28 Mart 2011, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • havacı pilot demektir ..allah askına bir hostes nasıl havacı olabilir..havacı o ucagı ucurandır...hostes ya da yer ekibi bunların hepsi destek elemanıdır...şimdi bana soyler misiniz bir f_14 bir f-16 pilotu vardır o da bir havacıdır.hadi al şimdi hostesi koy yanına..o da mı havacı yanii:) allah askına:) havacı olan pilottur...bu kadar
  • shgm yeni genel müdür ve genel müdür yardımcıları ile ilgili tahminlerinizi bekliyoruz
  • Ne yalakalığından bahsediyorsunuz, Orhan Birdal buraya girip kim beni övmüş kim beni yermiş ona mı bakıyor sanki ? Çok basit düşünüyorsunuz. İnsanlara çamur atmak çok kolay, iyiye iyi, kötüye kötü demek her insanda olması gereken bir erdem. Tekrar söylüyorum, Orhan Birdal a hemşericilikle cemaatle vs ile geldi demek akıl dışılığın ve yalanın daniskasıdır. MHP döneminde de bu insan terfi almış açıp bakarsanız DHMİ nin sitesine görürsünüz, boş konuşmayalım lütfen, emeğe haksızlık yapmayalım.
  • Sayın Ali bey keşke havacılıkta herkes senin kadar duyarlı olsaydı Amerika yanımızda solda kalır sıfır oynardı Allah çalışana veriyor..

BU ÜLKEDE HAVACI VAR MI?

Hamdi Topçu, Temel Kotil, Orhan Birdal, Ali Arıduru,Haydar Yalçın, Oktay Erdağı, Şahabettin Bolukçu, Sani Şener, Ali Sabancı, Murat Ersoy, Abdülkadir Kolot, Tahir Görgülü, Yıldıray Karaer, Levent Uzunokur, Sedat Özkazanç ve daha niceleri. Kim bu kişiler? Havacılar mı? Yok canım bazılarına göre bunların havacılıkla yakından uzaktan bilgileri yok.

Hemen izah edelim. Kendini dev aynasında gören bazı şahsiyetler "havacı kimdir" sorusunu sadece kendileriyle özdeşleştiriler. Bir konu üzerinde konuşsanız "siz anlamazsınız, havacı değilsiniz" deyip raconu keserler.

Şöyle bir sıralayalım o kişilerin gözündeki havacılık sektörü çalışanlarını...

Pilot: O havacı mı canım, hava şoförü.

Teknisyen: "Tamirci" denir onlara kısaca.

Hostes: Hava aracının içindeki garsonlardır onlar.

Uçak Mühendisi: Mektepli yazar çizer takımı... uçaktan, havacılıktan ne anlarlar.

Kontuar Memuru: Bilet işleri ile uğraşan elemanlar.

Hava Trafik Kontrolörleri: Aman İngilizce bile bilmiyorlar, nereden havacı olacaklar.

Dispatch: Biz yerdeki kaptan olarak biliriz. "Uçağı gideceği yere kadar en ince ayrıntısına kadar yükünü, yakıtını hesaplayan sorumlu kişidir" deriz.  Peki onlar havacı mı? Yok canım onlar da uçak altı elemanları.

Harekat Memuru: Onlar da havacı mı canım sende?

Load Master: Aman kargo uçaklarına yük yüklerler.

Körük Operatörü: Siz buna da havacı mı diyorsunuz? Uçağa modern merdiven yaklaştıran operatör işte.

Follow Me: Altında sarı-siyah arabayla uçakların önünde giden rehber.

Bunlar sadece görünen kısımlar. Bunlara havacı demiyorlar. Aslında havacılığın tam olarak ne olduğu da tarif edilemiyor. Kim havacıdır?

Yukarıda saydığım isimlere tek tek bakacak olursak hepsi birer makam sahipleri ve o makamlara da kolay gelmemişlerdir.

Peki, ben kimim? Havacılık adına 20 yıldır haber yapan, organizasyon yapan bir kişiyim. Ben havacımıyım. Hayır ya ben ne anlarım havacılıktan. Hatta havacılıkla ilgili konuşulan hiçbir şeyi anlamam.

Hadi beni geçtik. Peki, yukarıda saydığım branşlardaki insanlar da mı anlamaz.

Bana göre havacılık, ulusal ve uluslararası kuralları uygulamaktır.

İsim verelim. Mesela Ali Sabancı havacı değil. Ama "havacılığı biz değiştirdik " sloganıyla güzel reklam yapıyor.

Hamdi Topçu: Mali Müşavir, ondan havacı mı olur? Ama Türk Hava Yolları'nı başarıdan başarıya koşturuyor.

Temel Kotil: "Uçak Mühendisi, uçağa binmekten öteye gidememiştir" deniliyor. Ama o da THY'nin başarısının içinde yer alan bir genel müdür.

Orhan Birdal: DHMİ'nin en alt kademesinden geliyor. Memurluktan. Bence DHMİ onun döneminde çok önemli işler yaptı. Havaalanlarına yapılan yeni terminaller sadece kapasite artırmadı, aynı zamanda mimari güzellik olarak parlıyor. Japonya bile model olarak DHMİ'yi almak için DHMİ'nin kapısında yatıp kalkıyor.

Ali Arıduru: Biz kıymetini bilmesek bile dünya kıymetini biliyor. Gidin ICAO'da sorun. Ha bir de nasılsa istifa etti. Şimdi özgür. Konuşamaz diyemezsiniz. Ferda Yakar'a sorun.

Sani Şener: Dünya onun çalışmalarını model olarak alıyor.

Şahabettin Bolukçu: Havacılık sektörünün en eskisi neredeyse. Onur Air'le bütünleşti adeta.

Murat Ersoy: Tam bir profesyonel. İşini kuralına göre yönetiyor.

Bütün bunlar yaşanan gerçekler.

Şimdi ben soruyorum:

Sağda solda kendinden başkasını havacı göremeyenler bu kişileri ve branşları ne olarak adlandırırlar?

Ben cevap bekliyor olacağım. HAVACI KİMDİR?

BU ÜLKEDE HAVACI VAR MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Misafir ~ 7 yıl önce
havacı pilot demektir ..allah askına bir hostes nasıl havacı olabilir..havacı o ucagı ucurandır...hostes ya da yer ekibi bunların hepsi destek elemanıdır...şimdi bana soyler misiniz bir f_14 bir f-16 pilotu vardır o da bir havacıdır.hadi al şimdi hostesi koy yanına..o da mı havacı yanii:) allah askına:) havacı olan pilottur...bu kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
shgm yeni genel müdür ve genel müdür yardımcıları ile ilgili tahminlerinizi bekliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ne yalakalığından bahsediyorsunuz, Orhan Birdal buraya girip kim beni övmüş kim beni yermiş ona mı bakıyor sanki ? Çok basit düşünüyorsunuz. İnsanlara çamur atmak çok kolay, iyiye iyi, kötüye kötü demek her insanda olması gereken bir erdem. Tekrar söylüyorum, Orhan Birdal a hemşericilikle cemaatle vs ile geldi demek akıl dışılığın ve yalanın daniskasıdır. MHP döneminde de bu insan terfi almış açıp bakarsanız DHMİ nin sitesine görürsünüz, boş konuşmayalım lütfen, emeğe haksızlık yapmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Sayın Ali bey keşke havacılıkta herkes senin kadar duyarlı olsaydı Amerika yanımızda solda kalır sıfır oynardı Allah çalışana veriyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000