04 Ocak 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • takmışsınız ayhanın sendika delegeligine bu kadar cesur idiniz siz niye greve gitmediniz haklarınızı savunmadınız. klasik bir aciz toplum hikayesi kendi hakkını savuna mıyor başkasından bekliyor birde çamur at. diger adayın son sözü ne aklı başında ayagı yere basan nedemek bu şirketler ne derse yapıcak bir başkan adayı kıpkı bundan öncekiler gibi. ayhan eminim gelmiş geçmiş en iyi başkan olucaktır ve olucakta şimdiye kadar hiç oy kullanmadım ama sırf ayhan için ordayım artık sivil toplum örgütleri sivillerin elinde olmalıki emir komuta olmasın. emeklilerin emeklilik öncesini biliyorum şimdi hiç faydası olmaz bize.
  • SAMIMI GÖRÜŞ YUREGIN VARSA D.KARABAGLI ILE SIM.GIR KAYITLARI BU SITEDE YAYINLIYALIM.. AYRICA TALPA BUGÜNE KADAR PILOTLARIN LEHINE NE YAPMIŞ BILEN VARSA SOYLESIN.EN SON SHGM NIN ÇIKARMIŞ OLDUĞU NISAN-EYLUL AYLARI ARASINDAKI SIRKET DEGISIKLIKLERINI YASAKLAYAN KARARINDAN SONRA TALPADAN TIK YOK.SORUYORUM SOZLESMESI HAZIRAN AYINDA BITEN BIR KIŞI NE YAPMALI. TALPA EĞER BÜTÜN PLOTLARIN BEKLENTISINE CEVAP VERMEK ISTIYORSA Ç A L I Ş A N L A R I N DIŞINDA EMEKLI KISILERDEN OLUŞMALI KI IS ENDISESI OLMADAN PILOTLARIN HAKKINI GERÇEK SEKILDE GEREKDIGINDE MASAYA YUMRUGUNU VURARAK ARAYA BILSIN. BEN HATIRLAMIYORUM SIZ HATIRLIYORMUSUNUZ THY MENSUBUBU OLMAYAN BIR TALPA YONETIMINI. HERŞEY GOSTERMELIK.PLOTLAR DERNEGI VARMI VAR.NE YAPAR PLOTLAR ICIN NOTHING
  • Vurguncu derken zorla TSE ye yönlendirilen şirketleri unutmayalım. Belgeniz uluslararası bir şirketten değil TSE den olmalı. SHGM uluslararası kriterleri kabul etmiyor
  • Yazinizda Dilek karabagli kaptan dan soz etmissiniz.Dogru Turk Hava Kurumundan dir ancak kurstan pilot olmamistir THK Turkkusu ucus okulundan mezundur.Ayrica hafizam beni yaniltmiyorsa ingiliz filolojisi mezunudur.Isabetli bir secim olmus.hayirli olsun.
  • Eğer TALPA yönetimine bir kadın pilot girecek ise, kanaatimce bu kesinlikle Emel Arman Kaptan olmalıdır. Bizim camiada bilen bilir, gerek kaptanlığı, gerek hocalığı, gerekse zerafeti ve hanımefendiliği ile Arman Kaptan açık ara öndedir. Ayrıca AÜ pilotaj bölümünü erkek meslektaşlarının önünde birincilikle bitirmiş olmasının yanında, TK'ya giren ilk kadın pilot, okyanus aşırı uçuş yapan ilk kadın pilot, TK'nın ilk kadın kaptan pilotu unvanlarını da haizdir. Aklına daha iyi bir aday gelen varsa lütfen söylesin.
  • Murat bey, Ayhan Günal olayına çok enteresan bir yaklaşım getirmişsiniz. Herkes işverenin tehdidinden korkup işten atılmamak için Hava İş Kurultayına katılmadı diyor, siz ise işverenle pazarlık yaptı ve işverene kıyak olsun diye seçime katılmadı diyorsunuz.Çok ilginç ve çok daha ağır bir iddia. Doğru ise tüm işletmeyi işverene satmış demektir ve insan içine çıkamaması gerekir.
  • Ayhan kaptan tıpkı Bahçeli ve Kılıçdaroğlu gibi.Onlar nasıl her seçimi kaybetmelerine rağmen koltuklarını bırakmayarak yeniden seçime giriyorlar, bizim Jöleli kaptanımız da kaybettikçe yeniden meydana çıkıyor.Sendikayı kaybediyor, Talpa'da karşımıza çıkıyor. O da olmazsa 6 ay sonra PİLVAK seçimi var. Kesin oraya da aday olur. Orası olmazsa sene sonu yine Hava İş seçimi var.
  • Ali Gülçiçek'i işverenin adamı diye yaftalayanlar, kimin işverenin adamı olduğunu anladınız mı? Ayhan zeki bir adam..Gülçiçek'in başına geleceği 2 ay önceden gördü. O da Gülçiçek gibi dik dursa işten atılacağını anladı ve işverenin tehdidine boyun eğerek seçime girmedi. Girse idi, bugün Günal başka şirkette idi ve efsaneydi. Ya şimdi? Herkes, oyunu aldığı 9500 uçucunun iradesini temsilden kaçan bir lider olarak görüyor.
  • Bu ay thyde alım olucak!
  • Yakışıyor mu sana Günal kaptan? Düne kadar yapışık kardeş gibi çalıştığın Bahadır Altan'ı hemen sattın? Her yerde Bahadır'ı suçluyorsun? Koskoca kaptansın 40 küsur yaşındasın.İnsanlar canını sana emanet ediyor, sen ise kendini Bahadıra.

Çığ altında kalanlar... Talpa'da neden kadın pilot yok..TYP vurguncusuna bakın!

Atatürk Havalimanı geçen yıl yaşadığı kar kabusunun bir kopyasını daha yaşarken yine geçmiştekilere benzer manzaralara tanık olduk. Yüzlerce sefer iptali, havaalanında aç susuz yerlerde yatan yüz binlerce uçamayan yolcu, yolcular tarafından hakarete uğrayan zaman zaman tartaklanan yer hizmetleri çalışanları, sandalyeleri, telsizleri kırarak kontuar tepesine çıkıp şov yapan kendini bilmezler, doğrudan polise yönelik bir saldırı olana kadar olan biteni eli cebinde izleyen emniyet güçleri, aralıksız yağan kara rağmen PAT sahasını açık tutmaya çalışan ancak altından kalkamayacakları kadar büyük bir felaketin altında ezilen hava tarafı çalışanları, 10 saatlik Güney Afrika Johannesburg uçuşundan gelerek pisten terminale 5.5 saatte ancak ulaşabilen uçağın, yolcuların sözlü - fiili tacizlerine uğramasına rağmen sinirlerine hakim olmak zorunda kalan uçuş ekipleri, yakıt kritiğine giren uçaklar, park pozisyonu kalmadığı için uçakları indiremeyen, yolcusunu alan uçakları taksi yolları kapalı olduğu için kaldıramayan, yerde yaşanan kaosu, mümkün olduğu kadar kibarca yukarıdaki pilota anlatmaya çalışan hava trafik kontrolörleri...

Bir kar maceramız daha bu görüntülerle sona erdi ve biz bir kez daha sınıfta kaldık. Güneşli ve rüzgarsız bir hava, kazasız kırımsız, karsız, yağmursuz günler düşünülerek maksimum kapasitede doldurulan Atatürk Havalimanı yine bir kış günü dünyanın en çok sefer iptal edilen ve en çok rötar yapan havaalanı ünvanını devraldı. Geçen yıl da o ünvan bizimdi, bu yıl da aldık ve büyük bir aksilik olmazsa önümüzdeki yıl da o koltuk bizim olacak!

TALPA'DA KADININ ADI YOK!

Türkiye Hava Yolları Pilotları Derneği TALPA, bu ay içerisinde genel kurula gidecek. Mevcut başkan Gürcan Mantı aday olmayacak. Onun yönetiminden bir isim olan İlyas Karagülle, Talpa'nın yönetimini devralmak için, Hava İş seçimleri sırasında delegeleri yolda bırakmakla suçlanan Mehmet Ayhan Günal ile yarışacak. 2012 yılında THY'deki iş yavaşlatma eylemi sonrasında işten atılan 305 kişi aleyhine işveren lehine tanıklık yapan Ali Kemal Tatlıbal'ın sendika başkanlığına seçilmesinden sonra, işveren baskısıyla seçime girmekten son anda vazgeçtiği iddia edilen Günal kaptan, o gün yaptığı kıyağın karşılığını Talpa genel kurulunda alabilirse başkanlık için bir adım öne geçebilir. Günal kaptanın iki yıl önceki manevrasının bugün nasıl sonuç vereceğini çok yakında göreceğiz ancak benim asıl değinmek istediğim konu başka.  Talpa hepimizin bildiği gibi erkek egemen bir sivil toplum kuruluşu. Tuna Gürel, Ali Ziya Yılmaz, Muzaffer Özacar, Gürcan Mantı... Hiçbiri yönetimine tek bir kadın pilot almadı. Bugün Türkiye'de 100 civarında kadın pilot görev yapmasına rağmen  hiçbiri Talpa yönetimine alınmaya değer görülmedi! Ancak Mehmet Ayhan Günal'ın listesinde bu kez bir kadın pilot dikkatimi çekti.

Adı Dilek Karabağlı...

İnternetten öğrendiğim kadarıyla Dilek Karabağlı'nın başarılı bir özgeçmişi var. Karabağlı, Türk Hava Kurumu'nun 1990 yılında açtığı kursla, havacılık sektörüne adım atmış.  1997 yılından bu yana uçuyor. Türkiye'nin ilk kadın kaptan pilotu olma ünvanı da var.  Havayolu şirketlerinde Dilek Karabağlı gibi başarılı bir çok kadın pilot varken ve hatta dünyanın ilk kadın savaş pilotu bu topraklardan çıkmışken bugüne kadar hiçbiri Talpa yönetimine girme şerefine erişemedi! Eğer Mehmet Ayhan Günal 'ın listesi seçilirse, bir başarı sayılır mı bilmiyorum ancak Talpa yönetimine giren ilk kadın pilot ünvanı da Dilek Karabağlı'nın olacak. Şimdiden başarılar diliyorum.

TYP VURGUNCUSUNA BAKIN!

Üniversitelerin teknisyen yetiştiren programlarında 4 yıl boyunca dirsek çürütenlerin emeklerini hiçe sayarak kısa yoldan teknisyen yetiştirme programı uyduranlar türemişti bir zamanlar. Bir tarafta 4 yıllık emek, diğer tarafta bir kaç bin euro karşılığında ve çok kısa sürede alınan EASA onaylı teknisyen lisansı... Bu işe alet olanların, yıllarca teknisyenlik yapanlar olması da işin cabası. İçlerinde öyle biri var ki, TYP adı verilen programların aleyhine yazılar yazıp durdu. Sonra ne yaptı biliyor musunuz? Yunanistan'da EASA onaylı teknisyen lisansı vermek için şirket kurdu. Teknisyen yetiştirme programından vurgun yapmak ve cebine koyacağı bir kaç bin euro için yüzlerce üniversite mezununun işine limon sıkmaktan hiç çekinmedi. Neyse ki, Türkiye'de görüştüğü yerlerden yüz bulamadı da, şirketini de kapatmak zorunda kaldı. Şimdi bu kişi kalkmış, teknisyen yetiştirme programlarına karşı yine üniversitelilerin haklarını savunmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile güya ortak çalışıyor gibi gözüküyor. SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi'ye sesleniyorum. Bugün savunuyor gibi göründüğü öğrencilerin, bir zamanlar emeklerini hiçe sayarak vurgun yapmak üzere Yunanistan'da şirket kuran bu çakal sizin adınızı kullanarak prim mi yapıyor yoksa planladığı pis işlere sizi de alet mi etmek istiyor? 

Çığ altında kalanlar... Talpa'da neden kadın pilot yok..TYP vurguncusuna bakın!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

sendika saçmalıgı ~ 3 yıl önce
takmışsınız ayhanın sendika delegeligine bu kadar cesur idiniz siz niye greve gitmediniz haklarınızı savunmadınız. klasik bir aciz toplum hikayesi kendi hakkını savuna mıyor başkasından bekliyor birde çamur at. diger adayın son sözü ne aklı başında ayagı yere basan nedemek bu şirketler ne derse yapıcak bir başkan adayı kıpkı bundan öncekiler gibi. ayhan eminim gelmiş geçmiş en iyi başkan olucaktır ve olucakta şimdiye kadar hiç oy kullanmadım ama sırf ayhan için ordayım artık sivil toplum örgütleri sivillerin elinde olmalıki emir komuta olmasın. emeklilerin emeklilik öncesini biliyorum şimdi hiç faydası olmaz bize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hesabı keseceğiz ~ 3 yıl önce
Takmayalım mı? Ayhan , sendikayı işverene teslim etmedi mi? Bu sendika ile tüm THY çalışanlarının hakları budanmayacak mı? "İşverene gününü göstereceğiz, hakkımızı söke söke alacağız" deyip 10.000 işletme emekçisinin oylarına, iradesine, güvenine ihanet eden Ayhan'a hesap sormayalım mı? Görmezden mi gelelim? Yaptı bir çocukluk deyip geçelim mi? Sendikayı işverene satan bu parlak arkadaşa "gel TALPA'yı da sat, sen iyi satarsın, bu işte tecrübelisin mi" diyelim?
Harbi saçmalık ~ 3 yıl önce
Doğru bilader, sendika saçmalıktır.Ayhan Günal'ın sendika delegesi olması, koskoca bir toplumun liderliğine soyunması daha büyük saçmalıktı. Hepimiz bu arkadaşa güvenip saçmaladık ve bunu -bizi temsil et- diye Hava İş Seçimine gönderdik. O ne yaptı -saçmalamayın arkadaşlar, benden lider falan olmaz- deyip ilk fırsatta araziye uydu.2 sene kendini unutturdu, yine pişkin şekilde karşımıza çıktı.Bu pilotlar sana 20 Ocak'ta öyle bir ders verecek ki, bir daha insanların karşısına çıkamayacaksın.
Bastığın yeri... ~ 3 yıl önce
Ayağı yere basmak, demek UÇMAMAK, hayal peşinde koşmamak, iyice düşünüp öyle hareket etmek demektir. Uçuk vaatlerle Toplumu KANDIRMAMAK demektir. Örnek, THY işverenine haklarımızı kabul ettireceğiz, masaya yumruğu patlatacağız, dünyayı dar edeceğiz" deyip sonra KAÇAN kişilere " ayağı yere basmayan sözlerle milleti kandırdı" derler. İstersen biraz daha araştır, adamların ayağımız yere basacak sözünü tekrar değerlendir. Bi de şu asker-sivil ayrımını bırakın yaa. Askeri mi kalmış, adamlar 20 senedir sivil havacılıkta, senden benden daha siviller.
Cesur Yürek ~ 3 yıl önce
GREV demişken, sahi toplum önderi(!), örnek insan(!) , gözünü budaktan sakınmayan(!) cesur yürek Ayhan kardeşimiz niye greve katılmadı? Tırstı mı yoksa (hep yapar) paracıklardan mı vazgeçemedi yoksa? O ancak Beyrutta kaçırılan Muratlar içim kurdele takar. En etkili(!) eylemi budur. Arkadaş çok naiftir, kimseye ama özellikle THY'ye zarar vermek istemez.
zamanlama manidar ~ 3 yıl önce
Sayın editör, bu saçmalığa karşı yorum attık, ama 2 gündür yayınlamadınız.Herhalde yazınız kalktıktan sonra ekleyeceksiniz.
T.H.K OCAĞIMIZ ~ 3 yıl önce
SAMIMI GÖRÜŞ YUREGIN VARSA D.KARABAGLI ILE SIM.GIR KAYITLARI BU SITEDE YAYINLIYALIM.. AYRICA TALPA BUGÜNE KADAR PILOTLARIN LEHINE NE YAPMIŞ BILEN VARSA SOYLESIN.EN SON SHGM NIN ÇIKARMIŞ OLDUĞU NISAN-EYLUL AYLARI ARASINDAKI SIRKET DEGISIKLIKLERINI YASAKLAYAN KARARINDAN SONRA TALPADAN TIK YOK.SORUYORUM SOZLESMESI HAZIRAN AYINDA BITEN BIR KIŞI NE YAPMALI. TALPA EĞER BÜTÜN PLOTLARIN BEKLENTISINE CEVAP VERMEK ISTIYORSA Ç A L I Ş A N L A R I N DIŞINDA EMEKLI KISILERDEN OLUŞMALI KI IS ENDISESI OLMADAN PILOTLARIN HAKKINI GERÇEK SEKILDE GEREKDIGINDE MASAYA YUMRUGUNU VURARAK ARAYA BILSIN. BEN HATIRLAMIYORUM SIZ HATIRLIYORMUSUNUZ THY MENSUBUBU OLMAYAN BIR TALPA YONETIMINI. HERŞEY GOSTERMELIK.PLOTLAR DERNEGI VARMI VAR.NE YAPAR PLOTLAR ICIN NOTHING

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emekli ~ 3 yıl önce
İlyas kaptanın listesinde emekli kaptan Tuğrul Madak var
Vurguncu ~ 3 yıl önce
Vurguncu derken zorla TSE ye yönlendirilen şirketleri unutmayalım. Belgeniz uluslararası bir şirketten değil TSE den olmalı. SHGM uluslararası kriterleri kabul etmiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
duzeltme. ~ 3 yıl önce
Yazinizda Dilek karabagli kaptan dan soz etmissiniz.Dogru Turk Hava Kurumundan dir ancak kurstan pilot olmamistir THK Turkkusu ucus okulundan mezundur.Ayrica hafizam beni yaniltmiyorsa ingiliz filolojisi mezunudur.Isabetli bir secim olmus.hayirli olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merak ettim ~ 3 yıl önce
Kurstan pilotluk ile Turkkusu'ndan pilot olmak arasinda ne fark var kurs dediginiz nedir yada Turkkusunun verdigi egitimde bir tür kurs değilmidir
Kurs ~ 3 yıl önce
Dilek kpt Türkkuşu kadrosu için yetiştirilen bir pilottur. Sonradan Havayolu taşımacılığına geçmiştir. Eğitim kurumlarında aday başkadır (sınav/elemelerden geçmiştir), kursiyer başkadır (para ile kurs almıştır).
Hımm ~ 3 yıl önce
Anladım. Yani torpille thk'ya giren pasa albay cocuklari gibi akademiye girip bedava okuduktan sonrada daha cok para kazanacagi havayollarina gecmis bir kaptan oylemi. Şu bildik hikaye yani. Gerçi kendisini tanimam asker yakinimidir bilmem ama Turkkusunda biri bedava okuduysan kesin torpillidir onu biliyorum...
TALPA ~ 3 yıl önce
Eğer TALPA yönetimine bir kadın pilot girecek ise, kanaatimce bu kesinlikle Emel Arman Kaptan olmalıdır. Bizim camiada bilen bilir, gerek kaptanlığı, gerek hocalığı, gerekse zerafeti ve hanımefendiliği ile Arman Kaptan açık ara öndedir. Ayrıca AÜ pilotaj bölümünü erkek meslektaşlarının önünde birincilikle bitirmiş olmasının yanında, TK'ya giren ilk kadın pilot, okyanus aşırı uçuş yapan ilk kadın pilot, TK'nın ilk kadın kaptan pilotu unvanlarını da haizdir. Aklına daha iyi bir aday gelen varsa lütfen söylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi de... ~ 3 yıl önce
Kendisi teklif mi bekliyor? İsteyen çıkar aday olur. Yazılanlar doğrudur, yakışır. Belki de istemiyor.
PİŞKİNLİK ~ 3 yıl önce
Murat bey, Ayhan Günal olayına çok enteresan bir yaklaşım getirmişsiniz. Herkes işverenin tehdidinden korkup işten atılmamak için Hava İş Kurultayına katılmadı diyor, siz ise işverenle pazarlık yaptı ve işverene kıyak olsun diye seçime katılmadı diyorsunuz.Çok ilginç ve çok daha ağır bir iddia. Doğru ise tüm işletmeyi işverene satmış demektir ve insan içine çıkamaması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bi şans daha ~ 3 yıl önce
Ayhan kaptan tıpkı Bahçeli ve Kılıçdaroğlu gibi.Onlar nasıl her seçimi kaybetmelerine rağmen koltuklarını bırakmayarak yeniden seçime giriyorlar, bizim Jöleli kaptanımız da kaybettikçe yeniden meydana çıkıyor.Sendikayı kaybediyor, Talpa'da karşımıza çıkıyor. O da olmazsa 6 ay sonra PİLVAK seçimi var. Kesin oraya da aday olur. Orası olmazsa sene sonu yine Hava İş seçimi var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçuş ~ 3 yıl önce
Sene sonu nerede Hava-İş seçimi var? 2013+4sene = 2017 yılında yapılacak normal şartlar altında.
Er Meydanı ~ 3 yıl önce
Ali Gülçiçek'i işverenin adamı diye yaftalayanlar, kimin işverenin adamı olduğunu anladınız mı? Ayhan zeki bir adam..Gülçiçek'in başına geleceği 2 ay önceden gördü. O da Gülçiçek gibi dik dursa işten atılacağını anladı ve işverenin tehdidine boyun eğerek seçime girmedi. Girse idi, bugün Günal başka şirkette idi ve efsaneydi. Ya şimdi? Herkes, oyunu aldığı 9500 uçucunun iradesini temsilden kaçan bir lider olarak görüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ygt ~ 3 yıl önce
Bu ay thyde alım olucak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SALE ~ 3 yıl önce
Yakışıyor mu sana Günal kaptan? Düne kadar yapışık kardeş gibi çalıştığın Bahadır Altan'ı hemen sattın? Her yerde Bahadır'ı suçluyorsun? Koskoca kaptansın 40 küsur yaşındasın.İnsanlar canını sana emanet ediyor, sen ise kendini Bahadıra.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bahadır Kaptan?! ~ 3 yıl önce
Bahadır Kaptan'ın son iki sendika kurulunda yaptığı hayati hatalar çalışanları ve sendikayı bu hale getirdi. 2009'daki Gökkuşağı hareketinde muhalif olan aklıselimler Emek Meclisi'ni kurup Bahadır Altan ile yollarını ayırmışlardı. İnsan aynı hatayı 2 kez yapmaz. Yaptıysan ve bunun bedelini tüm havacılık emekçileri ödediyse artık meydanlara zıplamayacaksın. Bahadır Altan gibi ayıbınla köşende oturacaksın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000