12 Mart 2012, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

“FEMEN”e Kaldıysak?

Çıplak eylemleriyle bilinen FEMEN grubu Türkiye’den de geçmiş oldu. Geçmiş olsun.

Atatürk Havalimanını “karıştırdıkları” için bizlerin de ilgi alanına fazlasıyla giriş yaptı. Okurlarımız da ilginç yorumlarıyla FEMEN’den pek güzel (!) bahsetmişler.

Olaylarla ilgilenmeyeceğim yine. Beni daha çok ülkemiz insanının tepkisi ilgilendiriyor. Çünkü her zaman bir şeyler olacak, her zaman uç ya sıra dışı insanlar, tepkiler, protestolar, eylemler gerçekleşecek. Ancak asıl bizi yansıtan bizlerin tepkileri. Aynamız, bizim bakış açımız bunlar.

Bu yüzden internet kullanan, haber sitelerinde turlayarak gündem hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan, üstelik kendisinin de söyleyeceği sözleri bulunduğu için bu haberlere yorum yazan kitle bence çok önemli.

Özellikle bu yorumları incelerken karşılaştığım, benzeri yüzlerce yorum arasından özellikle sivrilen şu yorum beni benden aldı:

“Kadınlarımızın haklarını savunmak bu çıplak çirkeflere kaldıysa işimiz var”

Yazan kişi doğru ile yanlışı bir araya getirmiş. Doğru çünkü eğer kadınlarımızın haklarını savunmak o “çıplak çirkef”lere kaldıysa, bunu bizler yapamıyorsak, kadınlarımızı koruyamıyorsak vay halimize. Yanlış, çünkü yorumcu aslında bu durumu yine de aşağılıyor. Orada “çıplak çirkef” nitelemesi olmasa idi benim de altına imza atacağım bir yorum olurdu.

Kadın hakları deyince doğru şeyleri mi anlıyoruz bundan emin değilim. Herkesin bildiği, üçüncü sayfadan öteye geçemeyen cinayet ve tecavüz haberlerini bir kenara bırakın. Eşitlik mevzuunu da bir kenara bırakın. Bunlar hemen hemen herkesin bildiği, hukukçuların ilgilendiği, kağıt üzerinde de olsa tanımlanıp, cezası vs. olan şeyler. Ancak kadınlarımızın, kızlarımızın daha kimsenin bilmediği ne sorunları var: Eğitim hakkının gaspı!

4+4+4 ya da çocukların okula gönderilmelerinden bahsetmiyorum. Başka bir şeyden, hem de çok daha başka bir şeyden bahsediyorum:

Sormak istiyorum kaç kişi biliyor, küçük şehirlerimize eğitim görmeye giden üniversite öğrencisi kızlarımız, oralardaki bir kesim tarafından ne gibi muamelelere maruz kalıyorlar?

Kendi karısını, kızını kapı dışarı çıkarmayıp, ona yan bakılırsa öldürecek olan bu zihniyet, kendi şehrindeki üniversiteli kızlar hakkında ne düşünüyor biliyor musunuz?

Kız kaçırmalardan, zorla ırzına geçmelerden, dayaktan, ölüm tehditlerinden haberiniz var mı?

Yolda yalnız yürüyen bir kızın arkasında bir saatte kaç araba takıldığından, kaç arabanın önünü kesip rahatsız ettiğini bilemiyoruz değil mi?

Bu kızlarımız polise şikayette bulundukları zaman, şikayet edilen kişilerin de etkisi ve baskısıyla polis tarafından şikayetinden bizzat vazgeçirilmeye çalıştığını kaçımız biliyor?

Bunlar hayal değil. Uydurma hiç değil. Eğer varsa yakınlarınızda Anadolu’nun küçük şehirlerinde eğitim gören akrabalarınız onlara sorun:

Onlara şehirde gezintiye çıkmak, okul ve yurt haricinde bir yerde bulunmak işkence haline geliyor. Minibüste, kafede, alışveriş merkezinde, sokakta sürekli laf atmalar, rahatsız etmeler, bakışlarıyla kıstırmalar…

Bazı kızlarımız eğitimlerini yarıda bırakıp gelmek zorunda kalıyorlar. Bir çoğu eğitimi ile rahatı arasında kalıyor. Ailesiyle olanları paylaşamayanlar da var.

Kulağa desteksiz atılmış iddialar gibi gelmesin; zira tüm bunları söyleyebileceğim kadar örnek duydum, konuştum, bizzat gördüm. Olaylar büyümediği için, basına yansımadığı için sadece bireysel problemler olarak görünen bu problem oldukça yaygın, ve bence “kadın hakları” ile ilgili başat sorunlardan birisi ve gizli olanı budur.

Üniversite öğrencisine bu gözle bakan zihniyetin acilen törpülenmesi gerekiyor. Yoksa “Çıplak Çirkefler” gelir, bizlerin yapamadığını yapar.

“FEMEN”e Kaldıysak?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
arkadaşım erkeksin sen. sani araba ile taciz etmezler falan filan. bahsettiklerin büyük şehir ile küçük şehir arasında bir takım farklar. yazarın bahsettiği ise küçük şehirlerde yaşamını sürdürmek durumunda kalan kadınların yaşadığı genel sorunlar. sanırım yazıyı okumadınız yada yazılanları algılamadınız. lütfen yazıyı okuyup yazdığınız yorumu gözden geçiriniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
37 kişiyi yakanları hayırlı uğurlu yaptığımız zamanda kadınların haklarını koruyacak kimse olmaması normaldir. önemli bir konu teşekkür ederiz. bir örnekle birilerini kulaktan dolma konuşuyor diye itham edemeyiz. küçük yerlerde öğrencilerin oturduğu evler bile tek tek bilinir, eve karşı cins geldimi komşular ayağa kalkar. türkiyede büyük şehirlerde insanlar birbirine daha az karışık. suç oranı başka birşey, kadına bakış açısı başka birşey. istanbulda, ankarada, izmirde mini etek giymeye kalk, birde çorumda, kayseride, aksarayda. farkı gör.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bu kulakdan dolma, zorla hafızalara sokma, bi roman gibi okudugumuz bilgilere nasılda olaganmış gibi yazıp insanları küçük şehirlerden uzaklaştırmaya yönelik bilinçli veya bilinçsiz propaganda yapmayalım!!! Ben bingölde üniverste okumuş bi insan olarak okul hayatım boyunca yani gelmeme kim sbep olduysa dua ettim hala bingöldeyim burda callpex çagrı merkezinde mt olarak çalışıyorum. Ama ben bir kaç yıl önce harita da yerini bulamadıgım bi şehir di bu piskolojiyı atmanızatmanız gerek bi İstanbul bi Ankara suçla boguşurken burda bi suç işleen toplumdan dışlanırsın temiz hava bol güneşde cabası bunu anlamadıgınız takdirde beton yıgınlarında duman kokan sisli havaalrda köprü intaharları mahle arası tinercinerli kabuslarıyla ömrünüz geçer farkı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000