05 Ağustos 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Minimum dinleme Maximum uçuş yapılmasın diye Aylık boş günlerimizin yeri keyfi olarak değiştirilmesin diye Yatılarda geçirdiğimiz bir boş günümüz haftalık boşumuzdan sayılamasın diye Uçuş başlangıç saatleri 24 saat öncesinden haber verilmeden değiştirilmesin diye Hamilelik hastalık gibi nedenlerle alınan uzun sağlık raporları sonucunda ücretsiz izine çıkarılmayalım diye Heyet raporuyla belgelenmiş sağlık sorunu sonucu uçuşa devam edemeyen personel işten çıkarılmasın diye Günlük mesai limitleri aşılmasın diye İş mahkemelerinde bir bir davalarını kazanan haksız yere bir SMS yada maille işten atılan 305 arkadaşımız görevinin başına dönsün diye... Derdimiz para değil işte bu nedenlerden hala Thy de grev devam etmekte... bunları haber yaptığında o soruyu sorma hakkın olur bilge kişilik !!!!
  • Şu son cümleniz o kadar güzel anlatıyoki zaten sizin ve grubunuzun tarafını...hayır anlamadığım bir gazeteci olarak bu cümleyi yazarken hiçmi vijdanınız sızlamıyo...sizin yazarınız daha grev başlamadan demedimi ''duyum aldım greve gidenlerin canı çok yanıcakmış'' diye...sizin yazarlarınızdan biri değilmiydi haklılığı kanıtlandığı halde işten atılanlara ''gaza gelen topluluk'' yakıştırmasını yapan ??? Biz zaten biliyoruz sizin tarafınızı...her adımınızda her yazınızda buram buram anlaşılıyo herşey...sizde bu şekilde bişileri savunmaya çalışmayın sayın herdem...biz sadece doğruları göstermenizi istiyoruz...başkalarının doğruları değil SİZİN DOĞRULARINIZI görmek istiyoruz...ama nerdeee ? Anlayışınız ve gazeteciliğiniz yazdığınız soN cümledeki kadar...bu anlayıştan beklencek ne olabilirki!!!!!
  • Sayın Herdem yazınızın sonunda öyle bir gafa imza atmışsınız ki tarafsız haber anlayışına hiç yakışmayacak bir durum oluşmuş ortalığı mahalle kavgasına çevirmişsiniz.Binlerce kişinin çalıştığı kurumda kaç kişinin greve çıkmış olması kaç kişinin çıkmaması vs bu durumlar o kişileri bağlar da son cümlenizde ki '' ...Airport haberin yanınızda olmaması mı zorunuza gidiyor?'' cümlesi herşeyi ortaya koyuyor.Siz emekçinin haklarını arayan insanların yanında olmayın tabi şirketlerin yanında olun sonra da bize habercilikten bahsetmeyin olur mu ?
  • başlıklı yorumum kişiler ya da kurumlar hakkında yapılan, eleştiri sınırlarını aşan, hakaret, kötü söz, uygunsuz kelime, ırkçılık, bölücülük unsurları içermemesine rağmen neden yayınlanmıyor.
  • Siz varya,insan guzelisiniz,cok az kaldi sizden basinda.Ara verdiginiz donemde inanin,hic dogru duzgun bakmadim bu siteye.Ayrica greve airporthaberden daha sicak davranan basin yok gibiydi.Saygilar
  • habercilik değil sizin bu yaptığınız!! banka hesaplarınızı çok merak eder oldum..! önüme hesapalarınızı sunsanız 3-5 kuruş vardır.. asıl önemli olan gizli hesaplarınız!!!!!!! çünkü bu kadar çok thy lehine propoganda yapan biri bunu bedavaya yapmaz!
  • Murat bey sizi sürekli takip ediyor ve yazılarınızı beğeniyordum. Ta ki bu yazının son paragrafını okuyana kadar. Size yakışmadı. Kendi sitenizi savunmak için greve gidenlerle gitmeyenleri birbirine düşürmeye çalışıyorsunuz. Ayıp oldu
  • Atilay Ayçin
  • Grev karari alindiginda 16.000 calisandan 500-600 unun greve cikacagini burada yaptigim yorumda soylemistim,hatta Aycin'in mantiginin degil egosunun galip gelerek birkac yuz kisi ile grevi uzatacagini ve eleman alinmasini onleyerek sirkete kafa tutacagini da yazmistim.Medyada grev ile ilgili hicbir yazi yazilmamisken daha.Yani aklin yolu birdir ve medyanin bu konudaki etkisi calisanlarin kisisel muhasebesinin coook gerisindedir.Sendikaciligi bitiren sendika yonetimleridir.Bu surec DISK ile baslamistir.12 eylulden sonra insanlarin sendikalara tam guveni kalmadigi ve sendika yonetimleri de kendilerini gelistirmedigi icin zayiflamislar ve kendi kendilerini eritmislerdir.Siradan bir uye olarak ben bu grevin sonucunu gorebiliyor ve yorumlayabiliyorken 25 yillik sendika yonetiminin bunu gorememesi ve yeni stratejiler gelistirememesi kendi sonunu hazirladigi gibi isverenlere de daha sonraki sozlesmeler icin cesaret vermistir.Sadece calisanlarin gelecegine yazik oldu o kadar......
  • Airport haberi savunurken sende ayrim yaptin farkindamisin bos adamlarsiniz bos

GREV KIRICISI ÖZAL'DAN HAMDİ TOPÇU'YA

THY'de 15 Mayıs'ta başlayan grev süreci, Türk sivil havacılığındaki sendikal eğilimin geleceği açısından milat niteliğindedir. Çünkü artık Türk sivil havacılığında sendikacılık unsuru fiilen olmasa da fikren bitmiştir. Bunun mimarı tek başına Hamdi Topçu olmadığı gibi sorumlusu da kesinlikle tek başına Atilay Ayçin değildir. Ayçin yerine bir başkası da olsa sonuç bundan çok farklı olmayacaktı. Çünkü, kullandığı argümanlardan ötürü sendikacılık mevcut düzene artık bir gömlek dar gelmekte, eğreti durmaktadır. O yüzden sendikal örgütlenmenin bulunduğu THY ve iştiraki Teknik A.Ş ve TEC dışında havacılık sektöründe bundan sonrası için herhangi bir şirkette sendikal örgütlünün sağlanabilmesi 15 Mayıs öncesine göre artık çok daha zorlaşmıştır.

Nedenlerine gelince...
- Sendika toplumun gözünde, hep kaybeden durumuna düşmüştür.
-Sendika toplumun gözünde, mağdur eden durumuna düşmüştür.
-Sendika toplumun gözünde,  greve bile çıkmayı beceremeyen durumuna düşmüştür.
-Sendika toplumun gözünde, hak almayı beceremeyen durumuna düşmüştür.
Sendika  toplumun gözünde, peşine takılırsan işinden olursun durumuna düşmüştür.
İşte bu yüzden sendikacılık Türk sivil havacılığında tarihinin en ağır darbesini yemiştir. İki iki dört...

NELER DEDİK NELER OLDU?
Grevden önce özellikle 22 Nisan tarihli THY ÇALIŞANLARINI BEKLEYEN TEHLİKE başlıklı yazımda greve yönelik tahminlerimi ve sonrasında yaşanabilecek olasılıklara dikkat çekmiştim.

Bakalım neler olmuş?
- Grevin amacına ulaşabilmesi için Hava İş'in mutlaka kokpitin desteğini alması gerekiyordu.  Kokpit destek vermedi grev başarısız oldu.
- Grev sırasında greve katılanlar ve katılmayanlar olarak bölünmeler olabilirdi. Oldu hem de fazlası oldu. Greve katılanlar- katılmayanlar, grevden dönenler-dönmeyenler, part timelar- part time olmayanlar...
-Grev başarısız olursa sendikacılık sembolik hale gelebilirdi. Sendikanın bundan sonrası için üye kayıtlarını hep birlikte izleyelim. Hatta diğer şirketlerde örgütlenme çabalarına göz kesilelim. Olmayacak, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

GREV KIRICISI TURGUT ÖZAL
1991 grevinde dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal THY uçağını kullandığı için değil kullanmaya çalıştığı için tarihe grev kırıcı Cumhurbaşkanı olarak geçti. O dönem bir Cumhurbaşkanı'na grev kırıcı ünvanını yapıştırabilen sendika gücü, bugün bırakın Cumhurbaşkanı'nı THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun grevi kırmak için elinden geleni yapmasına ve hatta 'greve çıkanlar geri dönsün' çağrılarına rağmen grev kırıcı ünvanını aldıramadı! İşte bu bile sendikacılığın son 20-25 yılda gücünden neler kaybettiğinin açıkça özetidir.

BİR SORU
Sendikalı çalışan sayısı on binlerle ifade edilen bir  kurumda sadece yüzlerle ifade edilebilen grubun greve destek vermesini es geçip, hedefi Airporthaber'e çevirenlere bir çift sözüm var: " Omuz omuza çalıştığın mesai arkadaşlarının grevde yanında olmaması zoruna gitmiyor da kendince işverenci ilan ettiğin Airporthaber'in yanında olmaması mı zoruna gidiyor? "

GREV KIRICISI ÖZAL'DAN HAMDİ TOPÇU'YA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

soruna cevap ~ 5 yıl önce
Minimum dinleme Maximum uçuş yapılmasın diye Aylık boş günlerimizin yeri keyfi olarak değiştirilmesin diye Yatılarda geçirdiğimiz bir boş günümüz haftalık boşumuzdan sayılamasın diye Uçuş başlangıç saatleri 24 saat öncesinden haber verilmeden değiştirilmesin diye Hamilelik hastalık gibi nedenlerle alınan uzun sağlık raporları sonucunda ücretsiz izine çıkarılmayalım diye Heyet raporuyla belgelenmiş sağlık sorunu sonucu uçuşa devam edemeyen personel işten çıkarılmasın diye Günlük mesai limitleri aşılmasın diye İş mahkemelerinde bir bir davalarını kazanan haksız yere bir SMS yada maille işten atılan 305 arkadaşımız görevinin başına dönsün diye... Derdimiz para değil işte bu nedenlerden hala Thy de grev devam etmekte... bunları haber yaptığında o soruyu sorma hakkın olur bilge kişilik !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
V ~ 5 yıl önce
Şu son cümleniz o kadar güzel anlatıyoki zaten sizin ve grubunuzun tarafını...hayır anlamadığım bir gazeteci olarak bu cümleyi yazarken hiçmi vijdanınız sızlamıyo...sizin yazarınız daha grev başlamadan demedimi ''duyum aldım greve gidenlerin canı çok yanıcakmış'' diye...sizin yazarlarınızdan biri değilmiydi haklılığı kanıtlandığı halde işten atılanlara ''gaza gelen topluluk'' yakıştırmasını yapan ??? Biz zaten biliyoruz sizin tarafınızı...her adımınızda her yazınızda buram buram anlaşılıyo herşey...sizde bu şekilde bişileri savunmaya çalışmayın sayın herdem...biz sadece doğruları göstermenizi istiyoruz...başkalarının doğruları değil SİZİN DOĞRULARINIZI görmek istiyoruz...ama nerdeee ? Anlayışınız ve gazeteciliğiniz yazdığınız soN cümledeki kadar...bu anlayıştan beklencek ne olabilirki!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ~ 5 yıl önce
Sayın Herdem yazınızın sonunda öyle bir gafa imza atmışsınız ki tarafsız haber anlayışına hiç yakışmayacak bir durum oluşmuş ortalığı mahalle kavgasına çevirmişsiniz.Binlerce kişinin çalıştığı kurumda kaç kişinin greve çıkmış olması kaç kişinin çıkmaması vs bu durumlar o kişileri bağlar da son cümlenizde ki '' ...Airport haberin yanınızda olmaması mı zorunuza gidiyor?'' cümlesi herşeyi ortaya koyuyor.Siz emekçinin haklarını arayan insanların yanında olmayın tabi şirketlerin yanında olun sonra da bize habercilikten bahsetmeyin olur mu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sorunuza cevap ~ 5 yıl önce
başlıklı yorumum kişiler ya da kurumlar hakkında yapılan, eleştiri sınırlarını aşan, hakaret, kötü söz, uygunsuz kelime, ırkçılık, bölücülük unsurları içermemesine rağmen neden yayınlanmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Siz varya,insan guzelisiniz,cok az kaldi sizden basinda.Ara verdiginiz donemde inanin,hic dogru duzgun bakmadim bu siteye.Ayrica greve airporthaberden daha sicak davranan basin yok gibiydi.Saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ~ 5 yıl önce
habercilik değil sizin bu yaptığınız!! banka hesaplarınızı çok merak eder oldum..! önüme hesapalarınızı sunsanız 3-5 kuruş vardır.. asıl önemli olan gizli hesaplarınız!!!!!!! çünkü bu kadar çok thy lehine propoganda yapan biri bunu bedavaya yapmaz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yasas ~ 5 yıl önce
Murat bey sizi sürekli takip ediyor ve yazılarınızı beğeniyordum. Ta ki bu yazının son paragrafını okuyana kadar. Size yakışmadı. Kendi sitenizi savunmak için greve gidenlerle gitmeyenleri birbirine düşürmeye çalışıyorsunuz. Ayıp oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaan ~ 5 yıl önce
Atilay Ayçin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Grev Kiriciligi ~ 5 yıl önce
Grev karari alindiginda 16.000 calisandan 500-600 unun greve cikacagini burada yaptigim yorumda soylemistim,hatta Aycin'in mantiginin degil egosunun galip gelerek birkac yuz kisi ile grevi uzatacagini ve eleman alinmasini onleyerek sirkete kafa tutacagini da yazmistim.Medyada grev ile ilgili hicbir yazi yazilmamisken daha.Yani aklin yolu birdir ve medyanin bu konudaki etkisi calisanlarin kisisel muhasebesinin coook gerisindedir.Sendikaciligi bitiren sendika yonetimleridir.Bu surec DISK ile baslamistir.12 eylulden sonra insanlarin sendikalara tam guveni kalmadigi ve sendika yonetimleri de kendilerini gelistirmedigi icin zayiflamislar ve kendi kendilerini eritmislerdir.Siradan bir uye olarak ben bu grevin sonucunu gorebiliyor ve yorumlayabiliyorken 25 yillik sendika yonetiminin bunu gorememesi ve yeni stratejiler gelistirememesi kendi sonunu hazirladigi gibi isverenlere de daha sonraki sozlesmeler icin cesaret vermistir.Sadece calisanlarin gelecegine yazik oldu o kadar......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
37 ~ 5 yıl önce
Airport haberi savunurken sende ayrim yaptin farkindamisin bos adamlarsiniz bos

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000