09 Ekim 2017, Pazartesi
Ulukan ABACI
Ulukan ABACI ulukanabaci@gmail.com
  • Kendi gyrocopterimizi yapmakta çok geç kaldık dünyada her alanda kullanılıyor inşallah güzel bişi olur
  • Araba alamıyoruz, bari uçak yapalım. Buna da vergi gelmesin?
  • Kit alıp bir mikro uçak yapmak ben de isterdim ama şu haberi görünce vazgeçtim. https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/kendi-ucagini-yapti-vergiler-ucaktan-pahaliya-geldi-12517842
  • Böyle bir makale okuduğuma gerçekten sevindim. Bence de üretim yapmak, üretken olmak şu hayatta yapılabilecek en güzel şeyler. Fakat makale işi biraz küçümsemiş. Verilen maliyetler komik düzeyde. Sanırım 1980lerin homebuilt sayfalarından çevrilmiş. Çünkü 40 sene önce Amerika'da bu işlerin maliyeti böyleydi. Her ortadirek Amerikalının garajı veya atölyesi de vardır. Bu da bilinen bir gerçek. Fakat bizde durum farklı. Şu an fiyatlar da en az 5 misli. Yani güzel insan şunu bil ki evet yapılır. Yapılur da.... biz de zor. Önce garajın veya atölyen olmalı. Sonra da paran. Ufak bir detay, pilot olman gerek. Sadece PPL eğitimi 30.000 euro mertebesinde. Bu daha eğitim. Tecrube için bir okadar daha uçman gerek. Maliyeti hesab et bakalım ne çıktı.

GARAJINIZDA UÇAK YAPMAK İSTER MİSİNİZ ?

Kimi zaman bir belgeselde görüp imrendiğimiz kimi zaman Avrupa ve Amerika’yı ziyaret etmiş kişilerden dinlediğimiz “ Adamlar Evlerinin Garajında Uçak Yapıyor “ projesi ülkemizde de artık mümkün.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan AMATÖR YAPIM HAVA ARACI SERTİFİKASYONU TALİMATI ile internet ortamında bir çoğu ücretsiz sunulan 10.000’den fazla uçak planından herhangi birini satın aldıktan sonra plana sadık kalarak imalata başlayabilirsiniz.

Ortalama geliri olan her bireyin en az bir hobisi olması gerektiğini düşünüyorum. Havacılık olarak değerlendirdiğimizde maalesef bu camianın sadece pilotlardan oluştuğu gibi ciddi bir yanılgı mevcut. Havacılığı hobi edinmek, zamanınızı hangarlarda geçirmek için pilot olmak zorunda değilsiniz.

Nerede yaparsak yapalım, mevzuatsal olarak ne kadar kolay olursa olsun, uçak yapıyoruz. Maliyetlerini karşılayabilir miyiz? gibi sorular oluşacaktır diye tahmin ettiğimden maliyetler hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Tabiki her alanda olduğu gibi uçak yapımında da herhangi bir üst limit mevcut değil. Fakat ortalama bir tek kişilik uçak gövdesinin iskelet maliyetleri yaklaşık 10.000 TL. Motor ve pervane maliyetlerininde yaklaşık 10.000 T bandında gezdiğini düşünürsek toplamda 20.000 TL finansman ile kendi uçağınızı yapmanız mümkün.

SHGM tarafından yayınlanan talimatname gayet açıklayıcı. Fakat Amatör Hava Aracı Yapımı çok yeni bir alan ve bu alanda tecrübeli kişi sayısı oldukça kısıtlı. Samsun 19 Mayıs Havaalanı ve Adana Kelaynak Havaalanında bu konuda yıllardır çalışmalar yürüten değerli havacılık tutkunu büyüklerimiz mevcut. Talimatname çıkmadan dahi bu alanda kendilerine ulaşan kişilere herhangi bir karşılık beklemeksizin yardımcı olduklarına defalarca şahit olduk. Çekinmeden ziyaret edebileceğinizi düşünüyorum. Aynı husus kısa süre önce çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde ülkemizin ilk Gyrocopter üretimi projesine başlayan Bilginer Ltd. Şti. içinde geçerli.

Yazımı ciddi rahatsızlık duyduğum, konumuzu da dolaylı olarak ilgilendiren bir tespit ile sonlandırmak.

Millet olarak üzerimizde tarihte yapılan yanlış politikalardan dolayı oluştuğunu düşündüğüm bir hastalık var.Kimimizde ölümcül kimimizde bahar nezlesi kıvamında.
“ Biz Yapamayız, Biz Edemeyiz “ hastalığı.

Biz arabadan önce uçak yapmış ve bu uçağı ihraç etmiş milletiz. Lütfen kendimize haksızlık etmeyelim. Dünya’da binlerce kişi internetten plan temin ederek kendi uçağını yapıyor ve yapmaya da devam edecek.

Sizi uçağınızı yaparken izleyen, sizin gösterdiğiniz vidaları sıkmaya çalışan çocuğunuz belki de ülkemizin ilk savaş jetini tasarlayacak. Düşündüğümüzde Amerika’da  havacılığa Boeing üreterek başlamadı. Havacılık bir kültürdür ve bu kültür kesinlikle amatör/sportif havacılıkla başlar.

Sevgilerimle…

Not: Konu hakkında her türlü sorularınız için ulukanabaci@gmail.com adresinden iletişim kurabilirsiniz. Samsun, Adana ve Mersin’de yaşamakta olan arkadaşlarımız için ilgili merkezleri ziyaret etmek istemeleri durumunda aracı olabilirim.

GARAJINIZDA UÇAK YAPMAK İSTER MİSİNİZ ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Gyro ~ 4 gün önce
Kendi gyrocopterimizi yapmakta çok geç kaldık dünyada her alanda kullanılıyor inşallah güzel bişi olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Araba? ~ 8 gün önce
Araba alamıyoruz, bari uçak yapalım. Buna da vergi gelmesin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B ~ 9 gün önce
Kit alıp bir mikro uçak yapmak ben de isterdim ama şu haberi görünce vazgeçtim. https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/kendi-ucagini-yapti-vergiler-ucaktan-pahaliya-geldi-12517842

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Realite ~ 9 gün önce
Böyle bir makale okuduğuma gerçekten sevindim. Bence de üretim yapmak, üretken olmak şu hayatta yapılabilecek en güzel şeyler. Fakat makale işi biraz küçümsemiş. Verilen maliyetler komik düzeyde. Sanırım 1980lerin homebuilt sayfalarından çevrilmiş. Çünkü 40 sene önce Amerika'da bu işlerin maliyeti böyleydi. Her ortadirek Amerikalının garajı veya atölyesi de vardır. Bu da bilinen bir gerçek. Fakat bizde durum farklı. Şu an fiyatlar da en az 5 misli. Yani güzel insan şunu bil ki evet yapılır. Yapılur da.... biz de zor. Önce garajın veya atölyen olmalı. Sonra da paran. Ufak bir detay, pilot olman gerek. Sadece PPL eğitimi 30.000 euro mertebesinde. Bu daha eğitim. Tecrube için bir okadar daha uçman gerek. Maliyeti hesab et bakalım ne çıktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Espirik ~ 8 gün önce
Demekki bok var dese temizlik ekiplerini sevk edeceklermiş
Ulukana verin ~ 8 gün önce
10 bin liraya motor takıp uçuracakmış

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000