02 Temmuz 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sefa bey beklediğiniz uçak nihayet gelmiş. Sizin söyleminize göre maç bitmiş hakem düdüğü çalmıyordu. Saga gol attı ve maç nihayet bitebildi. Hala içerde parası olanlar var. Bu nasıl ortaklık anlayan beri gelsin. sanırım yine bir başka hülle düşünüyorlardır.
  • sefa bey lütfen bu hakkında bizlere yardımcı olun ve shgm ye baskı yapın size guvenioruz
  • ben gerekli şikayetimi yaptım arkadaşlar cvp geldi hemen ilgileneceklermiş
  • arkadaşlar 3. uçağın geleceği filan yalan şuanda saga tc tesccline geçmiş bir uçak yoktur bu haberi sefa beyin yazısı üzerine parayla manşet yaptılar varsa gerçek diyen delikanlı çıkar söler yalan dolan palavra allah büyük çoluğunuzdan çoğunuzdan çıkar bunların acısı
  • zagalamayı başaran bri olarak şunu diyorum arkadaşlar hak var kukuk var nizam var verin avukata alacaklrınızı hesabını türk adaleti bulur buna emin olun
  • kimin eli kimin cebinde kim müdür kim patron kraldan fazla kralcı var hele bi açıklasınlar bakalım şu cezayir olayının gerşeğini afganistanda neler oldu kimler nasıl uctu yahu afganistanda yabancı kaptanlar her ucusa rapor yazıp limit dışı s.k.k. diye rapor tuttular habire bunun hesabını kim verdi yada s.h . g..m bu olayları görmezden gelmek için karşılığında ne aldı bizler gerekli şikayetlerimizi somut delillerle başbakanlığa yaptık herkes
  • EY BU YAZIYI OKUYAN VATANDAŞ BU İŞLER MANİTAYLA KIBRISDA KAÇAMAK YAPMAYA BENZEMEZ VERECEKSİN ÇALIŞANIN HAKKINI SONRA ADAM GİBİ DAVRANACAKSINIZ ÇEVRENİZE SİZİ HERKES BİLİR AMA SİZ KİMİN NE OLDUĞUNU BİLMEZSİNİZ... GETİRECEKSEN 3. UÇAĞI ÇAT DİYE GETİRİRSİN HE PARAN YOKSA YOL VERİRSİN BU ÜLKEDE SERMAYEDAR BİR SÜRÜ İNSAN VAR BIRAKIRSINIZ ONLAR UCURUR UCAKLARI YA ÇEKİL KÖŞEYE YADA ADAM GİBİ MÜCADELE ET O KADAR..
  • gerekli bakanlıklara ve hatta başbankanlığa kadar dilek ve şikayetlerinizi yazın arkadaşlar
  • EVET HAVAYOLU ÇALIŞANLARI İYİ MAAŞ ALIYOR FAZLA ALIYOR DİYEN TOPLUM YAZARLAR ÇİZERLER NEDEN O ÇALIŞANLARIN ÜSTÜNDEKİ YÖNETİCİLER BİR BAŞKAN MD GN MD YÖN KUR BŞK NE KADAR MAAŞ ALIYOR NEDEN HİC DEĞİNİLMİYORDA SADECE O HAVA ARACINA BİZZAT HİZMET EDENLERİN MAAŞLARI GÜNDEME ALINIYOR EVET SİZ AİRPORTHABER BUNLARI LÜTFEN GÜNDEME TAŞIYALIM
  • Makamı elde etmiş belki ama Allah korkusunu o makama gömmüş sanırım ki bu kadar haksızlık ve yenen hak karşısında hala bir açıklama yapmıyor ve insan bir düşünür şu mübarek günde yada okur yada bu yazılarınları iletirler SHGM Müdürüne hiçmi kul hakkı nedir bilinmez SAGADA ? Akp li olarak ak olan alınterimizi neden savunmuyorsunuz sayın Bİlal Ekşi yoksa sizde makam sevgisi ile ekşimeyemi başladınız ? Gözünüz çalışanları değilde patron tayfasınımı görüyor sizinde zamanında nerelerde olduğunuzu unuttuk sanmayın ve titreyip kendinize gelip sagada mahdur olanların haklarını alınki Karadenizli olarak size bu yakışsın !

ÇİFTE STANDARDIN AĞA BABASI...

 

SAGA Havayolları, bildiğimiz gibi Cezayir’e ve Afganistan pazarına verdiği kiralık uçaklarıyla ekonomisini ayakta tutarak 2004 senesinden 2010’ a kadar hiç bir mali krize girmemiş, tersine filosunu genişleten bir şirketimiz olmuştur.

Bu şirketimiz bir ara 10 uçağa kadar çıkmış ve iç hatlara girmeyi düşünmüş, hatta izin bile almış olmasına karşın, Turkuaz’ın iç hatlarda düştüğü durumu görüp, bu macerasından vazgeçmiştir. Bu şirketimiz, şirketin üst düzey yöneticilerinden olan Cemalettin Çelebi’nin şirket ile yollarını ayırdığı 2010 yılından bu yana bir türlü kendini düzeltemiyor. Cemalettin Çelebi zamanında alınan ve şirkete uzun süre soluk aldıran Cezayir pazarı,Pegasus ve Tailwind tarafından da paylaşılınca çöküş hızlandı.

Sonuç olarak; Rent-a-car tarzı havacılık yapan bu şirketimiz her ne kadar kayrılıp, korunsa da, bir türlü belini düzeltemiyor. 2004 yılında; Ulaştırma, Habercilik ve Denizcilik Bakanımız Binali Yıldırım döneminde kurulan bu şirketimiz, yine aynı bakan zamanında kurulup kapanan Best-Turkuaz-Fly-Tarhan Tower-Golden isimli şirketlerimizin sonuna uğrayacak mı, yoksa kurtulacak mı, birlikte göreceğiz.

İlgili yasal yönetmeliklerimiz gereği; en az 3 uçağı filosunda bulundurması gereken ve daha önce verilen sürenin bitmesine karşın, Onur Air’in hülleli olarak adlandırılabilecek öpücüğü ile 6 ay süre alarak (ONUR AIR’ın uçağını kiralamış gibi görünüp) ipten döndürülen bu şirketimiz, şu anda uzatmanın da uzatmalarını oynuyor.

İkinci uzatma süresi olan 9 Nisan 2012 tarihi çok gerilerde kalmasına karşın, hala çözüm yok. İlgili duruma bir örnek vermek gerekirse, maçın ve verilen uzatmanın bitmesine karşın, hakem bir türlü bitiş düdüğünü çalmıyor. Gidişe bakılırsa, bu maç SAGA gol atmadan ( 3.uçağı gelmeden) bitecek gibi de görünmüyor.

Bir an düşündüm de; tabii ki bir şirketimizin batması, kapanması hoş değil. En azından orada çalışan insanlar açısından üzüntü verici bir durum, ama Turkuaz Havayolları 5 uçağı olmasına karşın “finansal bozukluk var” diyerek kapatılmışken, Saga’nın 2 uçağa düşmesine ve finansal bozukluğuna karşın kapatılmaması da çifte standardın ağa babası olmuyor mu?

“Satıldı-satılacak, ortak aranıyor” söylentileri yanında; sonunda ortak bulundu dense de, SAGA’nın hala 2 uçağı ve maaşını 3 aydır alamayan dolu personeli var. Ayrıca SAGA ölçütünde bir şirketin personel alacak veya maaşlarını banka aracılığı ile değil de elden kısım, kısım ödemesi nedendir acaba?

  Saga’nın ortak bulduğu ve ortaklı bu şirketin filosuna A320 uçağı koyduğu söylense de, bugün itibarı ile, TC tesciline geçen herhangi bir uçak görünmüyor.

Fısıltı gazeteleri, bu gizli, isimsiz, meçhul ortaklıkla alındığı iddia edilen A-320’nin; bakımda olduğunu ve gelir gelmez ONUR AİR’e wet lease sistemi ile kiralanacağını ve bundan sonra SAGA’nın base olarak İRAN’ı kullanacağını söylemesine karşın, ben bugün yani yazı tarihi olan 2 Temmuz 2012’de hala 2 uçaklı ve finansal bozukluk içeren bilançosuna karşın kayrılan bu şirketimizi değil, kayırıcı SHGM’mizi sorgulamayı yeğliyorum.

Bir an düşündüm de; Sivil havacılığımızın ilerlemesini yolcu ve uçak sayısına bağlayarak tribüne oynamayı sürdüren siyasilerimiz, 2003-2012 yılları arasında açılmış hangi şirketimizin sağlam adımlarla ilerlediğini söyleseler de, biz de öğrensek!

 Bu dönemde batan bir dolu şirketin yanı sıra yine aynı dönemde açılan şirketlere bir bakış attığımızda;

Borajet, Anadolu Jet’in kanatları altına girmese ne olurdu?  TailWind’in mükemmel bir tablo çizdiğini söylemek zor.  Seabird ise; tek uçakla operasyon yaparken, yanına ortak almak zorunda kaldığını gözlemleyebilirsiniz. Kısaca tablo şirketler bazında iç açıcı değil. 

 Bu torpilli kayırmaca içeren politikalara, bir bakış da uçuş emniyeti bakımından bakalım.

Bu tür finansal sorun yaşayan şirketlerde uçuş emniyet ve güvenirliliği konularına her zamankinden daha çok önem vermek şart. Bu tür şirketler kendilerini batmaktan kurtarsalar bile uzun süre deneyimli personel sorunu çekerler. Kolay, kolay Kaptan, F/O ve Teknisyen gibi olmazsa olmaz kadrolarını doldurabilmeleri uzun zaman alır.

Hala tartışılan ve kazaya sebep olan birçok unsurun tartışıldığı Isparta kazasını hatırladığınızda, bu kazaya neden olan World Focus şirketinin finansal sorunlarına ilaveten, kayırmacı politikalar eşliğinde birçok majör veya minör itemle uçuşlarına devam ettiğini bilmeyen kalmadı.

Bu şirketin uçağını kiralama yanlışına düşen Atlas Jet in ise imaj kaybının ve kendisine açılan bir dolu davanın hala gündemini koruduğunu düşünelim ve bu tür kapanma riski taşıyan ve zorla ayakta tutulmaya calışılan şirketlerin tekrar uçuşa başlamalarına çok ama çok daha dikkatle yaklaşalım.

Umarım bu mesajı SHGM alabilmiştir. 

ÇİFTE STANDARDIN AĞA BABASI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Saga uçağı gelmiş ~ 6 yıl önce
Sefa bey beklediğiniz uçak nihayet gelmiş. Sizin söyleminize göre maç bitmiş hakem düdüğü çalmıyordu. Saga gol attı ve maç nihayet bitebildi. Hala içerde parası olanlar var. Bu nasıl ortaklık anlayan beri gelsin. sanırım yine bir başka hülle düşünüyorlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sefa bey ~ 6 yıl önce
sefa bey lütfen bu hakkında bizlere yardımcı olun ve shgm ye baskı yapın size guvenioruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
seçil ~ 6 yıl önce
ben gerekli şikayetimi yaptım arkadaşlar cvp geldi hemen ilgileneceklermiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkat dikkat dikkat ~ 6 yıl önce
arkadaşlar 3. uçağın geleceği filan yalan şuanda saga tc tesccline geçmiş bir uçak yoktur bu haberi sefa beyin yazısı üzerine parayla manşet yaptılar varsa gerçek diyen delikanlı çıkar söler yalan dolan palavra allah büyük çoluğunuzdan çoğunuzdan çıkar bunların acısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kokpit ~ 6 yıl önce
zagalamayı başaran bri olarak şunu diyorum arkadaşlar hak var kukuk var nizam var verin avukata alacaklrınızı hesabını türk adaleti bulur buna emin olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mürteza ~ 6 yıl önce
kimin eli kimin cebinde kim müdür kim patron kraldan fazla kralcı var hele bi açıklasınlar bakalım şu cezayir olayının gerşeğini afganistanda neler oldu kimler nasıl uctu yahu afganistanda yabancı kaptanlar her ucusa rapor yazıp limit dışı s.k.k. diye rapor tuttular habire bunun hesabını kim verdi yada s.h . g..m bu olayları görmezden gelmek için karşılığında ne aldı bizler gerekli şikayetlerimizi somut delillerle başbakanlığa yaptık herkes

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KIBRISDA TATİL YAPMAYA BENZEMEZ ~ 6 yıl önce
EY BU YAZIYI OKUYAN VATANDAŞ BU İŞLER MANİTAYLA KIBRISDA KAÇAMAK YAPMAYA BENZEMEZ VERECEKSİN ÇALIŞANIN HAKKINI SONRA ADAM GİBİ DAVRANACAKSINIZ ÇEVRENİZE SİZİ HERKES BİLİR AMA SİZ KİMİN NE OLDUĞUNU BİLMEZSİNİZ... GETİRECEKSEN 3. UÇAĞI ÇAT DİYE GETİRİRSİN HE PARAN YOKSA YOL VERİRSİN BU ÜLKEDE SERMAYEDAR BİR SÜRÜ İNSAN VAR BIRAKIRSINIZ ONLAR UCURUR UCAKLARI YA ÇEKİL KÖŞEYE YADA ADAM GİBİ MÜCADELE ET O KADAR..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olan oldu ~ 6 yıl önce
gerekli bakanlıklara ve hatta başbankanlığa kadar dilek ve şikayetlerinizi yazın arkadaşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alan kimin ~ 6 yıl önce
EVET HAVAYOLU ÇALIŞANLARI İYİ MAAŞ ALIYOR FAZLA ALIYOR DİYEN TOPLUM YAZARLAR ÇİZERLER NEDEN O ÇALIŞANLARIN ÜSTÜNDEKİ YÖNETİCİLER BİR BAŞKAN MD GN MD YÖN KUR BŞK NE KADAR MAAŞ ALIYOR NEDEN HİC DEĞİNİLMİYORDA SADECE O HAVA ARACINA BİZZAT HİZMET EDENLERİN MAAŞLARI GÜNDEME ALINIYOR EVET SİZ AİRPORTHABER BUNLARI LÜTFEN GÜNDEME TAŞIYALIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilal Ekşi ~ 6 yıl önce
Makamı elde etmiş belki ama Allah korkusunu o makama gömmüş sanırım ki bu kadar haksızlık ve yenen hak karşısında hala bir açıklama yapmıyor ve insan bir düşünür şu mübarek günde yada okur yada bu yazılarınları iletirler SHGM Müdürüne hiçmi kul hakkı nedir bilinmez SAGADA ? Akp li olarak ak olan alınterimizi neden savunmuyorsunuz sayın Bİlal Ekşi yoksa sizde makam sevgisi ile ekşimeyemi başladınız ? Gözünüz çalışanları değilde patron tayfasınımı görüyor sizinde zamanında nerelerde olduğunuzu unuttuk sanmayın ve titreyip kendinize gelip sagada mahdur olanların haklarını alınki Karadenizli olarak size bu yakışsın !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000