02 Ekim 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Tgsye alim var mi?
  • En büyük zorbalık camia ile hiç bir alakası olmayıp emekçi insanların üzerinden geçinerek otoriteye yalaklanmak olsa gerek. Utanmadın, yuzun kızarmadı zira o karakterde olsaydın zaten bunlarıda yazmazdın ne idüğü belirsiz organizma!
  • Hem TATLI hem de BAL, kim? Kendine, Camiadan çıkıp çalıışanların haklarını koruyacağım dedi, Ev yapıyor. Zamanını kendisi için harcıyor, Bakalım sendikanın kazanılımlarına: 1. Haftalık max 30 saat uçuş limiti ne oldu? Tatlı oldu, (İtiraz yok, Ekip planlama hakkında suç duyurusunda bulunuldu) 2. Haftada 6 gün üst üste uçuş limiti ne oldu? Bal oldu, (Ben söylemiyor FTL söylüyor, 7 gün değil 30 günde uçarız üst üste) 3. Aynı gün iki görev verilemez limiti ne oldu? Tatlıcık oldu, (Bakınız Aylık uçuş programlarına) 4. Dinlenme süresi Uçuş saati X 2 ne oldu? Balcık oldu, (itiraz etmeyin bakınız yatı görevlerindeki dinlenme sürelerine) 5. Uçuş görev süresi bitimi, motor durdurma +30 ne oldu? Tatlıbalcık oldu, (Bakınz FTL ye) 6. Sabah kadar uçuşun arkasından ertesi gün normal saatte uçuş verilmesi için yapılan anlaşma ya ne oldu. Fındık ezmesi, (Ertesi gün 05—06 ya Uçuş verilemiyor ama 04:59 a uçuş verilebiliyor. (En büyük kazanılımımız bu) 7. 24 saat kuralı ne oldu, Ayva reçeli, ( İstedikleri zaman istedikleri saate görev değiştiriliyor, İsteyin görün tebligatları) 8. Boş gün verilmesi 2+2 diğerleri 1 er gün ay içerisinde eşit dağılımlı kuralı (İstek hariç) ne oldu? Dut pekmezi, ( Planlama işine gldiği gibi istek yapmasanızda +4 veya +3 planlama yapıyor, 7 gün üst üste uçurduğunda da mecburen +4 veriyor) 9. THY etik kuralları ne oldu? Ballı ekmek tatlısı, (Planlama etik olup olmadığına değil FTL ye bakıyor) 10. Boş gün bitimi 00.10 L imzalı uçuşlara kim itiraz edecek? Ekmek kadayıfı, (İmza için boş gün saatlerinde evinden çıkacaksın ve imzaya giderken başınıza bir iş gelecek, olay ne zaman oldu BOŞ günün saatlerinde. Buyurun Acı Kahvemize) 11. Stby ve Rm görevleri; birbaşka uçuş ekibinin uçuşu değiştirilerek karşılanamz kuralına ne oldu? Üzüm hoşafı (Planlama kendi hatalarını Düzeltmek için istediği uçuşu istediği kişiye veriyor. Bakınız tebligalara) Bu kadar KAZANÇ insanı çileden çıkartıyor değil mi TATLIBAL başkan? Bu seçim sonucu yine başkan olursan elveda HAVAİŞ.....
  • Yazık sana, kimlere ne veripte neler alırım diyenleri bırakıpta namuslu insanlarla uğraşmak yakışmadı. Ama sana bilgi yollayan FO’nun kim olduğunu sende bizde ayrıntısıyla biliyoruz, inkar etmene gerek yok.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Haklar gitti, zam gitti, 7 günde 30 limiti gitti... Ama kamyoncular geldi. Daha da Tatlıbal’a oy verilmez artık. Hiç haketmiyor. Yaptığı bir tane iyi bir şeyi buraya yazın da görelim. Yorumum yazılacak mı onu da bilmiyorum çünkü bu site Tatlıbal yanlısı gibi görünüyor sanki.
  • Havacılar olarak kokpit + kabin ayrı bir sendikalaşmaya gitmeli ve kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz bize ne kardeşim yer işletmeyle aynı masaya oturuyoruz teknik nasıl ayrıldıysa biz de farklı bir oluşum kurup bu sarı sendika ve tatlıbalgillerin şimdiye kadar verdiği tüm hakları geri kazanmalıyız.
  • Tatlıbal koopatifler noldu
  • Çaışanlar sendikası derken Murat bey yazınızın başında, çok güzel belirtmişsiniz. TÜRK HAVA YOLLARI ÇALIŞANLARI SENDİKASI. Bu sendika sadece THY ÇALIŞANLARININ sendikası olmalıdır. Bugün itibari ile sendika genel kurulunda oy kullanacak delegeler içerisinde kaç adet, THY ÇALIŞANI delege var. Bu sayı neden böyle, THY çalışanı olmayan bu kadar çok insan ne zaman ve nasıl bu sendikaya üye oldu? Ne kadar aidat ödedi de, delege seçilebildi, seçildiler diyelim, bu seçilmiş delegeler kaç kişiyi temsil ediyorlar? Bu THY ÇALIŞANI olmayan delege gurubu kaç kişilik bir gurubu/çalışanı temsil ediyor? Gibi soruların cevaplarını burada biz tarafsız insanları aydınlatmak adına cevaplarsanız, bizlerde sizin bizlerden taraf/tarafsız ve doğru bir insan/gazeteci olduğunuza inanalım. Ha tabii bir de kolay taraf bu yorumu yayınlamazsınız olur biter.
  • Nasreddin hocanın bir fıkrası tamda bu sitenin yayın politikasına çok uyuyor.Hangi fıkra mı? Sendikacı düdük çalar.

Çarkçı kaptanı kimler dolduruşa getiriyor!

Türk Hava Yolları çalışanlarının sendikası Hava İş’te genel kurula bir aydan biraz fazla bir zaman kaldı.  Genel kurul öncesinde delege seçimleri  son hız devam ederken belki de ilk kez bu kadar bilgi kirliliğinin olduğu bir ortamda, sistemli olarak insanların tercihlerinin doğrudan etki altına alınmaya çalışıldığını görüyorum.

Açıkça bir algı operasyonu yapılmaya çalışılıyor. Başarılı oluyor mu? Sanmıyorum… Çünkü kullandıkları mecralar itibarsızların kontrolünde!

İşin en dramatik yanı ne biliyor musunuz? Sendikanın geleceğine talip olanların, çalışanların sendikadan uzaklaşması için ellerinden geleni yaptıklarının farkında dahi olmamaları. Kazansalar bile bu onlar için pirus zaferi olacak.

Çok çabuk gaza geliyorlar, fena biçimde yönlendiriliyorlar. THY’den ve Hava İş Sendikası’ndan nihai emellerini elde edemeyenlerin dolduruşuna geliyorlar, değirmenlerine su taşıyorlar.

Agresifler, saldırganlar, öfkeliler, kin dolular...  Her seçim noktasında, göstere göstere sinir uçlarını kaşıyorlar. Zaman zaman da başarılı oluyorlar. Tartışmalar oluyor, ufak tefek itişme kakışmalar yaşanıyor.

Bu öfke patlamasının sebebinin ne olduğunu gözlemlemek ve gerçekten kimin haklı kimin haksız olduğunu izlemek için geçen Cumartesi günü Ankara’da yapılan şube genel kuruluna gittim. Amacım seçim atmosferini yakından hissetmek ve iddia edildiği gibi seçim salonunda zorbalık olup olmadığını gözlemlemekti. Ankara’da Anadolu Otel’in lobisinde seçim hazırlıkları sabahın erken saatlerden itibaren başladı. Seçim kurulu yetkilileri, emniyet güçleri ve adaylar ile, onları destekleyen delegeler otelin lobisinde seçimlerin başlamasını beklerken bir taraftan da salon, seçim için hazırlanıyordu. Muhalif aday İskender Çarkçı, lobide arkadaşlarıyla sohbet ediyordu ve  yanlarına giderek hepsiyle tokalaştım. Çarkçı kaptan belli ki bize karşı öfkeliydi ve doldurulmuştu.  Geçmişte kendisiyle ilgili Airporthaber’de yapılan bir haberi kastederek, “ Fetöcüler sana haber ulaştırdı, sen de yazdın. Fetöcülerden haber alıyorsun” diyerek salondaki ilk golünü bana atmaya çalıştı. Hangi haberi kastettiğini anlamak için internette arama yaptım. Çarkçı kaptanın bahsettiği haber, 2013 yılında kendisi ile birlikte bir başka pilotun, ekip odasında THY risk analiz müdürüne saldırmalarına ilişkindi. Belki onlarca kişinin olduğu bir salonda THY yöneticisinin üzerine yürüyen Çarkçı kaptan, onlarca tanığı olan bir olayı bana bir Fetöcü’nün ilettiğini iddia ediyordu! Böyle bir iddia ile birini suçlamak, sağlıklı bir ruh hali değildi. Kendisine, benim bugüne kadar ne THY’de ne de bir başka yerde Fetöcülerle hiçbir ilişkim olmadığını ve biraz da esprili yaklaşımla, kendisine oradan ekmek çıkmayacağını söyleyerek yanından ayrıldım. 

Şahsımla ilgili bu asılsız iddiayı duyunca, İskender Çarkçı’nın kendisine gelen Hava İş Sendikası ile ilgili iddiaları akıl süzgecinden ne kadar sağlıklı geçirebildiğini bir kez daha sorguladım ve böylesine mesnetsiz ve komik bir iddia ile beni köşeye sıkıştırma çabası gösteren kaptanın, olaylara biraz daha akıl ve izan penceresinden bakmasının faydalı olacağı kanaatine vardım.

Son olarak her seçimde zorbalık iddiaları ortaya atan Zeytindalı Hareketi’nin Ankara’daki seçimde bir sorunla karşılaşmadan sandığa gittiğini doğrudan gözlemleme şansı buldum. Delege olmayanların alınmadığı bir salona delege olmayanların girmek istememesi halinde bundan sonraki seçimlerde de bir huzursuzluk çıkacağını sanmıyorum.  Çünkü herkes yerini ve sınırını bildiği durumda, seçimler de demokratik bir ortamda huzur içinde gerçekleştirilebiliyor. Bunu Ankara’da kendi gözlerimle de gördüm. İnşallah darısı genel merkez genel kuruluna…

Çarkçı kaptanı kimler dolduruşa getiriyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (60)

Tgs ~ 1 yıl önce
Tgsye alim var mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zorro ~ 1 yıl önce
En büyük zorbalık camia ile hiç bir alakası olmayıp emekçi insanların üzerinden geçinerek otoriteye yalaklanmak olsa gerek. Utanmadın, yuzun kızarmadı zira o karakterde olsaydın zaten bunlarıda yazmazdın ne idüğü belirsiz organizma!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADALET ~ 1 yıl önce
Hem TATLI hem de BAL, kim? Kendine, Camiadan çıkıp çalıışanların haklarını koruyacağım dedi, Ev yapıyor. Zamanını kendisi için harcıyor, Bakalım sendikanın kazanılımlarına: 1. Haftalık max 30 saat uçuş limiti ne oldu? Tatlı oldu, (İtiraz yok, Ekip planlama hakkında suç duyurusunda bulunuldu) 2. Haftada 6 gün üst üste uçuş limiti ne oldu? Bal oldu, (Ben söylemiyor FTL söylüyor, 7 gün değil 30 günde uçarız üst üste) 3. Aynı gün iki görev verilemez limiti ne oldu? Tatlıcık oldu, (Bakınız Aylık uçuş programlarına) 4. Dinlenme süresi Uçuş saati X 2 ne oldu? Balcık oldu, (itiraz etmeyin bakınız yatı görevlerindeki dinlenme sürelerine) 5. Uçuş görev süresi bitimi, motor durdurma +30 ne oldu? Tatlıbalcık oldu, (Bakınz FTL ye) 6. Sabah kadar uçuşun arkasından ertesi gün normal saatte uçuş verilmesi için yapılan anlaşma ya ne oldu. Fındık ezmesi, (Ertesi gün 05—06 ya Uçuş verilemiyor ama 04:59 a uçuş verilebiliyor. (En büyük kazanılımımız bu) 7. 24 saat kuralı ne oldu, Ayva reçeli, ( İstedikleri zaman istedikleri saate görev değiştiriliyor, İsteyin görün tebligatları) 8. Boş gün verilmesi 2+2 diğerleri 1 er gün ay içerisinde eşit dağılımlı kuralı (İstek hariç) ne oldu? Dut pekmezi, ( Planlama işine gldiği gibi istek yapmasanızda +4 veya +3 planlama yapıyor, 7 gün üst üste uçurduğunda da mecburen +4 veriyor) 9. THY etik kuralları ne oldu? Ballı ekmek tatlısı, (Planlama etik olup olmadığına değil FTL ye bakıyor) 10. Boş gün bitimi 00.10 L imzalı uçuşlara kim itiraz edecek? Ekmek kadayıfı, (İmza için boş gün saatlerinde evinden çıkacaksın ve imzaya giderken başınıza bir iş gelecek, olay ne zaman oldu BOŞ günün saatlerinde. Buyurun Acı Kahvemize) 11. Stby ve Rm görevleri; birbaşka uçuş ekibinin uçuşu değiştirilerek karşılanamz kuralına ne oldu? Üzüm hoşafı (Planlama kendi hatalarını Düzeltmek için istediği uçuşu istediği kişiye veriyor. Bakınız tebligalara) Bu kadar KAZANÇ insanı çileden çıkartıyor değil mi TATLIBAL başkan? Bu seçim sonucu yine başkan olursan elveda HAVAİŞ.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel yazi ~ 1 yıl önce
Her kelimesi doğru ama en kötu tis, tis'sizlikten iyidir. Bunu asla unutma. Bunun havaişle de ilgisi yok. Tüm türkiye boyle değilmi dostum. Bunların gücü kendinden mi geliyor saniyorsun? Seçtiklerimiz tarafından hak ettigimiz sekilde yönetiliyoruz. Nokta.
Adalet bravo ~ 1 yıl önce
Ağzına sağlık hocam güzel tarif vermişsin ama armut reçeli demeyi unutmuşsun:)
Murat ~ 1 yıl önce
Yazık sana, kimlere ne veripte neler alırım diyenleri bırakıpta namuslu insanlarla uğraşmak yakışmadı. Ama sana bilgi yollayan FO’nun kim olduğunu sende bizde ayrıntısıyla biliyoruz, inkar etmene gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yellowbat ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K/A ~ 1 yıl önce
Haklar gitti, zam gitti, 7 günde 30 limiti gitti... Ama kamyoncular geldi. Daha da Tatlıbal’a oy verilmez artık. Hiç haketmiyor. Yaptığı bir tane iyi bir şeyi buraya yazın da görelim. Yorumum yazılacak mı onu da bilmiyorum çünkü bu site Tatlıbal yanlısı gibi görünüyor sanki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava iş ten ayrılın ~ 1 yıl önce
Havacılar olarak kokpit + kabin ayrı bir sendikalaşmaya gitmeli ve kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz bize ne kardeşim yer işletmeyle aynı masaya oturuyoruz teknik nasıl ayrıldıysa biz de farklı bir oluşum kurup bu sarı sendika ve tatlıbalgillerin şimdiye kadar verdiği tüm hakları geri kazanmalıyız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 1 yıl önce
Tatlıbal koopatifler noldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çalışan ~ 1 yıl önce
Çaışanlar sendikası derken Murat bey yazınızın başında, çok güzel belirtmişsiniz. TÜRK HAVA YOLLARI ÇALIŞANLARI SENDİKASI. Bu sendika sadece THY ÇALIŞANLARININ sendikası olmalıdır. Bugün itibari ile sendika genel kurulunda oy kullanacak delegeler içerisinde kaç adet, THY ÇALIŞANI delege var. Bu sayı neden böyle, THY çalışanı olmayan bu kadar çok insan ne zaman ve nasıl bu sendikaya üye oldu? Ne kadar aidat ödedi de, delege seçilebildi, seçildiler diyelim, bu seçilmiş delegeler kaç kişiyi temsil ediyorlar? Bu THY ÇALIŞANI olmayan delege gurubu kaç kişilik bir gurubu/çalışanı temsil ediyor? Gibi soruların cevaplarını burada biz tarafsız insanları aydınlatmak adına cevaplarsanız, bizlerde sizin bizlerden taraf/tarafsız ve doğru bir insan/gazeteci olduğunuza inanalım. Ha tabii bir de kolay taraf bu yorumu yayınlamazsınız olur biter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fıkracı ~ 1 yıl önce
Nasreddin hocanın bir fıkrası tamda bu sitenin yayın politikasına çok uyuyor.Hangi fıkra mı? Sendikacı düdük çalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000