19 Ekim 2015, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
 • Sn. Temel bey, insanları birleştirmekten bahsederken hiç düşünüyorlar mı acaba kendi çalışanları ne yapıyor ne durumdalar.THY çalışanı olarak ben cevap vereyim, maaş politikası yüzünden işlerinden ve ailelerinden uzaklaşıyorlar. Sn Fazıl bey efendiler ve denyekçileri imzaladıkları ek protokolün altında kalmamak için zorluk çıkarmaya devam ederken İlker Aycı'nın verdiği sözler hiçe sayılırken Sn. Kotil' in insanları birleştirmeden bahsetmesi ne kadar doğru. Bakıyorum da THY nin sponsor olmadığı yer yok her heyrdeler ama çalışanlarından iki kuruşu sakınırlar. Beni dinlemek isteyen ve olan biteni yazmak isteyen köşe yazarları ile konuşmaya hazırım...
 • ''kedi uzanamadığı ciğere mındar dermiş''havlayın havlayın anca havlarsınız.
 • Eğer Temelin THY Genel Müdürlüğü koltuğunda uzun süre oturmuş olması, bir başarı gibi görülüyorsa, bunun bir nedeni, dönemin gerektirdiği tipik emir kulu bürokrat özelliklerine sahip olması, diğeri de 2003 den önce THY de çalışmaya başlamış olan personele karşı tutunduğu sinsi ve ayrıştırıcı yönetim anlayışı ve uygulamalarıdır. Böylece kendisini o koltuğa oturtanların beklentilerini fazlasıyla karşılamıştır. Buna karşın çok beddua ve vebal almıştır.
 • Yazının konusu, bir peygamber edasıyla kendisine insanları birleştirme misyonu biçen Temel Kotil'in, bu iddiasının aksine 12 yıllık icraatıyla en büyük ayrıştırıcı olduğu gerçeği. Yazar, bu gerçeği, şirket çalışanlarının yorumlarıyla açıkça ortaya koymuş. Bu yalın gerçeğe rağmen anlama özürlü olan ya da konuyu çarpıtmaya çalışan bazı partizanlar yazının ana fikriyle alakası olmayan, değerlendirmeler yaparak Temel kotilin çok başarılı olduğunu iddia edip duruyorlar. Ancak, hiçbiri yorumlarda anlatılan haksızlıklar, ayrıştırıcı ve sahte tavırlar,münafıklıklar için hayır olmamıştır diyemiyor. Demek ki yazar tezinde yüzde yüz haklı. Aslında bu haksızlıkları yaşayanlar her şeyi herkesten iyi biliyorlar. Hariçten gazel okuyanlar ise en az TEMEL kadar samimiyetsiz ve vicdansız oldukları için inkarcılığı tercih ediyorlar.Böylece,hak hukuk iddiasıyla gelip sevgi, barış ve hoşgörüden bahsedenlerin ne denli samimiyetsiz ve içten pazarlıklı davrandıkları da daha iyi ortaya çıkıyor.

Bu dünyadaki en önemli şey, insanları birleştirmeye hizmet etmektir.(T.Kotil)

Evet, THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Temel Kotil’e Avusturya Liyakat nişanı Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Klaus Wölfer tarafından Büyükelçilikte düzenlenen bir törenle verildi. BİR TÜRK’ÜN BU ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMESİ TABİİ Kİ ONUR VESİLESİ BİZLER İÇİN. KUTLUYORUZ. Sn. Kotil törende yaptıkları konuşmada, bu dünyadaki en önemli şeyin, insanları birleştirmeye hizmet etmek olduğunu ifade etmişler. Oysaki hitaplarında “ İNSANLARI BULUŞTURMAK, DÜNYAYI BİRLEŞTİRMEKTİR” demiş olsalar hem meramlarını daha net ve doğru bir şekilde ifade etmiş hem de söyledikleri sözün kendilerine bu şekilde geri dönüşünü engellemiş olurlardı. Aslında ifade etmek istediği de büyük bir ihtimal ile buydu. Zira Sn. Kotil “İnsanları birleştirme” konusunda tek kelime söylememesi gereken kişiler listemde ilk sıralarda yer alırlar. Ve de zannederim ki benim gibi düşünen, güncel bilgilere sahip olup biteni benden iyi değerlendiren birçok kimse de var.

Sn Mustafa Yıldırım; İnsanları ayrıştıran unsurları 3 ayrı kategoride inceliyor. Milliyetçilik, Din, İdeoloji. Tabii ki kimin neyi hangi nedenle yaptığını tam olarak bilmiyorum ( ? ). Yine Sn. Yıldırımın görüşüne göre İnsanları birleştiren, onları koşulsuz sevdiren tek bir anlayış, tek bir felsefe var. O da HÜMANİZM. Temel beyin tipi, görünen yapısı buna uygun görünüyor ama tabii ki kimin neden neyi tercih ettiğini de ben bilemem ( ? )

İnsanların birleştirilmesinin nasıl sağlanacağı konusunda hepimizin mutlak bir fikri var. Şimdi yazımıza konu olan sözü ifade eden Temel Kotil Beyefendinin insanları birleştirme konusundaki 5 yıldızlı hizmetlerini ( ? )  bir kenara koyup, yaptığı veya farkında olarak veya olmayarak yapanlara destek olduğu ayrımcılığa bir bakalım. Zira bünyesinde 20.000 civarında çalışan barındıran iş yerlerinde Genel Müdürlerin her şeyden haberinin olmaması kadar doğal bir şey olmaz. Ancak bu konuda yapılan her türlü yanlış uygulamanın kim hayır derse desin tepeye fatura edildiği de gerçek. Yk Başkanı ortada olmadığından Hamdi beyin yerini Temel Bey aldı galiba.

Biz konuya tersten girelim. İnsanları birleştirmeden önce,  çalışanların bir bölümünün Sn. Kotil’in uzmanı olduğuna inandıkları, insanları ayrıştırma özelliğine öncelikle eğilelim.

Düşündüm de, bunları benim yazmam yerine, gelen okur yorumlarından derlemek daha doğru bir yaklaşım olacak. Ne de olsa benden iyi tanıyorlar Genel Müdürlerini. 

İşte; noktasına virgülüne dokunulmamış yorumlar.

 • Ya adamın adı Temel. Daha ne diyelim. Fıkrası da böyle oluyor işte: Temel bir gün davrandığını söylemiş. ( Duyuru Mailinde kullandığım yorumdur )
   
 • Taraf tutmayan temel bey kabin alimlarinda 'suan hic ingilizce konusacak halde degilim' dedigi halde dil yeterliliginden gecip ucmaya baslayan a.k.p. torpillisi citkirildim bayan ve bunun gibi niceleri konusunda yorum yapabilirmi acaba?
   
 • Biz burada THY nin yıllar itibarıyla performansını tartışmıyoruz edepli dejenere arkadaş. Yazının konusu da bu değil zaten. Okuduğunu anladığını zanneden arkadaş! Konumuz Temel KOTİL, THY değil. Benim seni muhatap alıp cevap yazma sebebim ise sen ve senin gibilerin, THY deki adaletsizliklerden, haksızlıklardan suiistimallerden, yöneticilerin riyakârlıklarından bahsedildiğinde, eskiden de vardı diye savunmaya geçmeniz? Seni işten attığını söylediğin adamı eleştiriyoruz burada. Farkında mısın? Bu eleştirilere bir itirazın varsa yaz, Temel KOTİL e haksızlık ettiğimizi yaz, bizi aydınlat ki; senin bu konuda samimi olduğuna inanalım. Mesela bu arkadaşların seni neden uzaklaştırdılar? Bunu da yaz. Medeni bir şekilde tartışalım. Belki o zaman bu partizanlıktan vazgeçip, yapılan haksızlıkları başka şeylerle savunmaya gizlemeye kalkışmazsın. Ben de dejenere sözümü geri alırım. Hodri meydan.
   
 • 28 Şubat faşistlerine duyduğum kızgınlık nedeniyle sandığa heyecanla gitmiş ve oyumu AKP ye vermiştim. Bu, genel seçimlerde verdiğim son oy oldu. Çünkü, adalet iddiasıyla iktidara gelenler, toplumu tam ortadan ikiye böldüler: bizimkiler ve onlar diye. Yazınızda belirttiğiniz gibi, THY ye musallat olanlar da 2003 ü milat kabul edip,bu tarihten önce işe girmiş olanları ötekileştirdiler. Şirket imkanlarını liyakatsiz, görgüsüz yalaka-yandaş sürüsüne peşkeş çektiler. Temel KOTİL, Hamdi TOPÇU ile birlikte bu işin şampiyonudur. En başarılı oldukları alan budur. Kendilerini o koltuklara oturtan ağa babalarına hizmet etmek. Bu arada bana ne mi oldu? İşimi yapmaya devam ettiğim için görevden aldılar, yazdığım raporları örtbas ettiler, maaşımın yarısını gasp ettiler, en sonunda da verimsiz olduğum suçlamasıyla işten attılar. AKP nin adaletine güvenenler ilahi adalete nasıl hesap vereceklerini düşünsünler artık. Çok şükür ben vicdanen çok müsterihim ve bu yaratıklara asla boyun eğmedim.
   
 • TK muhendis olabilir ama kendisi THY'den once hicbir havayolu sirketinde calismamis birisi ve belediyede mudurluk yapiyordu ! Dunya havacilik devlerinin yoneticileri o sirketlerde nasil ise baslamis,hangi bolumlerde calisarak,ne kadar surede o makama gelmisler bir okusun! 2003'den bu yana THY'den 10.000 civarinda calisan kendi yandaslarina yer acilsin diye ya zorla emekli edildi ya da isten atildi,mobbing cabasi!O zamandan bu zamana THY'de ise girip kisa surede sef,mudur,baskan vs olanlar, ise nasil girmis, ne kadar zamanda makam sahibi olmuslar aciklasin adam gibi, aciklayabilirse tabii ! Ben,bu sektorde daha once hic calismamis hatta ucaga dahi binmemis,siveyle konusan,ayakkabilarinin okcesine basarak gezen ama 3-5 ayda yurtdisina mudur tayin olmus bir suru insan biliyorum!Kendileri doneminde torpil,hemsehricilik,yandas,es,dost kayirma,mobbing tavan yapti ama hala yuzu kizarmadan''hic taraf tutmadik veya haberim yok'' diyorsa bende kendisine ve hamdi'ye hakkimiz helal degil diyorum!
   
 • Çetin bey elinize sağlık daha öncede yazılarınıza yazdığım gibi keşke bildiklerimizi döke bilsek, suçlular suçlu değil sürekli gülen ve söz oyunları oynayan 3-4 kişi var birisini bulmuşsunuz bunlar doğruları duymak istemez bunlara duymak istedikleri söylenir aksi takdirde istifa efersiniz. Ne AKP liyim ne CHP ne FET, ama her zaman söylemişimdir en iyi lider Hamdi Bey di doğru bilgiyi ver doğru kararı duyardın, kaypak cevap hiç bir zaman vermedi şirketi yönetti hele hele zor zamanlarında sahte ödüllere sırıtarak değil. 7/24 dinlerdi. Yanlış adam gitti inşallah İlker bey güçlü çıkar. Ah bi anlata bilsek. Kolay gelsin.
   
 • Satış Pazarlama, Yer İşletme ve Muhasebe Başkanlıklarındaki torpillere ve adam kayırmalara değinmeye kalksak burası yetmez. 65 kişilik son atamaların üstüne şimdi daha kalabalıkbir liste söz konusu. Heyecanla bekliyoruz. Performans ve liyakate göre İK Yönetimi ne zaman devreye girer bilmiyoruz ama umut fakirin ekmeği misali dua etmeye ve çalışmaya devam ediyoruz. Çünkü ne olursa olsun bu şirket milli havayolu statüsünde olduğu sürece hepimizin. Son yapılan sendika seçimlerine ise değinmek bile istemiyorum. Topçu'nun emri ve tehditleriyle seçimi kazanmış ama şuan kendi içinde bile ayrılmış ve kavgalı bir Hava-İş yönetimi ve bizleri bekleyen bir TİS dönemi var. Hayırlısı olur inşallah.
   
 • Özellikle 2008'den bugüne işe alınan personelin yüzde kaçı imam hatip kökenli, bu oranın içinde Kartal İmam Hatip Lisesi kökenliler yüzde kaç, şirkete hangi ünvanla başlayıp şuan hangi ünvanla çalışmaya devam ediyorlar bir bakılsın bakalım. Yüksek lisans mezunu İngilizce bilen, şirkete yıllarını vermiş personeli "memur" olarak çalıştır, diğer yandan kendi adamını havacılıktan bihaber olmasına rağmen direkt "uzman" olarak istihdam et. Kısa süre sonra da şef, müdür, başkan yardımcısı ve hatta başkan yap. Yönetim kurulu üyesinin damadı olduğu için herhengi bir özel kargo şirketinde süpervizör iken direkt Kargo Başkan Yrd. olarak işe başlayıp 1 sene geçmeden başkan olanı mı istersin, yoksa yine aynı başkanlıkta Amerika'da bulunup! şirkete uzman girip daha senesi dolmadan 8.ayında müdür, 2 sene sonra da başkan yardımcısı olanı mı..? Uçuş İşletme'de lise mezunu Türk pilot istihdam edilmezken yabancı pilot statüsünde şirkete girip 3-4 sene sonra tip müdürü olan lise mezunu yönetici de var.
   
 • İşin ehline verilmemesi, kayırma, dışlama, mobbing Türkiye tarihinin kuruluşundan beri olagelen bir istihdam ve yönetim biçimi. Bu yönetim ise, tüm yanlışlarına rağmen Türkiye'deki havacılığı uçurdu. Utanılacak bir durumdan övünülecek bir duruma getirdi. Çağdaşlaştırdı. Bu kadar net ve kesin başka bir şey var mı Türkiye'de bilmiyorum. Bu başarıda elbetteki baş aktör hükümetin politikası, cesareti yanında icraattaki istikrar ve tek partinin verdiği avantajdır. Eski yönetimin dişe dokunur ve övülecek tarafı ve icraatı yoktur. Teknik yönden, işletmecilik yönünden, istihdam yönünden eski yönetim içler acısıdır. Belki bazı mazeretleri olabilir ama zihniyetler ortada.
   
 • Allah'tan hiç taraf tutmamış ya tutsaydı halimiz ne olurdu Allah bilir!
   
 • Kısaca; takım arkadaşlarının omuzlarında yükselen, ama onları anında satan, sorunca da " Ben yapmadım, Hamdi yaptı."diyen, hiçbir şeyden anlamasa da sırf ona yalakalık yapanları bir yere getiren, Hamdi Bey şimdi belki de İlker Bey'le irtibatı olan herkesi kara listeye alan bir mahluk.
   
 • Çöktüğü koltuğu kendisinden öncekilerden daha uzun süre işgal ediyor olmasındaki başarının gerçek nedeni, Temel KOTİL'in yazınızda, yer yer ironik bir üslupla açıkladığınız kişiliğinde gizli. Tıpkı diğerleri gibi hak yemeyen ve taraf tutmayan Temel'in diğer haramzadelerden farkı da bu zaten. Duygularını hiç belli etmeyen, hiç renk vermeyen yüzüne oturmuş sahte bir gülümseme ile sürekli yalan söyleyen, son derece edilgin ve kendisini o koltuğa oturtanların sözünden bir milim bile şaşmayan, asla risk almayan, zoru görünce alttan alan ama gizli gizli jurnalcilik yapan, kendisine ve temsil ettiği makama güvenerek görevini yapan personelini destekliyormuş gibi yapıp, karşılaştığı ilk engebede satan, kendi ikbal ve menfaati için gerektiğinde şirket çıkarlarını hiçe sayan, hiç bir nesnel ve ahlaki normu olmayan, iliksiz, ilkesiz bir yönetici düşünün. Tam bir "yes minister".Ayrıca "mobing"ci. Ne gidenler ve ne de mevcutlar arasında bu özelliklere sahip bir kişi daha bulamazsınız.
   

BU ARADA TEMEL BEYİN HAKKINI YEMEMEK GEREK. BU TÜR YORUMLARA İTİRAZ EDENLERDE VAR. AMA NEDENDİR BİLMEM, ŞU YAZILAN YANLIŞTIR, BÖYLE DEĞİL, TEMEL BEY AYRIŞTIRICI BİR YÖNETİCİ DEĞİL VB. SÖZLERYERİNE TEMEL BEYLERDEN ÖNCEKİ YÖNETİMDE  ( X ) KONUDA ŞUNU YAPMIŞ, BUNU YAPMAMIŞ BENZERİ ŞEYLER SÖYLÜYORLAR. BU GÜNÜN YANLIŞI 13 SENE ÖNCE YAPILAN HATALARI ORTAYA KOYARAK MAZUR GÖSTERME ÇABASINI ANLAYABİLMEK MÜMKÜN DEĞİL.

Bu dünyadaki en önemli şey, insanları birleştirmeye hizmet etmektir.(T.Kotil)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (63)

Birleşme, ~ 3 yıl önce
Sn. Temel bey, insanları birleştirmekten bahsederken hiç düşünüyorlar mı acaba kendi çalışanları ne yapıyor ne durumdalar.THY çalışanı olarak ben cevap vereyim, maaş politikası yüzünden işlerinden ve ailelerinden uzaklaşıyorlar. Sn Fazıl bey efendiler ve denyekçileri imzaladıkları ek protokolün altında kalmamak için zorluk çıkarmaya devam ederken İlker Aycı'nın verdiği sözler hiçe sayılırken Sn. Kotil' in insanları birleştirmeden bahsetmesi ne kadar doğru. Bakıyorum da THY nin sponsor olmadığı yer yok her heyrdeler ama çalışanlarından iki kuruşu sakınırlar. Beni dinlemek isteyen ve olan biteni yazmak isteyen köşe yazarları ile konuşmaya hazırım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP BİRLEŞME ~ 3 yıl önce
SİZİNLE GÖRÜŞMEK İSTERİM MAİL ADRESİM cetin@ozbey.org.RANDEVULAŞABİLİRİZ.
birleşme ~ 3 yıl önce
Yarın size mail adresinizden yazacağım teşekkür ederim.
Birleşme ~ 3 yıl önce
Çetin bey mail adresine yazdım geri dönüş yaparsanız daha detaylı görüşebiliriz sanırım iyi günler.
ne ala memleket ~ 3 yıl önce
''kedi uzanamadığı ciğere mındar dermiş''havlayın havlayın anca havlarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP NE ALA.. ~ 3 yıl önce
ARKADAŞIM. KEDİLER HAVLAMAZ. YANLIŞ BAĞLANTI.
Temelden arızalı ~ 3 yıl önce
Talihsiz arkadaşım! Bağlantı sorunu yaşıyor olmalısın! İçindeki Temel sevgisine gıpta ettim doğrusu. O'nu savunma adına gülünç olmuşsun.
emir kulu ~ 3 yıl önce
Eğer Temelin THY Genel Müdürlüğü koltuğunda uzun süre oturmuş olması, bir başarı gibi görülüyorsa, bunun bir nedeni, dönemin gerektirdiği tipik emir kulu bürokrat özelliklerine sahip olması, diğeri de 2003 den önce THY de çalışmaya başlamış olan personele karşı tutunduğu sinsi ve ayrıştırıcı yönetim anlayışı ve uygulamalarıdır. Böylece kendisini o koltuğa oturtanların beklentilerini fazlasıyla karşılamıştır. Buna karşın çok beddua ve vebal almıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işte tespit! ~ 3 yıl önce
Tebrik ederim arkadaşım:) Temeli bir cümlede anlatmışsın. Tabi anlayabilene..
münafıklar ~ 3 yıl önce
Yazının konusu, bir peygamber edasıyla kendisine insanları birleştirme misyonu biçen Temel Kotil'in, bu iddiasının aksine 12 yıllık icraatıyla en büyük ayrıştırıcı olduğu gerçeği. Yazar, bu gerçeği, şirket çalışanlarının yorumlarıyla açıkça ortaya koymuş. Bu yalın gerçeğe rağmen anlama özürlü olan ya da konuyu çarpıtmaya çalışan bazı partizanlar yazının ana fikriyle alakası olmayan, değerlendirmeler yaparak Temel kotilin çok başarılı olduğunu iddia edip duruyorlar. Ancak, hiçbiri yorumlarda anlatılan haksızlıklar, ayrıştırıcı ve sahte tavırlar,münafıklıklar için hayır olmamıştır diyemiyor. Demek ki yazar tezinde yüzde yüz haklı. Aslında bu haksızlıkları yaşayanlar her şeyi herkesten iyi biliyorlar. Hariçten gazel okuyanlar ise en az TEMEL kadar samimiyetsiz ve vicdansız oldukları için inkarcılığı tercih ediyorlar.Böylece,hak hukuk iddiasıyla gelip sevgi, barış ve hoşgörüden bahsedenlerin ne denli samimiyetsiz ve içten pazarlıklı davrandıkları da daha iyi ortaya çıkıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
coşkun ~ 3 yıl önce
Temelden daha beteri var. Bekleyin...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000