19 Mayıs 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Uzman mış, birşeyler biliyorsunda yanlış biliyorsun... Kabin memurluğu kadar zor ve meşakkati bir başka meslek var mı. Gecesini gündüzüne katıp sevdiklerinden hep uzak, aldığı parayı da sonuna kadar hak eden canlar... Senelerce uçtum, yerde çalıştım hiç bir birim uçuculuk ile mukayese bile edilemez. Aslolan şirkettir, makamlarsa gelip geçici... Ayrıca 4000 diyorsun ondan çok daha fazla ama sen kafanı bunlara yorma uzman...
  • Yüce rabbimi çok seviyorum ve ilahi adalet diyorum.sonunda hak yerini bulmuş, bize yaşattıklarıni azda olsa kendiside yaşadı ben sağlık problemim yüzünden ve başkanımızın bizleri sahiplenmemesi sebebi ile işimi kaybettim!!oda koltuğunu kaybetti.
  • Seviye makama veya maaşa göre ölçülmez, herkes karşısındakini kendi gibi bilirmiş! Emine hanım uçucu maaşını bıraktığında başkan olacağını mı biliyordu? Şirketin o zaman en rahat ve refah yapılan hostesliik işini bırakıp 3'te bir paraya tamah etti. Bilgi ve donanımını arttırarak uzmanlıktan teker teker yükselerek geldi başkanlığa. Bu silsile ancak şirketini seven, emek veren insanlara kısmet olur. Başkan seviyesinde olan kaç kişiye müdürlük verildi geçmişe dönüp baktığında? Şirketini seven bu hanım daha önce de yaptığı müdürlüğü yine yapar, hem de çok kolay yapar. Siz tarafınıza açılan kaybedilmiş davalarda neyi yanlış yaptık diye iğneyi kendinize batırın bence.
  • Bu şirkette her zaman gelen gideni arattı umarım bu sefer kabinin sorunlarını anlayacak yapıcı eleştirilere açık ve Kabin içinden gelen işi bilen biri başkan olur. Benim dileğim demokratik bir seçim olmalı öyle tepeden atamayla değil adayların olduğu icraatlerini sıralayıp seçimle tayin edilecek bir aday ve bunun oluşturacağı komite tarafından yönetilmeli
  • Esefle kiniyorum su yazilanlari ,okuyunca.hepiniz egitimli,dunya yi gormus gecirmis olarak kendinizi adlediyorsunuz ama malesef cok seviyesiz sozler ediyorsunuz. Emine Lim ,hic bir tesviki mesaim olmamasina ragmen ,gordugum kadari ile akilli ve temsil yetenegi olan guzel bir hanimdi. Simdiki gorevide hayirli olsun diyorum.Peki siz yazanlar bazilariniz emine lim gorevdeyken hic boyle konusmuyirdunuz!yalakalik,riya diz boyuydu.Egri oturup dogru dusunurseniz eger Neden boyle yazdiginizi da anlarsiniz.Neden cunku yalakaliginizin karsiligini beklediniz karsilik bulamayinca da veryansin yaptiniz,demekki yalakalikla,ispiyonculukla,kotu ruh tasimanizla bir Yere varilmiyormus.Yine soyluyorum akilli bir idareci oldugu icin sizin riya ve yalakaliginiza pirim vermedi.gercekten bu kadar seviyesi dusuk ve nankor kitleye idareci olmak cok zor.Bu kadar yurekliydiniz karsiniza alip iciniz dokseydiniz ne yaptiniz hep yalakalik,gidincede arkasindan atip tutuyorsunuz cok yazik.Hayirlisi olsun Emine hn
  • Biz başkanımızı kendimiz seçmek istiyoruz.. Bize anket ama ciddi ve gerçek anket Yapılsın
  • Bu yorumlara bakıyorum araya serpısme 1-2 olumlu yorum, secmece. Sonrasında dıldur iftıraya ve önayak olmaya devam. Tabi yürek ister herdem! O kutuya gelen her olumlu yorumu yayınlayabilmek. Yoksa arpanı keser alı . Ama adam dedıgın haberci saglam durabilmeli, varmı sizde o dik durş? Yok. Oku yeter. Yayınlamasanda olur . Gerci cümlealemin bildiğini kimden saklıyorsanız:)
  • işi bilmeyenin nasıl başa getirildiğini en iyi gösteren örneklerden birirdir heralde bu
  • Hak varsa bir yerlerde,adalet kalmışsa bir yerlerde tecelli edecektir.Haksız atılmaların baş sorumlusu kendisidir.Her ne kadar kelle isteseler de o,hiçbir zaman inisiyatif kullanmamıştır.Kendi yancıları hariç..O kadar açık ve net diyorum,yapılanları unutmadık ve unutmayacağız.Rahmetli Neşe Hnm da zaman zaman acımasızdı.Lakin önce seni çağırır ve birebir konuşurdu.En azından kapıyı çaldığında seni kabul ederdi.Akp li yönetici olan Emine Hnm çalışanlarına bütün kapıları hep kapalı tuttu.Bizi sadece uçan robot olarak gördü.Kesinlikle hakkım,hakkımız helal değildir.Ve bunun hesabını soracağız,kendisi ister işten ayrılsın ya da başka göreve getirilsin.Ekmeğimize kan doğrayan Emine Lim'le hesabımız kapanmadı...
  • teyyare! ne sen, ne de burada aynı klavyeden başka şahsiyetlermiş gibi yazan ama aslında yazdıkları üslupla ne olduklarını ortaya koyanları üstüste koysak tırnağı olamazsınız tırnağı.Bak yazan M. Herdem bile 1987 den berı olan eğitim,tecrübe ve makamları yaz yaz bitirememiş yorulmuş. zaten neden, niçin yazdıklarınıda son bılgılendırmede ogrendik. avrupa amerıka pazarlama dağıldı yazı çizi yok niçin? ee reyting burada. ekmeksiz kalacak garip herdem. pardonda sizin cürmünüz ne? sizin ömrünüzü yazsalar bukadar satır tutarmı?

GÜLE GÜLE EMİNE LİM...

1987 yılında üniversite öğrencisiyken kabin memuru olarak THY'de işe başladı.

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi.  Evlendi... 1998’de Ece isminde kızı oldu.

Anne olduktan sonra uçmak istemedi. Bir röportajında, " Kabin memuru olmak isteyen kişilere tavsiyemiz hayatını 24 saat yaşamayacak şekilde planlamaya hazır olmalarıdır" dese de kendisi o zorluğu yaşamayı göze alamadı ve yere inmeyi tercih etti.

Genel müdürlükte Endüstriyel İlişkiler ve Ücret Müdürlüğü’nde en alt kademeden ücret memuru olarak işe geri döndü.

Önce uzman, iki yıl sonra da müdür oldu.

5 yıl müdürlük yaptı. Bu arada ikinci kez evlendi. Mesleki kariyerindeki en büyük sıçramayı da bu dönemde yaptı.

 2007 yılında, herkese nasip olmayacak(!) özel bir günde, -31 Mayıs Dünya Kabin Memurları gününde- hediye gibi bir göreve atandı, kabin hizmetleri başkanı oldu.

THY'nin tek başına en büyük departmanının başında, 7 bin kişinin sorumluluğunu alarak 7 yıl gibi uzun süre görev yaptı. Kabin Hizmetleri Başkanlığı'nı Uçuş İşletmeden koparabilmek için çok uğraştı ancak başaramadı. Belki de görev süresince en önemli girişimi buydu.

7 yıllık görev süresi çalkantılarla geçti. THY kabin, en çok bu dönemde konuşuldu. Grevde de 29 Mayıs eyleminde de hep kabin ön plana çıktı. Kabin ekipleri üzerinde tam etkinliği yoktu. Aksine çok sevilmiyordu. Kişisel hırslarını ve ihtiraslarını ön planda tuttu. THY kabin personeli bu dönemde birçok hakkını kaybetti. Ekip sayıları azaltıldı, dinlenme süreleri kısaltıldı. Ekiplere yönelik gurur kırıcı uygulamalar başladı. Hiçbir THY çalışanı için yapılmayan uygulama kabin memurlarına yapıldı. Rapor alan ekiplerin evlerine doktor gönderildi. Ekiplerin yönetime güveni sarsıldı. Çalışanlar aidiyetini kaybetti. Çalışanların yanında olması gerekirken hep karşısında oldu, sürekli didişti. Savunmak yerine hedef haline getirdi. Kendini, ' Kadife eldivenli demir yumruk' olarak ifade etti ancak o yumruğu kabinin menfaatleri için masaya vuramadı.  Kabinde tam otoriteyi kuramadı. Selefi Neşe Kocaoğlu'ndan kalma çay-simit seansları işe yaramadı. Adeta korku imparatorluğu kuruldu, toplantılarda sadece kendine yakın isimleri toplayabildi. Koltuğuna rakip gördükleriyle didişti.

THY beşinci yıldız peşinde koşarken hep özveride bulunması gereken kabin ekipleri oldu.  İş yükü daha çok arttı, ikramlar çeşitlendi, servis süreleri uzadı, ekip sayıları azaldı, dinlenme süreleri kuşa döndü. Ekipler, bırakın yemek yemeyi, uçakta su içecek vakti bulamaz oldu. Bunlar olurken o röportajlarında, 'Kabin ekipleri hizmeti sanata dönüştürecek' diye cafcaflı cümleler kurarak yönetime üstü kapalı' Devam edin, daha çok sömürün' mesajı verdi.

Çok düşman edindi. Haksız yere işten atılanlara engel olamadı. 305 konusunda kayıtsız şartsız yönetimin yanında yer aldı. İşe dönüş sürecinde hiç ortada yoktu. Her grevde her eylemde kabin ekiplerinin ön planda yer almasına rağmen ekiplerin sorunlarını görmezden geldi.

Kabin ekiplerine dövme yasakken o dövme yaptırdı.

Emine Kahraman, kabin hizmetlerini böldü parçaladı hükmetmeye çalıştı. Ama olmadı... Manşetle gelen manşetle gider sözündeki gibi tepeden inme bir kararla atandı, tepeden inme bir kararla başkanlıktan müdürlük seviyesine düşürüldü. Bir nevi hızlı tırmandı, sert düştü...

O seviyedeki bir yönetici için bunun anlamı, " Git" demektir. Emine Kahraman da artık o görevde olmayacak ve sanıyorum gidecektir.

GÜLE GÜLE EMİNE LİM...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (90)

Kabin ~ 4 yıl önce
Uzman mış, birşeyler biliyorsunda yanlış biliyorsun... Kabin memurluğu kadar zor ve meşakkati bir başka meslek var mı. Gecesini gündüzüne katıp sevdiklerinden hep uzak, aldığı parayı da sonuna kadar hak eden canlar... Senelerce uçtum, yerde çalıştım hiç bir birim uçuculuk ile mukayese bile edilemez. Aslolan şirkettir, makamlarsa gelip geçici... Ayrıca 4000 diyorsun ondan çok daha fazla ama sen kafanı bunlara yorma uzman...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sky ~ 4 yıl önce
Yüce rabbimi çok seviyorum ve ilahi adalet diyorum.sonunda hak yerini bulmuş, bize yaşattıklarıni azda olsa kendiside yaşadı ben sağlık problemim yüzünden ve başkanımızın bizleri sahiplenmemesi sebebi ile işimi kaybettim!!oda koltuğunu kaybetti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu seviye? ~ 4 yıl önce
Seviye makama veya maaşa göre ölçülmez, herkes karşısındakini kendi gibi bilirmiş! Emine hanım uçucu maaşını bıraktığında başkan olacağını mı biliyordu? Şirketin o zaman en rahat ve refah yapılan hostesliik işini bırakıp 3'te bir paraya tamah etti. Bilgi ve donanımını arttırarak uzmanlıktan teker teker yükselerek geldi başkanlığa. Bu silsile ancak şirketini seven, emek veren insanlara kısmet olur. Başkan seviyesinde olan kaç kişiye müdürlük verildi geçmişe dönüp baktığında? Şirketini seven bu hanım daha önce de yaptığı müdürlüğü yine yapar, hem de çok kolay yapar. Siz tarafınıza açılan kaybedilmiş davalarda neyi yanlış yaptık diye iğneyi kendinize batırın bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu şirkette her zaman gelen gideni arattı umarım bu sefer kabinin sorunlarını anlayacak yapıcı eleştirilere açık ve Kabin içinden gelen işi bilen biri başkan olur. Benim dileğim demokratik bir seçim olmalı öyle tepeden atamayla değil adayların olduğu icraatlerini sıralayıp seçimle tayin edilecek bir aday ve bunun oluşturacağı komite tarafından yönetilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Narmak ~ 4 yıl önce
Esefle kiniyorum su yazilanlari ,okuyunca.hepiniz egitimli,dunya yi gormus gecirmis olarak kendinizi adlediyorsunuz ama malesef cok seviyesiz sozler ediyorsunuz. Emine Lim ,hic bir tesviki mesaim olmamasina ragmen ,gordugum kadari ile akilli ve temsil yetenegi olan guzel bir hanimdi. Simdiki gorevide hayirli olsun diyorum.Peki siz yazanlar bazilariniz emine lim gorevdeyken hic boyle konusmuyirdunuz!yalakalik,riya diz boyuydu.Egri oturup dogru dusunurseniz eger Neden boyle yazdiginizi da anlarsiniz.Neden cunku yalakaliginizin karsiligini beklediniz karsilik bulamayinca da veryansin yaptiniz,demekki yalakalikla,ispiyonculukla,kotu ruh tasimanizla bir Yere varilmiyormus.Yine soyluyorum akilli bir idareci oldugu icin sizin riya ve yalakaliginiza pirim vermedi.gercekten bu kadar seviyesi dusuk ve nankor kitleye idareci olmak cok zor.Bu kadar yurekliydiniz karsiniza alip iciniz dokseydiniz ne yaptiniz hep yalakalik,gidincede arkasindan atip tutuyorsunuz cok yazik.Hayirlisi olsun Emine hn

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Biz başkanımızı kendimiz seçmek istiyoruz.. Bize anket ama ciddi ve gerçek anket Yapılsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herdem ~ 4 yıl önce
Bu yorumlara bakıyorum araya serpısme 1-2 olumlu yorum, secmece. Sonrasında dıldur iftıraya ve önayak olmaya devam. Tabi yürek ister herdem! O kutuya gelen her olumlu yorumu yayınlayabilmek. Yoksa arpanı keser alı . Ama adam dedıgın haberci saglam durabilmeli, varmı sizde o dik durş? Yok. Oku yeter. Yayınlamasanda olur . Gerci cümlealemin bildiğini kimden saklıyorsanız:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap hakkı ~ 4 yıl önce
Bu yazıya toplam 85 yorum geldi. 83'ünü zaten yayınladım. Diğer iki yorumdan biri hakaret diğeri tehdit içerdiği için yayınlamadım. Sizin yorumunuzu da bana hakaret içermesine rağmen yayınladım. Rahatlatıcı bir cevap olmuştur umarım... M.HERDEM
hak mı? ~ 4 yıl önce
herdem ne hakkı? sen yada paranı veren, yaptığın karaladığın iftira atıığın, doğru mu yanlışmı diye hiç sormadığın haberleri! kaleme alırken hiç muhattabınızı arayıp bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz diye sordunuz mu? THK,ShGM, yada şahıslarla alakalı birsürü haber yapıldı hiç soruldu mu? Madem hak tı ve dosdoğrusun muhattabının bilgilendirme mailinide koyaydınızya! sizin için haber özelliği yokmuydu? aile hayatları yazılıp çizilip yorumlanırken nerde senin doğru dosdoğru haberciliğin etikliğin? hakaret arıyorsan yayınladığın yorumlara bakmalısın
:) ~ 4 yıl önce
işi bilmeyenin nasıl başa getirildiğini en iyi gösteren örneklerden birirdir heralde bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hesap Kapanmadı.. ~ 4 yıl önce
Hak varsa bir yerlerde,adalet kalmışsa bir yerlerde tecelli edecektir.Haksız atılmaların baş sorumlusu kendisidir.Her ne kadar kelle isteseler de o,hiçbir zaman inisiyatif kullanmamıştır.Kendi yancıları hariç..O kadar açık ve net diyorum,yapılanları unutmadık ve unutmayacağız.Rahmetli Neşe Hnm da zaman zaman acımasızdı.Lakin önce seni çağırır ve birebir konuşurdu.En azından kapıyı çaldığında seni kabul ederdi.Akp li yönetici olan Emine Hnm çalışanlarına bütün kapıları hep kapalı tuttu.Bizi sadece uçan robot olarak gördü.Kesinlikle hakkım,hakkımız helal değildir.Ve bunun hesabını soracağız,kendisi ister işten ayrılsın ya da başka göreve getirilsin.Ekmeğimize kan doğrayan Emine Lim'le hesabımız kapanmadı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçan garson ~ 4 yıl önce
yoruma bak! sen kimsinde kimden hesap soruyorsun?sen gitte havada fanta dağıt.senin kafan bunlara basmaz.basmadığıda belliki rahmetliden bu yana hiç çalıstırmamıs, yapılanlardan nasıplenmemıssın farkında bile olmamıssın..o yılına rağmen atıldıysan naptın bilirsin.ama bu hesap kapanmadı lafı açık tehdittir bilgine! zaten siz uçan garsonluk zıhnıyetınde oılup kör bakıp, bitki gibi olursanız kim gelirse gelsin yerine size yaranamaz.sulayanınız cok olur. ama sen işte anca bu kadarsın
teyyare ye! ~ 4 yıl önce
teyyare! ne sen, ne de burada aynı klavyeden başka şahsiyetlermiş gibi yazan ama aslında yazdıkları üslupla ne olduklarını ortaya koyanları üstüste koysak tırnağı olamazsınız tırnağı.Bak yazan M. Herdem bile 1987 den berı olan eğitim,tecrübe ve makamları yaz yaz bitirememiş yorulmuş. zaten neden, niçin yazdıklarınıda son bılgılendırmede ogrendik. avrupa amerıka pazarlama dağıldı yazı çizi yok niçin? ee reyting burada. ekmeksiz kalacak garip herdem. pardonda sizin cürmünüz ne? sizin ömrünüzü yazsalar bukadar satır tutarmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000