04 Haziran 2012, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

DÜZ MANTIK: YA YASAK, YA SERBEST

Orta yolu bulmakla ilgili bir sıkıntımız var…
Ama sıkıntımız öncelikle orta yolu istemekle ilgili.

Soyut matematikte bulanık mantık vardır. Düz mantıkta her şey ya 1 ya 0’dır. Bulanık mantıkta ise bir değer 0 ila 1 arasında herhangi bir değer alabilir: Yani… Sonsuz seçenek.
Bulanık mantık özellikle bilgisayar teknolojilerinde devrim yaratmış, yapay zekanın temelini oluşturmuştur. Sebep? Bilgi iletimi ve çözümlerde sonsuz seçeneğin sağladığı avantaj. Sebep? Zeka dediğimiz şey bulanık mantıkla çalışır.

Düz mantık zekanın ürünü değil, iç güdülerin ürünüdür. Bilişsel süreç içermez.

Şimdi ülkece 1’ler ve 0’lara ayrılıyoruz. Düşünce ve çözüm kısıtlılığımız, bir türlü yaratamadığımız o çeşitlilik ve orta yolu bulmaktaki isteksizliğimiz dertten, kamplaşmadan, bölünmüşlük ve mutsuzluktan başka  bir şey yaratmıyor.
Akli baliğ insan bilir: Kamplaşma, iki tarafı da gerçekçi düşünmekten uzaklaştıran bir eylemdir. Kamplaşmak, 1 ve 0’laşmaktır.

Grevle ilgili söz konusu yasa tasarısı, “grev ve lokavtın ertelenmesi” ile ilgili 33. Maddeyi içerse ve bakanlar kuruluna ulaşım alanlarında gerektiğinde grevi, gerektiğinde ise lokavtı engelleme yetkisi verse idi, bu gerektiğinde her iki tarafı da gözetmenin bir yolu olur, yine tepki toplasa bile bu tepki gece ilan edilen bir çağrı ile hem kamplaşmayı arttıran, hem sinirleri gerdiren, bir tarafta THY’yi zarar ettiren uçuş iptallerine neden olurken, diğer tarafta üç yüzden fazla kişinin işinden olmasına sebep olan gelişmelere sebebiyet vermezdi.

Ancak hedeflenen madde, “Yasağın bulunduğu işler” olunca işler bu boyuta geldi.

Yani ya yasak, ya serbest… Ortası yok… Ya 1, ya 0.

Konu anayasa makemesine gidecek ve iş işten de geçiyor gibi. Peki hala bir çözümü, yine de atılabilecek adımla işleri orta yola getirmenin bir yolu yok mu? Bence var:

İşten çıkarılan kişilerin işe iadesi gerçekleştirilir. THY bir açıklama yapar: “Biz personelimizle aile gibiyiz. Aile içerisinde kavgalar olabilir. Kol kırılır yen içinde kalır. Girilen süreçte oluşan zararları tazmin etmek amacıyla işten çıkartılan personelimizin işe iadesi gerçekleştirilecektir” der –ki o gün rapor aldıklarından ortada bir karmaşa da var-

En azından süreçten kaynaklanan mağduriyet giderilir, ve konunun anayasaya uygunluğu, varsa uluslar arası üst anlaşmalara uygunluğu bu süreçte değerlendirilir. THY’ye tavsiyem budur. İkinci tavsiyemse, kamplaşmayı şiddetlendirecek bir harekte olan, fotoğraflardan, videolardan kişileri takip edip sendikacı avına çıkmamasıdır.

Sendikanın ise işten çıkartılanların mağduriyetleri konusunda elinden geleni yapması gerekiyor. Sonuçta, bugünler için var…

DÜZ MANTIK: YA YASAK, YA SERBEST

Facebook Yorum

Yorumlar

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
senelerdir takip ederim.toplu sözleşme zamanında her iki tarafta ipleri gerer.bir taraf işten çıkarma diğer taraf grev kartınla ortaya çıkıp güç gösterisi yapar olanda çalışana olur.sizinde dediğiniz gibi acaba ortak nokta ne zaman bulunacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000