25 Ekim 2010, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

Değişimde Yenilikler

Ne zaman Avrupa’ya gitsem kıskançlıktan kendimi yerim. Müzelerini ve kütüphanelerini gezdikçe hırsım daha da artar. Nasıl oluyor da bu kadar sanattan ve okumaktan uzak kalmışız diye hayıflanır dururum. Avrupalılar metrolarda, trenlerde, parklarda, kafelerde her yerde okurlar. Ellerinden kitap düşmez. Hele Paris’in taksi şoförleri bir alemdir. Gidenleriniz bilirler, ön koltuğa yolcu almazlar. Ön koltukta gazeteleri ve kitapları vardır. Kısa beklemeler de bile okurlar. Sadece Paris mi… Londra, Amsterdam, Frankfurt… Hepsinin elinde kitabı var. Tatile gittiklerinde de okuyorlar. Bizim tatil kentlerimizdeki yabancıların ellerinde mutlaka kitapları var. 
 
Biz okuyor muyuz?
 
Yapılan araştırmalara göre Türkiye´de kitap okuma oranı %4,5’la utandıracak boyutta. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda, kitap okuma oranında Türkiye, 173 ülke arasında 86. sırada yer alıyor!
 
Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılırken Türkiye'de 23 milyon imiş.
 
Bir Japon yılda ortalama 25, İsviçreli ortalama 10 kitap, Fransız ortalama 7 kitap okurken Türkiye’de 6 Türk yılda 1 kitap okuyormuş. Öncelikli ihtiyaçlarımız arasında kitap okuma 235. sırada yer alıyormuş. 
 
(1) Yine araştırmalardan çıkan acı bir başka sonuç ise: GENÇLERİN YÜZDE YETMİŞİ HİÇ OKUMUYORmuş.
 
Dünyada bir ilk
 
Havalimanlarının yolcu terminallerinde de batılı yolcuların durum aynı… Beklerken, uçarken okuyorlar. Yolcu terminalleri günün 24 saatinde çok hareketli yaşayan çağdaş teknolojinin en üst düzeyde kullanıldığı yerlerdir. Terminal işleticileri gelirlerini artırmak için ellerinden geleni yaparlar. Eski işletmecilik anlayışına göre en önemli gelir kaynakları dükkânlardan elde ettikleri kiralardı. Artık terminalleri cazip hale getirmek için yarışır oldular. 20.yüzyılın sonunda durum farklılaştı. 21.yüzyıl ise daha hızlı değişimlere tanık oluyor.
 
Bu yılın Eylül ayında “dünyada bir ilk” Amsterdam Schiphol havalimanında sunuldu: Dünyanın İlk Havalimanı Kütüphanesi… Proje Schiphol havalimanı işletmesi ve Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığının ortak girişimi ile 2 yılda hazırlanmış. Bilgi teknolojilerini sonuna kullanan alt yapısının yanında fiziki mekan da samimi bir ortam olarak hazırlanmış yolcular için. Ev rahatlığı amaçlanmış. Dekorasyonda alışılmış okuma masaları olduğu gibi, okuma köşeleri, şömine ve piyano bile düşünülmüş. Kütüphanede ağırlıklı olarak Hollanda edebiyatı ve sanatı ile ilgili 29 farklı dilde yayın yer alıyor. Müzik dinlemek, film izlemek mümkün ve ücretsiz! Bebekler ve çocuklar için bölümler tasarlanmış, böylece beklerken çocuklar da eğleniyor, anne babalar da okuyorlar. Sanal ortamda Hollanda’daki müzeleri gezebiliyorlar. Tıpkı müzelerde ki gibi orijinal eserlerin kopyalarını satın almak da mümkün. Duyulur duyulmaz meraklıların sadece kütüphaneyi görmek için Amsterdam’a gelmeye başladığının haberleri geliyor.
 
Bilgi toplumu olmanın tadına varıyorlar. Yeni bir çalışma ise havayolları ve yolcu terminalleri işletmecilerinin sahip oldukları yolcu bilgilerini paylaşması doğrultusunda sürdürülüyor. Terminal işleticileri, havayollarının hafızasında bulunan yolcu kayıtlarındaki, ekonomi, b/c, f/c dağılımı, yolcu beğenileri, tercihleri, yolcuların okudukları, seçtikleri gibi özellikleri ile yaşları, eğitimleri gibi demografik bilgilerini edinerek yeni açılımlara gidebilirler. Yolcu ihtiyaçlarını daha gerçekçi analiz edebilirler.
 
Havayolları da terminal işleticilerinin elindeki diğer havayollarının yolcu dağılımı hakkındaki bilgileri ana havayolu ile paylaşarak, havayollarının yolcu tahminlerini ve dağılımlarını yapmalarına olanak verebilir. 
 
Bu tür bilgi paylaşımı yasal mıdır, etik midir, değil midir üzerinde çalışılmalıdır. Bilgiler havayolları ile protokoller yapılarak paylaşılabilir. Önemli olan “ne alaka” demek yerine bilgiyi okuyabilmek ve yorumlayarak çıkarım yapabilmektir. 
 
Cep telefonlarına gönderilen yüzlerce ticari içerikli mesajı düşündüğümde, fikir bana aykırı gelmiyor. 
 
(1) Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Projesi (PIRLS) ve Çocuk Vakfınca yapılan ''Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı Karnesi'' araştırması...
Değişimde Yenilikler

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000