28 Kasım 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • DHMİ, 2017 Tarifelerini yayınladı ve 2015 Tarifelerine döndü. DHMİ çökerse havacılık kalır mı bilmem? Uçuş emniyeti tehlikeye düşebilir. DHMİ'ne çok yükleniliyor. Kuruluşların yağmalanması sonun başlangıcıdır.Paydaşlardan birisinin yıkılması havacılık sektörünün çöküşüne neden olur.
  • Türkiye'de havalimanı içerisinde kurum sahibi olmanın ne demek olduğuna samimi bir yazı ile ele alınmış teşekkür ediyorum. 1-DHMI'ye aidat ödenebilir ama hem kendin yapıyorsun hem sana ait olmuyor, 2-kiraya vermek için bile ihale açılıyor sayı artmıyorsa ihaleye çıkmıyor sebep yüksek kirayı daha ödenemez hale getirmek, 3-Kalifiye personel çalıştırmak zorundasın maaşlar yüksek diğer işletmelerin 3-5 katı ve ödenen SGK,VERGİ'ler doğal olarak 3-5 katı fazla, 4-Aldığınız araç, gereç, uçak, tool, her türlü argüman ile servetiniz olsa çökersiniz, 5-bir kriz olsa ilk sizi vurur yaptığınız yatırımların amortismanını bile karşılayamazsınız!!! 6-kriz olmaz riskine-giderine bakmadan devletimiz dahil herkesin gözü sizin paranızın hesabını yapmakla geçer, 7-her sektörde olan teşvik,hibe,kolaylıklar aslında katma değeri yüksek en önemlilerin başında gelen HAVACILIK sektörüne NEDEN UĞRAMAZ? 8-Eğitimi,Uçağı,her türlü gideri pahalı ve bu yüzden ülkede fırsatçıların cirit attığı ülkeye döndü havacılık.
  • DHMİ amme hizmeti yapsın tamamda uçuş okulları yapıyor mu? Bu eğitimdir diyip insaflı mı oluyor?!
  • Yazınızın bir kısmına katılmakla beraber uçuş okulları kısmına katilmiyorum .Ucus okulları tamamen ticari faaliyet gosteren ve bunu yaparken fahiş fiyatlarla ogrencilerini somurmektedir. Ucus okullarından DHMİ nin aldığı ücretler halihazırda bile çok dusuktur yukseltilmelidir.

DHMİ’nin eli ceplere değil yardıma uzansın!

Türk sivil havacılığı demek sadece Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air, Atlasglobal, Sunexpress değil… Belki ekonomik hacim olarak büyük değiller ama genel havacılık ve hava taksi şirketleri, baloncular, uçuş okulları vs büyük fotoğrafın önemli parçaları. Buna rağmen yıllardır fotoğraf karesine başlarını uzatabilmek için yırtınıp durdular ancak o karede hiç yer alamadılar. Türk sivil havacılığının gelişme sürecinde yaşadığı sancıların en önemli nedenlerinden biri de aslında buydu. Genel havacılığı gelişmemiş bir ülkenin, ticari hava taşımacılığının sorunlar yaşaması kaçınılmazdı. Bunu yaşayarak çok yakın şekilde gördük.

Hepimiz kabul ediyoruz ki, Türk sivil havacılık sektörü önemli bir krizin içerisinde. Bu krizi,  havayolları kadar yukarıda saydığım şirketler de derinden hissediyor. Birilerinin elini taşın altına koyması gerekiyor ama kim?


Bana göre burada ilk ve en önemli görev, logosunda şirketlere el uzatan figürü kullanan DHMİ’ye düşüyor. DHMİ’nin logosundaki o el, şirketlerin cebine değil yardımına uzanmalı… Hem de büyük küçük ayırt etmeden! Havayolları kadar yukarıda saydığım tüm şirketleri de gözeterek koruyup kollayıcı formüller üretmeli.

Bu doğrultuda Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin ilk adımı atması için önemli bir fırsat var. 15 Aralık’ta yayınlanacak 2017 yılına ilişkin yeni ücret tarifesinde havacılık şirketlerinin yükünü hafifletecek yaptırımlar mutlaka yerine getirilmelidir.  Tarife planlanırken, şirketlerin içinde bulundukları krizin etkisini en az hissedebilmeleri adına ciddi indirimler sağlanmalıdır.  Konma, konaklama, yaklaşma, hangar vs gibi hizmetlerde kriz gözetilerek fiyat tarifeleri ele alınmalıdır.

Örneğin uçuş okulları açısından değerlendirmek gerekirse, DHMİ’nin hangar ücretlendirme politikasında geçen yıl yaptığı değişikliğin ağır bir yük getirdiği ortada. İhale usulü ile yer tahsisi yapıldığı için uçuş eğitim organizasyonlarına uygulanan yüzde 50’ye varan indirimler artık uygulanamıyor.  AYJET (Edremit'te) , DAVUT (Adana'da) ve Er-Ah (Isparta'da) bu şekilde yer tahsisi yapıldığı için ağır bir kira yükü altına girmek durumunda kalıyor. Üstelik DHMİ’nin kiraya verdiği arazi üzerine yapılan her kattan ayrı ayrı kira alınıyor.

Ayrıca, yine geçen yıldan itibaren her bir yaklaşma için konulan 5 TL’lik ücretin de yeniden gözden geçirilmesi gerekir. DHMI bu yaklaşma ücretine sembolik dese de  yılda 20 bin iniş yapan bir uçuş okuluna o 5 TL’lik sembolik ücretin maliyeti 100 bin TL’yi buluyor. Eğer mutlaka sembolik olacaksa, 50 kuruş olsun, 1 TL olsun.. O'dur sembolik!

DHMİ, kuruluş amacını hatırlayarak şirketlerin cebinden elini çekmelidir. Bir diğer otorite olan SHGM hizmetleri karşılığında bir uçuş okulundan yılda ortalama 15-20 bin TL alırken, DHMİ’nin bir uçuş okuluna yıllık külfeti 300-400 bin TL’yi buluyor.

Biliyoruz ki DHMİ istediğinde her türlü kolaylığı sağlayabiliyor. Bugün DHMİ bünyesindeki 55 havalimanından sadece 7’si (Özelleştirilenler)kar ediyor. Diğer bütün havalimanları devletin sırtında kambur durumunda. Onlar bir şekilde absorbe ediliyor. Hatta eksik fizibilite çalışmalarının sonucu olarak hazırlanan ihale şartnamesinden kaynaklanan yükümlülükler nedeniyle milyonlarca dolarlar kurumun kasasından çıkabiliyor. Örneğin, Zafer Bölgesel Havalimanı’na yolcu garantisinden dolayı her yıl en az 5 milyon dolar para ödenebiliyor!

Toplam bir buçuk milyar euro sermaye değeri olan DHMİ, üçüncü havalimanı projesinde 4.5 milyar euro’luk kefaletin altına sokulabiliyor!

Yine üçüncü havalimanında, yer teslimi iki yıl ötelendiği için ihaleyi alan firmaların,  dolaylı olarak milyarlarca euro rant sağlamalarının önü açılabiliyor!

DHMİ bugüne kadar havacılıktan kazandığı milyarlarca doları hazineye aktardı. Bu anlamda Türkiye’nin en başarılı kurumlarından biri olduğunu inkar edemeyiz ama bu yıl krizin etkilerinin ağırlaştığı bir ortamda DHMİ sorumluluğu ele almalı ve en azından ücret tarifelerinde kolaylık sağlayıcı değişiklikleri hayata geçirmelidir.

DHMİ’nin eli ceplere değil yardıma uzansın!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

2015'e Dönüş ~ 2 yıl önce
DHMİ, 2017 Tarifelerini yayınladı ve 2015 Tarifelerine döndü. DHMİ çökerse havacılık kalır mı bilmem? Uçuş emniyeti tehlikeye düşebilir. DHMİ'ne çok yükleniliyor. Kuruluşların yağmalanması sonun başlangıcıdır.Paydaşlardan birisinin yıkılması havacılık sektörünün çöküşüne neden olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVACILIK&İŞLETME ~ 2 yıl önce
Türkiye'de havalimanı içerisinde kurum sahibi olmanın ne demek olduğuna samimi bir yazı ile ele alınmış teşekkür ediyorum. 1-DHMI'ye aidat ödenebilir ama hem kendin yapıyorsun hem sana ait olmuyor, 2-kiraya vermek için bile ihale açılıyor sayı artmıyorsa ihaleye çıkmıyor sebep yüksek kirayı daha ödenemez hale getirmek, 3-Kalifiye personel çalıştırmak zorundasın maaşlar yüksek diğer işletmelerin 3-5 katı ve ödenen SGK,VERGİ'ler doğal olarak 3-5 katı fazla, 4-Aldığınız araç, gereç, uçak, tool, her türlü argüman ile servetiniz olsa çökersiniz, 5-bir kriz olsa ilk sizi vurur yaptığınız yatırımların amortismanını bile karşılayamazsınız!!! 6-kriz olmaz riskine-giderine bakmadan devletimiz dahil herkesin gözü sizin paranızın hesabını yapmakla geçer, 7-her sektörde olan teşvik,hibe,kolaylıklar aslında katma değeri yüksek en önemlilerin başında gelen HAVACILIK sektörüne NEDEN UĞRAMAZ? 8-Eğitimi,Uçağı,her türlü gideri pahalı ve bu yüzden ülkede fırsatçıların cirit attığı ülkeye döndü havacılık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
amme hizmeti ~ 2 yıl önce
DHMİ amme hizmeti yapsın tamamda uçuş okulları yapıyor mu? Bu eğitimdir diyip insaflı mı oluyor?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kismen dogru ~ 2 yıl önce
Yazınızın bir kısmına katılmakla beraber uçuş okulları kısmına katilmiyorum .Ucus okulları tamamen ticari faaliyet gosteren ve bunu yaparken fahiş fiyatlarla ogrencilerini somurmektedir. Ucus okullarından DHMİ nin aldığı ücretler halihazırda bile çok dusuktur yukseltilmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000