28 Mart 2011, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • havacı pilot demektir ..allah askına bir hostes nasıl havacı olabilir..havacı o ucagı ucurandır...hostes ya da yer ekibi bunların hepsi destek elemanıdır...şimdi bana soyler misiniz bir f_14 bir f-16 pilotu vardır o da bir havacıdır.hadi al şimdi hostesi koy yanına..o da mı havacı yanii:) allah askına:) havacı olan pilottur...bu kadar
  • shgm yeni genel müdür ve genel müdür yardımcıları ile ilgili tahminlerinizi bekliyoruz
  • Ne yalakalığından bahsediyorsunuz, Orhan Birdal buraya girip kim beni övmüş kim beni yermiş ona mı bakıyor sanki ? Çok basit düşünüyorsunuz. İnsanlara çamur atmak çok kolay, iyiye iyi, kötüye kötü demek her insanda olması gereken bir erdem. Tekrar söylüyorum, Orhan Birdal a hemşericilikle cemaatle vs ile geldi demek akıl dışılığın ve yalanın daniskasıdır. MHP döneminde de bu insan terfi almış açıp bakarsanız DHMİ nin sitesine görürsünüz, boş konuşmayalım lütfen, emeğe haksızlık yapmayalım.
  • Sayın Ali bey keşke havacılıkta herkes senin kadar duyarlı olsaydı Amerika yanımızda solda kalır sıfır oynardı Allah çalışana veriyor..
  • MAŞALLAH NE ÇOK YIKAMACI,YAĞLAMACI,BORAZANCI VARMIŞ....İNSANLARIN BU TİP SÖZÜM ONA YÖNETİCİLERE KAYITSIZ ŞARTSIZ BİAT ETTİĞİ,EL PENÇE DİVAN DURDUKLARI,YALAKALIK YAPTIKLARI DEVAM ETTİKÇE BU ÜLKE İLERİ GİDEMEZ....DEVAM EDİN YAĞCILIĞA,YALAKALIĞA...DEMEK NE ÇOK ÇIKARINIZ VARMIŞ Kİ ONUN BUNUN AVUKATLIĞINI YAPABİLİYORSUNUZ...
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • BAHSETTİĞİNİZ ŞAHISLARDAN ORHAN BEYİN SEVENİYİZ BU ÜLKEDE İKTİDAR AK PARTİ İDARECİLERİ O ATAYACAK ŞARTI TUTUYORSA SENMİ ATAYACAN AYRICA CEMAAT KİME NE ETMİŞ Kİ BAHSETTİĞİN ŞAHSIN CEMAATLE İLGİSİ VARSA İSPATLA SONRA TORPİL OLMAYAN BİR MÜESSESE GÖSTER ELİNİ ÖPTÜR BİZE BAK CANIM KARDEŞİM HAVACILIK TAZMİNATI ADI ALTINDA BİR KAZANIM ELDE ETTİK ORHAN BEY SAYESİNDE BU ÇALIŞANLARA HATIRI İHMAL EDİLMEYECEK BİR GELİR GETİRMEKTE DEVLET HAZİNESİNDEN HİÇBİR ŞEY ÇIKARMADIĞI GİBİ %20 DE VERGİ OLARAK HAZİNEYE GİRİYOR BU ŞEKİLDE BAŞARI SAGLAYABİLMİŞ VE PERSONELİNİ MOTİVE EDEBİLMİŞ BİR YÖNETİCİN VARSA ÖRNEK VER VATANINI MİLLETİNİ SEVİP ÜÇ HİLALLE TRİLYONLARI GÖTÜRENLERİN DEVRİ BİTTİ KARDEŞ GEÇMİŞ OLSUN SİZE BYE BYE
  • TABİKİ SEVENLERİ OLACAK KARDEŞİM ORHAN BİRDAL 8000 KİŞİYE YAKIN ÇALIŞANI OLAN TÜRKİYE HAVATRAFİK OTORİTESİ VE İŞLETMESİ OLAN D.H.M.İ nin GENEL MÜDÜRÜDÜR BİLEĞİNİN AKLININ VE EMEĞİNİN VE KARİYERİN SONUNDA BULUNDUĞU YERE GELMİŞTİR BİR TAŞRA ÇALIŞANI OLARAK KENDİME ÖRNEK ALDIĞIM BİR KİŞİDİR SAYIN MESLEKTAŞIM ORHAN BİRDALIN DAHADA GÜZEL YERLERE GELECEĞİNE HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN HEM SİZ NEYİN SAVUNUCUSUSUNUZ NERDE ORHAN BEYLE BİR YARIŞA GİRDİĞİNİZDE HAZRET SİZİ CAMAATÇİLİĞİ BAKAN HEMŞEHRİLİĞİ İLE VE HANGİ LİYAKATSİZLİĞİ İLE GERİDE BIRAKTI BU KADAR DERTLENDİNİZ BİR HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ OLARAK HAVACILIĞA HİZMETİ OLAN HERKESİ KUTLARIM SAYGILAR SUNARIM BEDİRHAN (MUŞ)
  • dhmi genel müdürü ve aynı zamanda thy yönetim kurulu üyesi olma başarısını!!! gösteren zat ve milletvekili adaylığını açıklayan zat ın ne çok seveni!!! yağcısı!!! avukatı !!! varmış da haberimiz yokmuş..Şüphesiz bunlar da onlardan nemalananlar ve gelecekte de nemalanmayı isteyen ve düşünenler ki onları övücü,methedici,koruyucu,yıkayıcı,yağlayıcı yorumlar yazmışlar...siz benim külahıma anlatın onların torpilsiz,akp ve cemaat desteği olmadan o mevkilere gelmelerini..Allah korkusu olan adam torpilden,hak yemekten uzak durur, vatan sevgisi olanlar eğer bunlarsa vay halimize....
  • Kimlerin havacı olduğunu merak ediyorsanız cevabı çok basit. ICAO Annex1'i açın ve bakın bakalım içinde hangi tanımlar var. Boş yorumlarla kavram kargaşası yaratmayalım lütfen. Havacılık kurum ve kuruluşlarında çalışıyor olmakla havacı olunmuyor. Havacı olmak için lisans ve sertifika sahibi olmak gerekiyor. Saygılarımla TC-DBK

BU ÜLKEDE HAVACI VAR MI?

Hamdi Topçu, Temel Kotil, Orhan Birdal, Ali Arıduru,Haydar Yalçın, Oktay Erdağı, Şahabettin Bolukçu, Sani Şener, Ali Sabancı, Murat Ersoy, Abdülkadir Kolot, Tahir Görgülü, Yıldıray Karaer, Levent Uzunokur, Sedat Özkazanç ve daha niceleri. Kim bu kişiler? Havacılar mı? Yok canım bazılarına göre bunların havacılıkla yakından uzaktan bilgileri yok.

Hemen izah edelim. Kendini dev aynasında gören bazı şahsiyetler "havacı kimdir" sorusunu sadece kendileriyle özdeşleştiriler. Bir konu üzerinde konuşsanız "siz anlamazsınız, havacı değilsiniz" deyip raconu keserler.

Şöyle bir sıralayalım o kişilerin gözündeki havacılık sektörü çalışanlarını...

Pilot: O havacı mı canım, hava şoförü.

Teknisyen: "Tamirci" denir onlara kısaca.

Hostes: Hava aracının içindeki garsonlardır onlar.

Uçak Mühendisi: Mektepli yazar çizer takımı... uçaktan, havacılıktan ne anlarlar.

Kontuar Memuru: Bilet işleri ile uğraşan elemanlar.

Hava Trafik Kontrolörleri: Aman İngilizce bile bilmiyorlar, nereden havacı olacaklar.

Dispatch: Biz yerdeki kaptan olarak biliriz. "Uçağı gideceği yere kadar en ince ayrıntısına kadar yükünü, yakıtını hesaplayan sorumlu kişidir" deriz.  Peki onlar havacı mı? Yok canım onlar da uçak altı elemanları.

Harekat Memuru: Onlar da havacı mı canım sende?

Load Master: Aman kargo uçaklarına yük yüklerler.

Körük Operatörü: Siz buna da havacı mı diyorsunuz? Uçağa modern merdiven yaklaştıran operatör işte.

Follow Me: Altında sarı-siyah arabayla uçakların önünde giden rehber.

Bunlar sadece görünen kısımlar. Bunlara havacı demiyorlar. Aslında havacılığın tam olarak ne olduğu da tarif edilemiyor. Kim havacıdır?

Yukarıda saydığım isimlere tek tek bakacak olursak hepsi birer makam sahipleri ve o makamlara da kolay gelmemişlerdir.

Peki, ben kimim? Havacılık adına 20 yıldır haber yapan, organizasyon yapan bir kişiyim. Ben havacımıyım. Hayır ya ben ne anlarım havacılıktan. Hatta havacılıkla ilgili konuşulan hiçbir şeyi anlamam.

Hadi beni geçtik. Peki, yukarıda saydığım branşlardaki insanlar da mı anlamaz.

Bana göre havacılık, ulusal ve uluslararası kuralları uygulamaktır.

İsim verelim. Mesela Ali Sabancı havacı değil. Ama "havacılığı biz değiştirdik " sloganıyla güzel reklam yapıyor.

Hamdi Topçu: Mali Müşavir, ondan havacı mı olur? Ama Türk Hava Yolları'nı başarıdan başarıya koşturuyor.

Temel Kotil: "Uçak Mühendisi, uçağa binmekten öteye gidememiştir" deniliyor. Ama o da THY'nin başarısının içinde yer alan bir genel müdür.

Orhan Birdal: DHMİ'nin en alt kademesinden geliyor. Memurluktan. Bence DHMİ onun döneminde çok önemli işler yaptı. Havaalanlarına yapılan yeni terminaller sadece kapasite artırmadı, aynı zamanda mimari güzellik olarak parlıyor. Japonya bile model olarak DHMİ'yi almak için DHMİ'nin kapısında yatıp kalkıyor.

Ali Arıduru: Biz kıymetini bilmesek bile dünya kıymetini biliyor. Gidin ICAO'da sorun. Ha bir de nasılsa istifa etti. Şimdi özgür. Konuşamaz diyemezsiniz. Ferda Yakar'a sorun.

Sani Şener: Dünya onun çalışmalarını model olarak alıyor.

Şahabettin Bolukçu: Havacılık sektörünün en eskisi neredeyse. Onur Air'le bütünleşti adeta.

Murat Ersoy: Tam bir profesyonel. İşini kuralına göre yönetiyor.

Bütün bunlar yaşanan gerçekler.

Şimdi ben soruyorum:

Sağda solda kendinden başkasını havacı göremeyenler bu kişileri ve branşları ne olarak adlandırırlar?

Ben cevap bekliyor olacağım. HAVACI KİMDİR?

BU ÜLKEDE HAVACI VAR MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Misafir ~ 8 yıl önce
havacı pilot demektir ..allah askına bir hostes nasıl havacı olabilir..havacı o ucagı ucurandır...hostes ya da yer ekibi bunların hepsi destek elemanıdır...şimdi bana soyler misiniz bir f_14 bir f-16 pilotu vardır o da bir havacıdır.hadi al şimdi hostesi koy yanına..o da mı havacı yanii:) allah askına:) havacı olan pilottur...bu kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
shgm yeni genel müdür ve genel müdür yardımcıları ile ilgili tahminlerinizi bekliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ne yalakalığından bahsediyorsunuz, Orhan Birdal buraya girip kim beni övmüş kim beni yermiş ona mı bakıyor sanki ? Çok basit düşünüyorsunuz. İnsanlara çamur atmak çok kolay, iyiye iyi, kötüye kötü demek her insanda olması gereken bir erdem. Tekrar söylüyorum, Orhan Birdal a hemşericilikle cemaatle vs ile geldi demek akıl dışılığın ve yalanın daniskasıdır. MHP döneminde de bu insan terfi almış açıp bakarsanız DHMİ nin sitesine görürsünüz, boş konuşmayalım lütfen, emeğe haksızlık yapmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sayın Ali bey keşke havacılıkta herkes senin kadar duyarlı olsaydı Amerika yanımızda solda kalır sıfır oynardı Allah çalışana veriyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
MAŞALLAH NE ÇOK YIKAMACI,YAĞLAMACI,BORAZANCI VARMIŞ....İNSANLARIN BU TİP SÖZÜM ONA YÖNETİCİLERE KAYITSIZ ŞARTSIZ BİAT ETTİĞİ,EL PENÇE DİVAN DURDUKLARI,YALAKALIK YAPTIKLARI DEVAM ETTİKÇE BU ÜLKE İLERİ GİDEMEZ....DEVAM EDİN YAĞCILIĞA,YALAKALIĞA...DEMEK NE ÇOK ÇIKARINIZ VARMIŞ Kİ ONUN BUNUN AVUKATLIĞINI YAPABİLİYORSUNUZ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BAHSETTİĞİNİZ ŞAHISLARDAN ORHAN BEYİN SEVENİYİZ BU ÜLKEDE İKTİDAR AK PARTİ İDARECİLERİ O ATAYACAK ŞARTI TUTUYORSA SENMİ ATAYACAN AYRICA CEMAAT KİME NE ETMİŞ Kİ BAHSETTİĞİN ŞAHSIN CEMAATLE İLGİSİ VARSA İSPATLA SONRA TORPİL OLMAYAN BİR MÜESSESE GÖSTER ELİNİ ÖPTÜR BİZE BAK CANIM KARDEŞİM HAVACILIK TAZMİNATI ADI ALTINDA BİR KAZANIM ELDE ETTİK ORHAN BEY SAYESİNDE BU ÇALIŞANLARA HATIRI İHMAL EDİLMEYECEK BİR GELİR GETİRMEKTE DEVLET HAZİNESİNDEN HİÇBİR ŞEY ÇIKARMADIĞI GİBİ %20 DE VERGİ OLARAK HAZİNEYE GİRİYOR BU ŞEKİLDE BAŞARI SAGLAYABİLMİŞ VE PERSONELİNİ MOTİVE EDEBİLMİŞ BİR YÖNETİCİN VARSA ÖRNEK VER VATANINI MİLLETİNİ SEVİP ÜÇ HİLALLE TRİLYONLARI GÖTÜRENLERİN DEVRİ BİTTİ KARDEŞ GEÇMİŞ OLSUN SİZE BYE BYE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
TABİKİ SEVENLERİ OLACAK KARDEŞİM ORHAN BİRDAL 8000 KİŞİYE YAKIN ÇALIŞANI OLAN TÜRKİYE HAVATRAFİK OTORİTESİ VE İŞLETMESİ OLAN D.H.M.İ nin GENEL MÜDÜRÜDÜR BİLEĞİNİN AKLININ VE EMEĞİNİN VE KARİYERİN SONUNDA BULUNDUĞU YERE GELMİŞTİR BİR TAŞRA ÇALIŞANI OLARAK KENDİME ÖRNEK ALDIĞIM BİR KİŞİDİR SAYIN MESLEKTAŞIM ORHAN BİRDALIN DAHADA GÜZEL YERLERE GELECEĞİNE HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN HEM SİZ NEYİN SAVUNUCUSUSUNUZ NERDE ORHAN BEYLE BİR YARIŞA GİRDİĞİNİZDE HAZRET SİZİ CAMAATÇİLİĞİ BAKAN HEMŞEHRİLİĞİ İLE VE HANGİ LİYAKATSİZLİĞİ İLE GERİDE BIRAKTI BU KADAR DERTLENDİNİZ BİR HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ OLARAK HAVACILIĞA HİZMETİ OLAN HERKESİ KUTLARIM SAYGILAR SUNARIM BEDİRHAN (MUŞ)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
dhmi genel müdürü ve aynı zamanda thy yönetim kurulu üyesi olma başarısını!!! gösteren zat ve milletvekili adaylığını açıklayan zat ın ne çok seveni!!! yağcısı!!! avukatı !!! varmış da haberimiz yokmuş..Şüphesiz bunlar da onlardan nemalananlar ve gelecekte de nemalanmayı isteyen ve düşünenler ki onları övücü,methedici,koruyucu,yıkayıcı,yağlayıcı yorumlar yazmışlar...siz benim külahıma anlatın onların torpilsiz,akp ve cemaat desteği olmadan o mevkilere gelmelerini..Allah korkusu olan adam torpilden,hak yemekten uzak durur, vatan sevgisi olanlar eğer bunlarsa vay halimize....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kimlerin havacı olduğunu merak ediyorsanız cevabı çok basit. ICAO Annex1'i açın ve bakın bakalım içinde hangi tanımlar var. Boş yorumlarla kavram kargaşası yaratmayalım lütfen. Havacılık kurum ve kuruluşlarında çalışıyor olmakla havacı olunmuyor. Havacı olmak için lisans ve sertifika sahibi olmak gerekiyor. Saygılarımla TC-DBK

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000