12 Haziran 2017, Pazartesi
Ulukan ABACI
Ulukan ABACI ulukanabaci@gmail.com
  • Ulukan köstebeği nereye kayboldun
  • Droncu Cafer nerelerdesin?
  • Yapma abisi aglicak simdi
  • Çehalet ile yoğrulmuş bir yazı... Edebi olarak ziyan, havacılık adına hüsran... Ben bu sitenin aklı başında idarecilerinin olduğunu düşünürdüm oysa...

Drone alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bugün herhangi bir elektronik markete girdiğinizde 100 TL’den başlayıp yan sepette 5500 TL’ye kadar devam eden fiyat aralığında drone satın almak mümkün. Peki drone alırkan nelere dikkat etmeliyiz ? Bu haftaki yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Öncelikle droneları bir kenara bırakıp evinizde satın aldığınız bir tabloyu duvara asmak istediğinizi düşünelim. Bu tabloyu duvara asmak için herhangi bir nalbura çivi satın almaya gittiğimizde nalburun bize soracağı ilk soru, nasıl bir duvara ne büyüklükte bir tablo asmak için nasıl bir çiviye İHTİYAÇ duyduğumuzdur. Yada evinizin bir penceresine perde yaptırmak istiyorsunuz, yine perdecinin ilk sorusu hangi ölçü ve duvar yada mobilyalarınızın rengine göre hangi renkte bir perdeye İHTİYAÇ duyduğunuz olacaktır.

İHTİYAÇ’ınızı Belirlemek !

Drone alırken 1. , Asıl, En Başta, Kesinlikle dikkat etmeniz gereken husus olduğunu düşünüyorum. Ben, şahsım adına hobi olarak drone uçurmak isteyenlerin otonom, 4-5 bin TL’lik hazır sistemler satın almasına çok kızıyorum. Bir drone’u cep telefonundan tek tuşla havalandırabiliyorsanız, herhangi bir kumanda vermediğinizde dahi olduğu yerde asılı kalıyorsa sizce o drone’u siz uçurmuş sayılır mısınız ? İşte bu yüzden İHTİYAÇ’ı belirlemek çok önemli. Biz HOBİ olarak mı drone uçurmak istiyoruz ? Yoksa TİCARİ bir faaliyetimizi gerçekleştirmek için drone mu kullanacağız ?

“Ben HOBİ olarak drone uçuracağım” Diyenler,

Daha önce modelcilik ile ulaşan takipçilerimiz bilirler, drone’ların atası model uçak alanına yeni girenlerin dilinden düşmeyen bir serzeniş vardı, “Bir kere uçurdum, 10 kez tamir ettik. Bu hep böyle mi olacak? “ Cevap: Evet, böyle olacak. Hobi olarak drone uçurmak isteyen havacılığa gönül vermiş takipçilerimiz öncelikle bunu kabul etmeli. Bu yalnızca drone değil, bugün herhangi bir hobi amaçlı uçuş yapan uçak pilotuna da sorsanız, basit arızaları giderebilecek tecrübesi bulunmaktadır. “Ben HOBİ olarak drone uçuracağım” ve yukarıda anlattıklarınızda benim için problem değil, ben drone’u hem uçururum, hem de teknik konularda uğraşmayı severim diyorsanız, gerçekten olmanız gereken yerdesiniz. Bir an önce internette ilk gördüğünüz 80-100 tl, maksimum 250 tl’lik drone’u sipariş edin. O drone ile droneun uçuş prensiplerini temel olarak öğrenin. Ardından kendinize 125 yada 250’lik çerçeveye sahip bir racer drone temin edin. Önce bu drone’u indoor ardından bir FPV gözlük temin ederek outdoor uçurmaya başlayın. Sonuç olarak, benim işi hobi diyenler sıralama:

  • Oyuncak drone,
  • 125/250 Racer Drone,
  • Racer Drone (FPV ile Uçuş) olarak 3 aşamada İHA alanında hobi olarak hızlı bir şekide ciddi yol katedebilirsiniz.

Peki benim hali hazırda otonom hazır sistem drone’m (Örneğin DJI Phantom) var, ne yapmalıyım ?

- KESİNLİKLE bir an önce satıp racer drone’lar ile tanışmalısınız. Bir uçuş tecrübesine sahip olduğunuz için direkt racer dronelar ile uçuşa başlayabilirsiniz. Sizin için oyuncak dronelar fazlasıyla sıkıcı olacaktır.

“Havadan Fotoğraflama, 3D Modelleme, Fotogrametrik Haritalar Gibi Alanlarda “TİCARİ” Faaliyet Gösteriyorum. Bu faaliyetlerimde drone kullanmak istiyorum. Hangi drone’u satın almalıyım? “ diyorsak,

2005 sonrası kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet eden araçlardaki değişim dikkatinizi çekmemiş olamaz. Ülkemizde özelleşme hamlesi ile birlikte birçok yeniliğe gidildi. Bunlardan biride kamuya hizmet eden araçların bu alanda profesyonel şirketler tarafından kiralanması idi. Yağı, yakıtı, lastiği, contası, bazen şoförü bile kiralanarak kamuya hizmet eden bu araçlar ile birlikte şahsen başarının ilkelerinden olduğunu düşündüğüm “ SADECE KONUYA ODAKLAN “ ilkesini devletimiz ciddi bir şekilde benimsediğini somut bir şekilde ortaya koymuş oldu. Çünkü işi harita üretmek olan bir kurum, enerjisini harita üreteceği yere ulaşacağı aracın bakımını yaparak kaybetmemeliydi. Nitekim öylede oldu.

Drone teknolojisi günümüzde inanılmaz bir ivme ile ilerliyor. Fakat en yaygın kullanıldığı alanlar, tartışmasız havadan görüntüleme. Onu haritalandırma, maden tarama, modelleme, can kurtaran gibi alanlar takip ediyor. Konumuza dönecek olursak,  eğer drone ile bu tarz faaliyetler icra etmeyi amaçlıyor isek, drone’u uçurmakla değil uçuşun ardından elde ettiğimiz verinin kalitesi ile ilgilenmeliyiz. Çünkü bizim işimiz drone uçurmak kesinlikle değil, drone ile havadan en iyi kalitede fotoğraf almak ya da en iyi maden taramasını gerçekleştirmek. İşte tam bu noktada, stabilitesi Dünyaca kanıtlanmış çözümler devreye giriyor. Sonuç olarak değerli arkadaşlar, dilediğiniz marka yada modelde drone satın alabilirsiniz, Konular iyice iç içe girmesin diye bu yazımda sektörlere göre ideal drone seçimleri hakkında herhangi bir tavsiye veremeyeceğim. Ama drone için ayırdığınız bütçeyi en verimli kullanmanın sırrı, neye ihtiyacınızın olduğunu doğru belirlemeniz ve oda olsun, bunuda yapsın yaklaşımı yerine yalnızca konuya odaklanarak ihtiyacınıza cevap veren drone’u tercih etmeniz.

Unutmadan, drone teknolojisine an itibariyle hali hazırda standart değil ortalamanın üstü bir bütçeyle bile yetişmek mümkün değil. Lütfen milli servetimizi yakın geçmişte hatta günümüzde akıllı telefon sektörü örneğinde olduğu gibi bilinçsiz kullanmayalım.

Yorum yada e-posta olarak sektörünüzü ve ihtiyaçlarınızı tarafıma iletirseniz hangi drone’u satın alacağınız konusunda tavsiyelerde bulunabilirim.

Selam ve sevgilerimle…

Drone alırken nelere dikkat etmeliyim?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Samet ~ 11 ay önce
Ulukan köstebeği nereye kayboldun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sami Hoca ~ 12 ay önce
Droncu Cafer nerelerdesin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dur ~ 12 ay önce
Yapma abisi aglicak simdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hilti ~ 12 ay önce
Çehalet ile yoğrulmuş bir yazı... Edebi olarak ziyan, havacılık adına hüsran... Ben bu sitenin aklı başında idarecilerinin olduğunu düşünürdüm oysa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000