20 Şubat 2012, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

BÜROKRASİ KORİDORLARINDA UÇMAK

Daha önce de söyledik...

Konuşmadan önce düşünmek gerek. Hele ki uçak üretmek gibi bir hedef ortaya konuyorsa...

Bazı kurumlar olmayacak hedefler ortaya atıyorlar. “Uçak” nasılsa çok geniş bir kavram, neyi kastettiğiniz de pek anlaşılmayacak ya, at babam at. Kısa bir sürede tasarlayıp, prototip üretip, deneyip, eksikleri giderip, sertifikasyonu sağlayıp, seri üretim temelleri atmayı planlayanlar var. O kısa süre geçtikten sonra kendilerine sorulduğu zaman ne diyeceklerini şu an düşünmüyorlar.

Bir de şu “ilk” konusunu abartıyoruz sanırım... Hep yazdık: Türkiye Cumhuriyeti daha önce İHA yaptı. ANKA ilk değil. Türkiye Cumhuriyeti daha önce uçak da yaptı. Üzerinden on yıllar da geçmiş olsa tarihi değiştiremezsiniz. Cümlelere “bir zamanlar bu ülke uçak yapıp satıyordu” diye başlayıp daha sonra korkunç bir çelişki muhtevasıyla “ilkini biz yapacağız” demek gülünç.

Hele ki konu en azından uçması nispeten daha kolay olan İnsansız Hava Araçları’na geldiğinde önünüzde konuşmak için daha geniş bir alan var...

Daha önce “İHA Yapmak Ne Demektir?” sorusunun yanıtını aradığımız yazıda İHA’ların ya da konvansiyonel uçakların çeşit çeşit olduğunu, elma ile armutu mukayese etmenin komik durumlar ortaya çıkardığını çok kez söyledik.

Şimdi yeni bir hata daha yapılıyor.

Akşam gazetesi “Türk Malı” ilk insansız helikopterin İTÜ tarafından üretileceğini içeren bir haber yaptı. Haber gidilen yerde öğrenilenlerin doğru öğrenilmediği, duyulanların doğru aktarılmadığına güzel bir örnek.

Ben İTÜ’deki kıymetli hocalarımın “ilk insanlı helikopter” ile ifade etmeye çalıştıklarının muhabir ya da editörlerce yanlışlıkla “insansız helikoptere” aktarıldığını düşünüyorum. Zira İTÜ’de yürütülen insanlı helikopter haberde aktarıldığı üzere Türkiye’nin ilk helikopteri olacak, bu doğru, ama kendilerinin şu an üzerinde çalıştığı insansız helikopter Türkiye için bir ilk değildir.

Zira ilkini bundan 4 yıl önce Baykar Makina yaptı: Yerli yazılımla muhteşem bir performans sergileyen Malazgirt İnsansız Helikopteri.

Malazgirt İnsansız Helikopteri’ni bugüne dek pek duymadınız muhtemelen. Onu geliştirip üreten Baykar Makina firması pek medyatik olmaktan yana değil. “Laf değil iş üretmek” prensiplerini daima korudular. Bugün hedeflerini, sadece hedeflemek bile bir başarırmış gibi reklam edenlerin aksine, ellerinde hayaldan çok somut şeyler olmasına rağmen bunu böyle yaptılar.

Bugüne dek biri mini, biri taktik, birisi dikey iniş kalkışlı olmak üzere yazılımları dahi yerli imkanlarla geliştirilmiş, üç adet stabil ve sağlam, prototipleri testlerden geçmiş insansız hava aracı ürettiler.

Peki ne oldu dersiniz?

Baykar Makina yetkilileri, olan biteni şöyle bir cümle ile özetliyor:

“Sözleşme imzalamak için Cumhuriyet tarihinde ilkleri gerçekleştirerek Sinop’ta uçarak performans kriterlerini sağlamak değilmiş marifet, marifet bürokrasi koridorlarında uçabilmekmiş.”

Bu cümlenin de içerisinde bulunduğu, olan biteni Baykar Makina’nın penceresinden aktaran kısa bir yazıyı değerlendirmelerinize sunmak için Baykar Makina’nın kendi sitesinde yayınlamış olduğu bir bağlantıyı sizlerle paylaşıyorum.

http://www.baykarmakina.com/muhtacdegilizancak

Lütfen 5 dakikanızı esirgemeden bu yazıyı okuyunuz.
BÜROKRASİ KORİDORLARINDA UÇMAK

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Tevfik bey, linkini verdiğiniz Baykar Makinenin yazısını oldukça uzun olmasına rağmen, hiç sıkılmadan okudum. Yaşadığımız memleketin acı gerçeklerini çok net özetlemişler. Özellikle destek verir gibi görünüp de arkadan çevrilen dolaplarla ilgili kısım, yurdum insanını çok güzel tasvir etmiş. Böyle bir konuyu köşenize taşıdığınız için teşekkürler, umarım Baykar Makine'nin yolu açılır. Hani derler ya "ya bir yol bul, ya bir yol aç ya da yoldan çekil" diye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Haluk Baykar'da bir torpil bulup muhendis olarak TAI'ye girip omur boyu is yapmadan maas alabilirdi. Ama Haluk bey zor yolu secmis. Eminim basaracaklar. Konusmasina bir bakin filmlerde. Makineli tufek gibi konusuyor!! Konuya %100 hakim. Tai'de ki muhendislere sorun bakalim calistiklari projeleri kekelemeden anlatabilirler mi? Yada hayatlari boyunca er azarlamaktan baska is yapmamis ucube emekli pasalar teknik konularda iki lafi bir araya getirebilir mi? Neyse devlet bunlardan satin almasada gormezdende gelse elbet yakin bir zamanda yaptiklarina deger verecek birileri cikar. Yerli veya YABANCI!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Değerli yorumcu; Sadece mühendis olmaktan öte, geçmişte Baykar personeli olduğum için konuyla ilgiliyim, ancak yazıda da bahsettiğim üzere medyatik olmak istemediklerinden bugüne dek bu konulara girmekten hep imtina etmiştim. Sefa Bey yorumunuz ve verdiğiniz bağlantı hakkında beni bilgilendirdi. En azından bu bağlantıyı paylaşayım dedim. ilginiz için teşekkür ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Tevfik bey, her ne kadar Baykar Makina ile alakali olmasamda bir muhendis olarak Baykar makinanin yasadigi uvey evlat muamelesini gormek beni gunlerce dusundurmustu. Sefa beyin gecen haftalardaki yazilarindan birine yorum gondererek dikkatini cekmek istemistim.Sizin dikkatinizi cekmis, sanirim muhendisin halinden muhendis anlar.Tesekkur ediyorum yaziniza, umarim bu islerin sadece para ile degil, tutku, heves ve zeka ile oldugunu sozum ona burokrasi hazretleri biraz anlar.Milyonlarca dolarlik kaynaklari ile koskoca Vestel, TAI, ODTU bir aile sirketi kadar olamadilar.Nedeni basit, o kucumsedikleri aile sirketi, bu ise tutku ile baglanmis, digerleri ise rakamlarla.Tekrar tesekkurler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000