07 Şubat 2011, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sn Ali ARIDURU, eğer siz Sivil Havacığımız gelişti diyorsanız, sivil havacılığı gelişmiş ülkeler gibi hareket etmek zorundasınız. Bu nedenle havaaracı kazaları konusunda, web sitenizde ayrı bir havaaracı kazaları bölümü açarsınız, kaza tahkikatı yapacak yetiştirdiğiniz personelin havaaaracı sınıflarına göre (uçak, helikopter, balon, ulralight vs) isim listesini, yeterliliklerini kamuoyunun bilgisine sunarsınız, hazırladığınız kaza raporlarını sitenizde direkt yayımlarsınız, web sitenizde raporları kamuoyuyla paylaşmak üzere yorumlar sayfası açarsınız ve ancak bu şekilde kamuoyunun vicdanını rahatlatırsınız, aksi takdirde hazırlanan kaza raporları kamuoyunda hiçbir zaman kabul görmez ve bu konuda sürekli başınız ağrır. Ümit ÇENDEK
  • Kimya Mühendisi ise ANNEX 18’in gerekleriyle uğraşsın, üniversitede okudukları boşa gitmez o zaman, çünkü Tehlikeli Maddeler konusu tamamen kimya mühendisliği işi. Türkiye böyle işte havacılık mühendislerine iş yok derler, kimya mühendislerine de iş çıkartıp, git helikopterlerin kaza tahkikatını yap derler. Hem de araştırılması çok ciddiyet gerektiren bir kaza olmasına rağmen. Ayrıca bölgede kötü hava şartlarından dolayı havaaracının kesinlikle buzlanmaya maruz kalması söz konusudur. Acaba ICAO ANNEX 6 PART III CHAPTER 4.9 gereği helikopterde anti-icing ve/veya de-icing cihazlarının olup olmadığı veya çalışıp çalışmadığının heyet tarafından tespiti yapılmış mıdır? Bu konu raporda ne şekilde yer almışdır?
  • Helikopter kazasının tahkikatını yapan heyet başkanı ve diğer üyelerden hangisi Helikopter Kaza Tahkikat Kursu görmüşlerdir? (ayrıca kimya mühendisi ne anlar helikopter yapılarından, motorlarından ve o bölgede VFR uçan helikopterin hava trafiklede alakası olmadığına göre, heyette hava trafik kontrolörüne de gerek yok). SHGM, sürekli sektöre kurslara gitmek zorundasınız diye dünya kadar para ödettiriyor da kendileri niye gitmeleri gereken kurslara gitmiyorlar? HELICOPTER ACCIDENT INVESTIGATION yazıp google’ı tıklasınlar, karşılarına bir çok kurs yeri çıkacaktır. Yalnız bu kurslara katılacakların, helikopterler üzerinde daha önce çalışmış, teknik tecrübesi ve bilgileri olması aranıyor.
  • Bu kaza yapan helikopterde diyelim ki Cumhurbaşkanımız olsaydı. Allah korusun hayatını da kaybetseydi. Acaba Bakanımızın, siyasilerimizin konuşmaları böyle mi olurdu acaba? O zaman Sn Ali Duru sen uluslararası kurallara göre öncelikli regülasyonlarını niçin hala yayımlamadın da, başka şeyler yaptın? Tutturmuşsun bir denetleme? Neyi denetliyorsun be kardeşim? Pilotun gözlüğü var mı yok mu? Bilmem neyi var mı yok mu? Denetleyenlerde çoğunlukla uçak üzerinde çalışmamış deneyimsiz, tecrübesiz insanlar? Ayrıca sizin helikopter işletmelerini denetleyecek yeterlilikte tecrübeli kaç tane yetiştirdiğiniz elemanınız var? Yani temeldeki eksiklileriniz varken hala tavandaki eksiliklerle niçin uğraşıyorsunuz? Demiş olsa Sayın Bakanımız keşke.
  • Daha öncede öyleydi, şimdide öyle GERİ KALMIŞLIĞIN KADERİ bu, SHGM’de ki makamlara kimler geldi kimler geçti? Deniz İşletmelerinde çalışıp Genel Müdür olan mı dersin? Torna tesviye öğretmenliği yapıp Gn Md Yrd’cısı olan mı dersin? TCDD’de sporcu olup Daire Başkanı olan mı dersin, vs vs. Bunlar Türkiye’deki siyaset mantığının toptan yanlış olmasından kaynaklanıyor. Ama bu mantık ve anlayış hiçbir zaman da değişmez. İleri ülkelerde ise makamlara atanan kişilerde mutlaka mesleki background aranıyor. İster mühendis, ister hukukçu, ister iktisatçı, ister ne olursa olsun. Bir de background’u olanlar arasından en iyisi seçiliyor. İşte böyle.
  • ICAO, JAA, ECAC, EUROCONTROL’a üye olan SHGM, adı geçen uluslararası sivil havacılık kuruluşların mevzuatlarına uyum sağlayacağım ve bu standartlara uygun milli mevzuatlarımı hazırlayacağım diyerek üyelik imzasını atıyor. Ama her nedense milli mevzuatlarını hazırlamada, uluslararası mevzuatların sürekli çok çok çok gerisinde kalıyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba? İlla bir kaza bela olunca mı aklımız başımıza gelmeli? Keşke bir Üst Kurulumuz veya NTSB’miz olsa da SHGM’nin yanlışlarını ve eksikliklerini düzeltse. Belki o zaman SHGM’nin başına ve makamlarına da gerçek havacılar gelir, balıklama atlayanlar değil.
  • Yazıyı yazan yazarımız araştırmacı gazetecilik örneği doğrultusunda belgesiz yazmayan biri. Bu BÜYÜK eksikliği farkeden kişi,konuyu yazdığı anda o 150 sayfalık taslağın orada olup olmadığını bilir. Ayrıca konu taslakda değil. Knu bu kadar çok uzun süre geçmesine ve Muhsin Yazıcıoğlunun helikopter kazası olmasından 2 sene geçmesine rağmen henüz taslak aşamasına yeni girmiş bir yönetmelik söz konusu. konusu.
  • Bu TASLAK TALİMAT SHT OPS3 (neden YÖNETMELİK değil acaba?), keşke kazadan iki yıl önce yayımlanabilir hale gelseydi de yayımlansaydı. Rahmetli pilot, söz konusu yönetmelik gereği VFR olarak buzlanma ve zayıf görüş şartlarına maruz kalabileceğinin hesabını yaparak belkide uçmaktan vazgeçerdi ve gerekçe olarak da MUHSİN YAZICIOĞLU ve diğer yolculara, yönetmelik gereği uçamam veya uçmamam gerekiyor diyebilirdi. Ne diyelim kötü kader.
  • Arkadaşlar sht ops 3 incelendiğinde yaklaşık 150 sayfalık bir taslak olduğu görülecektir. Böyle bir dokümanında şıp diye haber yapıldı diye yayınlanması mümkün değil.
  • SHGM'nin boyle bir taslak tasarisini hazirlayip gorus ve onerilere acmis olmasini gercekten cok olumlu bir adim olarak goruyor ve ilgilileri tebrik ediyorum. Bunu ayni zamanda SHGM'nin yapilan olumlu elestirilileri okudugunu ve dikkate aldiginin bir isareti olarak da degerlendirmeliyiz. Sefa Bey'e de daha once de oldugu gibi onemli bir eksikligi dile getirmis. Internet iletisiminin boylesine gelistigi bir ortamda bu tip eksikliklerin dile getirilmesi ve cevap bulmasi sivil havaciligimiz adina cok sevindirici. Ilgililerin bu konuya gosterdikleri duyarliligi SSP, SMS, Adil kültür ve Bagimsiz hava araci kaza inceleme kurulu konularindaki eksiklikleri isaret eden olumlu elestirililere de gosterecegini umuyor ve inaniyorum.

CUMHURBAŞKANIMIZ KALKIP DESE Kİ...

Genelde bilimsel içerikli yazıların fazlaca okunmadığını, edindiğim deneylerimden gözlemlemelerim sayesinde de öğrenmiş bulunuyorum. Okurlarımız, internet ya da ansiklopedilerde bulabilecekleri konuların, köşe yazısı olarak yazılmasını sevmiyor. Bu nedenle, bilimsel verilere dayanarak bir yazı yazmak durumunda kaldığımda, onu özgün örneklerle destekleyerek, tüm okurların rahatlıkla, sıkılmadan okuyabilecekleri  tarzda yazmaya çalışıyorum. Örneğin; geçen haftaki yazım, bilimsel verilerin eşliğinde bir sataşma, sorgulama ve yapıcı fikirlerin bir arada kullanıldığı bir yazı oldu.

Ancak, geçen hafta bu köşede yayımlanan yazımda dile getirdiğim görüşlerle, Sayın Bakanın Akşam gazetesinde yayınlanan bir demeci,  tam bir çelişki oluşturdu. Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile benim yurt dışı örneklerle  önerdiğim fikirler, ne yazık ki taban-tabana zıt oldu. Sayın Bakanımıza, helikopter kazası ile ilgili Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen DDK (Devlet Denetleme Kurulu)’nun sonuç raporunun basına sızmış durumu hatırlatıldığında; 

“Bana garip gelen şey, DDK'nın, konu hakkında uzmanlıkları tartışma götürmeyen kişi ve kurumlarca defalarca yapılmış çalışmanın üzerine, hangi uzmanlık yetenekleriyle böyle bir sonuca ulaştığıdır. Bakanın “Olan kazalardan da kaza çıkarmak, bu ülkede görevli kamu görevlilerine layık görülen bir şey olmamalı” sözcüklerini kullandığını hep beraber okuduk ve linkini verdiğim siteden dinledik. (Tıklayınız)

Sayın Bakanımız; konu hakkında uzmanlıkları tartışılamıyacak kişi ve kurumlarımız demekle kimleri veya hangi kurumu kastetmiş ben anlayamadım. Uzmanlıkları tartışılamıyacak kişi ve kurumlar dendiğinde, bu uzmanlarımızı ve kurumlarımızı ben de merak ettim ve araştırdım.

Hiç kimse, bu kaza-kırım konularında; şu kurum veya kişi uzmandır diyemedi...

Şimdi, Sayın Cumhurbaşkanı kalkıp da Ulaştırma Bakanımıza derse ki;

1. Sizin komisyonunuz, ICAO gereklerine uyuyor mu?
2. Uzman-eksper kişilerden mi oluşuyor? Uzmanlık alanları ve deneyimleri nedir?
3. Bağımsız mı çalışıyor?  dediğinde, ne cevap verilebilir sizce?

İşin aslına baktığımızda;  bu tür kaza-kırım olaylarında hava aracını çok iyi bilmek ve kendi branşında çok deneyimli olmak bile yeterli olamamaktadır. Sektörel deneyimli, bilgili kişiler, kaza-kırım konularında özel eğitimler sonucu bu görevlere gelebiliyor. Yani; "Sen bir git bak bakalım, orada neler olmuş anlat bize" tarzında bir görev verilemiyor. Bu nedenle, Sayın Bakanımıza, Türkiye’de, uzmanlıkları tartışılamıyacak kurum ve kişilerin görevde olmadığı söylenmemiş olsa gerek diye düşünüyorum.

Sayın Bakanımızın çok haklı olduğu konu ise; DDK’nın da bu konuda yeterliliğinin olmaması.

Bu konuya ilaveten Helikopter işletmeciliği hususunda bazı anlayamadığım konular var. Sizlerin yorumları ile bu önemli konuya bir bakış atıp değerli yorumlarınızla benide aydınlatmanızı bekliyorum.

HELİKOPTER İŞLETMECİLİĞİ KONUSUNDA AYRI BİR MEVZUAT VARMI? 

Bilindiği üzere, SHGM web sitesinde, SEKTÖREL kısmında havacılık işletmelerini tıkladığınızda,  karşınıza

-  Havayolu İşletmeleri
-  Hava Taksi İşletmeleri
-  Genel Havacılık İşletmeleri
-  Balon İşletmeleri
-  Çok hafif havaaracı işletmeleri
-  Zirai Havacılık İşletmeleri
-  Uçuş Eğitim Organizasyonları
-  Havaalanı İşletmecileri
-  Terminal İşletmecileri
-  Yer Hizmetleri Kuruluşları
-  Heliport İşletmecileri
-  Kargo Acentaları
-  Yetkili Hastaneler ve Yetkili Bakım Kuruluşları

....... adı altında tüm işletmelerin isimlerinin bulunduğunu görürsünüz.

Diğer yandan, SHGM web sitesinin milli mevzuatlar kısmı incelendiğinde ise, HELİKOPTERLER hariç uçak, balon, ultralight (çok hafif uçaklar) gibi havaaraçlarının işletilmesi konusunda bir çok yönetmelik, talimat ve genelgelerin de  bulunduğunu görüyoruz.

Ancak referans aldığımız ve uygulamaktan sorumlu olduğumuz uluslararası havacılık kuruluşları tarafından yayımlanmış olan ICAO - ANNEX 6 PART III ve JAR-OPS 3 dokümanlarına göre, helikopter işletmeciliği ayrı bir şekilde  kategorize edilmiştir.
 
Bu sınıflandırmaya rağmen, yukarıdaki listeyi dikkatli bir şekilde incelediğinizde, ne yazık ki SHGM mevzuatlarında helikopter işletmeciliği kavramının ayrı olarak düşünülmediği görülmektedir.

Bu nedenle, helikopterlerin farklı bir havaaracı sınıfında olması veya başka bir deyişle işletme şartlarının diğer havaaraclarından farklı olmasından dolayı, helikopter işletmeciliği konusunda, uluslararası mevzuatları görmemezlikten gelerek SHGM tarafından ayrı bir mevzuat yayımlanmış olmamasını pek anlayamadım(!)

Ayrıca SHGM mevzuatı içerisinde, heliportların yapım ve işletimi için,  SHY – 14 B,  SHY-14B.01 yönetmelik ve talimatları bulunmasına rağmen, HELİKOPTER İŞLETMECİLİĞİNE yönelik uçuş emniyetinin sağlanması konusunda şimdiye kadar neden yönetmelik, genelge, talimatlar çıkartılmamıştır? Anlamak gerçekten güç.

Bu sorunun tatmin edici bir cevabı olmadığı takdirde, maalesef SHGM’nin
helikopter işletmeciliğine yeterince önem vermediği akla gelecektir.

Netice itibariyle, daha ziyade ICAO  ANNEX 6 PART I referans alınarak öncelikli olarak Büyük Havayolu Şirketlerinin (AIRLINES) kurulmasına yönelik hazırlanmış olan “SHY 6A HAVA TAŞIMA İŞLETMELERİ YÖNETMELİĞİ”ne göre,  hava taksi ruhsatı adı altında helikopter işletmecilerine ruhsat verilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle, SHGM tarafından helikopter işletmeciliği konusunun mutlaka masaya yatırılarak, yeni bir düzenlemeye gidilmesi, helikopter işletmeciliğinin emniyetli yapılabilmesi açısından bence büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca helikopter işletmeciliğinin ülkemizde gelecek zaman içinde daha fazla gelişeceği söz konusu olacağından, mevzuat, denetleme, lisans, bakım vs konularında yapılacak düzenlemelerin daha sağlıklı ve bağımsız yürütülebilmesi açısından, SHGM içerisinde helikopter işletmeciliği üzerine en az daire başkanlığı düzeyinde yeni bir birimin mutlaka kurulmasının yarar sağlayacağını düşünmekteyim.

Diğer yandan Sivil Havacılığı gelişmiş ülkelerin, CAA (İNGİLTERE), FAA (Amerika) gibi aşağıda adı geçen örnek sitelerine girdiğinizde bu konuya ne kadar önem vermiş oldukları görülecektir.

http://www.scribd.com/doc/3996491/FAA-Helicopter-Instructors-Guide

http://www.caa.co.uk/docs/1196/20080110JAR-OPS3OperationsManualChecklist.pdf

Bu nedenle, rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU’nun da ölümüyle sonuçlanan son helikopter kazasındaki yaşanan çelişkili sıkıntıları da göz önünde bulundurarak, SHY-6A yönetmeliğinden ayrı tutularak,  ICAO ANNEX 6 PART 3 ve JAR OPS 3 dokümanları doğrultusunda helikopter işletmeciliği için yeni bir yönetmelik hazırlanması ve HELİKOPTER OPERASYONU YAPACAK ŞİRKETLERİN ayrı bir şekilde ruhsatlandırılmasının gerekli olduğu, aksi takdirde helikopter kazalarının mevcut yönetmeliklerle minimize edilemeyeceği ve hatta daha da artabileceği düşünmekteyim.

NOT/
http://web.shgm.gov.tr/doc3/shtops3t.pdf de görüleceği üzere bu helikopter mevzuatı henüz taslak aşamasına bile yazı tarihim sonrasında konmuştur. Helikopterlerimizin tümünü kapsayan bu mevzuatı bu yazı ve uyarıdan sonra bir an önce yönetmeliğe dönüşmesi son derece önemlidir.

CUMHURBAŞKANIMIZ KALKIP DESE Kİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Misafir ~ 8 yıl önce
Sn Ali ARIDURU, eğer siz Sivil Havacığımız gelişti diyorsanız, sivil havacılığı gelişmiş ülkeler gibi hareket etmek zorundasınız. Bu nedenle havaaracı kazaları konusunda, web sitenizde ayrı bir havaaracı kazaları bölümü açarsınız, kaza tahkikatı yapacak yetiştirdiğiniz personelin havaaaracı sınıflarına göre (uçak, helikopter, balon, ulralight vs) isim listesini, yeterliliklerini kamuoyunun bilgisine sunarsınız, hazırladığınız kaza raporlarını sitenizde direkt yayımlarsınız, web sitenizde raporları kamuoyuyla paylaşmak üzere yorumlar sayfası açarsınız ve ancak bu şekilde kamuoyunun vicdanını rahatlatırsınız, aksi takdirde hazırlanan kaza raporları kamuoyunda hiçbir zaman kabul görmez ve bu konuda sürekli başınız ağrır. Ümit ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kimya Mühendisi ise ANNEX 18’in gerekleriyle uğraşsın, üniversitede okudukları boşa gitmez o zaman, çünkü Tehlikeli Maddeler konusu tamamen kimya mühendisliği işi. Türkiye böyle işte havacılık mühendislerine iş yok derler, kimya mühendislerine de iş çıkartıp, git helikopterlerin kaza tahkikatını yap derler. Hem de araştırılması çok ciddiyet gerektiren bir kaza olmasına rağmen. Ayrıca bölgede kötü hava şartlarından dolayı havaaracının kesinlikle buzlanmaya maruz kalması söz konusudur. Acaba ICAO ANNEX 6 PART III CHAPTER 4.9 gereği helikopterde anti-icing ve/veya de-icing cihazlarının olup olmadığı veya çalışıp çalışmadığının heyet tarafından tespiti yapılmış mıdır? Bu konu raporda ne şekilde yer almışdır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Helikopter kazasının tahkikatını yapan heyet başkanı ve diğer üyelerden hangisi Helikopter Kaza Tahkikat Kursu görmüşlerdir? (ayrıca kimya mühendisi ne anlar helikopter yapılarından, motorlarından ve o bölgede VFR uçan helikopterin hava trafiklede alakası olmadığına göre, heyette hava trafik kontrolörüne de gerek yok). SHGM, sürekli sektöre kurslara gitmek zorundasınız diye dünya kadar para ödettiriyor da kendileri niye gitmeleri gereken kurslara gitmiyorlar? HELICOPTER ACCIDENT INVESTIGATION yazıp google’ı tıklasınlar, karşılarına bir çok kurs yeri çıkacaktır. Yalnız bu kurslara katılacakların, helikopterler üzerinde daha önce çalışmış, teknik tecrübesi ve bilgileri olması aranıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu kaza yapan helikopterde diyelim ki Cumhurbaşkanımız olsaydı. Allah korusun hayatını da kaybetseydi. Acaba Bakanımızın, siyasilerimizin konuşmaları böyle mi olurdu acaba? O zaman Sn Ali Duru sen uluslararası kurallara göre öncelikli regülasyonlarını niçin hala yayımlamadın da, başka şeyler yaptın? Tutturmuşsun bir denetleme? Neyi denetliyorsun be kardeşim? Pilotun gözlüğü var mı yok mu? Bilmem neyi var mı yok mu? Denetleyenlerde çoğunlukla uçak üzerinde çalışmamış deneyimsiz, tecrübesiz insanlar? Ayrıca sizin helikopter işletmelerini denetleyecek yeterlilikte tecrübeli kaç tane yetiştirdiğiniz elemanınız var? Yani temeldeki eksiklileriniz varken hala tavandaki eksiliklerle niçin uğraşıyorsunuz? Demiş olsa Sayın Bakanımız keşke.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Daha öncede öyleydi, şimdide öyle GERİ KALMIŞLIĞIN KADERİ bu, SHGM’de ki makamlara kimler geldi kimler geçti? Deniz İşletmelerinde çalışıp Genel Müdür olan mı dersin? Torna tesviye öğretmenliği yapıp Gn Md Yrd’cısı olan mı dersin? TCDD’de sporcu olup Daire Başkanı olan mı dersin, vs vs. Bunlar Türkiye’deki siyaset mantığının toptan yanlış olmasından kaynaklanıyor. Ama bu mantık ve anlayış hiçbir zaman da değişmez. İleri ülkelerde ise makamlara atanan kişilerde mutlaka mesleki background aranıyor. İster mühendis, ister hukukçu, ister iktisatçı, ister ne olursa olsun. Bir de background’u olanlar arasından en iyisi seçiliyor. İşte böyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ICAO, JAA, ECAC, EUROCONTROL’a üye olan SHGM, adı geçen uluslararası sivil havacılık kuruluşların mevzuatlarına uyum sağlayacağım ve bu standartlara uygun milli mevzuatlarımı hazırlayacağım diyerek üyelik imzasını atıyor. Ama her nedense milli mevzuatlarını hazırlamada, uluslararası mevzuatların sürekli çok çok çok gerisinde kalıyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba? İlla bir kaza bela olunca mı aklımız başımıza gelmeli? Keşke bir Üst Kurulumuz veya NTSB’miz olsa da SHGM’nin yanlışlarını ve eksikliklerini düzeltse. Belki o zaman SHGM’nin başına ve makamlarına da gerçek havacılar gelir, balıklama atlayanlar değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yazıyı yazan yazarımız araştırmacı gazetecilik örneği doğrultusunda belgesiz yazmayan biri. Bu BÜYÜK eksikliği farkeden kişi,konuyu yazdığı anda o 150 sayfalık taslağın orada olup olmadığını bilir. Ayrıca konu taslakda değil. Knu bu kadar çok uzun süre geçmesine ve Muhsin Yazıcıoğlunun helikopter kazası olmasından 2 sene geçmesine rağmen henüz taslak aşamasına yeni girmiş bir yönetmelik söz konusu. konusu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu TASLAK TALİMAT SHT OPS3 (neden YÖNETMELİK değil acaba?), keşke kazadan iki yıl önce yayımlanabilir hale gelseydi de yayımlansaydı. Rahmetli pilot, söz konusu yönetmelik gereği VFR olarak buzlanma ve zayıf görüş şartlarına maruz kalabileceğinin hesabını yaparak belkide uçmaktan vazgeçerdi ve gerekçe olarak da MUHSİN YAZICIOĞLU ve diğer yolculara, yönetmelik gereği uçamam veya uçmamam gerekiyor diyebilirdi. Ne diyelim kötü kader.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Arkadaşlar sht ops 3 incelendiğinde yaklaşık 150 sayfalık bir taslak olduğu görülecektir. Böyle bir dokümanında şıp diye haber yapıldı diye yayınlanması mümkün değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
SHGM'nin boyle bir taslak tasarisini hazirlayip gorus ve onerilere acmis olmasini gercekten cok olumlu bir adim olarak goruyor ve ilgilileri tebrik ediyorum. Bunu ayni zamanda SHGM'nin yapilan olumlu elestirilileri okudugunu ve dikkate aldiginin bir isareti olarak da degerlendirmeliyiz. Sefa Bey'e de daha once de oldugu gibi onemli bir eksikligi dile getirmis. Internet iletisiminin boylesine gelistigi bir ortamda bu tip eksikliklerin dile getirilmesi ve cevap bulmasi sivil havaciligimiz adina cok sevindirici. Ilgililerin bu konuya gosterdikleri duyarliligi SSP, SMS, Adil kültür ve Bagimsiz hava araci kaza inceleme kurulu konularindaki eksiklikleri isaret eden olumlu elestirililere de gosterecegini umuyor ve inaniyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000