12 Kasım 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Memleketi sattilar zaten, THY yi de satin yok pahasina, hatta iyisimi "ver kurtul" yapin... Bu memleketin kendine ait hicbir degeri kalmasin... Ne rafinerisi, ne havayolu, ne kagit fabrikasi... Yazik ki ne yazik.
  • Memleketi sattilar zaten, THY yi de satin yok pahasina, hatta iyisimi "ver kurtul" yapin... Bu memleketin kendine ait hicbir degeri kalmasin... Ne rafinerisi, ne havayolu, ne kagit fabrikasi... Yazik ki ne yazik.
  • Devlet Thy'yi beslemiyormu? Zararda ve Karda devletin hep payı var..Lutfansa'ya satılıp yada ortak olunacağına siyaslerin yan bahçesi olsun daha iyi..En azından milli havayolumuz deriz...Ya da madem bilgi birikimi aktarılmak isteniyor verin birkaç bin euro daha fazla para ve sosyal hak orada ki adamları transfer edin!!! Bakın emirates'e alayı ingiliz, avustralya'lı keza etihad, qatar örnekleriyle çeşitlendirebilirsainiz.
  • THY halka arz a devam etmeyeceğini açıkladı. Yani sizin dediniz gibi Hükumet THY nin yemlik dışına çıkmasını istemiyor. Lufthansa ortaklık işini çok iyi analiz etmişsiniz. Teşekkürler.
  • sefa bey, 12.10.2012 tarihli verilere göre thy'nin halka açık kızmının %65'i citibank,deutsche bank ve hsbc'nin elinde yani bu da şirketin %30'undan fazla hissesi yabancı kontrolünde danlamına geliyor.
  • "Am deutschen Wesen wird die Welt genesen" Cok dikkatli olmak lazim, tarihi unutmamak lazim, Lufthansa simdiye kadar kim le ortak olmus, hepsini yutmaya bakmisdir, almanyadaki büyük müdürler hep anyi sinifdan geliyor, kendilerini hep üstün gören bir millet, yazik olur THYye,
  • Sizlere Qualiflyer Alliance'ı hatırlatmak isterim. Allahtan o zamanki THY Yönetimi bir noktada uyandı ve işbirliğini sonlandırdı ki, o uygulamada hisse satışı da yoktu. Almanya, İsviçre'den farklı mı ? Bilemem. Nasıl anlaşacaklar onu da bilemem. Bildiğim tek şey varki, onlar nalıncı keseri gibi hep kendilerine yontarlar. İki havayolunun iki Genel Müdürü bu işi çok iyi bilirler. O zaman THY'de çalışıyorlardı. Hamdi bey bu kişileeden danışmanlık alabilir. Gördüğüm kadarı ile Sefa beyde ona, THY' ye yardımcı olabilecek kadar dolu.
  • Havacılığı ,torpil olmadan işe girip,mevki,makama hak ederek,çalışıp,çabalayarak gelenler,işin mutfağından yetişerek öğrenenler, havacılığı,torpille işe girip,müdür,başkan olmayı marifet ve hak sayanlara ,internetten öğrenmeleri ile gurur duyanlara ne öğretebilir ki???
  • Havacılığı ,torpil olmadan işe girip,mevki,makama hak ederek,çalışıp,çabalayarak gelenler,işin mutfağından yetişerek öğrenenler, havacılığı,torpille işe girip,müdür,başkan olmayı marifet ve hak sayanlara ,internetten öğrenmeleri ile gurur duyanlara ne öğretebilir ki???
  • Düne kadar Leopard tanklarını terörle mücadelede kullanamazsın diyen Almanya , bu sözde anlaşmadan sonra THY Diyarbakır'a uçamaz derse şaşırmam.

BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YUTAR (MI?) LUFTHANSA-THY İŞBİRLİĞİNİN PERDE ARKASI

 

Bu haberden sonra Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu haberin gerçek dışı olduğunu yayınladı ama piyasada olan oldu. Sermaye piyasası kanununun 47. maddesi A-A1-A2 ve A3 maddelerine bakacak olursanız bunun manipülasyon, yani piyasa dolandırıcılığı olduğunu görürsünüz.

Küçük yatırımcıyı ürkütüp kaçırtan bu haber sonucunda SPK ilgili medya kuruluşunu dava edebilir ki, bunun cezası ağırdır. Bunun yanı sıra bakalım bu hisseleri kimler topladı veya toplayacak.  Umarım (!) SPK bu ani düşme sonrasında hisseleri kimlerin topladığını izleyecek ve bu haberin haksız kazanç sağlamak amacıyla, yani manipülasyon için yapılıp yapılmadığını gözlemleyecektir.

THY'DEN "ONE MAN SHOW" VE ETİK HAT

Yeni Şafak gazetesinde 26 Eylül’de bu balon haber çıktığında THY hisseleri 4,06’dan bir anda 3,76’ya %7.5’lik bir düşüş yapmıştı. Yazı, tarihi itibarı ile (06.11.2012) THY hisseleri 4,34… Kısaca Yeni şafak gazetesi bu manipülasyonu yaptığında hisseleri 3,76’dan toplayanlar bir anda %13,5 civarında kâr elde ettiler.

10.10.2012 günü yapılan THY’nin olağanüstü genel kurulunda Özelleştirme Dairesi Başkanlığı’ndan gelen yetkiliye hitaben “madem THY ile ilgili blok satış isteğiniz yok, o halde Yeni Şafak Gazetesi’nin yaptığı haberi bir manipülasyon olarak görüp neden mahkemeye vermediniz?” sualini yönelttiğimde cevabı, “tekzip istedik” oldu. “Peki sadece tekzip yeterli olur mu?” diyer sorularımın devamını getirmeyi düşünürken tartışma ortamı oluşmasın diye düşünmüş olsa gerek ki, Divan Başkanı Hamdi Topçu Bey devreye girip, “Bence yeterli cevap verilmiştir Sefa Bey” diyerek gündemin bir başka maddesine dönüverdi.

Kısaca, THY’nin hisselerini düşürüp yükselterek birileri iyi para kazanıyor. Bunun SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu nedenle Lufthansa-THY işbirliği haberini pek ciddiye almamakla birlikte, yatırımcıların da temkinli yaklaşmasını tavsiye ediyorum.

Bu konu spekülasyon olmayıp gerçekleşse ne olur?

Lufthansa-THY birleşmesine bakmadan önce, Air France ile KLM birlikteliği ile British-Iberia birlikteliğine bakmak lazım. Bu iki şirket ortak olurken birbirinden hisse almışlardı. Bu tür bir ortaklık söz konusu olacak olursa THY’nin blok olarak Lufthansa’ya hisse satması gerekir. Ne var ki özelleştirme Başkanlığı ve THY yönetimi bu tür bir düşüncelerinin olmadığını yazılı olarak birçok defa beyan etti. Yine de gelecekte ne olur bilinmez.

THY’deki devlet hisseleri bugünkü siyasi yönetim zamanında %50’nin altına kasıtlı olarak düşürülmüştü. Bu plan çerçevesinde THY’nin hızlı hareket kabiliyetini azaltan, devlet şirketlerinin tabi olduğu ihale kanunlarından kaçınmak; TBMM, DDK denetimlerinden uzak kalmak amaçlanmıştı. Bunların yanı sıra THY gibi devletin yönetimine hâkim olduğu şirketler siyasilerin yan bahçesi olarak görülmüştür. Bu yan bahçe sadakatli (!) seçmenin veya iktidar partisine seçim zamanlarında sponsor olan iş adamlarının, hemşeri ve eş dostun bazı isteklerine cevap verebilmek için zaman zaman kullanılır.

THY gibi büyük ölçekli ve birçok cazibeyi içinde barındıran bir kurumun böyle bir misyonu da vardır. Torpiller, atamalar, eleman alımları bu tür siyasi dengeler adına sıklıkla kullanıldığından hükumetlerin THY’yi tamamen özelleştirmesi yani yan bahçeyi iptal etmesi pek işlerine gelmez. Bu nedenle THY’nin tamamımın özelleştirileceğini hiç sanmıyorum.

Lufthansa ile THY arasındaki birlikteliğe sınırlar iyi çizildikten sonra pek de menfi baktığım söylenemez. Bu sınırlar iyi çizilirse her iki şirket için de iyi neticeler verebilir. Bir tarafta %100 özel şirket hüviyetinde olan ve hisseleri dünyanın her yerine dağılmış bir Lufthansa, diğer tarafta %49’u devletin ve sadece %51’i ise halka açık olan bir THY. 

Başbakan Tayyip Erdoğan’a Almanya Başbakanı Merkel’in Lufthansa gibi %100’ü halka açık bir şirket adına teklif yapması bence Merkel’i aşar. Bu nedenle bu birleşme teklifinin Lufthansa yönetiminden Merkel’e söylettirildiğini düşünüyorum. Peki, Tayyip Erdoğan THY’nin %49’u ile bu teklife “neden olmasın” diyebilir mi?  Diyebilir.

Çünkü THY’nin halka açık payı olan %51’inin en az %20’si yabancı gruplardadır. Bu gruplar da para kazanma kokusu aldıkları her icraata “evet” derler. Oldu mu sana %69 Evet. Diğer yatırımcılar “hayır” dese kim takar:-) İş biter.

Bu birliktelik nasıl şekillenebilir?

>  Lufthansa ve THY olarak iki taraf birbirinden hisse alabilirler.

>  Bu birliktelik Merkel’den geldiyse Lufthansa THY’den hisse alabilir.

>  Bu birliktelikle operasyonel bütünlük sağlanıp dünyanın her yerine uçan şirketler olabilirler.

Peki, bu birliktelikten her iki şirket de kabaca neler kazanabilir?

>   Her iki şirket uçak alırken imalatçı firmalarla çok yüksek bir pazarlık ortamı sağlayıp büyük indirimler alabilirler.

>  Yakıtta indirimler alabilirler.

>  Yer hizmetlerini aynı Handling şirketlerinden alarak yine bu hizmetlere harcadıkları parayı minimize edebilirler

>  İkram şirketini ortak kullandıklarında yine büyük avantaj sağlanabilir.

>  Malzeme, yedek parça alımlarındaki harcanan para baya düşebilir.

Tabi ki tarifelerde birliktelik Star Alliance üyeliğinin getirdiğinden çok daha farklı ve daha avantajlı seyredebilir.

Bu birliktelikte THY ne kazanır?

Bence dünyanın en itibarlı şirketi olan Lufthansa’dan öğrenecek çok şey var. Bilhassa uçak bakımının bir numarası Lufthansa Teknik, THY’nin tekniği ve uçuş işletmesi için mükemmel bir örnek teşkil ederek THY’nin hala yerine tam oturtamadığı bu iki önemli departmanı düzeltebilir ve en önemişi uçuş emniyeti konusunda gelişim sağlayarak bir şeyler öğrenirler.

THY Hub olarak Frankfurt’u kullanabilir.

THY büyük gövdeli uçak alımını azaltabilir.

EASA bünyesindeki en güçlü devlet olan Almanya ve onun göz bebeği şirketi Lufthansa bize gerçekten havacılığı, kuralları ve yönetimi öğretebilir.

Hisse alınarak bir ortaklık söz konusu olursa da Lufthansa THY’ye yönetim kurulu üyesi veya üyeleri vererek THY’nin şu anki yöneticilerinin eğitilmesi sağlanabilir.

Bu birliktelik Lufthansa’ya ne kazandırır?

Lufthansa kendini son derece sıkıştıran Emirates-Etihad ve Katar’ın baskısından THY birlikteliği ile kurtulabilir. Malum, Etihad One World grubuna üye oldu. Etihad ve Emirates Avrupa’dan yolcu alıp dünyanın her yerine uçuruyor. Lufthansa Hub olarak İstanbul’u kullanarak Türkiye’nin coğrafi yapısından kaynaklanan avantajları kullanabilir. Dikkat edecek olursanız bu teklif 3. havalimanının yeri ve kapasitesi açıklandıktan ve ihale aşamasına gelindikten sonra ortaya çıktı.

 Benim şahsi düşüncem, bu birlikteliğin her şartta Lufthansa’ya daha çok yarayacağı şeklinde. Umut ediyorum ki Tayyip Erdoğan da Merkel’in bu isteğine karşılık, “Almanya sınırları içinde PKK’yı maddi ve manevi destekleyenleri görmezlikten gelmeme” sözünü almıştır. Sonuçta bu tür ilişkiler ancak “al gülüm ver gülüm” tarzında yürüyebilir. Teklif alan taraf teklif edenden bu konuda bir adım öndedir. Merkel’in bu isteğine karşı bir istek yapmanın tam ortamı oluşmuştur.

Akıllı hazırlanmış, Kazan-Kazan (win-win strategy) mantıklı bir operasyonel birleşme planı THY’yi ve Lufthansa’yı tüm dünyaya açar ve iki taraf için de kazançlı olabilir.

Ancak, THY gibi büyük reklamlar ve sponsorluklar aracılığı ile marka bilinirliliğini artırmaya yönelik politikalar yürüten ve bunda kısmen başarılı olan bir şirket, Lufthansa gibi bir devle evlilik yaparsa aynı Air France-KLM birlikteliğinde KLM’in isim birlikteliğinin Air France’ın altında kaldığı gibi bir durum oluşabilir. Bu da olası bir anlaşmazlıkta THY’nin Dünya çapındaki bilinirliliğini bugünün seviyesinin altına indirir. Bu riski göz önünde tutmakta fayda var.

Bu riskin karşılığında finansal kazanç ne olacaktır? Değer mi, değmez mi? Anlaşmanın ana konusu bu olmalıdır.    

Sonuç olarak, bugünün moda akımı birleşmelerdir.

Bu tür yapılanmalar sonucunda “birlikten kuvvet doğar” mantığı kadar, “büyük balık küçük balığı yutar” mantığı da geçerlidir. Bu iki olasılıktan biri THY’yi bekliyor. Ya kendi çapında takılacaksın ya da büyük oynayıp büyük kaybetmeyi de göze alacaksın!

BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YUTAR (MI?) LUFTHANSA-THY İŞBİRLİĞİNİN PERDE ARKASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

CO ~ 6 yıl önce
Memleketi sattilar zaten, THY yi de satin yok pahasina, hatta iyisimi "ver kurtul" yapin... Bu memleketin kendine ait hicbir degeri kalmasin... Ne rafinerisi, ne havayolu, ne kagit fabrikasi... Yazik ki ne yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CO ~ 6 yıl önce
Memleketi sattilar zaten, THY yi de satin yok pahasina, hatta iyisimi "ver kurtul" yapin... Bu memleketin kendine ait hicbir degeri kalmasin... Ne rafinerisi, ne havayolu, ne kagit fabrikasi... Yazik ki ne yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zaten... ~ 6 yıl önce
Devlet Thy'yi beslemiyormu? Zararda ve Karda devletin hep payı var..Lutfansa'ya satılıp yada ortak olunacağına siyaslerin yan bahçesi olsun daha iyi..En azından milli havayolumuz deriz...Ya da madem bilgi birikimi aktarılmak isteniyor verin birkaç bin euro daha fazla para ve sosyal hak orada ki adamları transfer edin!!! Bakın emirates'e alayı ingiliz, avustralya'lı keza etihad, qatar örnekleriyle çeşitlendirebilirsainiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın İnan ~ 6 yıl önce
THY halka arz a devam etmeyeceğini açıkladı. Yani sizin dediniz gibi Hükumet THY nin yemlik dışına çıkmasını istemiyor. Lufthansa ortaklık işini çok iyi analiz etmişsiniz. Teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BORSACI ~ 6 yıl önce
sefa bey, 12.10.2012 tarihli verilere göre thy'nin halka açık kızmının %65'i citibank,deutsche bank ve hsbc'nin elinde yani bu da şirketin %30'undan fazla hissesi yabancı kontrolünde danlamına geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
citibank,deutsche bank ~ 6 yıl önce
bu iki banka da 2001 ekonomik krizinin fitili ateşleyenler olarak biliyorum.hsbc hakkında ise abd ve ingiltere de uyuşturucu paraları ve kara para aklamaktan davalar açıldığını okumuştum.
Viyanadan ~ 6 yıl önce
"Am deutschen Wesen wird die Welt genesen" Cok dikkatli olmak lazim, tarihi unutmamak lazim, Lufthansa simdiye kadar kim le ortak olmus, hepsini yutmaya bakmisdir, almanyadaki büyük müdürler hep anyi sinifdan geliyor, kendilerini hep üstün gören bir millet, yazik olur THYye,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya Rizeliler! ~ 6 yıl önce
THY ve İştiraklerindeki Rişzeliler de kendilerini üstün görmüyorlar mı? Rizeli ilkokul mezunu bile Karadenizli olmayan bir üniversite mezunundan daha üstün tutulup bilgi ve tecrübesine bakılmaksızın amir yapılmıyor mu?
Biraz Geriye Baksak İyi Olur? ~ 6 yıl önce
Sizlere Qualiflyer Alliance'ı hatırlatmak isterim. Allahtan o zamanki THY Yönetimi bir noktada uyandı ve işbirliğini sonlandırdı ki, o uygulamada hisse satışı da yoktu. Almanya, İsviçre'den farklı mı ? Bilemem. Nasıl anlaşacaklar onu da bilemem. Bildiğim tek şey varki, onlar nalıncı keseri gibi hep kendilerine yontarlar. İki havayolunun iki Genel Müdürü bu işi çok iyi bilirler. O zaman THY'de çalışıyorlardı. Hamdi bey bu kişileeden danışmanlık alabilir. Gördüğüm kadarı ile Sefa beyde ona, THY' ye yardımcı olabilecek kadar dolu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Son oyuı değerlendirmeye almayın ltf. Yanlışlıkla bastım.
kim kime neyi nasıl öğretecek? ~ 6 yıl önce
Havacılığı ,torpil olmadan işe girip,mevki,makama hak ederek,çalışıp,çabalayarak gelenler,işin mutfağından yetişerek öğrenenler, havacılığı,torpille işe girip,müdür,başkan olmayı marifet ve hak sayanlara ,internetten öğrenmeleri ile gurur duyanlara ne öğretebilir ki???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kim kime neyi nasıl öğretecek? ~ 6 yıl önce
Havacılığı ,torpil olmadan işe girip,mevki,makama hak ederek,çalışıp,çabalayarak gelenler,işin mutfağından yetişerek öğrenenler, havacılığı,torpille işe girip,müdür,başkan olmayı marifet ve hak sayanlara ,internetten öğrenmeleri ile gurur duyanlara ne öğretebilir ki???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DIY ~ 6 yıl önce
Düne kadar Leopard tanklarını terörle mücadelede kullanamazsın diyen Almanya , bu sözde anlaşmadan sonra THY Diyarbakır'a uçamaz derse şaşırmam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000