20 Temmuz 2009, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • sefa bey:bir veli olarak merak ettiğim konuda bilginize başvurmak gereğini duyuyorum.eğer cevap verirseniz memnun olurum.benim oğlum 4 yıl eektronik öğretmenliğinden mezun olduve yüksek lisansa devam ediyor.bu arada eskişehirdeki teknik aş.nin 3 aylık eğitimine katıldı şimdi ise istanbulda kursa devam ediyor.kasım ayında eğitim bitecek.sonrasında neler olacağı konusunda net bir bilgi olmadığı gibi çalışma şartları ve özlük hakları konusundada resmi bir bilgi yok.bu konuda detaylı bilgi verirseniz memnun olurum.bu çocukların görevde yükselmeleri mümkünmü,thy teknikte eğitmen olabilirlermi,stajerliği bittikten sonra thy teknik kadrosuna atanabilirlermi,yoksa ilelebet 1400 tl maaşlamı burada çalışacaklar .mail:metin_merc@hotmail.com teşekkürle
  • adam bilmemne lisesinden mezun olmuş iki sene kayseride okumuş lisansı var.ben 5 sene anadolu teknik okudum yaz kış thy teknikte staj yaptım pratik kazandım benim lisansım yok.bu adaletsizlik değilmi.
  • Sen git mühendis kadari diş tabibi kadar eğitim al, aldığın diploma bile sayılmasın. EASA standardı deniliyor, EASA sayfasında tüm diller mevcut ama TÜRKÇE yok. Kanunda teknisyenler içi T.C. Vatandaşı demiş ama anadilden ileri İngilizce ile sınav vermesini ve %75 en düşük bilgi istiyorsun. İngiliz, Amerikan teknisyen ithal edin bakalım bu şartlarda bu zihniyetlerde çalıştırabiliyor musunuz? Sen 5 yıl oku, diploma al bir de 3-5 yıl çalışıp lisans almaya çalış. Temel teknisyenlik eğitiminde temel tipler yok mu? Bunları işletip mezun olurken ver lisansını, ne ara bu adam hangi işte çalışacak ta sınav parası biriktirecek? Lisansız teknisyen isteyen firma var mı bu adam o 5 yılı nasıl tamamlasın.
  • Teknisyenler yüksek kurulu, Teknisyenler sendikası, sendika tüm hakları elinde bulundurur, çalışma şartları, maaş, vardiya, kıyafet,sosyal haklar,uçuş tazminatı aklınıza gelen ne varsa. Yav işi bilen biziz, bilen bizleri bilmez durumuna sokuyorlar. Teknisyenler yüksek kurulunu da her konuda SHGM BAKANLIKLA muhatap edersin, kendimiz bile teknisyen yetiştirir MRO bile kurarız, yeter ki ayrı düşmeyelim. Ben yeterince temsil edilmediğimize, birlik olamadığımıza inanıyorum. Hem neden sadece ucak teknisyenleri? Uçak-helikopter teknisyeni değil? Bütün teknisyenleri aynı çatı altında topla bakalım kim kime hükmediyor? Kim girip düşük maaşla çalışabilir? Sürüden ayrılanı kurt kapar.
  • Ortada bir gerçek var ki; eğitimi nereden alırsanız alın,teknisyenlik için diplomanız hiç edilmiştir. Buna bu mesleğe gönül verenler, bu meslekten kazanan bizler dur diyebiliriz. Bakın THY akademi'yi sınav yetkisi aldıkları ilk zaman aradım. Konuşmanın özü şu: 12 yıllık teknisyenim,YETKİLİ: Önemli değil, TSK'dan ayrıldım,YETKİLİ:Önemli değil, Kara havacılık okulundan diploma ve fabrika staj diplomam var. YETKİLİ: Önemli değil. Önemli olanın şu olduğunu anladım. Kendi şartlarını koymak, hükmetmek, hükmetmek, amele etmek, rant sağlamak ve EZİK,EZİLMİŞ, HAKKINI ARAYAMAYAN ROBOT TEKNİK yaratmakmış amaç. Zaten bu sektöde söz sahibi olan kişiler buna mahal verirse yazıklar olsun derim.
  • thy teknik aş yönetmeliğinde uçak teknisyeni olmak için uçak bakım okullarından mezun olma şartı aranmadığını görebilirsiniz.öyle olsaydı ortalık rizeli uçak teknisyeni kaynamazdı.adam bilmem ne meslek lisesinden mezun olmuş, adamını bulmuş (rizeli) ve uçağı havada görmüş ama şimdi ortalıkta uçak teknisyeniyim diye dolaşıyor.1 sene hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl dirsek çürüten kardeşlerimiz de teknisyen hazırlama programı gibi saçma şeylerle vakit kaybettiriliyor.anadolu teknikmiş, anadolu üniversitesiymiş bunlar boş.cemaatten sağlam birini bulun olmadı kütüğünüzü rizeye aldırın çok rahat uçak teknisyeni olursunuz.boşuna vakit kaybetmeyin.arkadaşım sallıyorsun öyle birşey yok diyen varsa çıksın karşıma.
  • THY Teknik yeni alım ilanı çıkartmış.bu seferki ise programın devamı fakat MYO ve uçak dışı meslek dallarından adaylar katılabiliyor.Garip doğrusu..
  • insanları tanımadan etmeden yaftalamaya kalkma , altında kalan sen olursu.insanları küçümseyeceğine ilk önce kendi dediklerine bir bak ilk önce.sanki and üni lisanslarını kim takıyor ?! kullanabilen gördünmü sen yeni mezunlardan ?! bilip bilmeden konuşma millete cahil cühela , yok anadoludan gelmiş para görmemiş falan filan.insan ol ilk önce.
  • o dar vizyonunla hayata bakarsan thy'de yönetim yalakası zavallı bir uçak teknisyeni olmaktan başka hiçbir şey yapamazsın..senin gibi 1700-2500 gibi rakamları uçak teknisyenine çok geren zihniyet yüzünden teknisyenler bu durumda.anadolu'dan geliyorsunuz hayatınızda para kazanmamışsınız 1700ü para sanıyorsunuz.bir de bu maaşı almak için 5 sene yüksekokul okuyorsunuz(senin anadolu ünv de mezun oldugunu sanmıyorum).dostum senin o aldıgın maaşı herhangi bir sanayı bölgesinde buyuk bir fabrıkada çalışan KAYNAKÇI da alıyor.yeni giren kabin memuru 3000 tl kazanıyor.5 sene shyo okuyan lisanslı uçak teknisyeni 1700.işte bu duruma senin gibi düşünen insanlar sayesinde gelindi.kına yakın
  • mutluluklar - RT

BU KADARI DA AYIP THY...

Bu köşede yayımlanan yazılarımda; her zaman, tümüyle gerçekleri yazmaya ve yorumlamaya çalışıyorum. Ancak, yazılarım hakkında yorumlarını yollayan okurlardan bazıları, “Neden hep THY ile ilgili yazı yazıyorsun?” diyerek, serzenişte bulunuyorlar.

THY hakkında daha çok yazmamın, doğal olarak haklı nedenleri var. Öncelikle, THY’ye verdiğim 30 yılın yanı sıra orada hala tanıdığım binlerce çalışanın olması ve onlarla arada sırada sohbetlerimizde eski/yeni farklılıklarının ister, istemez konuşulması, bunda büyük etken oluyor.

Sürekli THY’yi eleştiriyorsun diyerek yorum atan okurlarıma bir önerim var; kendi şirketlerinin doğrularını ve yanlışlarını tarafıma e-mail olarak iletirler ve konuyu araştırmamı isterlerse, kesinlikle konuyu araştırıp hangi şirket olursa olsun, doğrularını ve yanlışlarını deşifre edeceğimden kimsenin kesinlikle kuşkusu bile olmamalıdır. 

                                                                  ***

Bu hafta da sizlere inanamayacağınız ve “bu kadar da olmaz ki” diyeceğiniz, ne yazık ki (!) yine THY’mizin bir uygulaması hakkında yazmadan geçemeyeceğim.

Değerli okurlar;

EASA kriterleri doğrultusunda uçak teknisyeni olmak gerçekten çok zor.
Bazen yeni yönetmelikleri ve lisans alma kriterlerini ve girilmesi gereken modül sınavlarını okuyorum da, kendi kendime; “İyi ki zamanında bu lisansı almışım ve bu mesleği yürütebilmişim” diyorum.  Havacılık mutfağının bu önemli mesleğini ve eğitiminin zorluğunu çok iyi bilmenize rağmen yinede sizlere hatırlatarak konuma geçmeyi uygun gördüm.

ÖSS’den en yüksek puanlardan biri alınarak giriş yapılabilen SHYO’dan (1+4 ) mezun olduktan sonra, pilot adayları gibi SHGM’den lisans alarak sisteme girmek, ne yazık ki şu anın koşullarında olanaklı olamamaktadır.

Arz/talep dengesinin bu gün için teknisyenlerden yana olmaması, pilot açığı gibi teknisyen açığının geçen haftaki konumda belirttiğim üzere bir lisanslı teknisyen yanında onlarca lisanssız teknisyen çalıştırılabilmesinin, yeni EASA kurallarına göre olanaklı olması, havayolu şirketlerimizi ve MRO’larımızı yeterli gördükleri sayıda lisanslı teknisyen çalıştırarak maliyeti düşürmeye iten nedenlerden biri oluyor.

THY-İŞKUR birlikteliğinde organize edilen ve THY Eğitim Akademisi tarafından uygulanan bir sistem içinde, şu anda SHYO mezunu teknisyenler 6 ay kurs görüyorlar. Sonra, Teknik A.Ş ‘de; A kategoride işe başlayarak, ileride yine modül sınavlarına girme ve başarılı olabilme koşuluyla; B1-B2 seviyesinde, imza yetkili lisans alabilmeye çalışacaklar. (Bildiğim kadarıyla, kurs bitiminden sonra 2 yıl daha...) buda lise eğitiminden sonra en erken 5+2=7 sene sonraya B1 veya B2 lisans alabilmek demek oluyor.

Şimdilik 16’şar kişilik 5 sınıfta, toplam 90 kişinin eğitildiği (!) bu SHYO mezunları, ülkemizin dört bir yanından gelmiş ve mezun oldukları yüksek okuldan sonra da teknisyen olabilme ve bir işe yerleşebilmenin daha doğrusu ekmeklerinin savaşını veriyorlar. Ancak, bu savaşta morallerinin düzgün olduğunu söylemek çok zor.

Şimdi de; “Bu kadarı da ayıp THY” başlığının içeriğine bir göz atıp düşüncelerinizi bildirmenizi, sizlerin de benim gibi düşünüp düşünmediğinizi öğrenmek istiyorum.

THY yönetimi; bundan sonra da sürdürülecek olduğunu duyduğum bu sistem içinde, ilk planda 90 kişilik bir grup SHYO mezunu kursiyerleri, kurs bitiminde başarılı oldukları takdirde işe alma garantisi veriyor. Bu kursiyerlerin SHYO mezunu olmaları nedeniyle, 6 aylık kurstan başarılı çıkamamaları bence olanaksız. O halde, olaya şimdiden; THY bu kurs verdiği teknisyenleri işe aldı olarak bakmak mantıklı olacak.

İŞKUR bu kursiyerlere ayda 300 lira vererek 6 aylık eğitimlerini sağlamaya çalışıyor.(Thy’nin İşkur’dan bu eğitim masrafı için ne aldığını bilmiyorum) Peki, bu rakam (aylık 300 TL), ülkenin dört bir yanından koşa, koşa gelen bu teknisyenlerin barınma ve yemek giderlerini karşılamaya yetecek mi? Tabii ki, hayır.

Şimdi, THY yönetimine, kursiyerlerin söylemeyi düşünüp de, söyleyemediği bir iki çift lafı, verdiğim söz üzerine ben söylemek istiyorum.
Sevgili THY yönetimi; ülkemizde çok kullanılan bir deyiş vardır; yaptıkları, konuşmalarına uymayan, bol keseden atıp tutanlara; ”Hoop, mangalda kül bırakmadın!” derler.

Sen; sorulduğunda THY’nin kasasında milyar dolar var diyeceksin, şu kadar yolcu taşıdık, bu kadar kar yaptık diyeceksin, her yeni hat açtığında ilgili, ilgisiz bir dolu adamı ağırlayacaksın, sonra da işe alma garantisi verdiğin bu teknisyenleri, İstanbul gibi en pahalı şehrimizde İŞKUR un verdiği 3 kuruşa muhtaç edeceksin.

Oysa, bu teknisyenleri işe aldıktan ve onlara teknisyen maaşını vermeye başladıktan sonra da bu gerekli gördüğün eğitimi verebilirsin. Hem sen SHYO (Sivil Havacılık Yüksek Okulu)’nun verdiği eğitimi yetersiz mi buluyorsun da tekrar bu insanları teorik kursa sokuyorsun?

SHYO mezunlarının teorik bilgileri yeterli olup sadece pratik eksiklikleri olabilir. O halde sen bunları önce işe alıp sadece pratik eğitime tabi tutmalıydın. Unutma ki bu meslek okul sıralarında değil, işbaşında öğrenilir.

Bu arada daha önce de sıklıkla yaptığın ve medyada eleştirilen meşhur hat açmalarındaki gereksiz davetlerin gibi, bir başkasını da Toronto hattının açılmasında gözlemledik.

Sen şimdi; Toronto’ya götürdüğün 118 kişinin (tam olarak isim listesi bende mevcut) yol+yemek+konaklama+gezi turları vb. giderlerini karşılayacaksın, daha sonra da yeni açılacak olan Ukrayna ve Cakarta hattının bedavacılarını belirlemek için ilgili basın kuruluşlarına davet iletileri atacaksın, sonra da bu genç  teknisyenlerini aç, susuz bırakacaksın. Allahtan reva mı bu sence, Sayın THY Yönetimi?

Allah aşkına bu genç insanların ailelerini düşünsene...

Bu aileler hangi koşullarda o çocuklarının en az 16 yıllık eğitim harcamalarını karşıladılar? Bir düşünsene... Lise eğitiminden sonra geçen 4+1 senelerine karşın, ülkemizde uygulanan yanlış eğitim politikaları yüzünden ellerinin hala ekmek tutamadığı görsene.

Arkadaşlar, bu çocuklar bizim çocuklarımız, aileleri bizim ailelerimiz, çocuklarını 4 yılda mühendis yapmaktansa, havacılığımızın geleceğinin parlaklığını düşünüp, daha fazla puanla girilen SHYO’da 5 yılda teknisyen yapmayı düşünmüşler. Yememiş, içmemiş, okutmuşlar. Şimdi, düne kadar SHYO’undan mezun olduklarında aldıkları lisans bir şekilde EASA kriterleri doğrultusunda mezun olur olmaz alınamaz olmuş.

O aday personeline, fırsat bu fırsat, diyerek, bir de sen vurmasana. İhtiyacın varsa (ki-var) al işe, dağıt bu ihtiyacın olan teknisyenleri atölyelerine, ver istediğin pratik eğitimi ne olur ki? Kasandan çıkan para, senin hat açılmalarında yüzlerce kişi için harcadığın milyonlarca liradan daha az olacağından emin ol. Milyar dolarımız var diyerek öğündüğün kasandan 3-5 kuruşta onlar için çıksın. Ne kaybedersin ki...

BU KADARI DA AYIP THY...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

Misafir ~ 7 yıl önce
sefa bey:bir veli olarak merak ettiğim konuda bilginize başvurmak gereğini duyuyorum.eğer cevap verirseniz memnun olurum.benim oğlum 4 yıl eektronik öğretmenliğinden mezun olduve yüksek lisansa devam ediyor.bu arada eskişehirdeki teknik aş.nin 3 aylık eğitimine katıldı şimdi ise istanbulda kursa devam ediyor.kasım ayında eğitim bitecek.sonrasında neler olacağı konusunda net bir bilgi olmadığı gibi çalışma şartları ve özlük hakları konusundada resmi bir bilgi yok.bu konuda detaylı bilgi verirseniz memnun olurum.bu çocukların görevde yükselmeleri mümkünmü,thy teknikte eğitmen olabilirlermi,stajerliği bittikten sonra thy teknik kadrosuna atanabilirlermi,yoksa ilelebet 1400 tl maaşlamı burada çalışacaklar .mail:metin_merc@hotmail.com teşekkürle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
adam bilmemne lisesinden mezun olmuş iki sene kayseride okumuş lisansı var.ben 5 sene anadolu teknik okudum yaz kış thy teknikte staj yaptım pratik kazandım benim lisansım yok.bu adaletsizlik değilmi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sen git mühendis kadari diş tabibi kadar eğitim al, aldığın diploma bile sayılmasın. EASA standardı deniliyor, EASA sayfasında tüm diller mevcut ama TÜRKÇE yok. Kanunda teknisyenler içi T.C. Vatandaşı demiş ama anadilden ileri İngilizce ile sınav vermesini ve %75 en düşük bilgi istiyorsun. İngiliz, Amerikan teknisyen ithal edin bakalım bu şartlarda bu zihniyetlerde çalıştırabiliyor musunuz? Sen 5 yıl oku, diploma al bir de 3-5 yıl çalışıp lisans almaya çalış. Temel teknisyenlik eğitiminde temel tipler yok mu? Bunları işletip mezun olurken ver lisansını, ne ara bu adam hangi işte çalışacak ta sınav parası biriktirecek? Lisansız teknisyen isteyen firma var mı bu adam o 5 yılı nasıl tamamlasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Teknisyenler yüksek kurulu, Teknisyenler sendikası, sendika tüm hakları elinde bulundurur, çalışma şartları, maaş, vardiya, kıyafet,sosyal haklar,uçuş tazminatı aklınıza gelen ne varsa. Yav işi bilen biziz, bilen bizleri bilmez durumuna sokuyorlar. Teknisyenler yüksek kurulunu da her konuda SHGM BAKANLIKLA muhatap edersin, kendimiz bile teknisyen yetiştirir MRO bile kurarız, yeter ki ayrı düşmeyelim. Ben yeterince temsil edilmediğimize, birlik olamadığımıza inanıyorum. Hem neden sadece ucak teknisyenleri? Uçak-helikopter teknisyeni değil? Bütün teknisyenleri aynı çatı altında topla bakalım kim kime hükmediyor? Kim girip düşük maaşla çalışabilir? Sürüden ayrılanı kurt kapar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ortada bir gerçek var ki; eğitimi nereden alırsanız alın,teknisyenlik için diplomanız hiç edilmiştir. Buna bu mesleğe gönül verenler, bu meslekten kazanan bizler dur diyebiliriz. Bakın THY akademi'yi sınav yetkisi aldıkları ilk zaman aradım. Konuşmanın özü şu: 12 yıllık teknisyenim,YETKİLİ: Önemli değil, TSK'dan ayrıldım,YETKİLİ:Önemli değil, Kara havacılık okulundan diploma ve fabrika staj diplomam var. YETKİLİ: Önemli değil. Önemli olanın şu olduğunu anladım. Kendi şartlarını koymak, hükmetmek, hükmetmek, amele etmek, rant sağlamak ve EZİK,EZİLMİŞ, HAKKINI ARAYAMAYAN ROBOT TEKNİK yaratmakmış amaç. Zaten bu sektöde söz sahibi olan kişiler buna mahal verirse yazıklar olsun derim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
thy teknik aş yönetmeliğinde uçak teknisyeni olmak için uçak bakım okullarından mezun olma şartı aranmadığını görebilirsiniz.öyle olsaydı ortalık rizeli uçak teknisyeni kaynamazdı.adam bilmem ne meslek lisesinden mezun olmuş, adamını bulmuş (rizeli) ve uçağı havada görmüş ama şimdi ortalıkta uçak teknisyeniyim diye dolaşıyor.1 sene hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl dirsek çürüten kardeşlerimiz de teknisyen hazırlama programı gibi saçma şeylerle vakit kaybettiriliyor.anadolu teknikmiş, anadolu üniversitesiymiş bunlar boş.cemaatten sağlam birini bulun olmadı kütüğünüzü rizeye aldırın çok rahat uçak teknisyeni olursunuz.boşuna vakit kaybetmeyin.arkadaşım sallıyorsun öyle birşey yok diyen varsa çıksın karşıma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
THY Teknik yeni alım ilanı çıkartmış.bu seferki ise programın devamı fakat MYO ve uçak dışı meslek dallarından adaylar katılabiliyor.Garip doğrusu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
insanları tanımadan etmeden yaftalamaya kalkma , altında kalan sen olursu.insanları küçümseyeceğine ilk önce kendi dediklerine bir bak ilk önce.sanki and üni lisanslarını kim takıyor ?! kullanabilen gördünmü sen yeni mezunlardan ?! bilip bilmeden konuşma millete cahil cühela , yok anadoludan gelmiş para görmemiş falan filan.insan ol ilk önce.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
o dar vizyonunla hayata bakarsan thy'de yönetim yalakası zavallı bir uçak teknisyeni olmaktan başka hiçbir şey yapamazsın..senin gibi 1700-2500 gibi rakamları uçak teknisyenine çok geren zihniyet yüzünden teknisyenler bu durumda.anadolu'dan geliyorsunuz hayatınızda para kazanmamışsınız 1700ü para sanıyorsunuz.bir de bu maaşı almak için 5 sene yüksekokul okuyorsunuz(senin anadolu ünv de mezun oldugunu sanmıyorum).dostum senin o aldıgın maaşı herhangi bir sanayı bölgesinde buyuk bir fabrıkada çalışan KAYNAKÇI da alıyor.yeni giren kabin memuru 3000 tl kazanıyor.5 sene shyo okuyan lisanslı uçak teknisyeni 1700.işte bu duruma senin gibi düşünen insanlar sayesinde gelindi.kına yakın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
mutluluklar - RT

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000