20 Ocak 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Boeing 787: Havada Tehlike - Al Jazeera Türk Belgeselini kesinlikle izleyin!!!
  • *bilirkisi* rumuzlu ukala yorumcu, yazara bilmislik taslayacagina ac interneti de boing'in 787 ile ilgili arizalari uretim hatalarini boing iscilerinin 787 hakkindaki goruslerini bi arastir. boing iscileri bile bu *bu ucaklar ucmak icin degil satilmak icin yapildi* derken senin gibi beyinsizler yazarin ne anlatmaya calistigi yerine yazidaki imla hatalarina bakar.
  • 1-Bir yazı yazarken lütfen imlanıza ve cümlelerin anlaşılırlığına dikkat edin sayın yazar. 2-Buradan ahkam kesmekle olmuyor. Ayrıca vizyonsuz olduğunuz anlaşılıyor. A350 gibi bir uçak 700lü sipariş rakamlarında takılıp kalmışken B787 1000'i çoktan aşmıştır. Kaldı ki A350 için geçen günlerde 50 sipariş daha iptal edildi. 787 gerçekten başarılı bir uçak, daha da iyi olacak. 3-A380'cilere gelsin bu yorum. THY'nin öyle rahatsız bir uçağa ihtiyacı yok. 777 tartışmasız en rahat uçaktır ve THY'nin tarihi boyunca yaptığı en akıllıca hamledir.
  • dikkatimi japonlar çekti ellerindeki tüm uçaklar boeing ana özelikle 737 767 777 200 300ıer 787 8 787 9 airbus sadece tek koridorlu 320 321 ler var 747 400 ler jal ın elinde var .yalnız yeni nesil 350wwxp siparişi olduğunu habarlerdn duydum ekonomi kullanmak amaçları galiba selamlar

BU UÇAK THY'NİN ELİNDE PATLAR

Türk Hava Yolları bildiğiniz gibi yakın geçmişe kadar Polonyalı batık havayolu LOT’u satın almak için epey uğraştı. Aslına bakarsanız LOT’u satın alma girişimlerinde çok önemli seviyeye de gelindi. Ancak  bu satış görüşmelerinde en önemli mesele gözden kaçınca, yani THY’nin AB mevzuatları gereği LOT’un çoğunluk hissesine sahip olamayacağının anlaşılması üzerine, görüşmeler kesin olarak sonlandırıldı.

 THY’nin başarısız Air Bosna girişiminden sonra LOT için yürüttüğü görüşmeler de o andan itibaren kesin olarak noktalandı. THY’nin karar alma noktasında yetkili olmadığı bir girişim, Bosna Havayolları’nda olduğu gibi hüsranla sonuçlanacaktı. O bakımdan yol yakınken LOT’tan vazgeçilmesinin isabetli bir karar olduğu kanısındayım.

THY, LOT’tan vazgeçmesine geçti ancak bu kez de LOT’un filosundaki Boeing 787 tipi iki uçağı alma girişiminden söz ediliyor.

THY’nin Boeing 777 gibi kendisini ispatlamış bir uçak modelini başarıyla işletme becerisi varken batarya sorunları sebebiyle hem üreticinin hem de kullanıcılarının başını fazlasıyla ağrıtan, henüz rüştünü ıspat edememiş 787 modeline heveslenmesi son derece gereksiz bir girişim olarak nitelendirilebilir.

THY’nin Boeing 787 almaması için o kadar çok neden var ki, saymakla bitmez! Peki alması için hangi nedeni sayabilirsiniz? THY’ye operasyonel güç katmayacağı kesin olan bu uçak eğer alınırsa  sadece ve sadece , “ Boeing 787 işletmecisi” etiketi kazanmak için alınacaktır ki, bu da son derece gereksiz bir hamle olacaktır. Bir televizyon programında Pegasus’un sahibi Ali Sabancı, “ Etiyopya Havayolları’nı kimse bilmez ancak Boeing 787 sipariş ettiğinde herkes tanıdı” sözleri havacılığın realitesi ile çok da örtüşmüyor. Üstelik THY’nin bilinirliği, marka değeri, “ Boeing 787 işletmecisi” etiketi ile ölçülemeyecek kadar büyüktür. Sabancı, Pegasus’un ismini 787 siparişi ile duyurabilir ancak THY o günleri çoktan geride bırakmış bir havayoludur. O bakımdan THY’nin,  Boeing 787 ile kazanacağı prestije ihtiyacı yok belki ama özellikle arızalardan dolayı prestiji dibe vuran Boeing 787’nin THY gibi  şirketlerden gelecek siparişlere fazlasıyla ihtiyacı var!

HAVAYOLLARININ DÖVİZ KURU SANCISI!

Havacılık işletmelerinde maliyetlerin önemli bölümünü yakıt ve personel giderleri oluşturur. Bu iki giderin toplamı, toplam maliyetin en az yarısını hatta daha fazlasını oluşturmaktadır. Yakıt maliyetleri şirketlerin kontrolü dışındadır. Bu yüzden belki sadece küçük bir miktarı hedge edilerek aşırı yükselmelere karşı korunma sağlanabilir. Ancak diğer en büyük gider kalemi, yani maaş konusu şirketlerin kısmen kontrol edebileceği giderlerdir. Türk havayolu şirketleri özellikle dövizde yaşanan hızlı yükseliş sonrası personel giderlerinden ciddi anlamda etkilenmektedir. Bazı şirketler savaş, felaket vs. gibi durumlarda dövizdeki olağanüstü yükselişe karşı sözleşmeyle kendilerini garanti altına alsa da gelirlerinin önemli bölümü TL olan şirketlerin döviz olarak ödediği personel maliyetleri , son dönemde ciddi rahatsızlık yaratıyor. Türk şirketlerin çalışanlara döviz üzerinden maaş verme geleneği zannediyorum charter (tarifesiz) yoğunluklu havacılık döneminden kalma bir alışkanlık. Ancak bugün gelinen noktada özellikle 2013 yılı içerisindeki yükseliş personel giderlerine, yüzde 25-30 civarında ek yük olarak yansıdı.

Havayolu şirketleri özellikle kabin ve kokpiti elinde tutabilmek için döviz üzerinden maaş uygulamasını tercih ediyor. (Hatta Pegasus'un pilotlar için cazip olabilmek adına döviz artışına ek olarak zam yaptığını da biliyoruz. ) Ancak bu uygulama Pegasus, Onur Air, Atlasjet gibi şirketleri ciddi anlamda zorluyor.(Yakında dövizle maaş uygulamasından dönüşler olabilir)  Basit bir hesapla yaklaşık 500 pilotu olan Pegasus Havayolları’nda pilot maaşının ortalama 7 bin euro olduğunu varsayarsak 2013 yılı başında 2.3 TL olan euro bugün 3 TL’ye yükseldiği için aylık sadece kur farkından dolayı personel maliyetlerinin hesabını varın siz düşünün!

BU UÇAK THY'NİN ELİNDE PATLAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

bo ~ 10 ay önce
Boeing 787: Havada Tehlike - Al Jazeera Türk Belgeselini kesinlikle izleyin!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilmezkisi ~ 3 yıl önce
*bilirkisi* rumuzlu ukala yorumcu, yazara bilmislik taslayacagina ac interneti de boing'in 787 ile ilgili arizalari uretim hatalarini boing iscilerinin 787 hakkindaki goruslerini bi arastir. boing iscileri bile bu *bu ucaklar ucmak icin degil satilmak icin yapildi* derken senin gibi beyinsizler yazarin ne anlatmaya calistigi yerine yazidaki imla hatalarina bakar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilirkisi ~ 3 yıl önce
1-Bir yazı yazarken lütfen imlanıza ve cümlelerin anlaşılırlığına dikkat edin sayın yazar. 2-Buradan ahkam kesmekle olmuyor. Ayrıca vizyonsuz olduğunuz anlaşılıyor. A350 gibi bir uçak 700lü sipariş rakamlarında takılıp kalmışken B787 1000'i çoktan aşmıştır. Kaldı ki A350 için geçen günlerde 50 sipariş daha iptal edildi. 787 gerçekten başarılı bir uçak, daha da iyi olacak. 3-A380'cilere gelsin bu yorum. THY'nin öyle rahatsız bir uçağa ihtiyacı yok. 777 tartışmasız en rahat uçaktır ve THY'nin tarihi boyunca yaptığı en akıllıca hamledir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mustafa turan ~ 4 yıl önce
dikkatimi japonlar çekti ellerindeki tüm uçaklar boeing ana özelikle 737 767 777 200 300ıer 787 8 787 9 airbus sadece tek koridorlu 320 321 ler var 747 400 ler jal ın elinde var .yalnız yeni nesil 350wwxp siparişi olduğunu habarlerdn duydum ekonomi kullanmak amaçları galiba selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000