05 Haziran 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Arkadaslar maalesef nerede ise butun yorumlar gereksiz ve pratikten uzak.Neden mi? 1) ATPL (fr) lisansi demek sadece CPL demek. Bir kere 1500saat toplam ve 500 saat MCC tamamlayamazsaniz omur boyu CPL olarak kalacaksiniz. Yani esasen EASA ve JAA diyor ki, hava yolu pilotu olacaksan eger en az 500 saat havayolu da uc, ogrenirsin sonra alirsin diyor. Isin ozu sudur, Avrupa bu buyuk tatli bol yagli parseli artik ABD ye ve FAA ye kaptirmamak icin boyle bir sistem uydurdu bize de cok uydu :) 2) Siz gercekten 14 tane sinav gectik biz CPL sahibinden daaa bi kidemliyiz mi saniyorsunuz? Daha kucucuk bir ucakla dahi gercek IFR ucup 5 saatlik bir seyrusefer bile yapamayakken kalkip ta bu boburlenme nedir? Gercekten cebibizdeki kagit parcasi ile 3000-5000-8000 v.s. ucus saati olan bir CPL pilotundan daha İYİ yada en azindan esit filan oldugunuzu dusunuyorsaniz buyuk bir yanilgi ve dalalet icerisindesiniz. 3) Turkiye'de hic bir ucud okulu HIC BIR OKUL olmasi gereken kalitede egitim vermiyor. Egitim kalitesi FAA in yanindan bile gecmiyor. Herkes biliyor ki bu sinavlari ezberle geciyirsunuz. Okullarin hepsi BUYUK IHTIYAC VAR masali ile ogrenci kaydina devam ediyor maalesef havacilik kulturu olmayan halkimizda buna kaniyor. Ogrenciler birbirini yiyiyor en iyi okul benimkisi diye. Olay fener-gs macini bile gecmis durumda. Ama halbuki kultur ve vizyok eksigi ogrrnciler bilmiyor ki dunya pilotlik egitimi kalitesinin yarisi bile ulkemizde HIC BIR OKULDA YOK. 4) SHGM kaliteyi arttirmak icin calisiyor ama en buyuk eksigi Avrupanin tamammi gecis surecinde FAA ve FAR kendisine ornek almisken biz buyuk hata yaparak Avrupayi marifetmis gibi ornek almaya calisiyoruz. Bu handikap ulkemiz havacilik egitimi kalitesini daha da dusuruyor. Neden ulkemizde hic yogun miktarda Avrupali ogrenci yok hele bir dusunun bakalim. 5) Yazidaki en buyuk eksik. EU-FCL gore eger atpl (fr) yoksa lisansiniza tip isletemezsiniz. Yani sadece CPL ile tek pilota sertifikali tip gerektirmeyen sinif ucaklarda ucabilirsiniz. Bu TR de de boyle zaten. Yani CPL olanin havayolunda ucma sansi hic yok panik yapmayin rahat olun. CPL li hocalarinizin hic birisinin havayolu niyeti zaten yok :)
  • Yazar 6. paragrafın ilk cümlesinde bu ifadeyi kullanmış 'mesleki bilgilerle tamamen örtüşmeyen ATPL derslerinde' bu ATPL denen sınav milletin en az 1 yılını harcadığı eğitimleri de katarsak 2.5 yıllık bir süreç meslekle değil de neyle ilgili acaba bu kadar küçümsenemez ayıptır. Öte yandan naçizane fikrim aynı CPL lisansını 1 yıl önce alan ve 1 yıl sonra alan aynı olmamalı kesinlikle katılıyorum uygulama başlatıldığında sıfırdan gelenleri kapsamalıydı.
  • Bu TR de verilen lisanslar turkiyeden baska ulkelerdede gecerlimi? EASA lisanlarina turkiyede verilen type rating ler yazilamiyor.
  • tum pilot lisanslarinin EASA ya cevrilmesi icin gerekli adimlar atilmalidir

CPL Sahibi pilotlara yol açıldı mı? THY'nin wetlease kararı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Pilot Lisans Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni pilot yönetmeliğinde, mevcut pilot lisanslarına ilave olarak, hafif hava aracı pilot lisansı (LAPL), çoklu ekip pilot lisansı (MPL) ve hava gemisi pilot lisansları ile daha önce olmayan akrobasi, dağ uçuşu ve test uçuşu gibi alanlar da SHGM’nin yetki alanına dahil edildi. 

İsteyenler yeni yönetmeliğe SHGM’nin sitesinden ulaşabilirler ama benim dikkat çekmek istediğim bir husus var. Hem yeni mezun pilotları hem de eski pilotları ilgilendiren bir madde konusunda hali hazırda ciddi manada kafa karışıklığı sözkonusu.

Düzenlemenin Ticari Pilot Lisansı(CPL) imtiyazları bölümünde, bu lisansa sahip pilotun ‘Ticari hava taşımacılığında ikinci pilot olarak’ uçabileceği yazıyor. Yönetmeliğin bu maddesinde ‘ticari hava taşımacılığının‘ kategorize edilmediğini görüyoruz. Yani, 5 bin 700 kilogramın altındaki de ticari havacılıktır, üzeri ağırlığındaki uçaklarla yapılan da ticari havacılıktır.   Ama ne hikmetse, SHGM bu önemli noktayı ayrıntıya kavuşturmadan yönetmeliği uygulamaya koyuyor.  Biliyoruz ki, bu düzenleme eğer ağırlıktan bağımsız şekilde düzenlenmişse, yakın geçmişte birçok mağdurun ortaya çıkmasına neden olan bir düzenlemenin yeniden revize edilmesi anlamına gelmesi açısından çok çok önemlidir. Çünkü bu konuda geçmişte çok ciddi mağduriyetler yaşanmıştı.

Konunun mağdurları dışında hatırlayanlar mutlaka olacaktır. SHGM 2005 yılında SHY-1 adı verilen bu pilot yönetmeliğinde bir değişiklik yaparak, CPL lisanslı ticari havayolu pilotlarının tip değiştirmelerinin ve kaptan olmalarının önünü kesen bir düzenlemeye gitmişti. Buna göre, CPL lisansı ile havayolu şirketlerinde görev yapan pilotların tip değiştirebilmeleri veya kaptan olabilmeleri için 14 derslik ATPL sınavlarına girmeleri ve başarılı olmaları zorunlu kılındı.

İlk bakışta, “ Madem pilot, girsin sınavlarını geçsin” denilebilir ancak teorik eğitimlerini yıllar önce geride bırakan, orta yaşlarını çoktan geride bırakmış bir pilotun, mesleki bilgilerle tamamen örtüşmeyen ATPL derslerinde, yeni mezun bir pilot adayı ile aynı başarıyı yakalaması mümkün değildi. Nitekim öyle de oldu. Türkiye’de CPL lisansı ile uçan birçok pilot, ATPL sınavlarını veremedi. Başarılı olanlar oldu ancak önemli bir bölümü, ya bu sınavları geçersiniz ya da ne kaptan olabilirsiniz ne tip değiştirebilirsiniz dayatmasına maruz kaldıkları için mesleğini bile bırakmak zorunda kaldı. Hatta o dönem özellikle Onur Havayolları’ndaki MD tipi uçaklarda ve Airbus 300 serisi uçaklarda yoğunlukla uçan CPL lisanslı pilotlar, bu uçak tiplerinin filolardan çıkmasıyla tip de değiştiremedikleri için ortada kaldılar.

Şimdi SHGM’nin bu değişikliği ile biraz olsun umutlananlar oldu.  Ama yönetmeliğin o maddesi zihinlerdeki soru işaretlerine cevap verecek nitelikte değil. Yönetmelikte, ticari hava taşımacılığına alt ve üst kg sınırlaması getirilmemesini ‘hepsini kapsıyor’ şeklinde yorumlayabiliriz ancak SHGM’nin, bir an önce o maddeyi açıklığa kavuşturarak ‘yorumların’ önüne geçmesi şarttır.   Yoksa,  yönetmelikte aksi yazılmadığı için, ATPL sınavları olmayan pilotlar, yeni düzenlemeyle birlikte ticari hava taşımacılığı yapan, havayolları da dahil tüm şirketlerde ikinci pilot olarak uçabilecekleri şeklinde anlayabilirler!

THY’NİN ATTIĞI TAŞ ÜRKÜTTÜĞÜ KURBAĞAYA DEĞER Mİ?
Türk Hava Yolları, birkaç ay önce üç uçağını ekipleriyle birlikte Pakistan Havayolları’na  kiralayacaktı. Ancak ne olduysa bu anlaşma son anda iptal edildi. Anlaşmanın iptal edilme sebebine ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı ancak o günlerde, Pakistan tarafının işi ağırdan almasına bozulan THY’nin anlaşmayı iptal ettiği söylenmişti. Bugün THY, kış boyu yerde yatan uçaklarını birer ikişer gökyüzü ile buluştururken hatta THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin, “ Take off başladı” sözünü  söylediği bir dönemde,  tek bir uçağın dünyanın bir ucundaki Ekvadorlu Tame Havayolları’na kiralanması, take off başladı sözüyle çelişen bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Bu hamle ticari bir karardır ve mutlaka artı ve eksileri düşünülmüştür ancak ister istemez aklımıza şu  geliyor: 

Bir tarafta, yazın kendi yolcunla uçurabilme ihtimalin olan bir uçaktan gelecek birkaç yüz bin dolarlık gelir, diğer tarafta  uluslararası arenada, uçağını ve ekiplerini ‘wetlease ‘ veren bir havayolu imajı… Gerçekten merak ediyorum.

THYnin attığı taş ürküttüğü kurbağaya değer miydi?

WETLEASE’E REKOR BAŞVURU!
Bu arada TC-LNB kuyruk tescilli Airbus 330 tipi uçağın Ekvadorlu Tame Havayolları’na kiralanması sonrası THY’nin o uçuşları yapmak için aldığı gönüllü başvuru sayısının 530 kişi olduğunu öğrendim. Toplamda iki ay süreli anlaşma kapsamında, ilk ekip 40, ikinci ve üçüncü ekipler de 30’ar kişi olmak üzere 100 kişilik kontenjana 530 pilot ve kabin memurunun başvurmasını nasıl değerlendirmek gerekir bilemiyorum!

CPL Sahibi pilotlara yol açıldı mı? THY'nin wetlease kararı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Boş Yorumlar ~ 1 yıl önce
Arkadaslar maalesef nerede ise butun yorumlar gereksiz ve pratikten uzak.Neden mi? 1) ATPL (fr) lisansi demek sadece CPL demek. Bir kere 1500saat toplam ve 500 saat MCC tamamlayamazsaniz omur boyu CPL olarak kalacaksiniz. Yani esasen EASA ve JAA diyor ki, hava yolu pilotu olacaksan eger en az 500 saat havayolu da uc, ogrenirsin sonra alirsin diyor. Isin ozu sudur, Avrupa bu buyuk tatli bol yagli parseli artik ABD ye ve FAA ye kaptirmamak icin boyle bir sistem uydurdu bize de cok uydu :) 2) Siz gercekten 14 tane sinav gectik biz CPL sahibinden daaa bi kidemliyiz mi saniyorsunuz? Daha kucucuk bir ucakla dahi gercek IFR ucup 5 saatlik bir seyrusefer bile yapamayakken kalkip ta bu boburlenme nedir? Gercekten cebibizdeki kagit parcasi ile 3000-5000-8000 v.s. ucus saati olan bir CPL pilotundan daha İYİ yada en azindan esit filan oldugunuzu dusunuyorsaniz buyuk bir yanilgi ve dalalet icerisindesiniz. 3) Turkiye'de hic bir ucud okulu HIC BIR OKUL olmasi gereken kalitede egitim vermiyor. Egitim kalitesi FAA in yanindan bile gecmiyor. Herkes biliyor ki bu sinavlari ezberle geciyirsunuz. Okullarin hepsi BUYUK IHTIYAC VAR masali ile ogrenci kaydina devam ediyor maalesef havacilik kulturu olmayan halkimizda buna kaniyor. Ogrenciler birbirini yiyiyor en iyi okul benimkisi diye. Olay fener-gs macini bile gecmis durumda. Ama halbuki kultur ve vizyok eksigi ogrrnciler bilmiyor ki dunya pilotlik egitimi kalitesinin yarisi bile ulkemizde HIC BIR OKULDA YOK. 4) SHGM kaliteyi arttirmak icin calisiyor ama en buyuk eksigi Avrupanin tamammi gecis surecinde FAA ve FAR kendisine ornek almisken biz buyuk hata yaparak Avrupayi marifetmis gibi ornek almaya calisiyoruz. Bu handikap ulkemiz havacilik egitimi kalitesini daha da dusuruyor. Neden ulkemizde hic yogun miktarda Avrupali ogrenci yok hele bir dusunun bakalim. 5) Yazidaki en buyuk eksik. EU-FCL gore eger atpl (fr) yoksa lisansiniza tip isletemezsiniz. Yani sadece CPL ile tek pilota sertifikali tip gerektirmeyen sinif ucaklarda ucabilirsiniz. Bu TR de de boyle zaten. Yani CPL olanin havayolunda ucma sansi hic yok panik yapmayin rahat olun. CPL li hocalarinizin hic birisinin havayolu niyeti zaten yok :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3000-5000-8000 ~ 1 yıl önce
3000-5000-8000 saat ucup sinavlari gecemediysen sen zaten "sepet" ucmussun kardesim,birak FAA yi EASA falan
Sinavini yiyeyim ~ 1 yıl önce
O sinavlari zaten comezler geciyor gidiyor airline da bosluk dolduruyor. Havaciligimin her kademesinden ve standartindan memnun iken deli miyim ben ezikler gibi sinavlarla ugrasayim? Hayatimin hic bir diliminde airline hedefim olmadi:) Cahil comez, senin icin havacilik sadece airlineda pilot olmak iken bizim icin havacilik bir yasam tarzi. Senin bunu anlayabilmen mumkun degil. Hayattaki tek basarin Frozen ATPL ile gurur duymaya devam et. Ama bir don bak bakayim, ATPL olmasaydi hayatta en cok be olabilirdin ssn?
Ezik cevap ~ 1 yıl önce
Yaziklar olsun. Sen gercekten 3000-5000-8000 saat ucusu olan hocalarinin cok ugrasip ugrasip dert edip sinavlari gecemedigini dusunuyorsun oyle mi? Tercih meselesi olmasin? Sen hakikaten pilotlugun sadece bu sinavlarla mumkun olacagini dusunuyorsun degil mi? Cocuksun ve cahilsin.
Hariçten Gazel ~ 1 yıl önce
Yazar 6. paragrafın ilk cümlesinde bu ifadeyi kullanmış 'mesleki bilgilerle tamamen örtüşmeyen ATPL derslerinde' bu ATPL denen sınav milletin en az 1 yılını harcadığı eğitimleri de katarsak 2.5 yıllık bir süreç meslekle değil de neyle ilgili acaba bu kadar küçümsenemez ayıptır. Öte yandan naçizane fikrim aynı CPL lisansını 1 yıl önce alan ve 1 yıl sonra alan aynı olmamalı kesinlikle katılıyorum uygulama başlatıldığında sıfırdan gelenleri kapsamalıydı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 1 yıl önce
Bu TR de verilen lisanslar turkiyeden baska ulkelerdede gecerlimi? EASA lisanlarina turkiyede verilen type rating ler yazilamiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Malesef ~ 1 yıl önce
Tr JAR lisansı verir Amerikada FAA yada avrupada EASA bazında TRnin verdiği lisans geçerli değildir
EASA ~ 1 yıl önce
tum pilot lisanslarinin EASA ya cevrilmesi icin gerekli adimlar atilmalidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000