10 Aralık 2012, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com

DHMİ'DE DEĞİŞİM RÜZGARLARI

İşte o talimatın hazırlıkları şu sıralarda yapılmaya başlandı. Aslına bakarsanız seyrüsefercilerin böyle bir istekleri vardı. Yani DHMİ'den ayrılmak başlı başına bir genel müdürlük, hatta mümkün olursa tamamen özerk bir yapı isteniyordu.  Seyrüsefercilerin isteği ne oranda gerçekleşir bilinmez ama DHMİ onları da ilgilendiren bir proje hazırlıyor.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal'a bu konuyu sormuştum.  Birdal'ın cevabı "Bir çok alanda çalışma yapıyoruz" olmuştu.

Geçen hafta bazı konularda çalışmalar yapmak üzere Ankara'ya gittim. Ulaştırma Bakanlığı kaynaklarından DHMİ değişimi ile ilgili çok önemli bilgiler edindim.

Seyrüseferciler bu duruma ne kadar razı olurlar bilinmez ama benim edindiğini bilgi seyrüsefer ile ilgili yapılan çalışma DHMİ'nin çok övündüğü smart projesi ile alakalı. Bir türlü hizmete giremeyen ve hizmete ucu de belli olmayan smart projesine bir müdürlük tahsis ediliyor. Yani DHMİ'de Smart Müdürlüğü doğuyor.

DHMİ'de sadece bu değişiklik yapılmıyor. Eğitim, Sağlık ve Güvenlik başkanlıklarına son veriliyor. Daha doğrusu bu üç başkanlık birleştiriliyor. Başkanlık sisteminin kaldırılacağı da edindiğim bilgiler arasında yer alıyor.

DHMİ'de personel başkanlığı da değiştiriliyor. Personel Başkanlığı, İnsan Kaynakları olarak isim değiştirecek.

Bu arada en büyük değişiklik de APK (Araştırma Planlama Koordinasyon) başkanlığında olacak. APK biliyorsunuz ihalelerde en ön planda yer alan bir başkanlık. Bu başkanlığın adı da Strateji Başkanlığı ya da müdürlüğü olarak değişecek.

Tabi bu değişikliklerle yetinilmeyecek. İçerikleri de tamamen değiştirilecek. Bu konuda DHMİ çok daha detaylı açıklama yapabilir ama bir başka değişiklik daha yapılacak.

DHMİ'nin mevcut yapısında üç adet genel müdür yardımcısı bulunuyor. Bu yardımcılara bir yenisi daha eklenecek. Yani DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal'ın dört yardımcısı olacak. Yeni yardımcının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan bir kişinin atanacağı haberleri de geliyor.

DHMİ'nin yapısı değişecekse etraflıca düşünülerek yapılmalı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, karayollarında, DLH'da, demiryollarında, denizde bir dolu değişiklik yaptı. Hatta yeni genel müdürlükler oluşturuldu. Hantal yapılara işlerlik kazandırılması için yapılması gereken şeyler bunlar.

DHMİ'deki görüntü inşaat şirketi gibi. İnşaat DHMİ'nin dışında olmalı. DHMİ sadece işletmeci şirket olmalı.

Bu yapılanmada en büyük kıyamet sanırım seyrüseferciler arasında kopacak. Zira onların istekleri bağımsız olmaktı.  Yeni yapılanmayı merakla bekliyoruz. Bakalım şapkadan neler çıkacak?

DHMİ'DE DEĞİŞİM RÜZGARLARI

Facebook Yorum

Yorumlar

Dhmi ~ 6 yıl önce
Dhmi apron nedir bilmeyen adamları atamalarda bünyesine katacağına işe ilk önce Sivil havacılık yüksekokulları mezunlarını kadrosuna katarak başlamalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
bencede shgm ıle bırlesmelı hantal yapıdan kurtulmalıdır. sayın genel mudur cok basarılı ama tasrada o kadar calısmayan yası gelmıs ınsanlar var onların yerıne genc ınsanlar calıssa daha ıyı olmazmı.Artık adamlar yuruyemıyor taze kana ıhtıyac var.. herseyın degıstıgı gıbı bu kurumda kendını degıstırecektır sayın genel mudur allah yardımcın olsun vızyonun yeter....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakkı ~ 6 yıl önce
Bencede DHMI de yenıden bır yönetim anlayışı gelmeli hızla gelişen Türk sivil havacılığı karşısında ne yazıkki DHMİ özellikle taşrada kendini bu gelişmeye uyum sağlıyamamıştır öncelikli olarak yöneticilerinin Devlet memuru zihniyetiyle (verimli olsamda olmasamda işim garanti) yönetilmemeli hava yolu şirketlerinin taleplerine ticari bır bakışla değerlendirmeli o limana uçan havayolu şirketlerini müşteri gibi hizmet vermeli her alanda müşterisini memnun edecek şekılde bır bakış açısı geliştirmeli yapılan havaalanı termınal bınalarında havayolu şirketlerinin hizmet verecek kalıtelı yer ve odaları kendılerıne almaktansa öncelık müşteride olmalı havayolu şirketlerinin ileriye yönelik hedef ve planlarına göre yatırımların gelıştırılmesi sağlanmalı v.s saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selcuk ~ 6 yıl önce
DHMI, her nekadar klasiklesmis Turk sistemi varliginda yillardir hizmet veriyor olsada, bence SHGM ile birlestirimeli ve Turk Sivil Havacilik Otoritesi altinda bir yapida yapilandirilmali.. Sivil havacilik otoritesi hem daha fazla yetismis, kaliteli insan gucu kaanir, hemde otorite olmanin olmaz ise olmazi, en az sektor hatta ona oncu olacak bir yapiya kavusturulmali ki esas gorevi olan Turk havaciligini gelistirmek, emniyeti en ust duzeyde tutmak ve denetleme fonksiyonunu en basarii sekilde yapmak olan bir kurum yaratilsin..Hic disaridaki havacilik otoritelerine bakmadan bile bunun nasil olurda gozden kacirildigi ve DHMI nin SHGM nun altina baglanmasi gerceklestirilmez anlasilir gibi degildir. Eminim ki bunun arkasinda akilin yolunu izlemeyi engelleyen burokratik sorunlar vardir.. Umarim en kisa zaman da SHGM u DHMI ni bunyesine homojen bir sekilde katar ve gerekli lokomotif kurum olusturulur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ~ 6 yıl önce
SHGM'yi kurtarıcı gibi gören sevgili arkadaşım. O güzide kuruluşumuzun sektörde bilinen adı Sefil Havacılık'tır. Söylemeye çalıştığın "DHMİ, SHGM'yi ayağa kaldırır ve sektör kurtulur" ise o başka tabii. Kalın sağlıcakla
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Bende bir SHGM çalışanı olsam isterim ki DHMİ bize dahil olsun, olsun ki bizde havacılık tazminatından faydalanalım yada onlarda faydalanmasın... İlahi hakkı...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000