30 Ocak 2017, Pazartesi
Oğuz SÖNMEZOĞLU
Oğuz SÖNMEZOĞLU oguzsonmezoglu@airporthaber.com
  • Diyarbakır kazası yoğun sisten olmadı. Yoğun sise rağmen ben inerim neden pas geçeyim mantığından dolayı oldu! Tıpkı ucuz atlatılan Katmamdu gibi!
  • Bi asker polis şehit olsuğunda devlet ne kadar tazminat ödüyor haberin var mı? Olan rütbeliye değil zavallı ere oluyor
  • Bizden zam almayın diye talep edilirken yılbaşı hediyesi olarak başkan ve müdürlere dağıtılan 6 sar bin TL lik i pad mc pro ne olacak
  • Eski günler bitti.artık daha çok çalışılıcak maaşlarda eski piyasa şartlarında olmicak.isteyen başka şirkete gider serbest piyasa ekonomisi.yazınızda duygu sömürüsü yapıp maddiyatı bununla ilişkilendirmişsiniz.bir askerimizde şehit düşüyor birlik arkadaşları acı yaşıyor,bir polisimizide kaybedince yine aynı acılar yaşanıyor.havacılık Türkiyede farklı bir meslek değildir.Bir askerimizin bir polisimizin hem çalışma şartları hem tehlikesi daha fazla maaşı daha azdır bir kabin memurundan bile.

Feda Olsun (!)

29 Aralık 1994… Van'da B-737 tipi uçak düştü, 7 arkadaşımızı kaybettik.

7 Nisan 1999… B-737-400 tipi uçak, Adana'dan Cidde'ye hacı yurttaşlarımızı almak üzere kalkışından birkaç dakika sonra yere çakıldı. 2’si kokpit, 4’ü kabin ekibi 6 arkadaşımız yaşamını yitirdi.

8 Ocak 2003… İstanbul-Diyarbakır seferini yapan RJ-100 tipi uçak, Diyarbakır Havalimanı'na inişi sırasında yoğun sis nedeniyle düştü, hayatını kaybeden 75 kişiden 5’i uçuş ekibiydi.

3 Eylül 2008… İstanbul-Bangkok uçuşunu tamamlayan Kaptan Pilot Engin Şener’in ekibi, onu odasında yere yığılmış halde buldu. Ne yazık ki, kalbi yoğun iş temposuna yenik düşmüştü.

25 Şubat 2009… B-737-800 uçağı Amsterdam Schiphol Havalimanı’na inişte düştü. Kabin Amiri 4 arkadaşını kaybetmekle kalmadı, bacağını da “feda” etti.

9 Ağustos 2010… Lastiği patlayan servis midibüsü E-5 Otoyolu’nda takla attı. Gencecik yaşında 3 THY personeli kazada yaşamını yitirdi.

3 Mart 2013… HABOM Teknisyeni Şentürk Çavuş, B-737-800 uçağı ile foseptik aracı arasında sıkıştı, ne yazık ki kurtarılamadı.

11 Mart 2013… Sevgili meslektaşım, çalışma arkadaşım K. Eğitim Şefi ve Kabin Amiri Zeynep Sema Müstecaplıoğlu, İstanbul-Osaka seferini tamamladıktan sonra geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yumdu.

9 Ağustos 2013… Beyrut uçuşunu yapan iki pilot, Murat Ağca ve Murat Akpınar, havaalanından kalacakları otele giderken kaçırıldılar, ölümden döndüler. Ailelerine kavuşmaları tam 72 gün sürdü.

16 Mayıs 2015… Uçak teknisyenimiz Tuna Beken, B777-300ER tipi uçağın bakımını yaparken kapanan flapların arasında sıkışarak can verdi.

23 Haziran 2015… Kabin Amiri Selda Durmaz, Nijerya’da yatı görevinde sivrisinek ısırması sonucu sıtmaya yakalandı ve hayatını kaybetti.

19 Kasım 2015… Mali’nin başkenti Bamako’da yatı görevindeki uçuş ekibi silahlı bir grup tarafından 9 saat süreyle rehin tutuldu, yurda döndüklerinde tüm ekip psikolojik destek almak zorunda kaldı.

28 Haziran 2016… Atatürk Havalimanı’na yapılan bombalı terör saldırısında, aralarında THY çalışanı Gülşen Bahadır’ın da bulunduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Gülşen’in THY uçağını öptüğü o sevgi dolu fotoğrafı kaldı hafızalarımızda.

Ve daha niceleri… Havalimanı saldırılarında, kaçırılan uçaklarda zarar gören, görev başında ya da işine giderken yolda kaza geçirip hayatını kaybeden, sakat kalan, mesleği gereği maruz kaldığı yoğun radyasyon yüzünden yıllar sonra amansız hastalıklara yakalanan, sağlığını kaybeden nice çalışan…

Ben sadece hatırladıklarımı, bildiklerimi, yaşadıklarımı yazıya dökebildim.

Kimileri görev aşkıyla unuttu yaşanacak bir hayatı olduğunu, kimileri bedeni iflas edene dek sürdürdü mücadelesini…

Kimileri eşini, çocuğunu, arkadaşını feda etti; kimileri kolunu, bacağını…

Kimileri de geleceğini, işini, kariyerini feda etti, doğruluktan ve dürüstlükten taviz vermeden uğruna çalıştıkları kurum için.

Ve tarih 17 Ocak 2017… THY yönetimi, Hava-İş Sendikası’na başvurarak “Ya işçi çıkaracağız ya da 2017 yılı için ücretlere zam yapmayacağız” teklifinde bulundu. Çalışanlar da, “4+4’lük zamı almasak da olur” dedi. Birileri de bunun adını feda (!) koydu. 

Feda diyenlere şunu sormak lazım:

Siz hiç yüzlerce insanın gözyaşları arasında, kaybettiğiniz yakın dostunuzdan kalanları bir tabutta taşıdınız mı ve bunu yaparken “onun yerinde ben de olabilirdim” düşüncesini aklınızdan geçirdiğiniz için bile kendinizden utandınız mı? İyi uçuşlar” diyerek birkaç saat önce gülerek yolcu ettiğiniz yakınınızı bir daha göremeyeceğiniz aklınıza geldi mi ya da bugün beraber çalıştığınız bir arkadaşınızın yarın belki de var olmayacağı, ama yine de bir şekilde hayatınıza devam etmek zorunda kalacağınız kafanızdan geçti mi? Yitirdiklerine bir daha asla kavuşamayacağını bilen küçücük bir çocuğu anlamsızca avutmaya çalıştığınız oldu mu peki?

Bunları yaşamış bir insan olarak, sanırım FEDA’nın gerçek anlamını biliyorum artık.

Siz de bilin istedim.

Not: Geçen hafta, sendika konusunda yazmış olduğum yazıyı henüz okuyamamış olan okurlarım için;

Sendika ve Miki Fare

Feda Olsun (!)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Yoğun sis ~ 1 yıl önce
Diyarbakır kazası yoğun sisten olmadı. Yoğun sise rağmen ben inerim neden pas geçeyim mantığından dolayı oldu! Tıpkı ucuz atlatılan Katmamdu gibi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 1 yıl önce
Bi asker polis şehit olsuğunda devlet ne kadar tazminat ödüyor haberin var mı? Olan rütbeliye değil zavallı ere oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet adaletsiz ~ 1 yıl önce
Bizden zam almayın diye talep edilirken yılbaşı hediyesi olarak başkan ve müdürlere dağıtılan 6 sar bin TL lik i pad mc pro ne olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk001 ~ 1 yıl önce
Eski günler bitti.artık daha çok çalışılıcak maaşlarda eski piyasa şartlarında olmicak.isteyen başka şirkete gider serbest piyasa ekonomisi.yazınızda duygu sömürüsü yapıp maddiyatı bununla ilişkilendirmişsiniz.bir askerimizde şehit düşüyor birlik arkadaşları acı yaşıyor,bir polisimizide kaybedince yine aynı acılar yaşanıyor.havacılık Türkiyede farklı bir meslek değildir.Bir askerimizin bir polisimizin hem çalışma şartları hem tehlikesi daha fazla maaşı daha azdır bir kabin memurundan bile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000