05 Kasım 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • habom'da çalışanların çoğunluğu havacılıkla uzaktan yakından alakası olmayan insanlar.adam anadolu'nun bağrından tahta bavuluyla gelmiş sektörde 1 senesini doldurmadan Thy ve sivil havacılığin geleceği hakkında aklınca yorumlar yapıyor.canım kardeşim ilk önce beş -on seneyi bir devirin ,ingilizce öğrenin ondan sonra zaten Türk sivil havacılığının geleceği hakkında bilginiz olur.Ya da ben o kadar bekleyemem derseniz bunları yapmış insanların fikirlerini alın.
  • insanlar bıkmış usanmış durumda psikolojileri tamamen bozulmuş, artık kalifiye olmaya yönelen iş yapabilme yeteneğini kazanmış trainee personel aynı işi yaptığı kişilerden farklı olmak istemiyor hakkı olarak ne kadar zor bir durum değil mi sende o da aynı işleri yapın biri diğerinden 2 kattan fazla eksik haklandırılsın, Allah dayanma gücü versin birçok kişi pes etmek üzere artık evlenip yuva kuramıyor kimse.
  • habom personeli bir arkadaş habomun 1 nolu siciline sahip yetkilisine sordu 18 ayını tamamlayan personel ne olacak diye? çünkü haboma söylenen yasalar gereği veya işkur anlaşması gereği tam bilemiyorum hangi madde hükmediyor, 18 aydan daha fazla çalıştırılamıyor aynı statüde trainee olayının bitip haboma gönderilmesi icab ediyor. habom hazır değil o yüzden gönderilemiyor tekniktede habom trainee olarak çalışması yasak olunca geriye teknik olarak işe alması kalıyor YHK işe alım maaşı aldığın takdirde %80 olacak diye hükmetti tis'te. bu 1 nolu sicile sahip yetkili siz merak etmeyin aynı şekilde devam edeceksiniz gerekli düzenlemeler yapılıyor burada habom olarak kalacaksınız yine aynı maaş aynı statü aynı durum vsvs.vs. aynı saçmalıklar. bu bilgi kesindir. dilerseniz daha detaylandırıp yazınızda yayınlayın sefa bey siz daha iyi bilirsiniz bu kanun ve kurallar gereği yapılması gerekeni, dilerseniz yayınlamayında bu yazıyı okumanız kafi size yazdım zaten.
  • Mustafa Yıldırım kimki açıklama yapıyor ve sonrada birisi çıkmış yalan diyor onun adıyla başkası yazmış diyor... Tekniğin basın sözcüsü mü nedir yani.... 18 ayı dolan habomcular mng tekniğin üzerinden thy tekniğin hangarlarında çalışmaya devam edecek... bu böyle biline...
  • 1. Hepimiz , milletçe dua edelim ki bu Sefa İnan'ın THY / Teknik ile ilgili yazdıkları doğru olmasın. 2. Allah THY' mizi kötü olaylardan saklasın. Duanın ilk kısmı fayda vermez. Çünkü doğru. Biz hep birlikte ikinci kısmı için dua edelim.
  • gençler heyecan yapmayın mustafa yıldırımı aradım mng ye geçme söz konusu olamaz biri benim adıma yazmış göndermiş dedi.öyle birşey yapılamaz dedi haberiniz olsun
  • Yapımı devam eden Habom projesi kapsamında; Dar Gövdeli Hangar Binası, Sosyal Merkez Binası, Güvenlik Binası gibi öncelikli teslim programına dahil binalarda ince imalatların tamamlanmasına çalışılmaktadır. Apron betonu hazırlığı yapılmakta olup, dok sistemlerinin montajı ile teleplatform ve vinç sistemlerinin montajı devam etmektedir.Dar Gövdeli Hangar Binası 1. katta bulunan takımhane ve ekipman depose mahalleri öncelikli olarak tamamlanmıştır. Geniş Gövdeli Hangar Binasında betonarme işleri tamamlanmış olup çelik işleri ana hatları ile bitirilmiştir. Mekanik,elektrik alt yapı işleri ile kaba yapı inşaat işleri devam etmektedir. Atölye Binası imalatları devam etmekte olup bu binadaki TCI alanı öncelikle tamamlanmaya çalışılmaktadır. Alt yapı işlerine hız verilmiş, enerji nakil hattı tamamlanmış doğalgaz hattı tamamlanmaya çalışılmaktadır.
  • sözde, mng yetkilisi birileri ve thyden üst kademedeki isimler böyle bir satış vb. plan yok demiş ama aşağıdaki linke bakınca böyle bir planları yoksa bile herhalde planı koyarlar uygulamaya:)
  • sendikaya soruyorlar nolacağız diye sen sendikalı değilsin diyor ama gidip kimseye sormadan sendikasız adamın işine de mani oluyor sonra 18 ay habom trainee bitince 18 ay mng trainee o bitince ne var sunexpyeress yetişirmi o zamana anadolujette olur.. işveren sendikaya üye olursan kovulursun diyor sendika bana üye değilsin senden banane diyor..teknik olcaksınız- sonra habom trainee ama 18ay sonra güzel şeyler olcak -18 bitti mng trainee 18ay da.. ee bunun sonu yokmu trainee gelip trainee gidiyor insanlar.. sendika ve işveren tepiniyor habom eziliyor arkadaş.. siz bir tis zamanı geriliyoruz işler olumsuz etkileniyor diyorsunuz 18ayın hergünü bu tecrübesiz diye tabir ettikleriniz siz tecrübelilerden fazla yaşıyor bunları hemde aynı işi yapıp 5bintl maaş alıp yatan teknisyenlerden fazlasını 3te1 fiyatına ne haber? tek gerçek var hiçbirşey net değil olmayacak bu stress sürecek, sendika ve thy arasında hamburger köftesi olan habomcular.
  • typ işe alınacağı zaman habom doğmamışken sendikaya işe giriş ücreti %60 olsun dendi, kabul edilmedi senmisin kabul etmeyen? al sana habom sözleşmelerde herkes isyan etti arkdilar iyi düşünün karar verin güzel şeyler bekliyor bu deneme süreci 6 ay olacak gerek görülürse 2 altı ay daha dendi.. şimdiye bakalım, neye göre gerek görüldüğü tanımlanmayan 3. altı aylar bitti gibi işveren tekniğe girişte %40 veririm diyor sendika istemiyor gibi görünsede %60ı koparmaya çalışıyor, yahu%60 en baştan kabul edilseydi 6 ay sonra adamlar %80e geçiyor olacaktı fırtınalar kopmayacaktı. şimdi %60 23-25 senedir bu şirkette sendikacılık yapan adam işvereni tanıyamamışsa nasıl hamle yapacağını bilememişse söylenecek pekte birşey yok. insanları mağdur ettiler. şimdi yhk'nun bu yüzdeyle alacaksın dediği rakamdan alım olursa 1100 kişiyi istihdam etmem diyor işveren o zaman eleyecek ve başarı düzeyini başta sabit tutmadığın için onca insandan ah alacaksınız.

EMİR DEMİRİ HER ZAMAN KESMELİ Mİ?

 

Emirin demiri kesebilmesini, hiyerarşik düzende bir emirin sorgusuz sualsiz anında yerine getirilebilmesine yönelik olup sadece askeriyede değil iş hayatımızda da kullanıldığını gözlemleyebilmemiz hala mümkün.

Askerlikte yaygın kullanılan bu deyim maalesef iş hayatımızda da kullanım alanı bulmuş durumda.  Bu sözcüğün iş hayatındaki yaygınlığının en kötü örneği ve bu sözcüğün kullanılmasının bile düşünülmemesi gereken alanı HAVACILIK olmasına rağmen maalesef sıklıkla kullanılıyor. Bir müdürün verdiği emire karşı bu emri kendi akıl ve kurallar süzgecinden geçirip, kafası yatmadığında “sayın müdürüm, bu istediğiniz uygulamaya konulamaz. Kurallara uygun bir durum değil. Çünkü bu insan hayatını bire bir ilgilendiren bir konu olup benim mesleki ahlak anlayışım ve sizin emir verdiğiniz konuya hâkimiyetim bunun yapılamaz olduğunu gösteriyor. Kusura bakmayın ben bu emiri şu gerekçelerle yapamayacağım” diyen kaç kişi vardır?

Uygulamalarda bu tür illegal istekler yazılı değil sözle uygulama alanı bulduğundan ispatı maalesef çok zor oluyor.  Tabi ki istenilen işin ters teptiği anlarda emri veren değil uygulayan yanıyor.

Havacılık işkolunda yönetime gelen veya getirilen kişilerde mutlaka havacılık kültürü gelişmiş olmalıdır. Oysa “emir demiri keser” örneği uygulamalara bu işkolundan sıklıkla rastlayabilirsiniz. SHGM’nin veya bir başka otoritenin sektörün mutfağında dönen dolapları anlayabilmesi ve yakalayabilmesi mümkün değildir. Ayrıca SHGM’nin kadrosu iki katına değil beş katına bile çıksa minareyi çalan kılıfını hazırlayacak ve tarih belirtilerek yapılan rutin denetimlerde bu yanlışlar görülemeyeceklerdir.

Bu sorun ancak ve ancak havacılık kültürü gelişmiş şirket yöneticileri ile mümkündür. Çalışan kişiyi vicdanı ile cüzdanı arasına sıkıştırmamak gerekir.

Uçak bakımı gibi çok hassas konularda her ne kadar teknisyenin kalitesi, bilgisi, becerisi önemli olsa da bağlı olduğu birimin yöneticisi ve o şirketin kalite departmanında da çalışanlar doğru adamlar değilse o şirkette kalite falan özde değil sözde olup sadece tabelalarda yer alır.  

1996’da aday üye olup 2001 Yılı’nda tam üye olduğumuz JAA (Joined Aviaiton Authorities) kuralları yayınlandığın da, havayolları ve bakım şirketleri anında FAA kuralları gereği şart olan teknik kontrollük departmanını kaldırıverdi. Hâlbuki bu departmanda çalışan deneyimli ve bilgili teknisyenler yapılan işin doğru ve kurallara uygun yapıldığını denetleyen ve rutin bakımlar dışında uçakta gördüğü birçok eksikliği ve bulguyu normal bakım kartları dışında dahi ekstradan yazarak bakımın çok daha kaliteli sona ermesini sağlarlardı.

 JAA kuralları gereği, B1-B2 ve C kategorileri dışında bir başka kategorinin olmadığını gören şirketler mecbur olmamalarına ve eski uygulamanın bakım kalitesi adına çok önemli olduğunu bilmelerine rağmen elemandan ve kalite baskısından tasarruf amacıyla bu yeni uygulamaya balıklama atlayıp hemen teknik kontrollük gruplarını dağıttılar.

JAA öncesinde teknik kontrollük bizzat uçak üzerinde fiili çalışmaz ve çalışanların yaptığı her kritik işi denetleyip onaylarlardı. Yani bir nevi matematikteki sağlama olayı gibi… Şimdilerde de B1 ve B2 teknisyen çalışırken, yaptığı rutin işin dışında bir aksaklık veya farklı bir bulgu ile karşılaşırsa buna yönelik bir ITEM dediğimiz iş emri açabilir. Bu teknisyen yaptığı işin dışında bu tür bir bulgu yazdığında bu aksaklığın giderilmesi işi de genelde ona verilir ve “madem aksaklığı sen yazdın düzelt bakalım” denir. Bizim Türk yapımızda kendi yaptığımız işin dışında bir yanlış veya bulguya rastladığımızda bu eğer argo tabiri ile bize “girecekse” biz bunu görmekten sakınırız. Hâlbuki eski teknik kontrollük zamanı olsa idi her bakımda onlarca bulgu bulunur ve bunların giderilmesi istenirdi. İşi yapanla denetleyenin aynı kişi olması, ister JAA isterse EASA kuralı olsun bence son derece yanlış bir uygulamadır.

Kısaca: 2001 Yılı’ndan sonra elemandan, yani kalite baskısından tasarruf etme adına uçak üzerinde fiili denetim yapan teknik kontrolörlük yerine daha çok evrak üzerinde denetim yapabilen kalite güvence getirildi. Çünkü önemli olan kaliteli bakımdan ziyade, daha az işgücü ile bakımın zamanında tamamlanması idi…

Bu da son zamanlarda devamlı olarak okuduğunuz teknikten kaynaklanan arıza ve tehirlerin artmasındaki en önemli etken olarak karşımızda duruyor. Bazı MRO larda bakım sonrası kaynaklanan arızalar, hatta bakım sonrası havadan dönmelerin en büyük nedeni bakım kalitesinden, daha doğrusu “kalitesizliğinden” kaynaklanmaktadır.

Örnek olarak THY/Teknik A.S.’yi alalım:

Teknik A.Ş. hangarlarında benim zamanımda 1000 kişi varken şimdi olmuş 2200 kişi… Bunların 1100’ü HABOM elemanı.  Mekân aynı boyutta ama ilave bin yüz kişi daha alınmış. Alt alta üst üste bir çalışma ortamı…

Genelde Teknik A.Ş.’nin hangar içi ve dışında bakım amaçlı 20 uçak olur. 1100 HABOM’lu üç aylık, dört aylık, altı aylık veya en fazla on iki ay kadar deneyimi olan bir dolu lisanssız teknisyen ve çok az sayıda lisanslı teknisyenler bir anda ve birlikte çalışmaktadır.

 Bu kadar yoğun iş yükünde kim kime ne öğretecek? Kim kimi denetleyecek?  Mümkün değil…

Maalesef lisanslı C/S teknisyenlerin şahsi mühürleri elden ele dolaşır olmuş. “Abi şunu ben yaptım bakıp mühürlesene” sözcükleri havada uçuşuyor. Eski, deneyimli, bilgili teknisyen o kadar adama ve uçağa yeter mi dersiniz? Hepinizin bildiği üzere senelerce buradan bas bas, gırtlağımız patlayıncaya kadar “yahu bu deneyimli teknisyenleri emekli etmeyin” diye bağırmamıza rağmen sözümüzü dinletemedik. Şimdi ise emekli edilenler geriye alınıyor:-) İşte ileriyi görememek bu olsa gerek.

Bakın bugünkü Teknik A.Ş ye…

Eğitime hoca aranıyorLisanslı DENEYİMLİ teknisyen aranıyor… İlanlarının yanı sıra zorla emekli ettirilen teknisyenler geriye alınmaya çalışılıyor. Emekliliği dolanlara da HABOM da iş teklif ediliyor.

Neyse ki uçaklarımız yeni. Ya eski ve yorgun olsalardı ne olurdu düşünmek bile istemiyorum.

Günaydın- Bonjour – Good Morning – Guten Morgen...  

Sizi gidi iş bilmezler sizi! Sizi gidi “”Emir demiri keser” diyenler sizi! Sizi gibi havacılığı internet ortamından öğrenenler sizi!

Baskı ile korku vermekle nereye kadar gideceksiniz göreceğiz. 

EMİR DEMİRİ HER ZAMAN KESMELİ Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

gelecek anlayana çok açık ~ 6 yıl önce
habom'da çalışanların çoğunluğu havacılıkla uzaktan yakından alakası olmayan insanlar.adam anadolu'nun bağrından tahta bavuluyla gelmiş sektörde 1 senesini doldurmadan Thy ve sivil havacılığin geleceği hakkında aklınca yorumlar yapıyor.canım kardeşim ilk önce beş -on seneyi bir devirin ,ingilizce öğrenin ondan sonra zaten Türk sivil havacılığının geleceği hakkında bilginiz olur.Ya da ben o kadar bekleyemem derseniz bunları yapmış insanların fikirlerini alın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fedup ~ 6 yıl önce
insanlar bıkmış usanmış durumda psikolojileri tamamen bozulmuş, artık kalifiye olmaya yönelen iş yapabilme yeteneğini kazanmış trainee personel aynı işi yaptığı kişilerden farklı olmak istemiyor hakkı olarak ne kadar zor bir durum değil mi sende o da aynı işleri yapın biri diğerinden 2 kattan fazla eksik haklandırılsın, Allah dayanma gücü versin birçok kişi pes etmek üzere artık evlenip yuva kuramıyor kimse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
inan ~ 6 yıl önce
habom personeli bir arkadaş habomun 1 nolu siciline sahip yetkilisine sordu 18 ayını tamamlayan personel ne olacak diye? çünkü haboma söylenen yasalar gereği veya işkur anlaşması gereği tam bilemiyorum hangi madde hükmediyor, 18 aydan daha fazla çalıştırılamıyor aynı statüde trainee olayının bitip haboma gönderilmesi icab ediyor. habom hazır değil o yüzden gönderilemiyor tekniktede habom trainee olarak çalışması yasak olunca geriye teknik olarak işe alması kalıyor YHK işe alım maaşı aldığın takdirde %80 olacak diye hükmetti tis'te. bu 1 nolu sicile sahip yetkili siz merak etmeyin aynı şekilde devam edeceksiniz gerekli düzenlemeler yapılıyor burada habom olarak kalacaksınız yine aynı maaş aynı statü aynı durum vsvs.vs. aynı saçmalıklar. bu bilgi kesindir. dilerseniz daha detaylandırıp yazınızda yayınlayın sefa bey siz daha iyi bilirsiniz bu kanun ve kurallar gereği yapılması gerekeni, dilerseniz yayınlamayında bu yazıyı okumanız kafi size yazdım zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa Yıldırım mesajına ~ 6 yıl önce
Mustafa Yıldırım kimki açıklama yapıyor ve sonrada birisi çıkmış yalan diyor onun adıyla başkası yazmış diyor... Tekniğin basın sözcüsü mü nedir yani.... 18 ayı dolan habomcular mng tekniğin üzerinden thy tekniğin hangarlarında çalışmaya devam edecek... bu böyle biline...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kim ~ 6 yıl önce
o kimki diyorsunda sen kimsin asıl böyle biline falan onu açıkla madem bu kadar bilgi dağarcığın geniş kaynağınıda göster sonra bilinir.
DUA EDELİM. ~ 6 yıl önce
1. Hepimiz , milletçe dua edelim ki bu Sefa İnan'ın THY / Teknik ile ilgili yazdıkları doğru olmasın. 2. Allah THY' mizi kötü olaylardan saklasın. Duanın ilk kısmı fayda vermez. Çünkü doğru. Biz hep birlikte ikinci kısmı için dua edelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlan haber ~ 6 yıl önce
gençler heyecan yapmayın mustafa yıldırımı aradım mng ye geçme söz konusu olamaz biri benim adıma yazmış göndermiş dedi.öyle birşey yapılamaz dedi haberiniz olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
umarım öyledir ~ 6 yıl önce
madem öyle keşke kayıt etseydinde geçirdikleri zaman biz öyle birşey demedik dedikleri zaman işte dediniz demeye kanıtımız olurdu, bugüne kadar ne söz verdilerse biz vermedik öyle birşey ağzımızdan çıkmadı dendi ya 300-500 insan kulağı arızalı yanlış duyuyor herhalde tesadüfi işitme engelliler alınmış işe.
HABOM'da Son Durum ~ 6 yıl önce
Yapımı devam eden Habom projesi kapsamında; Dar Gövdeli Hangar Binası, Sosyal Merkez Binası, Güvenlik Binası gibi öncelikli teslim programına dahil binalarda ince imalatların tamamlanmasına çalışılmaktadır. Apron betonu hazırlığı yapılmakta olup, dok sistemlerinin montajı ile teleplatform ve vinç sistemlerinin montajı devam etmektedir.Dar Gövdeli Hangar Binası 1. katta bulunan takımhane ve ekipman depose mahalleri öncelikli olarak tamamlanmıştır. Geniş Gövdeli Hangar Binasında betonarme işleri tamamlanmış olup çelik işleri ana hatları ile bitirilmiştir. Mekanik,elektrik alt yapı işleri ile kaba yapı inşaat işleri devam etmektedir. Atölye Binası imalatları devam etmekte olup bu binadaki TCI alanı öncelikle tamamlanmaya çalışılmaktadır. Alt yapı işlerine hız verilmiş, enerji nakil hattı tamamlanmış doğalgaz hattı tamamlanmaya çalışılmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gnm ~ 6 yıl önce
sözde, mng yetkilisi birileri ve thyden üst kademedeki isimler böyle bir satış vb. plan yok demiş ama aşağıdaki linke bakınca böyle bir planları yoksa bile herhalde planı koyarlar uygulamaya:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airwork ~ 6 yıl önce
sendikaya soruyorlar nolacağız diye sen sendikalı değilsin diyor ama gidip kimseye sormadan sendikasız adamın işine de mani oluyor sonra 18 ay habom trainee bitince 18 ay mng trainee o bitince ne var sunexpyeress yetişirmi o zamana anadolujette olur.. işveren sendikaya üye olursan kovulursun diyor sendika bana üye değilsin senden banane diyor..teknik olcaksınız- sonra habom trainee ama 18ay sonra güzel şeyler olcak -18 bitti mng trainee 18ay da.. ee bunun sonu yokmu trainee gelip trainee gidiyor insanlar.. sendika ve işveren tepiniyor habom eziliyor arkadaş.. siz bir tis zamanı geriliyoruz işler olumsuz etkileniyor diyorsunuz 18ayın hergünü bu tecrübesiz diye tabir ettikleriniz siz tecrübelilerden fazla yaşıyor bunları hemde aynı işi yapıp 5bintl maaş alıp yatan teknisyenlerden fazlasını 3te1 fiyatına ne haber? tek gerçek var hiçbirşey net değil olmayacak bu stress sürecek, sendika ve thy arasında hamburger köftesi olan habomcular.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şimdi ~ 6 yıl önce
typ işe alınacağı zaman habom doğmamışken sendikaya işe giriş ücreti %60 olsun dendi, kabul edilmedi senmisin kabul etmeyen? al sana habom sözleşmelerde herkes isyan etti arkdilar iyi düşünün karar verin güzel şeyler bekliyor bu deneme süreci 6 ay olacak gerek görülürse 2 altı ay daha dendi.. şimdiye bakalım, neye göre gerek görüldüğü tanımlanmayan 3. altı aylar bitti gibi işveren tekniğe girişte %40 veririm diyor sendika istemiyor gibi görünsede %60ı koparmaya çalışıyor, yahu%60 en baştan kabul edilseydi 6 ay sonra adamlar %80e geçiyor olacaktı fırtınalar kopmayacaktı. şimdi %60 23-25 senedir bu şirkette sendikacılık yapan adam işvereni tanıyamamışsa nasıl hamle yapacağını bilememişse söylenecek pekte birşey yok. insanları mağdur ettiler. şimdi yhk'nun bu yüzdeyle alacaksın dediği rakamdan alım olursa 1100 kişiyi istihdam etmem diyor işveren o zaman eleyecek ve başarı düzeyini başta sabit tutmadığın için onca insandan ah alacaksınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000