28 Ocak 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • THY den bir ayıp. Sitede eski filoda olan uçakların fotoğrafları var ama malesef THY fotoğrafı Airlines net den almış ve watermarklı bir şekilde siteye eklenmiş. Fotoğraf için izin almış olsalar bile heralde watermarklı halini siteye koymazlardı diye düşünüyorum. Fotoğrafı çeken kişinin olduğu siyah bant kısmı da çıkarılmış. En başta ki DC-10 fotoğrafına bakarsanız göreceksiniz. Yazık diyorum :( http:// www.turkishairli nes.com/en-int/ corporate/news/ press_room/ photo_archive/ eski_filo_2.aspx Airliners linki: http:// www.airliners.ne t/photo/ Turkish-Airlines / McDonnell-Dougla s-DC-10-10/ 1775698/L/ &sid=27980f89cf2 eecbeaa406cf017 b056c6
  • ali sabancı'nın thy için 79 senelik şirket diyerek kendince küçümsemeye çalışması ve buna benzer düşmancıl tavır takınması benim hoşuma gitmiyor. bir yerde vatandaşlarımız mahsur kalsa, bir afet olsa ilk ve tek fedakarlık yapacak firma bayrak taşıyıcımız olan Türk Hava Yollarıdır. ne atlasjet ne de pegasus thy'ye zarar verebilecek kapasitede değil ve bu iktidar istese uzanlara, halis toprağa yaptığı gibi kısa sürede esas holdinge de, aic holdinge de ciddi zarar verir ama bu insanlar bunun peşinde değil onlarda bu şirketlerin istihdam yarattığının ve fayda sağladıklarının farkında.
  • Efendim ucak siparisi konusunda yanlis bilgilendirme yapiyorsunuz. Ucaklarin teslim tarihi motor secimine gore 3 ya da 5 yil icinde baslayacak. Sizin yazmis oldugunuz tarihler degil. Ali Bey 12 milyar rakamini bulurken biraz kendine yontmus. Ucaklarin teslim tarihindeki tahmini liste fiyatlarini baz olarak 12 milyara varmis. Burada biraz ali cengiz oyunu var.
  • bedevadan reklam yaptilar 100 ucak diye.

BU MADDE ŞİRKETLERİ ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINA GÖNDERECEK

Eylül, Ekim derken, Ulaştırma Bakanlığı ve DHMİ 8 ay çalıştı, sonunda şartnameyi hazırladı. Ve nihayet İstanbul'un üçüncü havalimanının inşası için düğmeye basıldı. Bundan sonrası dev sermayelerin işi. Yapabileceklerine güveniyorlarsa girecekler ve ihaleyi alabilmek için mücadele edecekler. Daha önce, yatırım bedeli 10 milyar TL olduğu açıklanan projenin, finansman maliyeti hariç değeri tam 7 milyar euro olacağını öğrendik. Her ne kadar Türkiye’de yap-işlet-devret şeklinde ihale edilen havaalanları bugünkü durumda, ‘yap-işlet-devam et’ mantığında işlese de 1996 yılında ilk özelleştirilen Antalya Havalimanı Terminal 1’in, 65 milyon dolarlık yatırım bedeli ile bugün gelinen noktada üçüncü havalimanının yatırım bedelini kıyasladığımızda aradaki rakam Türk sivil havacılığının bir anlamda gelişiminin fotoğrafını net bir şekilde ortaya koyuyor. Milyon dolarlardan milyar euro’lara ulaşabilmek hem de bu kadar kısa sürede bunları başarabilmek pek de kolay işler sayılmaz.

3 Mayıs’a kadar görünen o ki projenin ne kadar maliyetli olduğunu, kapasitesinin yüksekliğini ve havaalanının yapılacağı bölgeye kattığı katma değeri konuşacağız. Ancak ihale sonrasında konuşulacak en önemli konu bana göre şu: Atatürk Havalimanı’nın durumu ne olacak?

Tüm unsurlarıyla taşınacak mı, yoksa bazı havayolları üçüncü havalimanına gidecek de bazıları burada devam mı edecek?

Açıklanan ve beklenen o ki, Atatürk Havalimanı’ndaki bakım merkezleri ve hava taksi şirketleri hariç operasyon üçüncü havalimanına kaydırılacak. Mevcut işletmeci TAV, yeni havalimanı ihalesini kazanırsa süreç çok daha az sancılı geçecektir. Ancak diğer ihtimallerde TAV ile Ulaştırma Bakanlığı’nın masaya oturması ve ince hesaplar yapması gerekecek. DHMİ’nin TAV’a gönderdiği bilgi notundan, 2021 yılına kadar Atatürk Havalimanı’nın açık tutulacağını ve bu süreçte kar kaybının TAV’a ödeneceği vurgulanıyor. Yani şimdiden DHMİ, TAV’ın kazanamaması halindeki senaryoyu da hazırlıyor. Ancak, öyle bir durumda rakamlar nasıl hesaplanacak, hangi gelirler üzerinden ne kadar kar verilecek bunlar şimdilik muğlak.

Bir başka nokta ise şu... Eğer bir havayolu, “ Ben operasyonlarıma Atatürk Havalimanı’ndan devam etmek istiyorum, yeni havalimanına gitmek istemiyorum” derse ne olacak? Şirketlerin böyle bir hakkı var mı?

2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 36’ıncı maddesine göre şirketlerin böyle bir lüksü bulunmuyor. Çünkü Ulaştırma  Bakanlığı’na bu konuda tam yetki verilmiş. İlgili maddede diyor ki, “ Aynı bölgede birden fazla hava trafiğine açık havaalanının bulunması halinde, Ulaştırma Bakanlığı kamu yararına ilişkin nedenlerle bunların kullanılmasını düzenleyebilir ve özellikle bu alanlardan her birine belirli hava aracı tiplerine, hava faaliyetlerinin veya ticari faaliyetlerinin belirli bir bölümüne tahsis edebilir.”

Üçüncü havalimanı ihalesini alan şirketin havalimanı için 7 milyar euro’luk yatırım yaptığını düşünürsek, paralelinde İstanbul’un göbeğinde etkin bir havalimanı işletilmesinden rahatsızlık duyacağı ve buna izin vermeyeceği aşikar.

O yüzden, şirketlerin şimdiden üçüncü havalimanına odaklanacaklarını ve gelecek planlarını Atatürk Havalimanı’na göre değil yeni havalimanına göre yapacaklarını düşünüyorum.

PEGASUS NEDEN YANILTIYOR?

Pegasus Havayolları, Türk Hava Yolları’ndan sonra Türk sivil havacılığının en çok konuşulan hem de en başarılı şirketlerinden biri... Ancak Pegasus Havayolları, son dönemlerde enteresan işler yapıyor. Aralık ayında Airbus’tan verdiği siparişi açıklarken, kimse inanmasa da, sipariş bedeli 12 milyar dolar olarak açıklandı. Uçakları liste fiyatından hiç pazarlıksız almaya kalksan dahi bu rakamı bulmazken Pegasus Havayolları’nın rakamı yüksek tutma gayretinde olması dikkat çekici noktaydı. Üstelik bu tür siparişlerde opsiyonlu olan kısım özellikle vurgulanır. Ancak Pegasus Havayolları, 75’i kesin 25’i opsiyonlu olan siparişi bir çırpıda ‘100 uçak sipariş ettik’ şeklinde yansıtınca hatta reklamlarının ana unsurunu ‘100 uçak’ üzerine basa basa vurgulayınca, bunun altında bir bit yeniği olduğunu düşünmemek olmaz. 

Ayrıca Pegasus’un sipariş ettiği uçakların bazı parçalarının TAI’de üretileceği söyleniyor. Havacılıkta buna offset deniliyor. Şirketler uçak alırken ya indirim yaptırıyor ya da offset alıyor ki, ülkeye katma değer sağlansın. (THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin’in THY’den ayrılma sürecinde bu offset konusunun etken olduğu söylenmişti) Ali Sabancı’nın indirim alma hakkını, kendisine doğrudan hiçbir fayda sağlamayacak bir şey için, yani TAI’de parça üretimi için kullanacağına yüzde bir bile ihtimal vermem. Dolayısıyla bu offset işini de pek yemedik!

Gelelim uçakların teslimatı konusundaki yanıltıcı duruma... Uçak siparişinin açıklandığı gün ilk uçak 2015’te, son uçak 2022’nin sonunda teslim edilecekti. En azından birinci ağızdan o gün bu açıklama yapılmıştı. Sonra ne oldu anlamadık birden bu tarihler ötelendi. İlk uçağın 2022, son uçak 2037’de teslim alınacağını öğrendik. Yüzlerce basın mensubunun önünde çıkıp ilk uçağın üç yıl sonra teslim alınacağını açıkla, sonra bir iki yerde satır aralarında tarihleri 10-15 sene ötele! Bu da hiç masum değil! O yüzden bunu da yemedik!

Sonra tutuyor, THY’nin İstiklal Marş’lı reklamında kullandığı ‘Bu gurur Türkiye’nin’ sloganı ile bilboardlara çıkıyor. THY’nin önemli bölümü kamuya ait ve milli bayrak taşıyıcısı onu anlıyoruz da, özel sermaye şirketi Pegasus’un 100 uçaklık siparişinin ‘ Türkiye’nin gururu’ şeklinde sunulması, kamuoyuna kur yapmak, milli duyguları harekete geçirmeye çabalamak değil mi?

Bir şeyler dönüyor ama ne?

Ve 23 Ocak 2013... Pegasus Havayolları sessiz sedasız bir hamle yapıyor. Birkaç yıldır denemesine rağmen halka açılamayan Pegasus Havayolları, bu tarihte halka açılmak amacıyla kayıtlı sermaye sistemine geçmek için SPK’ya başvuruyor.

Şimdi şeytanın avukatı olarak şunu düşünüyorum: Acaba bütün bu manipülasyonlar,  acaba halka arz öncesi kamuoyunun gözüne girme çabaları mı?

BU MADDE ŞİRKETLERİ ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINA GÖNDERECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

THYDEN AYIP ~ 5 yıl önce
THY den bir ayıp. Sitede eski filoda olan uçakların fotoğrafları var ama malesef THY fotoğrafı Airlines net den almış ve watermarklı bir şekilde siteye eklenmiş. Fotoğraf için izin almış olsalar bile heralde watermarklı halini siteye koymazlardı diye düşünüyorum. Fotoğrafı çeken kişinin olduğu siyah bant kısmı da çıkarılmış. En başta ki DC-10 fotoğrafına bakarsanız göreceksiniz. Yazık diyorum :( http:// www.turkishairli nes.com/en-int/ corporate/news/ press_room/ photo_archive/ eski_filo_2.aspx Airliners linki: http:// www.airliners.ne t/photo/ Turkish-Airlines / McDonnell-Dougla s-DC-10-10/ 1775698/L/ &sid=27980f89cf2 eecbeaa406cf017 b056c6

Yanıtla

Kalan karakter 1000
onur ~ 5 yıl önce
ali sabancı'nın thy için 79 senelik şirket diyerek kendince küçümsemeye çalışması ve buna benzer düşmancıl tavır takınması benim hoşuma gitmiyor. bir yerde vatandaşlarımız mahsur kalsa, bir afet olsa ilk ve tek fedakarlık yapacak firma bayrak taşıyıcımız olan Türk Hava Yollarıdır. ne atlasjet ne de pegasus thy'ye zarar verebilecek kapasitede değil ve bu iktidar istese uzanlara, halis toprağa yaptığı gibi kısa sürede esas holdinge de, aic holdinge de ciddi zarar verir ama bu insanlar bunun peşinde değil onlarda bu şirketlerin istihdam yarattığının ve fayda sağladıklarının farkında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.., ~ 5 yıl önce
Efendim ucak siparisi konusunda yanlis bilgilendirme yapiyorsunuz. Ucaklarin teslim tarihi motor secimine gore 3 ya da 5 yil icinde baslayacak. Sizin yazmis oldugunuz tarihler degil. Ali Bey 12 milyar rakamini bulurken biraz kendine yontmus. Ucaklarin teslim tarihindeki tahmini liste fiyatlarini baz olarak 12 milyara varmis. Burada biraz ali cengiz oyunu var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
e yani ~ 5 yıl önce
bedevadan reklam yaptilar 100 ucak diye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000