dr. Mehmet Ş. Kavsaoğlu yapmıştır. Yüksek Lisans öğrencisi Miraç K. Aksugür pilotaj görevini üstlenmiştir.
Uçağın tasarım ve üretimini gerçekleştiren öğrenciler: K. Burak Özer (takım kaptanı), Bora Atak, Onur Serin, Duru C. Oral, Yavuzer Karakuş, Mehmet Ali Özkaya, Faden Öztürk, Akın Ömercikoğlu Erdinç Özkara, Cemal Sener, Kadir Demirci, Merve Biçer, Can İzci, Sefa Taşkıner, Serdar Duman, Gizem Kahveci, Yassine Chetouani.

UÇARI
UÇARI üstten kanatlı, konvansiyonel kuyruklu ve yandan yüklemeli bir uçaktır. Uçağın yapısında karbon çubuklar, balsa ve karbon fiber gibi malzemeler kullanılmıştır. Uçak yarışma öncesinde boş olarak test edilmiştir. UÇARI ekibi İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümünde okutulmakta olan “Principles of Aircraft Design” ve “Uçak Tasarımı” derslerinin projesi olarak bu tasarım ve üretim çalışmasına gönüllü olmuşlardır. Ekibin akademik danışmanlığını Prof. Dr. Mehmet Ş. Kavsaoğlu yapmıştır.
Araştırma Görevlisi Murat Bronz, ekibin teknik danışmanlığını ve pilotaj görevini üstlenmiştir. Uçağın tasarım ve üretimini gerçekleştiren öğrenciler: Ataç Tunç (takım kaptanı), İdil Sezer, Emre Sarı, Talha Yasin Büyükkal, Metin Pardo, Nazım Kemal Üre, Burcu Toker, Sertaç Aslan. 

Uçarı Takımı

Uçarı Takımı

ATA-9 Takımı

ATA-9 Takımı

(*) Bu yazı takım kaptanı Ataç Tunç'un uçaktan iner inmez verdiği destekle kaleme alınmıştır.

Gurur

Facebook Yorum

Yorumlar

hüseyin mutlu ~ 10 yıl önce
6 sene önce ATA-4 ekibi olarak katıldığımız yarışmada bize vermiş olduğunuz destek için teşekkür ederim Oya Hanım. Uçağımızın test uçuşu için gerekli olan kumandayı çok kısa bir sürede bize ulaştırılmasını sağlayıp projemize çok değerli bir katkıda bulunmuştunuz. ayrıca yarışma ekibinin tüm üyelerini ve destekçilerini kutluyorum. belirtmek istediğim önemli bir konu şudur. bu tür çalışmaları dokümante edip herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir ortamda saklanması durumunda sonraki yıllarda yarışacak olan ekiplerin büyük bir vakit bilgi ve vakit avantajı olacaktır. bu da onların başarısını her geçen yıl arttıracaktır. umarım ülkemizden bu tür yarışmalara katılım çok çok artar ve bir gün biz de kurallarını kendimizin koyacağı bir havacılık yarışmasını uluslararası platformda düzenleyip başarıyla sonuçlandırırız. tekrar çok çok teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mro10 ~ 10 yıl önce
Firmalar öğrenci projelerine destek vermekte tutuk davranıyorlar. En büyük zorluk ulaşabilmekte. Gençler nereye başvuracaklarını bilemiyorlar... Gerçekten çok zor bir işi başarmışlar. Aslında ülkemizden katılım da takdire değer. Tebrikler. Sezai

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000