09 Kasım 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ilginç olan...başka ülkelerde, uçakların iniş rotası altında ve çevresinde kimse yaşamak istemez ve bu bölgelerde yerleşim pek olmaz. Var ise, çok ucuz olur. İstanbul'da tam tersi olup Florya, Ataköy gibi yerlerde evlerin fiyatı tavan yapmış durumda. Sen git, hem yığınla para ver orada oturmak için, hem de uçak gürültüsü var diye şikayet et. Şaka gibi!
  • 24500 Euro ne ki.benim mazot parama yetmez...
  • Ne diyeyim sana arkadaş sen kalk havaalanının dibine, üstelik de iniş kalkış hattına koca koca apartmanları dik, yine üstelik gürültüyü önleyecek hiç bir tedbir almadan yap binalarını, hemi okumuş, hemi yazmış binlerce insan hiç umursamadan gelsin oradan ev alsın, ev tutsun ve yaşamaya başlasın, sonra da bari geceleri kapatsaydınız bak örnekleri de var diye feveran etsin. Sanki alnına silah dayadılar zorla sattılar sana o evleri. Git başka yerde yaşa arkadaş ne işin var orda. Diskoya gidip ayran içerek sanat müziği dinlemeye benzer senin yaptığın, sükünet istiyorsan, hakkın var tabii de o zaman diskoya gidip oradaki müziği kapattırmayacaksın.
  • "Ataköy’de yaşayan sakinlerin ‘gürültüden rahatsızız, uçaklar gece uçmasın’ isyanı kadar mantıksız bir olayı gördükten sonra" demişsin. Avrupa meydanlarındaki iniş/kalkış prosedürlerinden ve saatlerinden haberin var mı? "Ama Ataköy sonradan yapıldı" diye zekasızca bir yorum yapılmaz umarım
  • Havalimani polisi size bu parayla ne yapacaksiniz diye sorsa, harcayacam derseniz hicbirsey diyemez :)
  • 1- Kopekler eger barinaklardan kacip geliyorsa, barinaklara ceza kesilsin,ne bicim barinaklar bunlar eger kopeklere sahip cikamiyorsa, barinaklarin tasinmasinin istenmesi sacmalik.Havalimani cevresindeki duvarlarda kocaman delikler var.DHMI'nin gozu gormuyor mu bunlari?Kopekler oradan geliyor,kopegi birak oradan insan ,hayvan,terorist,gergedan bile girer :) 2-Havalimaninin gece ucuslara kapanmasi neden sacmalik olsun? Istanbul havalimanindan daha fazla kapasiteli calisan Avrupa,Amerika;daki havalimanlarinin bazilari gece kapali.Birak ucuslari , Xray cihazi bile kapali. 3- Abd'ye girerken uzerinizde sinira yakin para oldugu icin 1 saat sorgulandiginizi soylemissiniz.Sinir 10.000 dolar. O kadar parayla ne isiniz var? :)) Saka bir yana, eger uzerinizdeki para 10.000 dolarin altindaysa sizi kimse sorgulayamaz,kanun ABD'ye giris ve cikislarda uzerinizde 10.000 dolar uzeri varsa FinCEN-105 formu doldurmaniz gerektigini yazar.Bu kanun ABD'ye giriste fazla yaptirimi yok.Cunku gelen para var :)
  • Gerçekten kontrollü olan bir sahaya değil köpek, böcek dahi giremez !!! Mutlaka açık noktalar vardır, gerçekten bakılırsa tespit edilir diye düşünüyorum.(duvarların bitiş noktaları, kapılarla arada kalan boşluklar vb). Ayrıca illaki sağda solda barınak olması şart değil, yoldan geçen mahalle köpeği bile girer her yere. Aaaa burası Havalimanı biz girmeyiverelim demezler. Önemli olan siz kendi bölgenizi gerçekten kontrollü mü tutuyorsunuz buna bakmak gerek. Buda sorumluluğu olan yetkililerin işi...
  • VIP'te unutulan o para bir sey mi ? Neler gecti,geciyor,gececek ordan bir bilseler! 24.500 euro yanlarinda cerez parasi kalir !
  • "gürültüden rahatsızız, uçaklar gece uçmasın’ isyanı kadar mantıksız bir olayı gördükten sonra" diye yazmissiniz iyi de mesela avrupa'nin bircok ulkesindeki buyuk havalimanlari gece 11 sabah 7 arasi kapalidir. Sizce sebebi ne olabilir Murat bey ??? Eger sebep gurultu ise avrupada yasayan insanlar ve orada bu karari alan yoneticiler de mi mantiksiz insanlar ???
  • Dhminin bir kabahati yok. Adamlar yakalıyor barınağa bırakıyor köpeekler yine giriyor. Yazar haklı dhminin suçu yok

DHMİ’nin köpeklerle sınavı!

Atatürk Havalimanı’nda kuşlardan sonra bu kez köpek tehlikesi ortaya çıktı. Aslında havalimanında başı boş köpek sorunu uzun yıllardan bu yana vardı ancak son dönemde sahipsiz köpekler sebebiyle uçakların üst üste pas geçtiğini görünce bu işin artık ciddi olarak ele alınması gerektiğini herkes fark etti.

Havalimanı sahası içerisinde köpeklerle mücadele etmesi gereken kurum Devlet Hava Meydanları İşletmesi. Ancak onlar da  tel örgületle çevrili 10 milyon metrekarelik alanda köpeklerin  apron sahası içerisine nasıl sızdığını henüz çözemediler. (Askeri meydan yönünden geldiği sanılıyor) Çünkü tel örgülerde bir açıklık yok, duvarlar da köpeklerin aşabileceği yükseklikte değil! En azından öyle sanıyorlar. Bilemiyoruz. Çünkü çevre kontrolünü yapanlar onlar. Onların ifadelerine inanmak durumundayız ama  buna rağmen köpekler bir şekilde apron sahasına girdi, giriyor ve girecek gibi görünüyor.

Son olarak üç uçak bir sahipsiz köpeğin piste kadar gelmesinden dolayı pisti pas geçmek zorunda kaldı. Sahipsiz köpek veya başka bir hayvan. Ya da onların girdiği yoldan içeri sızan belki bir insan. Her ne olursa olsun uçuş emniyeti açısından üzerinde durulması ve mutlaka çözülmesi gereken bir konu. Bugüne kadar hep direkten döndük ancak bir uçağın, pistteki 20-30 kg ağırlığındaki bir köpeğe çarptığını düşünün. Nasıl bir sonuç ortaya çıkaracağını az çok tahmin edebilirsiniz.

Mücadele konusunda DHMİ tek başına ve çaresiz. Yapabildikleri tek şey, fark edilen köpekleri pist çevresinden uzaklaştırmak ve sonrasında da yakalayarak hayvan barınaklarına teslim etmek. Neyse ki DHMİ yakaladıkları köpekleri teslim etmek için çok fazla uğraşmıyor! Çünkü Atatürk Havalimanı’ndaki pistlerin her iki tarafında da hayvan barınakları var.  Yani havalimanı için çok büyük tehlike yaratabilecek bir sorun, hemen havaalanının dibinde.Havaalanı yanındaki barınakların başka bölgelere taşınması gerekirken belediyeler de bu konuda oldukça duyarsız. 

05/23 pistinin olduğu tarafta Ataköy’de bir barınak, 17/35 pistinin diğer başında Sefaköy’de bir başka barınak…  Ataköy ve Sefaköy  olmak üzere havalimanı civarındaki uçuşa tahdit oluşturacak yüksek binalar, martıları tam da uçakların iniş kalkış yaptıkları bir bölgede yoğunlaştıran Florya’daki alışveriş merkezi içerisindeki dev akvaryumun atıkları, sürekli hafriyat sahası halindeki havalimanın kuşlar için adeta beslenme sahası haline gelmesi ve hayvan barınakları…

Havalimanı çevresinde ne olmaması gerekiyorsa hepsi var.  1900’lü yılların başında henüz İstanbul’un bu bölgesinde yerleşim yokken kurulan havalimanının hemen yanı başına kurulan Ataköy’de yaşayan sakinlerin ‘gürültüden rahatsızız, uçaklar gece uçmasın’ isyanı kadar mantıksız bir olayı gördükten sonra hayvan barınaklarının ya da o akvaryum için nasıl bir karar alınacağını kestiremiyorum ancak yeni havalimanı yapıldığında Atatürk Havalimanı kapatılırsa zafer Ataköylüler’in, sahipsiz köpeklerin ve martıların olacak. İşte bundan eminim!

O PARANIN VIP’TE NE İŞİ VAR?

Atatürk Havalimanı VIP salonunda bir temizlik işçisi maaşının 70 katı miktardaki parayı bularak sahibine teslim etti. “İnsanlık ölmemiş” dedirten cinsten bir haber. Temizlik işçisinin yaptığı bu hareketi alkışlamak gerekir. Ama benim takıldığım nokta bu değil. Türkiye için kara para cenneti tabirinin kullanıldığı bir dönemde 24 bin 500 Euro’nun, devlet adamlarının, bürokratların vs kısacası parayla çok da işi olmayan kişilerin geçiş yaptığı VIP salonunda ne işi var!

Geçen hafta ABD’ye girişimde yanımda yasal sınırın biraz altında nakit para olduğu için bir saate yakın sorguya tutuldum. ABD polisi ne iş yaptığımdan, ayda ne kadar kazandığıma, o parayı ne için kullanacağıma kadar her şeyi sorarken Türkiye’de VIP salonunda 24 bin 500 eurobulunuyor ve kimse bu paranın orada ne işi var demiyor! Üstelik geçmişte, içinde emniyet mensuplarının da bulunduğu VIP'teki kaçak para trafiği yaşandığını bildikleri halde. Çok ilginç değil mi?

DHMİ’nin köpeklerle sınavı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Alice ~ 3 yıl önce
Ilginç olan...başka ülkelerde, uçakların iniş rotası altında ve çevresinde kimse yaşamak istemez ve bu bölgelerde yerleşim pek olmaz. Var ise, çok ucuz olur. İstanbul'da tam tersi olup Florya, Ataköy gibi yerlerde evlerin fiyatı tavan yapmış durumda. Sen git, hem yığınla para ver orada oturmak için, hem de uçak gürültüsü var diye şikayet et. Şaka gibi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
talha ~ 3 yıl önce
24500 Euro ne ki.benim mazot parama yetmez...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hem kör hem şaşı ~ 3 yıl önce
Ne diyeyim sana arkadaş sen kalk havaalanının dibine, üstelik de iniş kalkış hattına koca koca apartmanları dik, yine üstelik gürültüyü önleyecek hiç bir tedbir almadan yap binalarını, hemi okumuş, hemi yazmış binlerce insan hiç umursamadan gelsin oradan ev alsın, ev tutsun ve yaşamaya başlasın, sonra da bari geceleri kapatsaydınız bak örnekleri de var diye feveran etsin. Sanki alnına silah dayadılar zorla sattılar sana o evleri. Git başka yerde yaşa arkadaş ne işin var orda. Diskoya gidip ayran içerek sanat müziği dinlemeye benzer senin yaptığın, sükünet istiyorsan, hakkın var tabii de o zaman diskoya gidip oradaki müziği kapattırmayacaksın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 3 yıl önce
İşte bahsettiğim zekasızca yorum... Bir bak bakalım 05-23 ne zaman inşa edildi. AHL kaç pistle ve ne kadarlık bir alanda operasyona başladı. Ataköy'deki yüksek binalar ne zaman yapıldı. Halkalı gibi 5-6 senelik geçmişi olan bir semt sanıyorsun sanırım Ataköy'ü. Hepsini koy kenara. AHL 80 senedir aynı yerde tam kapasite çalışıyor olsun, Ataköy de 5 sene önce yerleşime geçilmiş bir semt olsun. Bu havaalanındaki operasyon saatlerinde değişime gitmeye, ses kısıtlamaları koymaya engel midir? Çağ dışı zihniyetlerden kurtulun. Medeniyet uçak uçurmak değil, insan hayatına saygı göstererek olur.
hem kör hem cahil ~ 3 yıl önce
"Ataköy’de yaşayan sakinlerin ‘gürültüden rahatsızız, uçaklar gece uçmasın’ isyanı kadar mantıksız bir olayı gördükten sonra" demişsin. Avrupa meydanlarındaki iniş/kalkış prosedürlerinden ve saatlerinden haberin var mı? "Ama Ataköy sonradan yapıldı" diye zekasızca bir yorum yapılmaz umarım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
merak ~ 3 yıl önce
anlamadım bu yorumunuzu Charles de Gaulle, ya da Heatrow gece çalışmıyor mu şimdi? bu dediğiniz küçük havalimanları için geçerli olabilir mi? Atatürk Havalimanı Türkiyenin en büyük havalimanı olduğuna göre karşılaştırma bunlarla yapılmalı..
bilgi ~ 3 yıl önce
cdg,lhr,fra,muc,ams,zrh vs gibi avrupanin en buyuk havalimanlari gece 11 sabah 7 arasi ucuslara kapalidir.
komik ~ 3 yıl önce
Niye zekasızca? Gol yiyecegin koseyi biliyosun. "Buraya top atan aptaldir" diye sacmaliyosun. Hangi avrupa ulkesinde havalimanlarinin yanina mania teskil eden bina yapılıyor? Dinleyeceksin kardesim. Sabaha kadar dinleyeceksin. Seve seve dinleyeceksin. 24 saat çalışacak bu liman ve sen de dinleyeceksin.
Ataköy ~ 3 yıl önce
Ne zavallıca ve cahilane bir yorum. Ataköyün ne zaman yapıldığını biliyor musun ? Yakına yapılan konaklardan bahsediyorsan onların adı Turban konakları diye geçer halk arasında. Onu da siyasilere soracaksın.
Trader Joe's ~ 3 yıl önce
Havalimani polisi size bu parayla ne yapacaksiniz diye sorsa, harcayacam derseniz hicbirsey diyemez :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trader Joe's ~ 3 yıl önce
1- Kopekler eger barinaklardan kacip geliyorsa, barinaklara ceza kesilsin,ne bicim barinaklar bunlar eger kopeklere sahip cikamiyorsa, barinaklarin tasinmasinin istenmesi sacmalik.Havalimani cevresindeki duvarlarda kocaman delikler var.DHMI'nin gozu gormuyor mu bunlari?Kopekler oradan geliyor,kopegi birak oradan insan ,hayvan,terorist,gergedan bile girer :) 2-Havalimaninin gece ucuslara kapanmasi neden sacmalik olsun? Istanbul havalimanindan daha fazla kapasiteli calisan Avrupa,Amerika;daki havalimanlarinin bazilari gece kapali.Birak ucuslari , Xray cihazi bile kapali. 3- Abd'ye girerken uzerinizde sinira yakin para oldugu icin 1 saat sorgulandiginizi soylemissiniz.Sinir 10.000 dolar. O kadar parayla ne isiniz var? :)) Saka bir yana, eger uzerinizdeki para 10.000 dolarin altindaysa sizi kimse sorgulayamaz,kanun ABD'ye giris ve cikislarda uzerinizde 10.000 dolar uzeri varsa FinCEN-105 formu doldurmaniz gerektigini yazar.Bu kanun ABD'ye giriste fazla yaptirimi yok.Cunku gelen para var :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabahati yokmuş!! ~ 3 yıl önce
Gerçekten kontrollü olan bir sahaya değil köpek, böcek dahi giremez !!! Mutlaka açık noktalar vardır, gerçekten bakılırsa tespit edilir diye düşünüyorum.(duvarların bitiş noktaları, kapılarla arada kalan boşluklar vb). Ayrıca illaki sağda solda barınak olması şart değil, yoldan geçen mahalle köpeği bile girer her yere. Aaaa burası Havalimanı biz girmeyiverelim demezler. Önemli olan siz kendi bölgenizi gerçekten kontrollü mü tutuyorsunuz buna bakmak gerek. Buda sorumluluğu olan yetkililerin işi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cerez ~ 3 yıl önce
VIP'te unutulan o para bir sey mi ? Neler gecti,geciyor,gececek ordan bir bilseler! 24.500 euro yanlarinda cerez parasi kalir !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mantik ? ~ 3 yıl önce
"gürültüden rahatsızız, uçaklar gece uçmasın’ isyanı kadar mantıksız bir olayı gördükten sonra" diye yazmissiniz iyi de mesela avrupa'nin bircok ulkesindeki buyuk havalimanlari gece 11 sabah 7 arasi kapalidir. Sizce sebebi ne olabilir Murat bey ??? Eger sebep gurultu ise avrupada yasayan insanlar ve orada bu karari alan yoneticiler de mi mantiksiz insanlar ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dhmi ~ 3 yıl önce
Dhminin bir kabahati yok. Adamlar yakalıyor barınağa bırakıyor köpeekler yine giriyor. Yazar haklı dhminin suçu yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000