21 Mart 2011, Pazartesi
Servet BAŞOL
Servet BAŞOL servetbasol@airporthaber.com
  • Yıllardır üzerinde değişiklik ve yenileme yapılması için ICAO internet sitesinde yer alarak teklif ve önerilere açık olan ICAO ATSEP 7192 Training Manuel dökumanı yenilendi. 2011 Şubat Ayında yeni ve ilk baskı olarak yayınlandı. Kaynak olarak gösterilen dökümanın yeni baskısı yapılmıştır. Döküman genel olarak aynı formasyon yapısına sahip olsada, teknik yapılanma açısından communications, navaıds, surveillance, data processing kısımlarına ek olarak (ENERJİ TEMİNİ VE DAĞITIMI) POWER SUPPLY kısmınıda ekleyerek yayınlamıştir.

EĞİTİMİN GÜCÜ-GÜÇLÜ EĞİTİM

ICAO DOC 7192 – ATSEP TrainingManual
(ATSEP approved in October 2004, updated August 2009)

11.4 PRACTICAL SECTION ENHANCED BY ON-THE-JOB TRAINING

11.4.1 Thepurpose of thissection is togivethetraineethepracticalskillsrequiredtoapplytheknowledgegained in theenvironmentandtheoreticalcourses. Theseskillswillenablethetraineetooperateandmaintaintheequipment.

11.4.2 Withinthissection, thetraineewillperformbasicoperations, troubleshootingexercises, replacementandtesting of faultymodulesandalignmentandcalibration (ifneeded). Thetraineewillalsoapplytheproceduresparticulartothemeasurement, testing, and re-starting of thesystem/equipment in ordertocertifythat it meetsthestandards.

11.4.3 Thissectionincludespracticalexercisesand OJT trainingwherethetraineeworks on liveequipmentunderthesupervision of an experienced ATSEP orinstructor.

13.4.3 On-the-jobtrainingandcoachingtraining

13.4.3.1 Thecourse is designedfor ATSEP whoarealready, orwill be, carryingout on-the -jobtrainingorcoaching at a technicalunit. The on-the-jobtrainingphaseandpracticalexercises on equipment (standbyorrealequipmentorspecialequipmentfordevelopmentandtrainingpurpose) is wellrecognized as critical in thetraining of an ATSEP. It is necessarytogivetheinstructor a series of teachingtechniquesandcoachingpracticeswhich, ifadopted, willincreasethequalityandtheefficiency of the OJT andwillalsoincreasethesafetyanddecrease risk whendealingwithequipment.

Thecourseshouldprovideappropriatetrainingforthoseinvolved in coachingandpracticaltraining on equipment, suggestingtheappropriatemeans of carryingoutthistraining. Itshouldalsoprovideandrecommend a code of practisefortheinstructor.

ECAC :

ESARR 5 gereğinin yerine getirilmesinin temel şartı olarak EUROCONTROL, öncelikle ECAC üyelerinin eğitimine yoğunlaşmaya karar verir.

EUROCONTROL:

Guidelinesfor a CommonBasicLevel of TechnicalTrainingforAirTrafficSafetyElectronicsPersonnel (EUROCONTROL, 2004b-T2, Ed.2.0)

Guidelinesfor a CommonQualificationLevel of TechnicalTrainingforAirTrafficSafetyElectronicsPersonnel (EUROCONTROL, 2003-T32)

Guidelinesfor a CommonSystem/EquipmentRatingTrainingforAirTrafficSafetyElectronicsPersonnel (EUROCONTROL, 2006a-T43)

Bu arada EUROCONTROL yeni bir Tanım (Terminology) gündeme getirir.

OST : On Site Training

Guidelines for the Competence Assessment of ATSEP

1.3 Terminology
In order to be consistent with other EUROCONTROL documents on ATSEP training, this document uses the term On-Site Training (OST) and not the ICAO term On-the-Job Training (OJT). The reason for this difference is that the European view is that OJT implies training on “live” operational systems and equipment. However, ATSEP operational training is normally carried out on “off-line” systems and equipment and therefore OST is a more appropriate term.

İşte EUROCONTROL, ICAO DOC 7192-11.4.2 ve 3 de bahsi geçen "applytheproceduresparticulartothemeasurement, testing, and re-starting of thesystem/equipment" kısmından dolayı OST tabirini kullanmıştır.

Düşünün, uçaklar ILS yapıyor ve siz "haydi ILS'i kapatalım, sadece 7 saniye sonra açalım ve etkilerini görelim” diyemez ve bu işlemi canlı bir ortamda yapamazsınız.

EUROCONTROL üyeleri için 2005 Nisanında zorunlu bir uygulama haline dönüşen bu sistem, bizde 2007 yılında uygulamaya konmuş ve geçenlerde ulaştırma bakanı işin önemini; "İster uluslararası konvansiyonlar olsun, ister başka ticari kaygılar olsun, bizim hiçbir zaman havacılık seyrüseferinin emniyeti bakımından yapmamız gerekenleri geciktirmemize vesile olamaz. Çünkü insan hayatı bizim için her şeyden daha önemlidir" diye ifade etmiştir (01.02.2011). Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği (SHY-5) ise 24.02.2010 tarihinde yürürlüğe konmuştu.

EUROCONTROL belgelerinde şu düzenlemeyi yapar.

OJT, canlı işletimlerde geçerli olan bir terimdir.
İş Üzerinde Eğitim. Yani sistem çalışmakta ve eğitim canlı sitem içerisinde yapılmaktadır.
OST ise canlı ortamlarda yapılmaz.
Sistem dışı eğitimdir. Cihazı kapatırsınız, voltajı değiştirirsiniz, etkilerini incelersiniz, tekrar açar, tekrar kaparsınız. Çünkü cihaz ile görev değil deney yapılmaktadır.
Yerinde Eğitim bu nedenle İş Üzerinde eğitimden farklıdır ve bu fark belgelenmiş ve tanımlara girmiştir.

SHY-5, Hava Trafik Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği, çeviri açısından da bazı eksikleri gidermekte geri kalmış, konuya hakim olmayan ama verilen görevi yapmak zorunda olan personel tarafından hazırlanarak-çevrilerek yasalaşması gerçekleşmiş gibi görünmektedir.

Md.4: Tanımlar

r) İşbaşı eğitimi: Çalışma ortamında, yeterli şartları haiz işbaşı eğitmeni nezaretinde, önceden belirlenmiş program dahilinde yürütülen eğitimi,
OST, Sistem dışı eğitimtanımı ise mevcut değildir.

Bizim önce ICAO sonra da EUROCONTROL üyesi olduğumuz düşünülürse, bu gelişmeyi takip ederek son güncellemeler ile birlikte doğruları da ayıklayarak, kendi Ulusal Kanunumuzu hazırlayabilmemiz gerekliydi.

Bunu yapabilecek güce ve bilgiye sahibiz.

Gelecek nesilleri bir plan çerçevesinde yetiştiremiyor olmamız ise ayrı bir aymazlık. Neden yapamadığımızı ise ilgilileri araştırsın.

Bizler ancak gördüklerimizi ve bildiklerimizi anlatmaya, daha güvenli yarınlar oluşturmak için eksik ve yanlışları ortaya koymaktayız.

Yinelemekte yarar var.

Devlet memuru zihniyeti ile ancak buraya kadar.

Bir tarafta sayfalar dolusu iş, bu işi yapabilmek için sayısız gerekler ve uzun süren eğitimler, deneyim için geçmesi gereken seneler, iş üzerinde 15 seneye varan çalışıyor olma şartı, diğer tarafta hiçbir eğitimi, yeteneği ve bilgisi belgelenmemiş, o iş ile ilgili hiç bir deneyim sahibi olmayan bir devlet memuru.

Üstelik seni denetleme bilgi, deneyim ve (Doc.8335’e göre) yetkisine sahip olmadığı halde böyle birilerini görevlendirmeye devam eden bir SHGM.
Devlet ne zaman bilgiye, eğitime ve insana önem vermeye başlayacak?

www.servetbasol.com
EĞİTİMİN GÜCÜ-GÜÇLÜ EĞİTİM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 7 yıl önce
Yıllardır üzerinde değişiklik ve yenileme yapılması için ICAO internet sitesinde yer alarak teklif ve önerilere açık olan ICAO ATSEP 7192 Training Manuel dökumanı yenilendi. 2011 Şubat Ayında yeni ve ilk baskı olarak yayınlandı. Kaynak olarak gösterilen dökümanın yeni baskısı yapılmıştır. Döküman genel olarak aynı formasyon yapısına sahip olsada, teknik yapılanma açısından communications, navaıds, surveillance, data processing kısımlarına ek olarak (ENERJİ TEMİNİ VE DAĞITIMI) POWER SUPPLY kısmınıda ekleyerek yayınlamıştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000