12 Mayıs 2008, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu

ERZİNCAN’DA SHYO NE KADAR MANTIKLI?

Buradan her fırsatta Türkiye’de üniversiteler bünyesinde havacılık okulları kurulmasına hep destek vermiş bir akdemisyen olarak Erzincan Üniversitesi bünyesinde bir sivil havacılık yüksek okulu açılması fikrine biraz ihtiyatla yaklaşmayı tercih ediyorum.

 

Nedense bizim ülkede havacılık eğitimine üniversite düzeyinde yaklaşan kurumlar hep Türkiye’nin havacılıktan en uzak bölgelerinde yerleşmiş durumdalar. Son yıllarda Diyarbakir Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniverstiesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi gibi bir çok üniversitenin havacılık okulu kurulması için çalışmaları olmuştu. Bunlardan Hatay’daki okul on yıl önce kurulmuş ancak bir türlü faliyete geçememişti.

 

Öncelikle havacılık eğitimi son derece pahalı bir yatırım. Bu nedenlede söz konusu eğitimin yatırımını yapabilecek güçte okulların bu işe soyunması lazım. Günümüzde havacılık eğitimi o kadar ileri bir seviyeye ulaştıki artık Eskişehir’de veya Kayseri’de bu işe yirmi yıl önce başladığımız gibi iki tane elden düşme uçak ve Hava İkmal Merkezinden sağlanan üç beş hurda motor ve aviyonik bordasıyla işe girişmek ve başarılı olmak neredeyse imkansız.

 

Pilotaj bölümünü zaten pas geçiyorum çünkü şu an bir Cessna 172SP eğitim uçağı Garmin 1000 glass cockpit avioniklerle birlikte 300 bin dolar civarında. Bir uçuş simülatörü ise kullanılmış 100 bin dolardan başlıyor.

 

Bakım konusunda da fiyatlar uçmuş durumda. CBT software paketleri, uçak AD’lerine abonelikler, atölye malzemeleri, aviyonik test benchler, malzeme atölyeleri, motor test bremseleri vs, milyon dolarlarla ölçulen yatırımlar.

 

Birde tabiki en önemlisi Erzincan’da derse sokacak hocayı bulmak. Biz Eskişehir’de çok şanslıydık çünkü Yılmaz Büyükerşen ve Fevzi Sürmeli gibi hocalar okulu kurmuştu ve kadroyuda neredeyse tamamen yurtdışında eğitime gönderecek finansal imkanları en başında saglamışlardı. O şartlarda bile Ankara’dan iki saat ve İstanbul’dan 4-5 saat yolculuk yapmaya hazır ek ders ücretli eğitmen bulmakta çok zorlanıyorduk.

 

Öğrencinin sosyal yaşamı konusuda tabiki ayrı bir problem. Şehrin imkanları öğrencinin okulu seçmesine kriter. Şehir öğrenciyi tatmin etmezse ilk iki sene içerisinde öğrenci kalitesinde erezyon başlar. Devir internet devri. Açın okuyun universite öğrencilerinin oluşturduğu blogları anlarsınız ne demek istediğimi.

 

Uzaktan bakılınca tahminimce ileride Sayın Bakanın adıyla anılabileceğini düşündüğüm bir havacılık yüksekokulu Çelebi grubu desteklesede Erzincan’da sektöre katkı sağlayacak potansiyel bir yatırım gibi görünmüyor. Halbuki bunun yerine İstanbul, Antalya, Ankara gibi havacılık merkezi şehirlerde hem eğitmen, hem sektörle işbirliği ve ortak proje üretme, kaynaklara erişim, sosyal ortam, lisan eğitimi, staj şartları, ulaşım ve tabiki öğrenci kalitesi açısından daha başarılı olacak okulların önce sisteme dahil edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Özellikle pahalı bir yatırım ve global bir pazar imkanı olan bu okulların vakıf üniversiteleri bünyesinde kurulmasi ülke havacılığına hizmet edeceği gibi Türkiye’nin havacılık eğitim pazarindanda önemli bir pay almasına neden olacaktır.  

 

Dr. Korhan Oyman

Chair, Graduate Programs

Florida Tech

koyman@fit.edu  

ERZİNCAN’DA SHYO NE KADAR MANTIKLI?

Facebook Yorum

Yorumlar

Rumuz ~ 10 yıl önce
Doğuya yatırım yapalım demiyormuyuz,Bu tepki neden ? Yatırım işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MRO ~ 10 yıl önce
Korhan Bey'in yorumuna katılıyorum.Havacılık alt yapısı ve havacılık sektörü ile iç içe olmayan bir şehirde SHYO kurulması mantıklı gelmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gencaga ~ 10 yıl önce
İlla herşeyin İstanbulda ve büyükşehirlerde mi olması gerekir!.Bir anadolu şehrinde de birşeyin olması size neden garip geliyor!. Emeği geçenleri tebrik etmek gerekrken bu çekememezlik neden? Bu nasıl mantık? Korhan efendi sen hiç Erzincaan gittinmi de buradan ahkam kesip insanalrın hizmet şevkini kırıyorsun. Hayatta bir yere bir tuğla koymamışsınızdır, koyanları eleştirirsiniz ancak. Bakan erzincanlı diye erzincana birşey yapılamaz diye bir kanun mu var? Hem sponsorda Çelebi Holding, size ne oluyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
osilator ~ 10 yıl önce
bakan erzincanlı bakanlığa bağlı genel müdürlükler erzincanlı havaalanı müdürlerierzincanlı olursa normaldir.yakında başkentide erzincan yapar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARARSIZ ~ 10 yıl önce
BIR DEVLET ADAMIMIZ YOKMUDUR ?NEDIR BU OKULDAKI TEKNIK BOLUMLERIN FERYADI DESIN.KONUYU EGRISI DOGRUSU ILE KIMSEYE KULAK ASMADAN TARAFSIZCA YALNIZCA TURKIYE CUMHURIYETI GELECEĞI ACISINDAN INCELESIN. VE SIRKETLERIN BIREYLERIN CIKARLARINI UMURSAMASIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erzunrektoru ~ 10 yıl önce
Değerli Koray Hocam, Önce, bir bilim insanı sorumluluğu içerisinde görüşlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de bu duygular içerisinde bu süreci sizinle paylaşmak istedim. Üniversitemiz Senatosu, SHYO (Sivil Havacılık Yüksekokulu) açılması kararı alma sürecinde, bilimselliğin gereği olarak, uygulanabilirlik kriterini ön plana çıkartıp üniversitemizin bilim adamları, DHMİ Genel Müdürlüğü ve Çelebi Holding A.Ş.’nin uzmanlarıyla geniş katılımlı değerlendirmelerde bulunmuştur. Gerek fiziki yapılanmanın gerekse eğitim-öğretim sürecindeki desteklerin – ki eğitim verecek uzmanların temini de buna dahil- karşılıklı taahhütleri sonucunda süreç başlatılmıştır. Yine bu değerlendirmelerin sonucunda yüksekokulda ilk aşamada “Sivil Hava İşletmeciliği Bölümü” açılması benimsenmiştir. Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Programı ve YÖK-Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Projesi dahilinde bulunan Meslek Yüksekokulumuzun Teknik programları ve bu birimlerdeki yurtiçi ve yurtdışı eğitim almış, nicelik ve nitelik bakımından yeterli ve donanımlı öğretim üyelerimizle bu bölümü Üniversitemiz başarı ile yürütebilecek durumdadır. Halen üniversitemiz, Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulunda “Sivil Hava İşletmeciliği Programı” ve diğer bir Meslek Yüksekokulunda da “Raylı Sistemler İşletmeciliği Programı”nı başarı ile yürütmektedir. Bu programlar ÖSS’de yoğun ilgi görmekte ve yüksek puanlı öğrenciler buraları tercih edip adı geçen bölümlere gelmektedir. Bugün ülkemiz birçok hizmetin ve eğitim sektörünün ülke toprakları üzerinde homojen dağılmamasının sıkıntılarını yaşamaktadır. Çelebi Holding A.Ş. ve Üniversitemiz değerlendirme yaparken eğitimle beraber bazı hizmet sektörlerinin belli bölgelerin dışında da oluşmasını arzu etmişlerdir. Erzincan’ın imkanlarının öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayamama yönündeki tereddütlerinizi, davetimizi kabul buyurduğunuz takdirde, zengin kültürü, tarihi ve harika doğasıyla bir hoşgörü şehri olan Erzincan’da gidermek dileğiyle sevgi, saygı ve selamlarımı sunarım. Prof. Dr. Erdoğan BÜYÜKKASAP Erzincan Üniversitesi Rektörü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thyteknik123 ~ 10 yıl önce
SİVİL HAVACILIK OKULLARI ÖZELLİKLE TEKNİK BÖLÜMLERİ MEZUNLARINA BİR ÜNVAN VERMEDİĞİ MÜDDETÇE TALEPLERİNİ DÜŞÜRECEKLERDİR. BURALARDAN MEZUN OLANLAR 5 YIL OKUMUŞ BİRER İŞÇİ VE AMELE STATÜSÜNDE OLUYORLAR. YAZIK HAYATINI HEBA EDEN GENÇLERE... MAALESEF.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thyteknik123 ~ 10 yıl önce
MAALESEF BU TÜR OKULLARA MEZUNLARINA BİRER ÜNVAN VERMEDİĞİ SÜRECE TALEP DÜŞECEKTİR. GENÇLERİN KOSKOCA 5 YILINI VE HAYATINI ÇALMAKTAN BAŞKA BİR İŞEDE YARAMAYACAKTIR. BİZİM ÜLKEMİZ BU GENÇ VE PARLAK BEYİNLERİN YOKOLMASINA GÖZYUMACAK KADAR ZENGİN DEĞİL.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000