25 Nisan 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Patron ve vb. diğer ünifotmalı arkadaşlar ister haklı olun ister haksız siz mensubu iken bu ailenin niye arkadaşlarınız hakkındaki olumsuz düşüncelerinizi bu sivil platformda paylaşıyorsunuz. Ayıptır. Herkes daha iyisini hakediyor ama burada da her zaman olduğu gibi devleti yönetenler haksız . önce on yıl dediler sonra eğitim parası+ 6YIL(mazeret) dediler. O pilotların ve piyadelerin (yer birlikleri)kitaplarda yazmayan cesaret ve fedakarlıkları parayla ödenemez hiç kimsenin borcu yok. Herkes onlara borçlu.
  • Yahu kardeşim bu kendine patron diyen zatı nekadar kaale aldınız.görmüyormusunuz o da kendini adam sınıfına soktu havalara girdi.
  • kara Havacılık okulundan yeteneksizliği nedeniyle atılmış biri söylediklerini kaile almaya gerek yok
  • 15 yıl TSK da hizmet eden kişinin rütbesi Binbaşıdır. Binbaşıların çoğu da aktif uçucu değildir. Dolayısı ile 15 yıl mecburi hizmetini bitirip istifa etmiş kişilere bu şekilde sıfatlar kullanılması her şeyden önce ayıptır. 15 yıldan önce ayrılmanın tek yolu ise sağlık muayenesi sonucu doktorların sizin uçuşunuzu kesmesidir. Takdir edersiniz ki hiç kimse kendi uçuşunu sağlık yönünden kesemez. Bu işlem yine TSK nın belirlediği ve TBMM nin onayladığı yönetmelik çerçevesinde TSK nın maaşını verdiği DOKTORLAR tarafından yapılmaktadır. Sağlık yönünden uçuşu kesilen insanlardan oksijen parası istemek ise tam bir salaklıktır.
  • (2) bu kararlari alirken maddi hesaplar yapmadilar (cogunluktan bahsediyorum). Sonradan karsilastiklari yasam sartlari, mesleki sikintilarin bu tarz gerilimlere neden olmasi dogal. Kurumlar arasi kiyaslama yapmak istemiyorum ama, diger kurumlarda ne tarz egitimlerle, ne tarz yerlerde gorev yapip, ne kadar maaslar alindiginin da dikkate alinmasi lazim.. Bunlarin da dikkate alinmasi lazim, insanlari istemedikleri bir kadere hapsetmektense, gonulsuzce calistirmaktansa.. Biz de en kolay husus insanlari vatan haini ilan etmek, bunun en kolay oldugu yerlerden biri de en cok vatanseverin oldugu ve belki de insanlarin en hassas noktasinin bu oldugu TSK. Bence yafta yapistirmak yerine, hayatinin en guzel yillarini enerjilerini bir anlama adamis bu insanlari karalamayalim.. BEn olayin sadece para meselesi olmadigini dusunuyorum. (Pilot degilim-istedim olamadim- ama olanlarin da cogunun para icin olmadiklarini cok iyi biliyorum.) Vatan haini arayislarini birakalim artik!
  • (1) Temel sikinti goz ardi ediliyor. Devlet verdigi egitim karsiliginda hizmet, insanlar da deger, egitim, emek ve kabiliyetleri karsiliginda kiymet, yasam kalitesi, ve gelir beklemekte hakli.. Beklentilerin olcuclugune dikkat etmek lazim.. verilen egitim karsiligi beklenen hizmet yili diger ulkelere kiyasla oldukca orantisiz. Sadece pilotlarin degil, subay astsubay tum tsk personelinin maaslari oldukca dusuk.. buyuk sehirlere artik kimse atanmak istemiyor, doguda biriktirdikleri uc kurusu batiya atandiklarinda eritiyorlar. Ayni sorunu TSK tabipleriyle ilgili yasadi, suan pilotlariyla yasiyor, yarin da digerleriyle yasayacak.. Genc personelin hepsi ikinci bir universite okuyor. Yasakci yontemlerle bu sorunun cozulemeyecegi konusuna katiliyorum. Bazi arkadaslar "kardesim kursa baslarken bunu bilmiyormuydun" diyorlar. haklilar; ama arada kucuk gozden kacan bir nokta var. Bu pilot arkadaslarimiz da diger subaylar gibi cogunlukla 14 yasida girdiler bu ise...
  • Asker-sivil el ele verip yabanci pilotlari sivilden tasfiye etmek yerine birbirine dusuyor. Yazik.! Aciktaki sivil pilot sayisi nerdeyse yabanci pilot sayisi kadar.
  • Hakaret mi? Kime etmisim. Yoksa gercekleri soyleyince siz bunu hakaret olarak mi algiliyorsunuz . Burnunuz o kadar kalkmış ki yerinizi bile göremiyorsunuz.kibir budalaları
  • Şu patronun ezikliği nikinden belli. Sen kim patronluk kim ? Hakkari Şırnak görmemişsin belli. Görseydin bölgedeki operasyonların nasıl yapıldığını bilseydin. Kara havacıların nasıl çalıştığını bilseydin böyle konuşamazdın.Asker misin? troll müsün ? belli değil. Biraz efendi ol kardeşim. Başkasına hakaret ederek kendini yüceltemezsin. Kimseye saygın yok, bari giydiğin üniformaya saygı duy.
  • öncelikle şunu söyleyeyim türkiye'de bedava pilotluk yapacak binlerce genç bulunur. onun haricinde 8 yıl aynı sırada aynı dersleri gören ama bir şekilde pilot olamayan; yılardır dağlarda terörle burun buruna mücadele eden piyade, tankçı, topçu subaylar 1 yıllık kursla çok da iyi pilot olurlar.. tsk asla pilotsuz kalmaz!! bunun haricinde uçmak bir tutkudur, hayaldir özgürlüktür; parayla ölçülemeyecek güzellikte bir duygudur. zaten onlara bir şekilde verilen lütfun farkına varamayan pilotları bırakın istifa etsinler. onlara vereceğiniz maaşları şırnak'ta nusaybin'de hakkari'de kahramanca savaşan asker ve polise ödül olarak versinler.

Bu kafayla uçuracak pilot bulamazsınız!

Türk Silahlı Kuvvetleri, asker pilotların sivil havayollarına geçmesinin önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı. Buna göre, hizmet süresinin 2012 yılında 15 yıldan 10 yıla düşürülmesinden sonra buna iki yıl daha eklenerek, mecburi hizmet süresi, hava kuvvetleri için eğitim yılı çarpı 3 yıl (1,5x3) kara havacılık personeli için (1x3) olmak üzere 14,5 yıl ve yeni haliyle  süre 16 yıla çıkarılacak. ( Bu arada ülke güvenliğini sağlamakla görevli bir başka kurum olan polis havacılıkta eğitim alan bir pilot için mecburi görev süresi sadece 2 yıl)

 Son dönemde sivil havayolu sektörüne geçişlerin artmasından sonra pilotların özlük haklarını düzeltmek yerine kaçışları önlemek için tasarlanan bu yöntem, asker pilotların haklı tepkisini ortaya çıkardı. Bugün  Hava Kuvvetleri'nde ve Kara Havacılık'ta görevli bir teğmenin 4 ile 5 bin TL maaş  ile sivil havayolundaki bir pilotun 4'te bir maaşa çalışmaya zorlanması ve bunu yaparken Anayasa'nın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun  'kimse zorla çalıştırılamaz' ilkesi ve hatta TSK'nın iç kanunlarının hiçe sayılması, eleştirilerin de çıkış noktasını oluşturuyor. 

Yetişmiş pilotların orduda tutulabilmesi için ağır tazminat şartları kozunu ortaya koyan ve canı pahasına ağır çalışma şartlarında, yeri geldiğinde hayatını ortaya koyan pilotlarına verdiği oksijenin parasını bile fatura eden TSK'nın yazılı bütün kanunları karşısına alması, silahlı kuvvetlerin hali hazırda içinde bulunduğu trajik durumun da bir göstergesidir.

TSK'da yıllar boyu süregelen yanlış stratejiler, silahlı kuvvetler mensuplarını hukukdışı çözüm yolları arayışına itiyor. Konuştuğum halen orduda aktif görev yapan asker pilotlar, TSK tarafından kendilerine uygulanan 'aman kaçmasınlar' stratejisinden dolayı hem kırgın hem de kızgınlar. Küçük yaşlardan itibaren kendilerini vatan görevine adayarak en riskli şartlarda hayatları pahasına gözünü kırpmadan görev yapan pilotlar, TSK'nın bu stratejilerinden dolayı kamuoyu gözünde 'paragöz' yaftası yiyor. Haklı olarak bu onur kırıcı suçlamalar gururlarını da kırıyor.

Yıllarca ailesinden çocuklarından uzakta, zaman zaman savaş şartlarında görev yapan pilotları yüksek motivasyonda tutması gerekenler, özellikle son yıllarda orduya yönelik itibar kırıcı operasyonların yanında bir de elindeki aktif görevdeki pilotlarını yukarıda saydığım suçlamalarla baş başa bırakıyor.

Tıpkı sivil havacılık sektöründe uygulanmaya başlanan Nisan-Ağustos ayları arasında transfer yasağında olduğu gibi hem anayasaya hem de evrensel hukuk kurallarına aykırı tutumlarla personeli köşeye sıkıştırma çabaları bu haliyle sonuç vermeyecektir. TSK personeli bu yasağı kırmak için farklı yöntemler uygulama yollarına başvurmak zorunda bırakılmamalıdır. Bugün bu yasağı kırabilmek için ordudan firar ederek yurtdışında bir yıl yaşadıktan sonra ülkesine dönmek zorunda bırakılanları mı ararsın...

Yasak olmasına rağmen siyasi partilere üye olarak  kendi kendini ihbar ederek ordudan atılmalarını sağlamaya çalışanları mı ararsın...

TSK'nın yasakladığı özel yaşam ilkelerine aykırı davranışlarda bulunanları mı...

İşte bütün bu şartlar, TSK'nin iç işleyişinde gelecekte daha büyük sıkıntılara sebep olacaktır. Şu andan itibaren TSK, sürekli değişen çalışma sürelerinde oynamalar yapmak yerine elindeki değeri nasıl efektif kullanacağına kafa yormalıdır. Belki de ilk iş olarak Avrupa'daki ABD'deki rezerv asker pilot sistemini iyice incelemelidir.

Zabıta maaşına çalıştırılan pilotların, ekonomik ve sosyal hakları yeniden gözden geçirilmeli, gönülsüz olarak ulusal güvenliği ilgilendiren en riskli görevlere yollanan pilotları, hukukdışı yöntemlerle elde tutulmaya çalışılarak değil onlar için makul şartları sağlamalıdır. Aksi takdirde bu şartlarda, Türk Silahlı Kuvvetleri gelecekte , bir dönemin en gözde tercihlerinden hava harp okullarına öğrenci bulmakta bile zorlanacaktır. Zaten hava harp okullarının alım kriterlerinin hafifletilmesi de mevcut tablonun trajik bir fotoğrafıdır.

Bu kafayla uçuracak pilot bulamazsınız!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (145)

Abi ~ 2 yıl önce
Patron ve vb. diğer ünifotmalı arkadaşlar ister haklı olun ister haksız siz mensubu iken bu ailenin niye arkadaşlarınız hakkındaki olumsuz düşüncelerinizi bu sivil platformda paylaşıyorsunuz. Ayıptır. Herkes daha iyisini hakediyor ama burada da her zaman olduğu gibi devleti yönetenler haksız . önce on yıl dediler sonra eğitim parası+ 6YIL(mazeret) dediler. O pilotların ve piyadelerin (yer birlikleri)kitaplarda yazmayan cesaret ve fedakarlıkları parayla ödenemez hiç kimsenin borcu yok. Herkes onlara borçlu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 2 yıl önce
Yahu kardeşim bu kendine patron diyen zatı nekadar kaale aldınız.görmüyormusunuz o da kendini adam sınıfına soktu havalara girdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rambo isimli vatandas ~ 2 yıl önce
kara Havacılık okulundan yeteneksizliği nedeniyle atılmış biri söylediklerini kaile almaya gerek yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
15 yıl ~ 2 yıl önce
15 yıl TSK da hizmet eden kişinin rütbesi Binbaşıdır. Binbaşıların çoğu da aktif uçucu değildir. Dolayısı ile 15 yıl mecburi hizmetini bitirip istifa etmiş kişilere bu şekilde sıfatlar kullanılması her şeyden önce ayıptır. 15 yıldan önce ayrılmanın tek yolu ise sağlık muayenesi sonucu doktorların sizin uçuşunuzu kesmesidir. Takdir edersiniz ki hiç kimse kendi uçuşunu sağlık yönünden kesemez. Bu işlem yine TSK nın belirlediği ve TBMM nin onayladığı yönetmelik çerçevesinde TSK nın maaşını verdiği DOKTORLAR tarafından yapılmaktadır. Sağlık yönünden uçuşu kesilen insanlardan oksijen parası istemek ise tam bir salaklıktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gercek ~ 2 yıl önce
(2) bu kararlari alirken maddi hesaplar yapmadilar (cogunluktan bahsediyorum). Sonradan karsilastiklari yasam sartlari, mesleki sikintilarin bu tarz gerilimlere neden olmasi dogal. Kurumlar arasi kiyaslama yapmak istemiyorum ama, diger kurumlarda ne tarz egitimlerle, ne tarz yerlerde gorev yapip, ne kadar maaslar alindiginin da dikkate alinmasi lazim.. Bunlarin da dikkate alinmasi lazim, insanlari istemedikleri bir kadere hapsetmektense, gonulsuzce calistirmaktansa.. Biz de en kolay husus insanlari vatan haini ilan etmek, bunun en kolay oldugu yerlerden biri de en cok vatanseverin oldugu ve belki de insanlarin en hassas noktasinin bu oldugu TSK. Bence yafta yapistirmak yerine, hayatinin en guzel yillarini enerjilerini bir anlama adamis bu insanlari karalamayalim.. BEn olayin sadece para meselesi olmadigini dusunuyorum. (Pilot degilim-istedim olamadim- ama olanlarin da cogunun para icin olmadiklarini cok iyi biliyorum.) Vatan haini arayislarini birakalim artik!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gercek ~ 2 yıl önce
(1) Temel sikinti goz ardi ediliyor. Devlet verdigi egitim karsiliginda hizmet, insanlar da deger, egitim, emek ve kabiliyetleri karsiliginda kiymet, yasam kalitesi, ve gelir beklemekte hakli.. Beklentilerin olcuclugune dikkat etmek lazim.. verilen egitim karsiligi beklenen hizmet yili diger ulkelere kiyasla oldukca orantisiz. Sadece pilotlarin degil, subay astsubay tum tsk personelinin maaslari oldukca dusuk.. buyuk sehirlere artik kimse atanmak istemiyor, doguda biriktirdikleri uc kurusu batiya atandiklarinda eritiyorlar. Ayni sorunu TSK tabipleriyle ilgili yasadi, suan pilotlariyla yasiyor, yarin da digerleriyle yasayacak.. Genc personelin hepsi ikinci bir universite okuyor. Yasakci yontemlerle bu sorunun cozulemeyecegi konusuna katiliyorum. Bazi arkadaslar "kardesim kursa baslarken bunu bilmiyormuydun" diyorlar. haklilar; ama arada kucuk gozden kacan bir nokta var. Bu pilot arkadaslarimiz da diger subaylar gibi cogunlukla 14 yasida girdiler bu ise...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ücra ~ 2 yıl önce
Asker-sivil el ele verip yabanci pilotlari sivilden tasfiye etmek yerine birbirine dusuyor. Yazik.! Aciktaki sivil pilot sayisi nerdeyse yabanci pilot sayisi kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Patron ~ 2 yıl önce
Hakaret mi? Kime etmisim. Yoksa gercekleri soyleyince siz bunu hakaret olarak mi algiliyorsunuz . Burnunuz o kadar kalkmış ki yerinizi bile göremiyorsunuz.kibir budalaları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Er ~ 2 yıl önce
Şu patronun ezikliği nikinden belli. Sen kim patronluk kim ? Hakkari Şırnak görmemişsin belli. Görseydin bölgedeki operasyonların nasıl yapıldığını bilseydin. Kara havacıların nasıl çalıştığını bilseydin böyle konuşamazdın.Asker misin? troll müsün ? belli değil. Biraz efendi ol kardeşim. Başkasına hakaret ederek kendini yüceltemezsin. Kimseye saygın yok, bari giydiğin üniformaya saygı duy.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
patron haklı beyler ~ 2 yıl önce
öncelikle şunu söyleyeyim türkiye'de bedava pilotluk yapacak binlerce genç bulunur. onun haricinde 8 yıl aynı sırada aynı dersleri gören ama bir şekilde pilot olamayan; yılardır dağlarda terörle burun buruna mücadele eden piyade, tankçı, topçu subaylar 1 yıllık kursla çok da iyi pilot olurlar.. tsk asla pilotsuz kalmaz!! bunun haricinde uçmak bir tutkudur, hayaldir özgürlüktür; parayla ölçülemeyecek güzellikte bir duygudur. zaten onlara bir şekilde verilen lütfun farkına varamayan pilotları bırakın istifa etsinler. onlara vereceğiniz maaşları şırnak'ta nusaybin'de hakkari'de kahramanca savaşan asker ve polise ödül olarak versinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yusuf ~ 2 yıl önce
Bir yilda pilot yapta gör bakalim...
Yusuf ~ 2 yıl önce
Sen pkklı mısın değilsen git oralarda çarpışanlara sor bakalım ne diyecekler sana .Oturanlara sorma onlar çekemezler senin gibi

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000