13 Temmuz 2009, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu

Çorlu Fırtınası ve Ters Dönen Uçaklar

Geçtiğimiz akşam Trakya sahillerindeki yazlık evde otururken çıkan fırtına bir yandan sitenin mangalcılarını duman ederken diğer yandan da Çorlu meydanındaki C–172 uçaklarını kal etmiş. Adı üstünde fırtına yazlıkçıları feveran ve bağrışmalarına sebep olurken hanım ve ben Florida’dan kalma fırtına alışkanlığı nedeniyle sadece gülüp geçtik bu olaya.

Bizim oralarda neredeyse yılın oniki ayı her iki-üç günde bir 30–40 knot üzeri rüzgâr eser belli aralıklarla. Haziran başından Kasım sonuna kadarda Kasırga sezonudur ve her gün neredeyse yağmur yağar ve şiddetli rüzgâr vardır. Sezonda tropik fırtınalar ve kasırgalar başladımı rüzgârın 120 mili geçtiği günler olur. Zaten her öğleden sonra thunderstormlar oturur üzerimize ve sağanak yağış başlar. Şimşekler yıldırımlar korku filmlerini hatırlatır. Ve zaman dilimi de çok daha uzundur. Ancak bir ile beş şiddetinde kasırgaya dönüşmedikçe hayat hiç durmaz.

Havacılık isletmeleri de Amerika’da hava olaylarına o kadar alışkındır ki, dün bizim uçakları ters çeviren o darbeli rüzgâr bizler için sıradan bir olaydır. Ancak bu tabiat olaylarını sıradan bir olguya çeviren kurum ve kişilerin bunlara karşı aldığı önlemler ve de uyguladıkları yöntemdir.

Bizim fakültenin uçuş hattının sürekli bir afet planı vardır. 24 saat bazında meteoroloji XM ve WX uydularından dispeç tarafından takip edilir. Okulun dört yıllık uçuş ve meteoroloji ana bilim dalına bakan profesörü de her gün hava tahminlerini ve radar görüntülerini denetler. Birde bizim oralarda hava olayları okyanus akıntıları, jetstream, sıcaklık ve nem yüzünden çok kısa zaman zarfında resmen spontane başlar ve biter. Bütün bu detaylar dikkate alınarak uçuş planları yapılır. Okulun stand-by öğretmen listeleri her gün yenilenir.

Fırtına kısa süreliyse veya kasırgaya dönüşmesi beklenmiyorsa (119Km/saat rüzgâr hızı=Kategori 1 kasırga) uçaklar hemen hangara çekilir. Bizim hangar Kategori 3 Kasırgaya dayanıklı olduğundan (165Km/saat rüzgâr hızı) bu rüzgâr hızına yakın bir fırtına tahmini geldimi dispeç ofis bir meteoroloji brifingi hazırlar uçakları hangara mı çekelim yoksa başka bir meydana uçuralım mı diye. Hava tahminleri Beaufort Ölçeğinde Kategori 2 Kasırgayı işaret ediyorsa binanın dayanıklılığını test etmek yerine uçakları başka meydanlara yollar, kapıları kitleriz.

Tabiî ki tüm bunlar önceden hazırlanmış ve sürekli yenilenen talimatlara uygun olarak yapılır. Herkesin görev ve sorumlulukları bellidir ve hiçbir kaos ya da zayiat yaşanmaz.

Bizde iste en büyük problem budur. Dispeç ofis sıradan bir yer hizmetleri birimi gibi görülür. Milyon dolarlar yatırılan ekipmanı korumak için gerekli fiziki tesisler yapılmaz. Çok küçük paralara alınacak yazılım ve lisanlarla meteorolojik gözlemlerden kaçınılır. Ve tabiî ki meteoroloji eğitimi bizde sadece JAR sınavını geçmek için gerekli bir bilgiymiş gibi algılanır. Sonuç Çorlu fırtınası ve bu fırtınanın verdiği zayiat sonucu aksayacak eğitimler olur.

Bizim ülkenin düşük maliyetli havayollarından, süper lüks terminallerden ve de medyadaki benim havayolum seninkinden güzel reklâmlarından önce detaylı bir sektörel eğitime ve de aklı başında tutarlı yatırımlara ihtiyacı var.

Geçen yıldan bu yana Türkiye’nin ciddi özel üniversitelerinden birine SHYO kurmak için danışmanlık yapıyorum. Her fırsatta mütevelli heyetine ve üniversite yöneticilerine aynı şeyi anlatıyorum. Havacılık pahalı bir iştir, dikkatli fizibiliteler, bilgili eğitmen ve personel ister. Bunlar tamamlandıktan sonar en kolay bolum olan ekipman ve fiziki tesisleri ister. Önce planlama, sonra ekip, ardından yatırım ve fiziki tesisler gelir. İsletme ve denetim ise en son aşamadır.

Bizde ise önce ekipman ve/veya tesis, sonra ekip ve de işletim gelir. Planlama ise sune zararlısı gibi algılanır. Hâlbuki biraz uydu görüntüsü, biraz meteorolojik altyapı birazda planlama ile Çorlu fırtınası gibi olaylar çok kolaylıkla atlatılabilir zararsız ziyansız. Böylece milli servet de telef olmaz.

Dr. Korhan Oyman
Associate Dean
College of Aeronautics
Florida Institute of Technology

Çorlu Fırtınası ve Ters Dönen Uçaklar

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
yazılarınızı okuyorum ama öğretici hiçbir yanı yok.amerika şöyle amerika böyle gelişmiş.tamam hocam biliyoruz herkes farkında.ama bunun okuyuculara ne faydası var.o aksaklıkları çözebilecek yetkiye sahip kişiler zaten bu tip sitelere girip yazı okumazlar.amerikayı övme sözlerini bırakınız,gelecek için neler yapacaksınız onları söyleyiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Korhan hocam sizden daha fazla, akademik boyutta yazilar bekliyoruz. Biliyorum cok yogunsunuz ve tatildesiniz. Eger yazamiyorsaniz bile, uluslararasi gundemi takip eden bir akademisyen olarak, begendiginiz yayimlanmis makaleleri burda paylasabilirsiniz. Tesekkurler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SN YAZAR KORHAN OYMANINDIR ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BİR HİKAYE GİBİ YAZMIŞSIN...NEREDE BU İŞİN SORUMLULARI KİM VERDİ BU İŞLERİN BÖYLE YAPILMASI VEYA YAPILMAMASI YETKİSİNİ..SOR BAKALIM ..FLORİDA DA MARKETTEN Mİ YETKİ ALIYORLAR.VARMI MİLLET MALINI TELEF ETMEK ETTİRMEK..SONRA İNSANIMIZA İŞSİZ AŞSIZ MEKANSIZ BIRAKIP MİLYONLARCA DOLAR YURT DIŞINA VERİYORUZ. BUNLARDAN YAZ BE ARKADAŞ SANA KİMSE KIZMAZKORKMA BİLK ÖNCE ALLAH SONRA BEN KORO-URUM SENİ HADİ HAYIRLI YAZILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Korhan Bey tatiliniz nasıl geçiyor? Biraz da bunlardan bahsedin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000