17 Ağustos 2009, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu

Dandik Pilot Uçuş İsletmelerin Suçu

Hani bir fıkra vardır hepimiz duymuşuzdur; mevtanın günah ve sevapları öbür dünyada tartılır ve eşit olduğu görülünce Tanrı meleklerine buyurur mevtaya hem cennetin hem de cehennemin gezdirilip karar vermesine yardımcı olunmasını. Mevta cehenneme girdiğinde sıra sıra dizilmiş azap çukurlarını ve başındaki zebanileri görür. Zebaniler çukurdan yukarı çıkmaya çalışan günahkârları ellerindeki mızraklarla tekrar aşağıya itmektedirler. Ancak sıranın sonundaki çukurun başında zebani olmaması mevtanın dikkatini çeker ve sorar meleklere bunda niye nöbetçi yok diye. Meleğin cevabı ilginçtir: “bu çukur Türkler’in o nedenle zebaniye gerek yok çünkü onlar birbirlerini sürekli yiyip çıkmaya çalışanları kendileri aşağıya çekiyorlar” der.

İste Zeki Kaptanın açıklamaları da aynı bu fıkrayı doğrular biçimde ifadeler. Bir yandan benim özel okullara ve sivil pilotlara bir diyeceğim yok sadece çürük elmaları hedef alıyorum diyor ki buna tüm pilotlar katılır. Diğer yandan da Hava Kuvvetleri çürük elma çıkarmaz diyerek kredisini sıfırlıyor pilot camiasının gözünde.

Ne demek o benim sırtım yer gördü, ben Phantom’da uçtum, daracık vadilere bomba attım tipi gereksiz açıklamalar. Dünyanın dört bir yanında havacılık eğitimciliği yapan bir kişi olarak en nefret ettiğim konuşmalar bunlar. İste bu konuşmalar ve tutum yıllardır ülkemizdeki sivil havacılık eğitimine engel çıkardı ve bu konuşmaları yapanların sayesinde yurt dışından pilot ithal eder olduk pilot ihraç edeceğimize.

Esas sorun uçuş okullarında değil ki. Özel uçuş okulları dünyanın her yerinde aynıdır. Yani standartlar içerisinde parayı verene eğitim satan kuruluşlardır. Doğrudur bazıları işlerini mükemmel yaparken bazıları işi biraz daha ticarete dökmüş durumdadırlar ancak sorun bu değil ki. Sorun bunları alıp uçuranlarda. Gecen ay yazlıkta bir emekli kontrol pilotu kaptan akşam yemeğinde itiraf ediyor hava kuvvetlerinden gelmiş ne çürük elmaları simülatörde salt arkadaşlık ve kurumculuk uğruna kaptan yaptıklarını. İste sorun bu. Her kurumdan çürük elma çıkar. Bu is mesleğe saygı, eğitim disiplini ve kabiliyet olayı. Kişi ister hava kuvvetlerinden, ister deniz, ister kara, ister jandarma, ister SHYO veya isterse özel uçuş okulundan gelsin. Disiplinsiz, mesleğine saygısı olmayan, eğitimi eksik, kabiliyetsiz, okuma öğrenme alışkanlığı olmayan bir pilot çürük elmadır.

Havayoluna müracaat eder. Bakarsın log book’una, yaparsın geçmişine ait araştırmanı, mülakata alırsın, psiko-motor testlerinden geçirirsin, koyarsın simülatöre, yaptırırsın bir kaç alet alçalması, uçurursun bir kaç loft sortisi anlarsın çürük elma mı değil mi? Eğer senin koyduğun standartlara uymuyorsa almazsın ise olur biter.

Diyelim ki başkası almış ise ve kaptanlık sırası gelmiş. Bakarsın uçtuğu kontrollara ve önceki Simulator notlarına. Eğer senin istediğin standartlarda değilse ya uçurursun ikinci pilot olarak veya çıkartırsın işten.

Problem iste burada çünkü bizde standartlar her işimizde olduğu gibi eğilip bükülebiliyor. O nedenle çürük elmalarda arada kaynayıp gidiyor ta ki bir faciaya sebep oluncaya kadar. İşin geçmişteki üniformayla veya özel uçuş okuluyla bir alakası yok. Almasınlar kötü okullardan konsinye saat yazılıp mezun edilen öğrencileri bakın bakalım o okullara bir daha giden oluyor mu?

Havayolu yetersiz adamı işe alıp sağ sandalyeye koyarsa adamda kendini pilot zanneder bu kadar basit. İster askeriyeden ister sivilden gelsin bu işin çözümü havayolu isletmelerinin pilot alımlarında ve kaptanlık değerlendirmelerinde yatmaktadır.

Havayolu şirketlerinin uçuş işletmeleri görevini doğru yapsın, eğitim ve disiplin standartlarını ticari kaygılarla düşürmesin uçuş okullarının arasındaki kötü olanları zaman içerisinde nasılsa elenir gider.

İyi haftalar

Dr. Korhan Oyman
College of Aeronautics
Florida Institute of Technology

Dandik Pilot Uçuş İsletmelerin Suçu

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Hocam, merhabalar. Siteminize ithafen birkaç düşüncemi paylaşmak istiyorum, siz çok zor şartlarda uçuyorsunuz da B737/A320 uçağındakiler çok kolay hava şartlarında mı uçuyor sizce ? Elbette uçuş saati önemlidir ama Sivil Havacılık Yolcu Taşımacılığında yani yolcu uçağında uçacak insanların tecrübeleri, F4/F16 daki uçuş tecrübeleri ile değerlendirilmemelidir. Havayollarında ingilizce çok çok çok önemlidir, CRM diye birşey vardır ki bu da çok önemlidir. BEN SENİN KOMUTANINIM anlayışı bizi felakete götürmüştür, götürecektir(devam ederse...) SAYGILAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Hocam öncelikle yazınız için tebrik ediyor, tamamen katıldığımı belirtmek istiyorum... Havacılık/Pilotluk yıllarca Türkiye'de HHO/Hv.Kuv.K. tekelinde yapıldı, Hava Harp e giremeyen bir genç için Pilot olma hayali neredeyse tamamiyle suya düştü.. THY zamanında hep asker amcalara değer verdiği için, 2000 saat uçuşu olan/süper ingilizceleri olan abilerimiz(en az bir, çok iyi tanıyorum) ilaçlamada telef oldular ... Şunu hatırlatmak isterim ki; THY nin bugüne kadar yaşadığı ölümle sonuçlanan kazalarda tüm kaptanlarımız askeri kökenli kaptanlar idi. Ayrıca(emin değilim ama)Lufthansa Havayollarında da bir tane bile askeri pilot bulunmadığı söyleniyor... SAYGILAR SUNARIM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Evet haklisiniz tum sirketlerin belkemigini askeri kokenliler olusturuyor.Bunun sebebi onlarin cok iyi olduklarindan tercih edilmeleri degil,yillardir sivil pilot yetistirme ve yerlestirme imkanlarini kendi lehlerine engellemelerinden ve tekel olusturmalarindan kaynaklaniyor.THY'ye ilk gelen sivil pilotlara yerli Yugo'lara askeri kokenli kaptanlarin yapmadiklari kalmamisti ancak gune balcikla sivanmadigi gibi kalitesi daha yuksek olanlarin sayisi artti,curuklerin gitgide azaldi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Tebrik ederim hocam.Umarım bu yazınızlar THY nin artık askerin tekelinde olmadığını anlarlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Dogru söze ne denir.Hocam tebrikler güzel yazmışsınız.iyi olan geçer testleri simulatorleri ,atpl sınavlarını ,paşalar gibi oturur koltuguna.lafla peynir gemisi yürümez.geçersin testleri kimsenin sesi çıkmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Korhan bey, burası Amerika değil, Türk okullarının uçuş standartlarıyla , 500 senedir havacılık gemişi olan Amerikan okullarının standartını bir tutamazsınız.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Korhan Bey kısmen haklısınız, ama Hv.K.K. pilotlarını eleştirmek konusunda biraz daha insaflı olmak gerekmiyor mu? Bu insanlar her türlü hava durumunda binlerce saat uçarak en zor görevleri yapan kimseler. Evet hala!! aralarında taşınarak sivil havacılığa geçen yetersiz kişiler varsa bunlar tabii ki ayrı ama tüm Hv.K.K. pilotlarından çok düşük bir oran olur bu... Bugün neredeyse bütün şirketlerin bel kemiği onlar, ilk tercih olarak şirketlerin aldıları da onlar. THY hariç!!! Onun için biraz daha insaf lütfen....aldıkları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Hep ayni muhabbet, filo arkadasim veya benim okulun mezunu yap bir kiyak simulatorde de gecsin. Aynen Korhan Beyin dedigi gibi. Ne ucus okulu nede SHGM nin isi bu curukleri ayiklamak. Havayolu sirketleri veya ozel ucak sahipleri almasin bak nasil elenip gidiyor bu adamlar ve onlari yetistiren okullar. Tebrikler hocam konuya tam isabet olmus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000