07 Eylül 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Çatır çutur çatladınız ama hala bir çatlama olmadı. Çatlak beklerken delik deşik olduğunuzun farkına varmadınızmı hala soldan çarklılar. çöreklenmişsiniz genel müdürlük ve istanbula bekliyorsunuzki sol günler gelsin ama nafile. siz soldan soldan çatlamaya devam edin, sağlar salimen yoluna devam ediyoooorrr
  • Allah DHMİ'yi orhanın yalakalarından bir an evvel kurtarır inşallah.
  • orhanın kendisi misin veya yalakalarından birisi misin bilmem ama o bahsettiğin ARFF birimi DHMİ içerisinde gayet önemli bir birimdir. ARFF birimini kurumda en aşağı seviyeye getiren orhan birdalın kendisidir. ARFF memurları DHMİ'ye o yazdığın YIRTIK ÇORAP gibi değil KPSS sınavları sonrası KPSS puanlarıyla girmektedir.özellikle son yıllarda girenler bu işin okulundan mezun olarak gelmekte,sonrasında kendilerini geliştirerek önce LİSANS sonra da YÜKSEK LİSANS bitirmekteler. Gelin görün ki DHMİ içerisinde ARFF birimi yıllar boyunca dışlanmakta,üvey evlat muamelesi görmekte. DHMİ içerisinde ARFF'ye olan nefretin öyle büyük ki her fırsatta önlerine takoz koydun/koydunuz. şimdi senide kovdular ve 1200 ARFF memurunun hakkı üzerinde.değdi mi tüm bu yaptıkların peki? hala mı ders almadın? YIRTIK ÇORAP tabirini de not ettik bir yere. vekil olamazsın da oldu ki oldun diyelim adresine yollarız bir koli YIRTIK ÇORAP ;)
  • Yahu şu etfaiyeciler kafamı bozuyor artık, yırtık çoraptan çıkar gibi heryerden çıkıyorlar herkese söyleyecek lafları da var maşallah. Yahu sizin meslek tanımını yaptıran ARFF diye bir kadroyu Türk mevzuatlarına ekleten adam değil mi Orhan Birdal? Elektronik, inşaat, işletme, personel, diğer birimler personel beklerken sizin kadroları doldurup taşıran adam değil mi Orhan Birdal? Yatmaktan canınız sıkılmasın diye size koca koca binalar, o çekemediğiniz kontrolörleden bir farkınız olmasın diye yangın gözetleme adı altında koca koca kuleler yaptırıp içlerini donatan, uzay mekiği gibi araçlardan , son model cihazlardan alıp meydanlara yığınak yapan adam değil mi Orhan Birdal ? Ne pişkin ne nankör adamlarsınız siz ya !

DHMİ kadroları çatırdıyor

DHMİ  eski Genel Müdürü Orhan Birdal, milletvekili aday adaylığı için kamu görevinden istifa ettiğini açıkladı. Birdal'ın adı DHMİ genel müdürü olduğu dönemde de milletvekilliği için geçmişti. Ancak SHGM eski Genel Müdürü Ali Arıduru'nun başına gelenleri yaşamak istememiş olacak ki, genel müdürlük koltuğunu bırakıp adaylık için istifa etmedi.  DHMİ genel müdürlüğünü de görevden alınana kadar sürdürdü.

Birdal'ın 2 bin 669 günlük genel müdürlüğü döneminde havacılık sektöründe önemli adımlar atıldı. Bunlardan belki de en önemlisi onun döneminde ihalesi yapılan üçüncü havalimanı projesiydi. Görevi süresince başarılarıyla birlikte, bazı konularda tartışmaların da ortasında yer aldı. Özel ilişkileriyle çok konuşuldu, adam kayırma ve iltimas konularında yoğun eleştiriler aldı, hava trafik kontrolörlerine pozitif ayrımcılık yapmakla suçlandı. Özellikle havacılık tazminatı konusunda ağır eleştiriler aldı.

Ama Birdal için yapılan eleştirilerin odak noktasında, hemşehrici olması vardı. "DHMİ'de iki tür canlı vardır, biri normal canlı diğeri Erzincanlı" deyişinin ortaya çıkmasının mimarıydı. Atamalar çoğunlukla liyakat esasına göre değil memleketçilik gözetilerek yapıldı. Bugün DHMİ kadrolarındaki homurtuların ve didişmelerin bir sorumlusu da, işte bu hemşehricilik kadrolaşmasına ortam sağlayan Orhan Birdal'dır. Onun döneminde güçlü olanlarla, o gittikten sonra intikam hırsıyla geçmişin hesabını sormak isteyenler arasında yaşanan çatışmalar, saray oyunlarına taş çıkarttırır. Bugün hemen her havalimanında başmüdürler, müdürler ve diğer alt kadrolar arasında çatışmalar var.  Müfettişler o havalimanından öbür  havalimanına koşuyor. Her havalimanında güç çatışmaları yaşanıyor, akıl almaz taktikler sergileniyor. Havalimanı alt yapısı ne durumda, hava trafiğindeki sıkışıklık nasıl giderilir, rötarlar nasıl önlenir, nasıl daha verimli  hale gelinir kimsenin umurunda değil. Herkesin koltuğunun altında bir dosya, müfettiş kovalıyor. Birçok dosyanın DHMİ'nin yeni Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım'a ulaşmaması için sümenaltı edildiği de söyleniyor. İşte hemşehricilik sevdasına bu çatışma ortamına çanak tutan kişi bugün milletvekili aday adayı oldu. Bence şansı da az değil. Eğer aday gösterilirse, sadece kıyak geçtiği Erzincanlılar'ın desteğini alsa soluğu mecliste alır. Belki de bilerek bu günlere yatırım yaptı kim bilir!

TOKAT HAVALİMANI'NA MÜDÜR DAYANMIYOR!

Tokat Havalimanı Türkiye'nin küçük çaplı havalimanlarından biri. Bir dönem aç kapa havalimanıydı. Bir şirket uçuşlara başlar çok sürmez tası tarağı toplar hattı kapatırdı. Son yıllarda uçuşlar kesintisiz hale geldi. Bugün bir buçuk havayolu (Borajet/Anadolujet) Tokat'a sefer düzenliyor. Havalimanının yolcu sayısı, potansiyeli belli. Ama gelin görün ki, yukarıda bahsettiğim saray oyunlarının alası burada sahneleniyor. Tokat Havalimanı, nedense hülle atamalar için uzun süredir basamak olarak kullanılıyor. Bir başka yere atanacağı önceden belli olanlar burada kadro alıyor ve sonra hoop başka bir pozisyona... Öyle olmasa 2009 yılından bu yana 7 müdür değiştirilir mi? Mehmet Efe, Niyazi Tüfekçibaşı, Muhsin Gürbüz, Alaattin Çınar, Kürşat Özer, Murat Başaran ve Levent Erdoğan... Son 6 yılda tek uçaklık apronu  ve günde en fazla iki uçağın indiği  havalimanından bu kadar müdürün geçmesi normal bir durum mu?

Bir de yine Birdal döneminde Van Havalimanı'ndan Şanlıurfa Havalimanı'na oradan da Tokat'a gelen ilk ve tek müdür yardımcısı Hüseyin Fındık var ki, adam için kadro tanımının dik alası!

Gelelim bu havalimanının son müdürü hakkındaki iddialara... DHMİ Tokat Havalimanı Müdürü Levent Aydoğan, geçen Şubat ayında mali bir soruşturma geçirdi. Soruşturmanın konusu, ihalelerin hep aynı şirketlere verilmesi. O şirketlerin isimleri müfettiş raporunda var. Bir çıkar ilişki sözkonusu ise mutlaka ortaya çıkacaktır. Aydoğan ile ilgili iddialarda sadece mali konular yer almıyor. Havalimanının içerisinde personele ait banyoları kendisi için ayırdığı, havalimanındaki özel yaptırdığı odada kaldığı ve hatta elbiselerini sekreterine ütülettirdiği iddiaları var. Bu iddiaların müfettişler tarafından tek tek not edildiği ancak dosyanın bir türlü DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım'a iletilmediği de konuşuluyor. Yıldırım'ın bu iddiaların yer aldığı bir dosyayı görmezden geleceğini sanmıyorum ama kim veya kimler bu müfettiş raporunu sümenaltı ediyor onu bulmak da sanıyorum Serdar Hüseyin Yıldırım'a kalıyor...

İHBARCININ PEŞİNE DÜŞTÜ!

Geçtiğimiz günlerde Tokat Havalimanı'nda push back aracı olmadığı için Borajet ve Anadolujet uçakları manevra yapamamış ve uçaklar saatlerce apronda mahsur kalmıştı. O haberi Airporthaber'de yayınladıktan sonra Levent Aydoğan, haberi kimin uçurduğunun peşine düşmüş. Aydoğan'ın asıl görevi haberi kimin uçurduğunu bulmak değil, bir daha aynı sorunun yaşanmaması için havalimanının alt yapı sorunlarını gidermektir. Kendisine hatırlatmak istedim!

DHMİ kadroları çatırdıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (69)

Çatır ÇUTUR ~ 3 yıl önce
Çatır çutur çatladınız ama hala bir çatlama olmadı. Çatlak beklerken delik deşik olduğunuzun farkına varmadınızmı hala soldan çarklılar. çöreklenmişsiniz genel müdürlük ve istanbula bekliyorsunuzki sol günler gelsin ama nafile. siz soldan soldan çatlamaya devam edin, sağlar salimen yoluna devam ediyoooorrr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anti orhancı ~ 3 yıl önce
Allah DHMİ'yi orhanın yalakalarından bir an evvel kurtarır inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dua ~ 3 yıl önce
Allah sizin gibilerden korur inşallah ülkemin bütün kurumlarını ve ülkemi. 3 kuruş para için bunları yapan yarın öbürgün vatan söz konusu olduğunda kim bilir neler yapar ?
hasbinallah isimliye ~ 3 yıl önce
orhanın kendisi misin veya yalakalarından birisi misin bilmem ama o bahsettiğin ARFF birimi DHMİ içerisinde gayet önemli bir birimdir. ARFF birimini kurumda en aşağı seviyeye getiren orhan birdalın kendisidir. ARFF memurları DHMİ'ye o yazdığın YIRTIK ÇORAP gibi değil KPSS sınavları sonrası KPSS puanlarıyla girmektedir.özellikle son yıllarda girenler bu işin okulundan mezun olarak gelmekte,sonrasında kendilerini geliştirerek önce LİSANS sonra da YÜKSEK LİSANS bitirmekteler. Gelin görün ki DHMİ içerisinde ARFF birimi yıllar boyunca dışlanmakta,üvey evlat muamelesi görmekte. DHMİ içerisinde ARFF'ye olan nefretin öyle büyük ki her fırsatta önlerine takoz koydun/koydunuz. şimdi senide kovdular ve 1200 ARFF memurunun hakkı üzerinde.değdi mi tüm bu yaptıkların peki? hala mı ders almadın? YIRTIK ÇORAP tabirini de not ettik bir yere. vekil olamazsın da oldu ki oldun diyelim adresine yollarız bir koli YIRTIK ÇORAP ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hasta ~ 3 yıl önce
kardeş hasta mısın acaba bir doktora mı görünsen :) orhan birdal da bütün işi gücü bıraktı buradan yorum yazacak :) siz tazminat hesaplamaktan iyice kendinizden geçtiniz hayali düşmanlar görüp hayali notlar alıyorsunuz :) Madem Orhan Birdal yaptı hadi yenisi düzeltsin ? bu kadar komik olmayın lütfen. bence dhmi de herkes hakettiğinden fazla kazanıyor devletin diğer kurumlarıyla karşılaştırıldığında.
Hasbin Allah ~ 3 yıl önce
Yahu şu etfaiyeciler kafamı bozuyor artık, yırtık çoraptan çıkar gibi heryerden çıkıyorlar herkese söyleyecek lafları da var maşallah. Yahu sizin meslek tanımını yaptıran ARFF diye bir kadroyu Türk mevzuatlarına ekleten adam değil mi Orhan Birdal? Elektronik, inşaat, işletme, personel, diğer birimler personel beklerken sizin kadroları doldurup taşıran adam değil mi Orhan Birdal? Yatmaktan canınız sıkılmasın diye size koca koca binalar, o çekemediğiniz kontrolörleden bir farkınız olmasın diye yangın gözetleme adı altında koca koca kuleler yaptırıp içlerini donatan, uzay mekiği gibi araçlardan , son model cihazlardan alıp meydanlara yığınak yapan adam değil mi Orhan Birdal ? Ne pişkin ne nankör adamlarsınız siz ya !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000