12 Mayıs 2008, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu
  • Doğuya yatırım yapalım demiyormuyuz,Bu tepki neden ? Yatırım işte.
  • Korhan Bey'in yorumuna katılıyorum.Havacılık alt yapısı ve havacılık sektörü ile iç içe olmayan bir şehirde SHYO kurulması mantıklı gelmiyor.
  • İlla herşeyin İstanbulda ve büyükşehirlerde mi olması gerekir!.Bir anadolu şehrinde de birşeyin olması size neden garip geliyor!. Emeği geçenleri tebrik etmek gerekrken bu çekememezlik neden? Bu nasıl mantık? Korhan efendi sen hiç Erzincaan gittinmi de buradan ahkam kesip insanalrın hizmet şevkini kırıyorsun. Hayatta bir yere bir tuğla koymamışsınızdır, koyanları eleştirirsiniz ancak. Bakan erzincanlı diye erzincana birşey yapılamaz diye bir kanun mu var? Hem sponsorda Çelebi Holding, size ne oluyor?
  • bakan erzincanlı bakanlığa bağlı genel müdürlükler erzincanlı havaalanı müdürlerierzincanlı olursa normaldir.yakında başkentide erzincan yapar

ERZİNCAN’DA SHYO NE KADAR MANTIKLI?

Buradan her fırsatta Türkiye’de üniversiteler bünyesinde havacılık okulları kurulmasına hep destek vermiş bir akdemisyen olarak Erzincan Üniversitesi bünyesinde bir sivil havacılık yüksek okulu açılması fikrine biraz ihtiyatla yaklaşmayı tercih ediyorum.

 

Nedense bizim ülkede havacılık eğitimine üniversite düzeyinde yaklaşan kurumlar hep Türkiye’nin havacılıktan en uzak bölgelerinde yerleşmiş durumdalar. Son yıllarda Diyarbakir Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniverstiesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi gibi bir çok üniversitenin havacılık okulu kurulması için çalışmaları olmuştu. Bunlardan Hatay’daki okul on yıl önce kurulmuş ancak bir türlü faliyete geçememişti.

 

Öncelikle havacılık eğitimi son derece pahalı bir yatırım. Bu nedenlede söz konusu eğitimin yatırımını yapabilecek güçte okulların bu işe soyunması lazım. Günümüzde havacılık eğitimi o kadar ileri bir seviyeye ulaştıki artık Eskişehir’de veya Kayseri’de bu işe yirmi yıl önce başladığımız gibi iki tane elden düşme uçak ve Hava İkmal Merkezinden sağlanan üç beş hurda motor ve aviyonik bordasıyla işe girişmek ve başarılı olmak neredeyse imkansız.

 

Pilotaj bölümünü zaten pas geçiyorum çünkü şu an bir Cessna 172SP eğitim uçağı Garmin 1000 glass cockpit avioniklerle birlikte 300 bin dolar civarında. Bir uçuş simülatörü ise kullanılmış 100 bin dolardan başlıyor.

 

Bakım konusunda da fiyatlar uçmuş durumda. CBT software paketleri, uçak AD’lerine abonelikler, atölye malzemeleri, aviyonik test benchler, malzeme atölyeleri, motor test bremseleri vs, milyon dolarlarla ölçulen yatırımlar.

 

Birde tabiki en önemlisi Erzincan’da derse sokacak hocayı bulmak. Biz Eskişehir’de çok şanslıydık çünkü Yılmaz Büyükerşen ve Fevzi Sürmeli gibi hocalar okulu kurmuştu ve kadroyuda neredeyse tamamen yurtdışında eğitime gönderecek finansal imkanları en başında saglamışlardı. O şartlarda bile Ankara’dan iki saat ve İstanbul’dan 4-5 saat yolculuk yapmaya hazır ek ders ücretli eğitmen bulmakta çok zorlanıyorduk.

 

Öğrencinin sosyal yaşamı konusuda tabiki ayrı bir problem. Şehrin imkanları öğrencinin okulu seçmesine kriter. Şehir öğrenciyi tatmin etmezse ilk iki sene içerisinde öğrenci kalitesinde erezyon başlar. Devir internet devri. Açın okuyun universite öğrencilerinin oluşturduğu blogları anlarsınız ne demek istediğimi.

 

Uzaktan bakılınca tahminimce ileride Sayın Bakanın adıyla anılabileceğini düşündüğüm bir havacılık yüksekokulu Çelebi grubu desteklesede Erzincan’da sektöre katkı sağlayacak potansiyel bir yatırım gibi görünmüyor. Halbuki bunun yerine İstanbul, Antalya, Ankara gibi havacılık merkezi şehirlerde hem eğitmen, hem sektörle işbirliği ve ortak proje üretme, kaynaklara erişim, sosyal ortam, lisan eğitimi, staj şartları, ulaşım ve tabiki öğrenci kalitesi açısından daha başarılı olacak okulların önce sisteme dahil edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Özellikle pahalı bir yatırım ve global bir pazar imkanı olan bu okulların vakıf üniversiteleri bünyesinde kurulmasi ülke havacılığına hizmet edeceği gibi Türkiye’nin havacılık eğitim pazarindanda önemli bir pay almasına neden olacaktır.  

 

Dr. Korhan Oyman

Chair, Graduate Programs

Florida Tech

koyman@fit.edu  

ERZİNCAN’DA SHYO NE KADAR MANTIKLI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Rumuz ~ 10 yıl önce
Doğuya yatırım yapalım demiyormuyuz,Bu tepki neden ? Yatırım işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MRO ~ 10 yıl önce
Korhan Bey'in yorumuna katılıyorum.Havacılık alt yapısı ve havacılık sektörü ile iç içe olmayan bir şehirde SHYO kurulması mantıklı gelmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gencaga ~ 10 yıl önce
İlla herşeyin İstanbulda ve büyükşehirlerde mi olması gerekir!.Bir anadolu şehrinde de birşeyin olması size neden garip geliyor!. Emeği geçenleri tebrik etmek gerekrken bu çekememezlik neden? Bu nasıl mantık? Korhan efendi sen hiç Erzincaan gittinmi de buradan ahkam kesip insanalrın hizmet şevkini kırıyorsun. Hayatta bir yere bir tuğla koymamışsınızdır, koyanları eleştirirsiniz ancak. Bakan erzincanlı diye erzincana birşey yapılamaz diye bir kanun mu var? Hem sponsorda Çelebi Holding, size ne oluyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
osilator ~ 10 yıl önce
bakan erzincanlı bakanlığa bağlı genel müdürlükler erzincanlı havaalanı müdürlerierzincanlı olursa normaldir.yakında başkentide erzincan yapar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000