13 Mart 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yorumlarınıza aynen katılmakla birlikte dikkatinizi çekmek istediğim bir konu (ölenleri rahmetle anarken) hel. Pilotlarının ifr bilgi zayıflığı. Maalesef düşen helikopterin.de glass kokpit denen bütün kör uçuş ek8pmanlari var otopilotu var. Chart larda her tür navigasyon bilgisi var. Şişe girdiğinde Vertigo olmamak için otopilotu var. Kuleden ifr şartlar oluştu diyerek radar vektörü isteyerek irtifa ister. Daha ne kolaylıklar var. Yanlış anlaşılmasın bu da bir senaryo. İllaki böyledir diyemem. Ama ben bunların tümünü yaşamış biri olarak böyle düşünüyorum. Ölen arkadaşlarımızi tekrar rahmetle anıyorum.
  • Vfr trafiklerin yoğun meydanlarda yasaklanması ve rotalar oluşturulması çok önemli bir gereklilik.milletin kafasına göre uçağa atlayıp taksim üzerinde gezmemesi için şart.yoksa pilotaj eğitimini stall yavaş uçuşu şişli de yapar bizim uyanık paragöz uçuş okulları.bir defa ist atatürkhavalimanına cessna ile inişin yarattığı aksaklığı görseniz bu şekilde konuşmazdınız.
  • Burda yazılanlar gidenleri geri getirmiyor. Pilotların kaybedildiği tüm kazalara yapılan meslektaş yorumları açıktan ya da ima ile ilk önce onları suçlayacak şekilde başlıyor. Şu mesleğe ve gidenlere saygı için bir nefes bekleyip FDR kayıtlarının çözülmesini bekleyin lütfen. Bu aşamada gidenlere Allah'tan rahmet geride kalanlara ise sabır ve başsağlığı dileyecek kadar erdemli olalım lütfen. Doğru Dersler çıkarabilmek ve bugün söylediklerimizden yarın utanır hale gelmemek için sabırla bekleyelim.
  • Umarız gönül huzuru içerisinde uyuyabiliyorsunuzdur. Ama o pilotların aileleri uyuyamıyor biliyorsunuz. Aklınız sıra işinizi mükemmel yapıyorsunuz. Belki kendinizi avutmak için, "o havada kalkmasalardı" da diyorsunuzdur vicdanınızı rahatlatmak için. VFR Trafikleri başınızdan savdınız, o pilotları azrailin kucağına attınız. Orada hayatını kaybeden 7 canın kanında sizinde elleriniz var. Defalarca söylüyoruz, uyarmaya çalışıyoruz ama kariyer korkusu, vicdan korkusundan ağır bastığı için dinlemek bile istemiyorsunuz.

Eczacıbaşı helikopteri neden düştü?

Büyükçekmece’de Eczacıbaşı Holding’e ait helikopterin televizyon kulesine çarparak düşmesinden sonra basının klasik refleksi,- her kazadan sonra olduğu gibi-, ‘Suçlu avına çıkmak’ oldu.

Televizyonlar birbiri ardına canlı yayınlara aldıkları konuklarla “ Acaba pilotlar mı kabahatli yoksa helikopterde teknik bir sorun mu var?” sorusuna cevap aradılar.

Elbette kazanın teknik arızadan mı yoksa pilotaj sebebiyle mi düştüğü kaza kırım raporuyla ortaya çıkacak. SHGM iki cümleyle, “ Kaza raporu Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Taraflar edinebilir” diye açıklama yapacak. Sonra kazanın tarafları raporu alacaklar, kamuoyuna detay vermeden olay unutulacak gidecek. Kaza raporlarının asıl amacı, bir sonraki kazaların önlenmesi olmasına rağmen, raporlar gün yüzüne çıkmadığı için bir süre sonra benzer sebeplerle bir başka kaza daha olacak, sonra bir başka kaza daha…

Büyükçekmece’de yaşanan kaza pilotaj mı teknik mi elbette bunu öğreneceğiz ama kazanın asıl nedenlerinin bir kez daha göz ardı edileceğinden maalesef hiç kuşkum yok! Yıllarca, hem benim bu köşeden hem de bu işin profesyonellerinin her ortamda dile getirdiği bir gerçek, her kaza sonrası suratımıza bir tokat gibi vuruyor.

Maalesef ama maalesef Türkiye’de havacılığın ölçütü, uçağın gövdesiyle belirleniyor ve gövde küçüldükçe verilen önem de azalıyor. Daha bu kazadan birkaç gün önce Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ‘VFR-görerek’ uçuşların yasaklanması bu sistem yanlışlığının bir  tezahürü değil mi?

Havalimanlarının, havayollarının, o uçaklarla taşınan milyonlarca yolcunun riskini bertaraf etmiş gibi tek tehdit olarak VFR uçuşlarının görülmesi sizce de trajikomik değil mi?

İki yıl önce, Sabiha Gökçen Havalimanı’na havalimanı çevresinden havan mermisi atılmadı mı? Uçakların gövdelerine havan mermileri girmedi mi? O riski bertaraf ettiniz de sıra VFR uçaklara mı geldi?

Şimdi Sabiha Gökçen’e inmesi gereken o uçaklar nereye gidecek biliyor musunuz? İstanbul’un batısına… Bütün VFR uçuşları o bölgeye toplamanın riskini, kontrolsüzlüğün faturasını umarım ağır ödemeyiz.

Dönelim helikopter kazasına…
Bu kazanın asıl sebebi, havacılığa bakış açısıdır, yanlış zihniyettir. Havacılığı gövdesine ve taşıdığı yolcu sayısına göre kategorize etmek,  uçuş emniyetini de buna göre önemsemek, kazanın asıl nedenidir. Bir defa şunu soralım kendi kendimize, Bilecik’e gidecek helikopterin Büyükçekmece’de ne işi vardı?

Ne işi vardı biliyor musunuz? Çünkü VFR hava trafiğini düzenleyenler, aletli uçan IFR uçakların selayeti için o rotaları mecbur kılmıştı. Bütün VFR trafikler o rotadan gitmek zorundaydı. Atatürk Havalimanı hava raporu kalkış için uygun olsa da, Büyükçekmece’de trafikteki araçların bile sisten dolayı birbirini göremez durumda olduğunun o rotayı çizenler için bir önemi yoktu. VFR bir an önce meydandan uzaklaşsın da IFR’a sıkıntı yaratmasın. Tek dert bu!

İstanbul Atatürk Havalimanı için hazırlanan VFR haritaları incelediğinizde buradan kalkan bir trafiğin güney ve güneydoğudaki bir rotaya gidebilmesi için batıdan ya da kuzeydoğu istikametinden İstanbul’u terk etmesi isteniyor. Yani o helikopter o sisli havada batıdaki Büyükçekmece’de kuleye çarpmasa  Şişli’deki ya da Maslak’taki kulelerden birine çarpabilirdi.

İstanbul üzerinde 1500 feet arasına hapsedilmiş bir VFR trafiğinin riski, ne SHGM’yi ne DHMİ’yi üzerinde düşündürmeye yeterli oluyor. İstanbul üzerinde 1500 feet’te motoru duran bir uçağın Taksim meydanına düşmeme garantisi var mı? Ya da Marmara Denizi üzerinde 1500 feet’te motoru duran bir uçağın süzülemeden denize çakılma riski kimseyi ilgilendirmiyor mu? Hem çok yükseğe çıkma hem de rotanı sakın değiştirme! O rotadaki riskler ne olursa olsun bunları sakın yapma! Böyle bir VFR yönetimi olabilir mi?

Özetle, o helikopter kazası bir uyarıdır. İstanbul’da 1500 feet altına hapsedilmiş,sabit bir rotaya zorunlu bırakılmış VFR trafiğinin bir sonucudur. Televizyonlara konuşan o uzmanlar, “pilot suçluydu, helikopter arızalıydı” tezlerinden çok, bir başka kazanın yaşanmaması için bu kazanın asıl sebeplerinin üzerine kafa yorsalar havacılığa daha çok katkı sunmuş olacaklar.

Eczacıbaşı helikopteri neden düştü?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (64)

İzzettin reha kilic ~ 5 ay önce
Yorumlarınıza aynen katılmakla birlikte dikkatinizi çekmek istediğim bir konu (ölenleri rahmetle anarken) hel. Pilotlarının ifr bilgi zayıflığı. Maalesef düşen helikopterin.de glass kokpit denen bütün kör uçuş ek8pmanlari var otopilotu var. Chart larda her tür navigasyon bilgisi var. Şişe girdiğinde Vertigo olmamak için otopilotu var. Kuleden ifr şartlar oluştu diyerek radar vektörü isteyerek irtifa ister. Daha ne kolaylıklar var. Yanlış anlaşılmasın bu da bir senaryo. İllaki böyledir diyemem. Ama ben bunların tümünü yaşamış biri olarak böyle düşünüyorum. Ölen arkadaşlarımızi tekrar rahmetle anıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cobretti ~ 1 yıl önce
Vfr trafiklerin yoğun meydanlarda yasaklanması ve rotalar oluşturulması çok önemli bir gereklilik.milletin kafasına göre uçağa atlayıp taksim üzerinde gezmemesi için şart.yoksa pilotaj eğitimini stall yavaş uçuşu şişli de yapar bizim uyanık paragöz uçuş okulları.bir defa ist atatürkhavalimanına cessna ile inişin yarattığı aksaklığı görseniz bu şekilde konuşmazdınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yellow Bat ~ 1 yıl önce
Burda yazılanlar gidenleri geri getirmiyor. Pilotların kaybedildiği tüm kazalara yapılan meslektaş yorumları açıktan ya da ima ile ilk önce onları suçlayacak şekilde başlıyor. Şu mesleğe ve gidenlere saygı için bir nefes bekleyip FDR kayıtlarının çözülmesini bekleyin lütfen. Bu aşamada gidenlere Allah'tan rahmet geride kalanlara ise sabır ve başsağlığı dileyecek kadar erdemli olalım lütfen. Doğru Dersler çıkarabilmek ve bugün söylediklerimizden yarın utanır hale gelmemek için sabırla bekleyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATC' lere ~ 1 yıl önce
Umarız gönül huzuru içerisinde uyuyabiliyorsunuzdur. Ama o pilotların aileleri uyuyamıyor biliyorsunuz. Aklınız sıra işinizi mükemmel yapıyorsunuz. Belki kendinizi avutmak için, "o havada kalkmasalardı" da diyorsunuzdur vicdanınızı rahatlatmak için. VFR Trafikleri başınızdan savdınız, o pilotları azrailin kucağına attınız. Orada hayatını kaybeden 7 canın kanında sizinde elleriniz var. Defalarca söylüyoruz, uyarmaya çalışıyoruz ama kariyer korkusu, vicdan korkusundan ağır bastığı için dinlemek bile istemiyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000