19 Mayıs 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Uzman mış, birşeyler biliyorsunda yanlış biliyorsun... Kabin memurluğu kadar zor ve meşakkati bir başka meslek var mı. Gecesini gündüzüne katıp sevdiklerinden hep uzak, aldığı parayı da sonuna kadar hak eden canlar... Senelerce uçtum, yerde çalıştım hiç bir birim uçuculuk ile mukayese bile edilemez. Aslolan şirkettir, makamlarsa gelip geçici... Ayrıca 4000 diyorsun ondan çok daha fazla ama sen kafanı bunlara yorma uzman...
  • Yüce rabbimi çok seviyorum ve ilahi adalet diyorum.sonunda hak yerini bulmuş, bize yaşattıklarıni azda olsa kendiside yaşadı ben sağlık problemim yüzünden ve başkanımızın bizleri sahiplenmemesi sebebi ile işimi kaybettim!!oda koltuğunu kaybetti.
  • Seviye makama veya maaşa göre ölçülmez, herkes karşısındakini kendi gibi bilirmiş! Emine hanım uçucu maaşını bıraktığında başkan olacağını mı biliyordu? Şirketin o zaman en rahat ve refah yapılan hostesliik işini bırakıp 3'te bir paraya tamah etti. Bilgi ve donanımını arttırarak uzmanlıktan teker teker yükselerek geldi başkanlığa. Bu silsile ancak şirketini seven, emek veren insanlara kısmet olur. Başkan seviyesinde olan kaç kişiye müdürlük verildi geçmişe dönüp baktığında? Şirketini seven bu hanım daha önce de yaptığı müdürlüğü yine yapar, hem de çok kolay yapar. Siz tarafınıza açılan kaybedilmiş davalarda neyi yanlış yaptık diye iğneyi kendinize batırın bence.
  • Bu şirkette her zaman gelen gideni arattı umarım bu sefer kabinin sorunlarını anlayacak yapıcı eleştirilere açık ve Kabin içinden gelen işi bilen biri başkan olur. Benim dileğim demokratik bir seçim olmalı öyle tepeden atamayla değil adayların olduğu icraatlerini sıralayıp seçimle tayin edilecek bir aday ve bunun oluşturacağı komite tarafından yönetilmeli

GÜLE GÜLE EMİNE LİM...

1987 yılında üniversite öğrencisiyken kabin memuru olarak THY'de işe başladı.

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi.  Evlendi... 1998’de Ece isminde kızı oldu.

Anne olduktan sonra uçmak istemedi. Bir röportajında, " Kabin memuru olmak isteyen kişilere tavsiyemiz hayatını 24 saat yaşamayacak şekilde planlamaya hazır olmalarıdır" dese de kendisi o zorluğu yaşamayı göze alamadı ve yere inmeyi tercih etti.

Genel müdürlükte Endüstriyel İlişkiler ve Ücret Müdürlüğü’nde en alt kademeden ücret memuru olarak işe geri döndü.

Önce uzman, iki yıl sonra da müdür oldu.

5 yıl müdürlük yaptı. Bu arada ikinci kez evlendi. Mesleki kariyerindeki en büyük sıçramayı da bu dönemde yaptı.

 2007 yılında, herkese nasip olmayacak(!) özel bir günde, -31 Mayıs Dünya Kabin Memurları gününde- hediye gibi bir göreve atandı, kabin hizmetleri başkanı oldu.

THY'nin tek başına en büyük departmanının başında, 7 bin kişinin sorumluluğunu alarak 7 yıl gibi uzun süre görev yaptı. Kabin Hizmetleri Başkanlığı'nı Uçuş İşletmeden koparabilmek için çok uğraştı ancak başaramadı. Belki de görev süresince en önemli girişimi buydu.

7 yıllık görev süresi çalkantılarla geçti. THY kabin, en çok bu dönemde konuşuldu. Grevde de 29 Mayıs eyleminde de hep kabin ön plana çıktı. Kabin ekipleri üzerinde tam etkinliği yoktu. Aksine çok sevilmiyordu. Kişisel hırslarını ve ihtiraslarını ön planda tuttu. THY kabin personeli bu dönemde birçok hakkını kaybetti. Ekip sayıları azaltıldı, dinlenme süreleri kısaltıldı. Ekiplere yönelik gurur kırıcı uygulamalar başladı. Hiçbir THY çalışanı için yapılmayan uygulama kabin memurlarına yapıldı. Rapor alan ekiplerin evlerine doktor gönderildi. Ekiplerin yönetime güveni sarsıldı. Çalışanlar aidiyetini kaybetti. Çalışanların yanında olması gerekirken hep karşısında oldu, sürekli didişti. Savunmak yerine hedef haline getirdi. Kendini, ' Kadife eldivenli demir yumruk' olarak ifade etti ancak o yumruğu kabinin menfaatleri için masaya vuramadı.  Kabinde tam otoriteyi kuramadı. Selefi Neşe Kocaoğlu'ndan kalma çay-simit seansları işe yaramadı. Adeta korku imparatorluğu kuruldu, toplantılarda sadece kendine yakın isimleri toplayabildi. Koltuğuna rakip gördükleriyle didişti.

THY beşinci yıldız peşinde koşarken hep özveride bulunması gereken kabin ekipleri oldu.  İş yükü daha çok arttı, ikramlar çeşitlendi, servis süreleri uzadı, ekip sayıları azaldı, dinlenme süreleri kuşa döndü. Ekipler, bırakın yemek yemeyi, uçakta su içecek vakti bulamaz oldu. Bunlar olurken o röportajlarında, 'Kabin ekipleri hizmeti sanata dönüştürecek' diye cafcaflı cümleler kurarak yönetime üstü kapalı' Devam edin, daha çok sömürün' mesajı verdi.

Çok düşman edindi. Haksız yere işten atılanlara engel olamadı. 305 konusunda kayıtsız şartsız yönetimin yanında yer aldı. İşe dönüş sürecinde hiç ortada yoktu. Her grevde her eylemde kabin ekiplerinin ön planda yer almasına rağmen ekiplerin sorunlarını görmezden geldi.

Kabin ekiplerine dövme yasakken o dövme yaptırdı.

Emine Kahraman, kabin hizmetlerini böldü parçaladı hükmetmeye çalıştı. Ama olmadı... Manşetle gelen manşetle gider sözündeki gibi tepeden inme bir kararla atandı, tepeden inme bir kararla başkanlıktan müdürlük seviyesine düşürüldü. Bir nevi hızlı tırmandı, sert düştü...

O seviyedeki bir yönetici için bunun anlamı, " Git" demektir. Emine Kahraman da artık o görevde olmayacak ve sanıyorum gidecektir.

GÜLE GÜLE EMİNE LİM...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (90)

Kabin ~ 4 yıl önce
Uzman mış, birşeyler biliyorsunda yanlış biliyorsun... Kabin memurluğu kadar zor ve meşakkati bir başka meslek var mı. Gecesini gündüzüne katıp sevdiklerinden hep uzak, aldığı parayı da sonuna kadar hak eden canlar... Senelerce uçtum, yerde çalıştım hiç bir birim uçuculuk ile mukayese bile edilemez. Aslolan şirkettir, makamlarsa gelip geçici... Ayrıca 4000 diyorsun ondan çok daha fazla ama sen kafanı bunlara yorma uzman...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sky ~ 4 yıl önce
Yüce rabbimi çok seviyorum ve ilahi adalet diyorum.sonunda hak yerini bulmuş, bize yaşattıklarıni azda olsa kendiside yaşadı ben sağlık problemim yüzünden ve başkanımızın bizleri sahiplenmemesi sebebi ile işimi kaybettim!!oda koltuğunu kaybetti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu seviye? ~ 4 yıl önce
Seviye makama veya maaşa göre ölçülmez, herkes karşısındakini kendi gibi bilirmiş! Emine hanım uçucu maaşını bıraktığında başkan olacağını mı biliyordu? Şirketin o zaman en rahat ve refah yapılan hostesliik işini bırakıp 3'te bir paraya tamah etti. Bilgi ve donanımını arttırarak uzmanlıktan teker teker yükselerek geldi başkanlığa. Bu silsile ancak şirketini seven, emek veren insanlara kısmet olur. Başkan seviyesinde olan kaç kişiye müdürlük verildi geçmişe dönüp baktığında? Şirketini seven bu hanım daha önce de yaptığı müdürlüğü yine yapar, hem de çok kolay yapar. Siz tarafınıza açılan kaybedilmiş davalarda neyi yanlış yaptık diye iğneyi kendinize batırın bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu şirkette her zaman gelen gideni arattı umarım bu sefer kabinin sorunlarını anlayacak yapıcı eleştirilere açık ve Kabin içinden gelen işi bilen biri başkan olur. Benim dileğim demokratik bir seçim olmalı öyle tepeden atamayla değil adayların olduğu icraatlerini sıralayıp seçimle tayin edilecek bir aday ve bunun oluşturacağı komite tarafından yönetilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000