04 Mart 2013, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • şu ülkeleri yöneten yasalar,bir kere de uygulansa da,yasal basın açıklaması yapanlar,yasadışı eylem saçmalığıyla işten atılmasa veya bir haksızlık yapıldıysa,hatadan dönülüp işbaşı yaptırılsa ya......
  • toplumun genelinin GREV yaparız dememesi seni sevindiriyorsa,bu senin kapitalizmin kölelerinden veya nemalananlarından biri olduğunu gösterir,demokratik bir hakkın kullanılmaması bi insanın neden hoşuna gider ya bazı kaygılarla,korkularla,pısırık ve bana dokunmayana yılan dediğini ya da bu sistemden faydalandığı için,işçi nedir,sendika nedir bilse bile (ki bence bilgi konusunda çooook eskikler var) bakanlar kurulu zaten erteleyebiliyor diye şakşakçılık yaptığını açıkça gösterenlere sormak lazım...GREV yapılması gerekirse YAPILACAK,işinize gelirse,çalışanlar köle değildir!
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Sevgili Sefa bey. Bu tür yazılarla bizleri aydınlattığınız için teşekkür ediyorum. Aslında grev yasağı çıktığı zaman ben şasırmıştım. Bakanlar kurulu ile grev 3 ay erteleniyor ve 3 ayın sonunda toplu iş sözleşmesi direk olarak YHK(Yüksek hakem kurulu) na gidebilmesi varken GREV yasağı çok saçma olmuştur. Bu işverenler suyun yolunu öyle bir tutmuşki inanılmaz. Sendika grev kararı aldı ve uygumaka istiyor diyelim. Anında bir bakanlar kurulu toplantısı ve grev ertelenebilinir. Bu kanun varken bu adamlar neden grev yasağı çıkarttılar anlayamadım dı. Bu nedenle işvereni ve hükümeti eleştirip bu konuyu yani işçi aleyhine yasaları açıklamanız benim gibi bir çok THY çalışanına bilgilendirme olmuştur. Zaten yorumlara baktığımda GREV yaparız varmı diyeceğin tarzı bilincsizce atılmış bir yorumun olmaması toplumun genelinin artık neyin ne olduğunu anlamış olduğunu gösteriyor.Bu tür toplumsal içerikli yazılara devam etmeniz dileğimizle...

BU MAÇIN SONUNU MERAK EDİYORUM VE PİLOTLAR ÇALIŞTAYI

Bunun yanı sıra, bazı okurlarım, konumum gereği benim işlerine karışamayacağım bu site yönetimini eleştiren yorumları, bana atarak, benim yayınlamamı istiyorlar. Siz de bilirsiniz ki, köşemde yayınlanan yazımın konusu ile ilgisi olmayan bu yorumları yayınlamak, görevim olmadığı gibi, etik de olmaz.

Bu haftaki konuma, geçen haftaki yazım ile ilgili olan ve üstünde çok konuşulması gerektiğine inandığım bir okuyucu yorumunu aktararak girmek istiyorum; 

Sefa bey, Eylem 29.05.2012’de yapıldı, tarih yanlış olmuş galiba. Bu arada, siz sendikaya işverene sallayıp duruyorsunuz. Bir türlü karar veremedik, hangi taraftasınız.”

Tabii ki bu yorumda gerçek olan, yazımdaki tarihin ay bölümünün sehven yanlış yazılmış olması idi ve hemen değiştirip kendilerine teşekkür ettim. Ülkemizde gazetecilik/habercilik öyle bir boyuta geldi ki; tam bir rezalet yaşanıyor.  Bu nedenle, köşe yazıları ile herhangi bir konuyu objektif kriterlerle tarafsız yorumlamak şaşırtıcı oluyor. Bu yorumu atan okurum, her yazarın bir tarafı olması gerektiğine öyle inandırılmış ki, taraf olunması gerektiğini düşünmüş.  Bu mantığa göre; ya THY’yi, ya da Hava-İş yönetimini desteklemem gerekiyor.

THY ve Hava İş, her ikisi de benim için çok önemli kuruluşlar. Birine 30 sene hizmet ettim, diğerine ise 30 sene aidat ödeyerek katkıda bulundum. Bu nedenle; bu iki önemli kurumumuzu eleştirmemi, kurumsal yapılarına değil, yönetim anlayışlarına yönelik olduğunu, aslında söylemeye gerek bile olmamalıydı.

Bu hafta da önemli birkaç konuyu sizlere yorumlamaya çalışacağım. (Konu ile ilgili eleştirilerinizi ve desteklerinizi her zamanki gibi bekliyorum.)

Geçen haftaki yazımda sendikaya bir uyarıda bulunmuş ve…

“Sizler; THY’nin toplu iş sözleşmesi sürecindesiniz. Bu aşamanın uyuşmazlıkla sonuçlanan son bölümünden sonra ki gelişmeler de çok akıllı hareket etmek zorundasınız. Sizler, hem THY’nin hali hazırda çalışan personelini, hem de sizin yüzünüzden iş akitleri sona erdirilmiş 305 kişiyi temsil ediyorsunuz. Her iki konumu ayrı değerlendirmeniz gerekirken, siz kalkmış ” işten çıkarılan 305 kişi işe iade edilip iş başı yaptırtılmadıkça, bu toplu iş sözleşmesi imzalanmaz diyorsunuz.”

Bu söz bana 1980 senesini hatırlattı. 1980 senesindeki sendika yönetimi ve başkanı İbrahim Öztürk o zamanlar işten atılan 17 arkadaşımız işe alınmadıkca bu toplu iş sözleşmesi imzalanmaz diyerek THY personelini 84 gün süren greve sürüklediydi. Sonuç ne oldu derseniz hemen cevap vereyim: HÜSRAN. Bu filmi daha öncede izlediğimden bir hatırlatma yapayım istedim.

“İşten çıkartılan bu insanların davalarını izlemeyi, sonuna kadar sürdüreceksiniz, buna kimse karşı koyamaz. Ancak, sakın ve sakın yanlış bir hareket yapmayın ve çalışanlarla işten çıkartılanları karşı karşıya getirmemeye özen gösterin” demiştim.

Ne yazık ki; son günlerdeki THY-Hava-İş arasındaki oluşan hava, bu kuşkumu artırıcı nitelikte oldu.

Grev, Grev, Grev… Bu sözcük, son zamanlarda çok kullanılmaya başlandı. Sendikaların. olmazsa olmaz silahı bu. Zamanı gelince kullanılmalı. (Zamanında, tabanca ruhsatı almaya gittiğimde bana ruhsatımı veren emniyet müdürü; “Sefa bey, bu silahı olur olmaz yerlerde göstermek kadar, bende silah var dercesine çıkarıp göstermek, karşı tarafı korkutmaya çalışmak da çok tehlikelidir. Bu nedenle, tabanca kılıfından çıktığında; ateş edeceksin, yoksa karşı taraf senin niyetini anlayamadığından, o, sana ateş eder” demişti.)

Bu örneği vermemin nedeni;  Hava-İş, grev yaparım deyip karşı tarafı korkutma amacı güdüyorsa, çok yanlış yapar. Karşı taraf bu konuyu ciddiye alıp, şimdiden hamlelerini planlar ve grev silahını kullanmaya kalktığında, silah olarak gördüğün grev hakkı, ters teper. Kısaca, Grev sözcüğünü söylediğinde, anında uygulamaya koyacaksın. Benim kişisel görüşüm; THY’de grev ol(a)mayacağı... Bu greve; ne THY, ne de Hava-İş dayanamaz. Her iki tarafın kaybedeceği bir uygulamadır grev.

 Ayrıca, bu günkü ülkemiz politik konjonktüründe; iktidarın, işçilerin ekonomik demokratik hak ve kazanımlarına, patronların çıkarları gözetilerek (buna istikrar diyorlar!), sürekli bir saldırısı söz konusudur. Bırakın grev hakkını, sendikalı işçiye bile dayanamıyorlar. Buna doğal tepki; tabii ki işçilerin üretimden gelen <tek> gücünü, birlik ve dayanışmasını sergileyip, karşı koymasıdır. Ülkemizin şu anki <ileri demokrasisi> ne yazık ki “grev hakkını kullanmayı” olanaksız kılıyor.

Grev yasağının kaldırılması, sendikaların elini, mevcut yasalarca maalesef hala güçlü kılmış değil. Hala karşımızda, Bakanlar Kurulu’na verilmiş erteleme yetkisi ve sonucunda YHK’ye gidecek olan bir toplu iş sözleşmesini içeren anti-demokratik bir yasa var.

THY sıkıştığında bu gücü kullandırtmayı hükümetten ister mi? İstemez mi? Bakanlar kurulu bunu yapar mı? Yapmaz mı? Bunları yaşayıp göreceğiz.  Kısaca, hem hükümet hem de THY yönetimi; var olan <ileri demokratik> iş yasalarının arkasına sığınıp işçiden yana(!) politikalarını sonuna dek sürdürecekler. Buna ben “tavşana; kaç, tazıya; tut!” politikası diyorum!

Şimdi, Hava İş Sendikası tarihsel bir görev ile karşı karşıya ve işçi sınıfının çıkarlarını akıllıca savunma sınavı verecek. Mücadeleci ve doğru kararlarıyla (serüvenci değil) işçilerin gerçek emek örgütü olduğunu bir kez daha kanıtlama fırsatı bulacak… Yoksa, üzerine örtülen global ölü toprağı altında, işçiler ve işveren arasındaki metaforlarda kıvranıp duracak!

Sonuç olarak; Topluma kendini ispatlamış ve üye güvenirliliği yüksek olan bir sendika yönetiminin karşısında hangi anti demokratik yasa olursa olsun başarılı olacağını düşünüyorum. Hiçbir güç ve yasa örgütlü bir yapılanmaya karşı duramaz. Tabii ki bu örgütlülüğü sağlayabilecek sendika varsa… 

***

Pilot Çalıştayı  ve THY’yi 54.sıraya düşüren JACDEC raporu;

27 Şubat 2013 günü yapılan ve başarılı geçtiğini söyleyebileceğim Pilotlar çalıştayında; SHA(Sivil Havacılık Akademisi) olarak, uçak teknisyeni-pilot-kabin memuru ve hava trafik kontrolörlerine yönelik yaptığımız Yorgunluk Anketini sunduk. Bu anketimizin sunumu ve sonuçlarının irdelenmesi, çalıştaya damgasını vurdu desem, yanlış olmaz. En çok konuşulan konulardan biri de SHY-6A’nın diğer ülkelerle karşılaştırılması oldu.  Bizim SHY-6A yönetmeliğinin, bu konuda sınıfta kaldığını söyleyebilirim.

Tabii ki bu sınıfta kalmayı sadece SHGM ye yüklemek olmaz. SHGM’yi siyaseten etkileyen THY ve TÖSHİD i unutmayalım. Çünkü SHY-6A yı diğer ülkeler seviyesine getirdiğinizde, havayollarından daha fazla pilot ihtiyacı ve daha fazla para çıkacağı bir gerçek. Bu nedenle bu uğraş aynı havacılık yasası gibi zor olacaktır.

Gelelim geçen hafta medyada sıklıkla yer alan ve gensoru olarak CHP milletvekili Umut Oran tarafından sorgulanan JACDEC verilerine;

Ben bu tür kuruluşların verilerine aslında pek inanmam. Bu tür verileri hazırlayanlar ya para için bu işi yaparlar ya da politik baskılar neticesinde belden aşağı vurma yoluna gidebilirler.

 JACDEC’in 2011 verilerini yayınladığımda bu değerlendirmeleri neye göre yaptıklarını da yazmıştım. (TÜM DÜNYA HAVAYOLU ŞİRKETLERİ EMNİYETLİ ŞİRKETLER VE DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ)

 2011 JACDEC verilerinde 60 şirket arasında THY 53.sırada yer alırken,2012 verilerinde 54. sıraya düşmüş.

JACDEC’ in politik baskılı bir sistem olduğunu söyleyip, SKYTRAX ‘ın da objektif değerlendirmede bulunduğunu söylerseniz, buna sadece THY üst yönetimini inandırırsınız.

THY’nin Skytrax ödülü, parayı veren düdüğü çalar tarzı bir değerlendirmedir.  Bu tür değerlendirmelerde bulunanlar, bu işi herhalde Allah rızası için yapmıyor :-) Skytrax ve “JACDEC” in de değerlendirme sisteminde bana göre bazı yanlışlar var. THY olarak, iyi değerlendirme olunca, bunu tüm dünya ile paylaşacaksın. JACDEC gibi bir rapor gelince de; tu-kaka! diyeceksin. Bu, çifte standart olur.

Bu nedenle, her ne kadar “JACDEC” raporundaki verilere inanmasam da; “SKYTRAX” ödülüne de temkinli yaklaşmıştım.

Kişisel görüşüm; THY’nin uçuş emniyeti konusunda eksiklikleri olduğu doğrudur. Ancak bu durumu JACDEC sistemi verileri ile açıklamak yanlış olur.

JACDEC raporu hakkında; Sivil Havacılık Akademisi olarak, sistemi irdeleyen, detaylı bir rapor hazırladık. Okumanızı öneririm. TIKLAYIN (JACDEC RAPORU VE THY)

NOT/ 03-03-2013 tarihinde THY hangarı önünde oluşan bir kaza sonucunda hayatını kaybeden HABOM teknisyeni Şentürk Çavuş a Allahtan rahmet dilerken ailesine, çalışma arkadaşlarına ve dostlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.

BU MAÇIN SONUNU MERAK EDİYORUM VE PİLOTLAR ÇALIŞTAYI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (62)

yasalar mı? ~ 5 yıl önce
şu ülkeleri yöneten yasalar,bir kere de uygulansa da,yasal basın açıklaması yapanlar,yasadışı eylem saçmalığıyla işten atılmasa veya bir haksızlık yapıldıysa,hatadan dönülüp işbaşı yaptırılsa ya......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
toplum ~ 5 yıl önce
toplumun genelinin GREV yaparız dememesi seni sevindiriyorsa,bu senin kapitalizmin kölelerinden veya nemalananlarından biri olduğunu gösterir,demokratik bir hakkın kullanılmaması bi insanın neden hoşuna gider ya bazı kaygılarla,korkularla,pısırık ve bana dokunmayana yılan dediğini ya da bu sistemden faydalandığı için,işçi nedir,sendika nedir bilse bile (ki bence bilgi konusunda çooook eskikler var) bakanlar kurulu zaten erteleyebiliyor diye şakşakçılık yaptığını açıkça gösterenlere sormak lazım...GREV yapılması gerekirse YAPILACAK,işinize gelirse,çalışanlar köle değildir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sefa İnan ~ 5 yıl önce
Değerli kardeşim; Toplumlar yasalarla yönetilir. Bu yasaların çıkartan hükümet iyi veya kötü tercihleri ile halkımız taraından seçiliyor. Yasalarla sorun varsa hükümeti değiştirmek lazım. Ben buradaki yazılarımda hükümet değişikliği önerecek değilim.Bu site tematik bir site ve sadece havacılık içerikli konuları yazabiliyoruz. Toplum mevcut yasaları bilhassa iş yasalarını çok iyi bilmesi lazım. Benim yazdığım konu mevcut yasaları içeriyor. Ancak yinede yazımın altındaki bu paragraf sizin dikkatinizden kaçmış sanırım. " Sonuç olarak; Topluma kendini ispatlamış ve üye güvenirliliği yüksek olan bir sendika yönetiminin karşısında hangi anti demokratik yasa olursa olsun başarılı olacağını düşünüyorum. Hiçbir güç ve yasa örgütlü bir yapılanmaya karşı duramaz. Tabii ki bu örgütlülüğü sağlayabilecek sendika varsa… " Bu cümle sizin yorumunuza cevap verildiğini gösteriyor.GREV gerektiğinde tabiki yapılmalı ama......
toplum ~ 5 yıl önce
kinayeli bir yaklaşımla son cümleyi tekrar okuduğumuzda zaten yapılmak istenen ortaya çıkıyor,hükümet değişikliği önermek gerekiyorsa onun da yapılabilmesi lazım,bmyle tarafsızım demekle de taraflı olunmuyor mu sanki?grev yapılması gerekiyorsa yapılır ama derekn o ama'yı açıklamanızı da beklerdim,yasal olarak tis sürecinde,verilen teklifleri tartışmam bile diyen ve kendi hukuksuzluğu mahkemelerde bile kanıtlanmış 305 kişiyi geri almayı tartışmam bile diyen bir işveren varken neyin ama'sını tartışıyoruz ki,grevin ertelenebilecek olma ihtimali,greve gitmemek gerekir olarak mı yorumlanıyor,bu korku,bu hükümete karşı dik duramama ve sendikanın bu yönetimine ve 305'e olan bu hınç neden?neden birlik olup hem haksız yere işten atılanları geri aldırmak için en azından bu süreç için sendikaya ve atılanlara destek olunmuyor da suya sabuna dokunmadan,tarafsızım ve en iyi niyetli benim tavırları takınılıyor anlamış değilim...
Yuh be ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel yazı ~ 5 yıl önce
Sevgili Sefa bey. Bu tür yazılarla bizleri aydınlattığınız için teşekkür ediyorum. Aslında grev yasağı çıktığı zaman ben şasırmıştım. Bakanlar kurulu ile grev 3 ay erteleniyor ve 3 ayın sonunda toplu iş sözleşmesi direk olarak YHK(Yüksek hakem kurulu) na gidebilmesi varken GREV yasağı çok saçma olmuştur. Bu işverenler suyun yolunu öyle bir tutmuşki inanılmaz. Sendika grev kararı aldı ve uygumaka istiyor diyelim. Anında bir bakanlar kurulu toplantısı ve grev ertelenebilinir. Bu kanun varken bu adamlar neden grev yasağı çıkarttılar anlayamadım dı. Bu nedenle işvereni ve hükümeti eleştirip bu konuyu yani işçi aleyhine yasaları açıklamanız benim gibi bir çok THY çalışanına bilgilendirme olmuştur. Zaten yorumlara baktığımda GREV yaparız varmı diyeceğin tarzı bilincsizce atılmış bir yorumun olmaması toplumun genelinin artık neyin ne olduğunu anlamış olduğunu gösteriyor.Bu tür toplumsal içerikli yazılara devam etmeniz dileğimizle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000