06 Haziran 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Thk'nın müthiş bir gayrımenkul stoku var.Bu gayrımenkulun bir kısmını satarak borçlarını öder ve düzlüğe çıkar.Neden bu seçenek düşünülmüyor, anlayabilmiş değilim.
  • TALPA YÖNETİMİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR Havacılık Haberleri12 Haziran 2016 Pazar 12:07 Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA’da, olağanüstü yönetim kurulu toplantısı... Türkiye Havayolları Pilotları Derneği TALPA Yönetim Kurulu üyeleri şu dakikalarda dernek merkezinde olağanüstü toplantı için biraraya geliyor. Toplantının gündemini iki konu oluşturuyor. İlki; geçtiğimiz günlerde ATÜ’nün mağaza bilgilendirme panosuna astığı afişte pilotlar ve kabin memurları için kullandığı ifadeler… ATÜ’nün Atatürk Havalimanında mağaza bilgilendirme panosunda pilot ve kabin memurlarına yönelik gümrüksüz satış mağazaları yönetmeliğinde yar alan limitlere ilişkin uyarıda pilotlar için “taşıt sürücüsü” kabin memurları içinse “hizmetli” ifadeleri ifadeleri kullanılmıştı. TALPA Yönetim Kurulunun olağanüstü bu toplantıda görüşeceği diğer konu ise Hava-İş Sendikasi Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın THY’de çalışan eşinin TİS görüşmeleri sonrası aldığı terfinin eleştirilmesi üzerine yaptığı yorumda kullandığı ifadeler” olacak.
  • Bütün bu olanların sorumlusu, yolsuzluk ve rüşvetten yargılanmakta olan eski başkan Osman Yıldırım'dır.Bu şahıs şuursuzca kurumu borç batağın sokmuş,perişan etmiştir.Aslnda üniversitenin mali durumu kötü değil,çünkü öğrenci velileri ücretleri gününde ödüyorlar.Fakat Thk yönetimi, mali olarak zorda olan vakıf şirketlerini kurtarmak için üniversiteden bu şirketlere para aktararak (yasal boşluklardan yararlanarak) üniversitenin de mali durumunu bozmuştur.Bu durum, üniversitede okuyan öğrencilere ve ailelerine çok büyük haksızlıktır.Bu uygulama THK yönetimi bakımından akıl tutulmasıdır,devletin yetkili kurumları bu konuda mutlaka gereğini yapmalıdır!Thk yönetimi, kendi hatalarından kaynaklanan bu sorunlardan dolayı zamanında mezun olamayacak öğrencilerden gelecek büyük maddi ve manevi davalara hazır olmalıdırlar.
  • Thk'nin içini boşaltıp, öğrenci ailelerinin alın terleriyle kazandığı paralarla finanse olan THK Üniversitesi'nin paralarına da göz dikip üniversitenin mali durumunu bozan bazı yöneticiler utansınlar!Güzelim üniversitenin de içine ettiniz, yazıklar olsun size!.

Doktoralı pilotlar yerine doktorluk öğrenciler yetiştirdiler!

Türkiye’de havacılık alanında eğitim veren iki üniversite diğerlerinden imkanları açısından öne çıkıyordu. Bunlardan birisi Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu diğeri de Türk Hava Kurumu Üniversitesi idi. Her ikisinin de havacılık eğitimi alan öğrencilere teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı eğitim sunabilmeleri adına tesisleri, uçakları, havaalanları vardı.. Hatta THK Üniversitesi bu açıdan Anadolu Üniversitesi’nden bir adım daha öndeydi bile diyebiliriz. Çünkü THK’nın bütün imkanları üniversite için kullanılabiliyordu, farklı şehirlerdeki havaalanları ve hava araçlarının da gerektiğinde üniversitenin emrine verilme şansı vardı. Hatta srf bu uğurda uzun yıllar boyunca Türk sivil havacılığına değerler yetiştiren Türkkuşu, kişisel hırsların da etkisiyle göz göre göre yok edildi, oradan devşirilen bütün imkanlar üniversitenin hizmetine sunuldu.

Halen rüşvet ve yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanan THK eski Başkanı Osman Yıldırım'ın belki de kendi dönemindeki en doğru hamlesi olan üniversite, bir anda THK tarihinin en yanlış projesi olma yolunda ilerlemeye başladı. Türkkuşu’nun yok edilmesine ön ayak olan THK ve üniversite yönetimi, geçmişten gelen havacılık kültürüyle  birlikte,milyonlarca liralık imkanları da iyi kullanamadı.

Herkes cebine çalıştı, vitrin projesi olarak cilalı yönleri yansıtılan üniversitenin geri planında işler hep ters gitti. Yüzlerce öğrenci büyük umutlarla adım attıkları üniversitede ‘varlık içinde yokluk’ yaşadı. Sayısız hava aracı olmasına rağmen hiçbirinden yeteri kadar istifade edinilemedi. O kadar imkan dururken, milyonlarca dolarlık uçaklar bakımları yapılamadığı için yerde yatarken, basiretsiz yönetimin sonucu olarak öğrencilerin bir bölümü,Türkiye’deki uçuş okullarında ve ABD’de eğitimlerini tamamlamaları için zorlandı. Şanslı olanların az bir bölümü tamamladı, büyük bölümü hala belirsizlik içinde diploma peşine düştü. Doktoralı pilotlar yetiştireceğiz diye çıkılan yolda, stresten hem öğrenciler hem de aileleri doktorluk oldu!

Eğitim kadroları zaten yetersizdi, bir de üstüne maaş krizi çıkınca var olan eğitim kadrosu da dağıldı.

THK’nın yıllarca sistemli şekilde içi boşaltıldı. Kimse görmedi, duymadı. Duyan yazmadı,  yazamadı. Kuruma öyle derin darbe vuruldu ki, devlet bile bu borç yükünün altına kayyımını sokmak istemez hale geldi. 

Şimdi THK kendi canının derdinde. Uçaklar uçamıyor, bakım yetkileri birer birer elinden alınıyor. Maaşlar ödenmediği için kalifiye personel özel şirketlere kaçıyor. Sağlık Bakanlığı için uçan THK ambulans uçaklarının pilotlarının maaşlarını bile kerhen bakanlık ödüyor!

Uçuş okullarında eğitim yok. İstanbul’daki uçuş okulu kapanıyor, tek planör eğitimi verme yetkisini elinde tutan kurum onu da beceremiyor. Pilot olmanın ilk adımı olan planörcülük göz göre göre bitiyor. ( SHGM planör eğitim yetkisini THK’dan almak için neyi bekliyor bilmiyorum)

Bir zamanlar özel jet işleterek hava taksi sektöründe ben de varım diyen, İstanbul’da uçuş okulu açarak özel uçuş okullarının pastasına göz diken, uçak distribütörlüğünden tutun ambulans uçağa kadar her sektörde özel girişimcilerin karşısına dikilerek son derece yanlış bir strateji izleyen, kapısı kilitli hangarlarda yerli uçak üretme rüyası gören THK, bugün yokluklarla boğuşuyor. Şu anda tam olarak, “ Her alanda ben de varım”  hırsının ve basiretsiz, soyguncu yönetimin sonucu olarak dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olan bir THK görüyoruz. Şimdi evdeki son bulgur üniversite… O da giderse evde yemeye ne aş var ne de içmeye bir bardak su!

Çünkü deniz artık gerçekten bitti…

Doktoralı pilotlar yerine doktorluk öğrenciler yetiştirdiler!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

neden ~ 2 yıl önce
Thk'nın müthiş bir gayrımenkul stoku var.Bu gayrımenkulun bir kısmını satarak borçlarını öder ve düzlüğe çıkar.Neden bu seçenek düşünülmüyor, anlayabilmiş değilim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçucu ~ 2 yıl önce
TALPA YÖNETİMİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR Havacılık Haberleri12 Haziran 2016 Pazar 12:07 Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA’da, olağanüstü yönetim kurulu toplantısı... Türkiye Havayolları Pilotları Derneği TALPA Yönetim Kurulu üyeleri şu dakikalarda dernek merkezinde olağanüstü toplantı için biraraya geliyor. Toplantının gündemini iki konu oluşturuyor. İlki; geçtiğimiz günlerde ATÜ’nün mağaza bilgilendirme panosuna astığı afişte pilotlar ve kabin memurları için kullandığı ifadeler… ATÜ’nün Atatürk Havalimanında mağaza bilgilendirme panosunda pilot ve kabin memurlarına yönelik gümrüksüz satış mağazaları yönetmeliğinde yar alan limitlere ilişkin uyarıda pilotlar için “taşıt sürücüsü” kabin memurları içinse “hizmetli” ifadeleri ifadeleri kullanılmıştı. TALPA Yönetim Kurulunun olağanüstü bu toplantıda görüşeceği diğer konu ise Hava-İş Sendikasi Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın THY’de çalışan eşinin TİS görüşmeleri sonrası aldığı terfinin eleştirilmesi üzerine yaptığı yorumda kullandığı ifadeler” olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÖĞRENCİ YAKINI ~ 2 yıl önce
Bütün bu olanların sorumlusu, yolsuzluk ve rüşvetten yargılanmakta olan eski başkan Osman Yıldırım'dır.Bu şahıs şuursuzca kurumu borç batağın sokmuş,perişan etmiştir.Aslnda üniversitenin mali durumu kötü değil,çünkü öğrenci velileri ücretleri gününde ödüyorlar.Fakat Thk yönetimi, mali olarak zorda olan vakıf şirketlerini kurtarmak için üniversiteden bu şirketlere para aktararak (yasal boşluklardan yararlanarak) üniversitenin de mali durumunu bozmuştur.Bu durum, üniversitede okuyan öğrencilere ve ailelerine çok büyük haksızlıktır.Bu uygulama THK yönetimi bakımından akıl tutulmasıdır,devletin yetkili kurumları bu konuda mutlaka gereğini yapmalıdır!Thk yönetimi, kendi hatalarından kaynaklanan bu sorunlardan dolayı zamanında mezun olamayacak öğrencilerden gelecek büyük maddi ve manevi davalara hazır olmalıdırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YAZIKLAR OLSUN ~ 2 yıl önce
Thk'nin içini boşaltıp, öğrenci ailelerinin alın terleriyle kazandığı paralarla finanse olan THK Üniversitesi'nin paralarına da göz dikip üniversitenin mali durumunu bozan bazı yöneticiler utansınlar!Güzelim üniversitenin de içine ettiniz, yazıklar olsun size!.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000