25 Nisan 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Patron ve vb. diğer ünifotmalı arkadaşlar ister haklı olun ister haksız siz mensubu iken bu ailenin niye arkadaşlarınız hakkındaki olumsuz düşüncelerinizi bu sivil platformda paylaşıyorsunuz. Ayıptır. Herkes daha iyisini hakediyor ama burada da her zaman olduğu gibi devleti yönetenler haksız . önce on yıl dediler sonra eğitim parası+ 6YIL(mazeret) dediler. O pilotların ve piyadelerin (yer birlikleri)kitaplarda yazmayan cesaret ve fedakarlıkları parayla ödenemez hiç kimsenin borcu yok. Herkes onlara borçlu.
  • Yahu kardeşim bu kendine patron diyen zatı nekadar kaale aldınız.görmüyormusunuz o da kendini adam sınıfına soktu havalara girdi.
  • kara Havacılık okulundan yeteneksizliği nedeniyle atılmış biri söylediklerini kaile almaya gerek yok
  • 15 yıl TSK da hizmet eden kişinin rütbesi Binbaşıdır. Binbaşıların çoğu da aktif uçucu değildir. Dolayısı ile 15 yıl mecburi hizmetini bitirip istifa etmiş kişilere bu şekilde sıfatlar kullanılması her şeyden önce ayıptır. 15 yıldan önce ayrılmanın tek yolu ise sağlık muayenesi sonucu doktorların sizin uçuşunuzu kesmesidir. Takdir edersiniz ki hiç kimse kendi uçuşunu sağlık yönünden kesemez. Bu işlem yine TSK nın belirlediği ve TBMM nin onayladığı yönetmelik çerçevesinde TSK nın maaşını verdiği DOKTORLAR tarafından yapılmaktadır. Sağlık yönünden uçuşu kesilen insanlardan oksijen parası istemek ise tam bir salaklıktır.

Bu kafayla uçuracak pilot bulamazsınız!

Türk Silahlı Kuvvetleri, asker pilotların sivil havayollarına geçmesinin önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı. Buna göre, hizmet süresinin 2012 yılında 15 yıldan 10 yıla düşürülmesinden sonra buna iki yıl daha eklenerek, mecburi hizmet süresi, hava kuvvetleri için eğitim yılı çarpı 3 yıl (1,5x3) kara havacılık personeli için (1x3) olmak üzere 14,5 yıl ve yeni haliyle  süre 16 yıla çıkarılacak. ( Bu arada ülke güvenliğini sağlamakla görevli bir başka kurum olan polis havacılıkta eğitim alan bir pilot için mecburi görev süresi sadece 2 yıl)

 Son dönemde sivil havayolu sektörüne geçişlerin artmasından sonra pilotların özlük haklarını düzeltmek yerine kaçışları önlemek için tasarlanan bu yöntem, asker pilotların haklı tepkisini ortaya çıkardı. Bugün  Hava Kuvvetleri'nde ve Kara Havacılık'ta görevli bir teğmenin 4 ile 5 bin TL maaş  ile sivil havayolundaki bir pilotun 4'te bir maaşa çalışmaya zorlanması ve bunu yaparken Anayasa'nın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun  'kimse zorla çalıştırılamaz' ilkesi ve hatta TSK'nın iç kanunlarının hiçe sayılması, eleştirilerin de çıkış noktasını oluşturuyor. 

Yetişmiş pilotların orduda tutulabilmesi için ağır tazminat şartları kozunu ortaya koyan ve canı pahasına ağır çalışma şartlarında, yeri geldiğinde hayatını ortaya koyan pilotlarına verdiği oksijenin parasını bile fatura eden TSK'nın yazılı bütün kanunları karşısına alması, silahlı kuvvetlerin hali hazırda içinde bulunduğu trajik durumun da bir göstergesidir.

TSK'da yıllar boyu süregelen yanlış stratejiler, silahlı kuvvetler mensuplarını hukukdışı çözüm yolları arayışına itiyor. Konuştuğum halen orduda aktif görev yapan asker pilotlar, TSK tarafından kendilerine uygulanan 'aman kaçmasınlar' stratejisinden dolayı hem kırgın hem de kızgınlar. Küçük yaşlardan itibaren kendilerini vatan görevine adayarak en riskli şartlarda hayatları pahasına gözünü kırpmadan görev yapan pilotlar, TSK'nın bu stratejilerinden dolayı kamuoyu gözünde 'paragöz' yaftası yiyor. Haklı olarak bu onur kırıcı suçlamalar gururlarını da kırıyor.

Yıllarca ailesinden çocuklarından uzakta, zaman zaman savaş şartlarında görev yapan pilotları yüksek motivasyonda tutması gerekenler, özellikle son yıllarda orduya yönelik itibar kırıcı operasyonların yanında bir de elindeki aktif görevdeki pilotlarını yukarıda saydığım suçlamalarla baş başa bırakıyor.

Tıpkı sivil havacılık sektöründe uygulanmaya başlanan Nisan-Ağustos ayları arasında transfer yasağında olduğu gibi hem anayasaya hem de evrensel hukuk kurallarına aykırı tutumlarla personeli köşeye sıkıştırma çabaları bu haliyle sonuç vermeyecektir. TSK personeli bu yasağı kırmak için farklı yöntemler uygulama yollarına başvurmak zorunda bırakılmamalıdır. Bugün bu yasağı kırabilmek için ordudan firar ederek yurtdışında bir yıl yaşadıktan sonra ülkesine dönmek zorunda bırakılanları mı ararsın...

Yasak olmasına rağmen siyasi partilere üye olarak  kendi kendini ihbar ederek ordudan atılmalarını sağlamaya çalışanları mı ararsın...

TSK'nın yasakladığı özel yaşam ilkelerine aykırı davranışlarda bulunanları mı...

İşte bütün bu şartlar, TSK'nin iç işleyişinde gelecekte daha büyük sıkıntılara sebep olacaktır. Şu andan itibaren TSK, sürekli değişen çalışma sürelerinde oynamalar yapmak yerine elindeki değeri nasıl efektif kullanacağına kafa yormalıdır. Belki de ilk iş olarak Avrupa'daki ABD'deki rezerv asker pilot sistemini iyice incelemelidir.

Zabıta maaşına çalıştırılan pilotların, ekonomik ve sosyal hakları yeniden gözden geçirilmeli, gönülsüz olarak ulusal güvenliği ilgilendiren en riskli görevlere yollanan pilotları, hukukdışı yöntemlerle elde tutulmaya çalışılarak değil onlar için makul şartları sağlamalıdır. Aksi takdirde bu şartlarda, Türk Silahlı Kuvvetleri gelecekte , bir dönemin en gözde tercihlerinden hava harp okullarına öğrenci bulmakta bile zorlanacaktır. Zaten hava harp okullarının alım kriterlerinin hafifletilmesi de mevcut tablonun trajik bir fotoğrafıdır.

Bu kafayla uçuracak pilot bulamazsınız!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (145)

Abi ~ 2 yıl önce
Patron ve vb. diğer ünifotmalı arkadaşlar ister haklı olun ister haksız siz mensubu iken bu ailenin niye arkadaşlarınız hakkındaki olumsuz düşüncelerinizi bu sivil platformda paylaşıyorsunuz. Ayıptır. Herkes daha iyisini hakediyor ama burada da her zaman olduğu gibi devleti yönetenler haksız . önce on yıl dediler sonra eğitim parası+ 6YIL(mazeret) dediler. O pilotların ve piyadelerin (yer birlikleri)kitaplarda yazmayan cesaret ve fedakarlıkları parayla ödenemez hiç kimsenin borcu yok. Herkes onlara borçlu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 2 yıl önce
Yahu kardeşim bu kendine patron diyen zatı nekadar kaale aldınız.görmüyormusunuz o da kendini adam sınıfına soktu havalara girdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rambo isimli vatandas ~ 2 yıl önce
kara Havacılık okulundan yeteneksizliği nedeniyle atılmış biri söylediklerini kaile almaya gerek yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
15 yıl ~ 2 yıl önce
15 yıl TSK da hizmet eden kişinin rütbesi Binbaşıdır. Binbaşıların çoğu da aktif uçucu değildir. Dolayısı ile 15 yıl mecburi hizmetini bitirip istifa etmiş kişilere bu şekilde sıfatlar kullanılması her şeyden önce ayıptır. 15 yıldan önce ayrılmanın tek yolu ise sağlık muayenesi sonucu doktorların sizin uçuşunuzu kesmesidir. Takdir edersiniz ki hiç kimse kendi uçuşunu sağlık yönünden kesemez. Bu işlem yine TSK nın belirlediği ve TBMM nin onayladığı yönetmelik çerçevesinde TSK nın maaşını verdiği DOKTORLAR tarafından yapılmaktadır. Sağlık yönünden uçuşu kesilen insanlardan oksijen parası istemek ise tam bir salaklıktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000