06 Mart 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • bugun bişkekte yolcu vefat etti haberi öğrenip detayları paylaşırsanız seviniriz
  • Şimdi merak ediyorum bu Alman pilotlar nasıl bir zarar verecek bize? Ya kendi f16 jetin özel kuvvetleri bombalar, meclisi bombalar, helikopterin halkı tararken sizin derdinize bakın. Alman pilotlar yalnız uçuyor da casusluk yapabilir. Bu mu yani? Sorun bu mu? Yani mahalle yanmış kül olmuş; siz "ulen bu o.. evde saçını mı tarıyor?" diye düşünüyorsunuz. Thk'ya gelince. Dün kim yönetti? Bugün kim yönetiyor? Baktın mı yoruma gerek yok. Bunların mesleği bu abicim. Anlayana.
  • Havadan yapılan arama çöpe atılan paradır. Remote sensing yatırım kararını sağlayacak bir metod değildir. Kaynakların heba edilmesi veya yozlaşmanın gereği ihale açılması. Millet bu işin fayda/maliyetinden çok kim ne kadar fayda saglarin peşine düşmüş. Tam da bu millete yaraşır davranış ve düşünce şekli.
  • Bir onceki yorumunu yok sayin. THK=Turk Hain Kurumu
  • ThK
  • Sportif havacılık devam etmeli .Ticaret yapılsın diye bağışlanmadı , bunca arsalar , binalar , meydanlar , 400 şube model ucak kursu vermekten başka kaç genci planör , yamaç ve paraşüt yaptırabildi . Şube Başkanları uykuda .....
  • Önce yunanların çöktüğü, lozan ile garanti altına alınmış, bizim egedeki 6mil lik kara sularimizin içinde kalan kısaca bizim olan adalara neden ses cikartmiyorlar onu araştırın. Yaşasın ileri demokrasi...... şişşşt uyandirmayin milleti bırakın uyusunlar. Bedava makarna kömür var deyin geçin......
  • Kimse anlamiyor, SHGM basta, mustesarlar, bakanlar, bakmayanlar, basbakanlar hiiic kimse ANLAMIYOR, 657 den mutevellit anlamak istemuyor. Artik hakikaten gelismis ulkelere bakmak zamanidir yahu GENEL HAVACILIGI GELISMIS BUTUN ULKELER KALK GIDELIM OLMUS.... SUPER GELISMIS. Genel havaciligi gelismeyenlerde cirnik sekilde kalmis. Yahu oy potansiyeli, goz boyamasi, al benisi var diye sadece HAVAYOLLARINA endeksli kalip duruyorsunuz. Emekli askeri, issiz kalani, sektor sirketleri ruzgarin akisina gore duruma gore HAVACI olup duruyor. Kardesim GENEL HAVACILIK GELISECEK ONCELIMLE, BUTUN DERTLER BITECEK, bu kadar basit.... Neyin kafasinda gidiyorsunuz ?
  • THK Uçuş Akademisinde dün itibariyle tüm faaliyetler durduruldu. Personel 4 aydır maaş almıyor, uçmaya devam edin deniliyor. Öğrenciler mağdur. Bitirmesine birkaç saat uçuşu kalanlar var, daha hiç uçamayıp yer derslerinin sonuna gelmiş olanlar var. Yönetim öğrencilerle görüşmüyor. SHGM yetkilisi oraya yazılırken bana mı sordunuz diyor. Kurumda iyi giden birşey kalmamış!
  • Bu is ucus tecrubesi az olan pilotlarin yapabilecegi bi is. Eminimki bu isi zevkle yapacaklardir. Burun kivirma filan hele su piyasada soz konusu olamaz. Bana teklif etseler ucretsiz yaparim.

Böyle ihale olmaz - THK işine baksın!

Havacılık sadece büyük gövdeli uçaklarla insanları kitleler halinde bir noktadan bir başka noktaya ulaştırmak değildir. Havacılık denilince akla ilk olarak havayolu taşımacılığı gelse de aslında havacılık, insanoğlunun hobisi olmasının dışında birçok alanda işini gören, ihtiyaçlarını gideren bir sistemdir de.

Örneğin, özellikle gelişmiş ülkelerde uçaklar kullanılarak havadan hem topografik hem de jeolojik olarak ülkeler hakkında çok önemli bilgiler toplanır. Türkiye yakın geçmişe kadar bu alanda çok da iyi durumda sayılmazdı. Ancak son dönemde havadan uçaklar kullanılarak birçok alanda önemli çalışmalar yapıldığını söyleyebiliriz.Tarım arazilerinin tespit edilmesi, doğalgaz ve petrol geçişinin sağlandığı boru hatlarının kontrol edilmesi, yüksek gerilim hatlarının takibi ve maden arama gibi birçok alanda havadan özel geliştirilmiş cihazların yüklendiği uçaklarla keşif uçuşları yapmak son dönemde Türkiye'nin de önem verdiği  konuların başında geliyor. Ancak bu konuda hem bürokratik açıdan hem de yetişmiş iş gücü olarak fazlasıyla eksikliğimizin olduğunu söylemek mümkün.

Başlı başına bir uzmanlık gerektiren bu tür uçuşlar için yeteri kadar yetişmiş pilotumuzun olmaması belki de bu alandaki en büyük eksikliğimizdir.  Pilotluğu sadece havayolu olarak gören bir anlayışın sonucu olarak, pilotaj eğitimi alan adayların bu tarz alternatif görevlere burun kıvırması, belki de yetişmiş iş gücü anlamında yaşanan sıkıntının en büyük nedenidir. Dolayısıyla bu tür projelerde yabancı pilotlara muhtaç olduğumuz net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu arada, hava işlerinde halen Türk ekiplerin görevlendirilme zorunluluğuna ilişkin SHGM'nin bir çalışma yapmadığını da hatırlatalım.

Bir Türk mühendis ile bir Türk pilotun, Almanya'da uçakta bir Alman olmadan bütün Almanya'nın maden haritasını çıkartmasına müsade ederler mi bir düşünün? Şu anda Türkiye'de iki Alman Türkiye hava sahasında hangi bilgileri topladığına bakılmaksızın Türk ekip olmadan rahatlıkla aylarca uçuş yapılabiliyor. Merak ediyorum SHGM buna daha ne kadar müsade edecek!

Biliyorsunuz geçen hafta Enerjii Bakanlığı bünyesindeki Maden Tetkik Arama Kurumu, havadan Türkiye'nin maden haritasının çıkarılması için büyük bir ihale açtı. İhaleye yeterliliği sağlayan 11 firma katıldı. Çok büyük bir ihale olduğu için ihale süreci de bir hayli çetin geçiyor. İhaleye katılan bir firmanın operasyon için gerekli olan cihazların Türkiye  distribütörü olmasının ihalenin tarafsızlığı ilkesine aykırı olduğunu iddia eden tarafların bu itirazlarının mutlaka kulak ardı edilmeden dikkate alınması gerektiğini hatırlatmak isterim. Düşünün ki, bu uçaklarda kullanılacak cihazların fiyatını alarak ihaleye katılacak bir firma, yüksek fiyat verilmesi halinde ihalede tutunabilme şansı bulabilir mi? Muhakkak ki, cihazları sağlayan ve ihaleye katılan firma, diğer firmalara yüksek fiyat verecek, onlar da uygun fiyatı yakalayamadıkları için ihaleyi kaybedecekler. Böyle bir ihaleden 'adil bir sonuç' çıkması beklenebilir mi?

Bu arada bir başka duyumumu da aktarayım. Türk Hava Kurumu, son 10 yıldır çok kötü yönetildi. Asıl faaliyet alanlarının dışında işlerin peşinde koşan koskoca kurum, hem kötü niyet hem de iş bilmezlikten dolayı milyonlarca dolarlık borç yükünün altına sokuldu. Asıl misyonu, amatör ve sportif branşlarda topluma havacılığı sevdirmek olan kurumun, genel havacılık alanında, hava taksi,ambulans uçak ve yangın söndürme işleri gibi THK'nın faaliyet alanı dışındaki alanlara kayması,   asıl işine harcaması gereken enerjisini bu alanlara kullanması sebebiyle çok güç kaybettiğini biliyoruz.

Bu konulardaki tecrübesizlik sebebiyle bırakın kurumun para kazanmasını, cebindeki milyonlar havaya uçtu. Şimdi THK'nın, yukarıda bahsettiğim havadan  yürütülen işlerin tamamını almak için harekete geçtiğini duydum. THK'nın bir kanun hükmünde kararname ile kamunun ihale ettiği havacılık işlerinin tamamını almak için girişimler yürütmesi kabul edilebilir bir durum değil. Hele ki, elindeki işleri kotarmaya gücü olmayan THK'nın, ihalesini aldığı Sağlık Bakanlığı hava ambulanslarında görevli pilotların daha maaşlarını ödeyemezken, bütün ihaleleri alma gayretine girmesinin mantıklı bir izahı yoktur.

THK'nın yapması gereken yeni ihaleler peşinde koşmak değil, elindeki sıkıntılı projeleri tamamlamak ve usule uygun yürütmektir. Mesela öncelikle, "orada burada eğitim tamamlamak zorunda kalan pilot adaylarımızın eğitimlerini nasıl tamamlatırız" sorusu ile işe başlayabilirler!

Böyle ihale olmaz - THK işine baksın!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

real ~ 2 yıl önce
bugun bişkekte yolcu vefat etti haberi öğrenip detayları paylaşırsanız seviniriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hain kim ~ 2 yıl önce
Şimdi merak ediyorum bu Alman pilotlar nasıl bir zarar verecek bize? Ya kendi f16 jetin özel kuvvetleri bombalar, meclisi bombalar, helikopterin halkı tararken sizin derdinize bakın. Alman pilotlar yalnız uçuyor da casusluk yapabilir. Bu mu yani? Sorun bu mu? Yani mahalle yanmış kül olmuş; siz "ulen bu o.. evde saçını mı tarıyor?" diye düşünüyorsunuz. Thk'ya gelince. Dün kim yönetti? Bugün kim yönetiyor? Baktın mı yoruma gerek yok. Bunların mesleği bu abicim. Anlayana.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Madenci ~ 2 yıl önce
Havadan yapılan arama çöpe atılan paradır. Remote sensing yatırım kararını sağlayacak bir metod değildir. Kaynakların heba edilmesi veya yozlaşmanın gereği ihale açılması. Millet bu işin fayda/maliyetinden çok kim ne kadar fayda saglarin peşine düşmüş. Tam da bu millete yaraşır davranış ve düşünce şekli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
JEOFİZİKCİ ~ 2 yıl önce
dünyada amerika canada avustralya gibi ülkeler yer altı zenginliklerini bu şekilde bulmaktadır siz yer altı madenlerinizi bilmezken adamlar bu yöntemler ile dünyada nerede ne var onu tespit etmektedir doğrusu cehaletiniz had safhada biraz bilerek konuşun. tabi bu ihale ile ilgili diğer şaibeler konunun önüne geçmiştir maalesef.
TC ~ 2 yıl önce
Bir onceki yorumunu yok sayin. THK=Turk Hain Kurumu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jeofizikçiye ~ 2 yıl önce
Len jeofizikçi, niye kanada yazarken canada yazıyorsun da amerikaya america veya avustralyaya australia yazmıyorsun?Seni özenti seni, bi de kalkmış millete cehaletiniz had safhada yazmış.Çok bilmiş çocuk :)
TC ~ 2 yıl önce
ThK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK ~ 2 yıl önce
Sportif havacılık devam etmeli .Ticaret yapılsın diye bağışlanmadı , bunca arsalar , binalar , meydanlar , 400 şube model ucak kursu vermekten başka kaç genci planör , yamaç ve paraşüt yaptırabildi . Şube Başkanları uykuda .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hooo hooo ~ 2 yıl önce
Önce yunanların çöktüğü, lozan ile garanti altına alınmış, bizim egedeki 6mil lik kara sularimizin içinde kalan kısaca bizim olan adalara neden ses cikartmiyorlar onu araştırın. Yaşasın ileri demokrasi...... şişşşt uyandirmayin milleti bırakın uyusunlar. Bedava makarna kömür var deyin geçin......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hop Hooya ~ 2 yıl önce
Lozanla yüzlerce adadan sadece 2 ada alabildik.Yunanlılar o adalara Lozan sayesinde çöktü.
Volvo ~ 2 yıl önce
Onu İsmet Paşa'na sorman gerekiyor kara cahil!
Tarih bilmeyen cahiller ~ 2 yıl önce
Yunanistanın o adalara çökerkenki dayanağı lozan ama lozana göre o adalar yunanistanın diye bir ibare yok. Durumu belirlenmemiş adalar için ayrı bir mıtabakat yapılmalıdır. Tarih bilmeden sallamayın.
Anlamiyorsunuz. ~ 2 yıl önce
Kimse anlamiyor, SHGM basta, mustesarlar, bakanlar, bakmayanlar, basbakanlar hiiic kimse ANLAMIYOR, 657 den mutevellit anlamak istemuyor. Artik hakikaten gelismis ulkelere bakmak zamanidir yahu GENEL HAVACILIGI GELISMIS BUTUN ULKELER KALK GIDELIM OLMUS.... SUPER GELISMIS. Genel havaciligi gelismeyenlerde cirnik sekilde kalmis. Yahu oy potansiyeli, goz boyamasi, al benisi var diye sadece HAVAYOLLARINA endeksli kalip duruyorsunuz. Emekli askeri, issiz kalani, sektor sirketleri ruzgarin akisina gore duruma gore HAVACI olup duruyor. Kardesim GENEL HAVACILIK GELISECEK ONCELIMLE, BUTUN DERTLER BITECEK, bu kadar basit.... Neyin kafasinda gidiyorsunuz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3-5 ~ 2 yıl önce
Kodaman rahat rahat uçacak diye söylediklerine bak.
Anlamiyorsun iste ~ 2 yıl önce
Cunku havaci degilsin. Olsan olsan bi airline da pilotsundur en cok. Vizyon sifir havacilik aski sifir ama lafa gelince havaci. Vizyonsuz bos kafali adam.
TUA ~ 2 yıl önce
THK Uçuş Akademisinde dün itibariyle tüm faaliyetler durduruldu. Personel 4 aydır maaş almıyor, uçmaya devam edin deniliyor. Öğrenciler mağdur. Bitirmesine birkaç saat uçuşu kalanlar var, daha hiç uçamayıp yer derslerinin sonuna gelmiş olanlar var. Yönetim öğrencilerle görüşmüyor. SHGM yetkilisi oraya yazılırken bana mı sordunuz diyor. Kurumda iyi giden birşey kalmamış!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir tua lı daha ~ 2 yıl önce
sesimizi duyun duyurun @Murat Herdem. SHGM işini doğru yapmıyor bana mı sordunuz dediği gibi telefonla da ulaşmak imkansız. THK yönetim öğrencilerle görüşmüyor artık bimere yazılan yazının sonucunda mahkemeye başvurun diyip geçiliyor anlayacağınız herkes bizim hayatlarımızı mahfetmeye yemin etmiş durumda. Oysa çözüm çok basit ve bir emirler parasını verdiğimiz uçuşların başlatılması ki bunu da yapmanın yolu yine hakkını isteyen eğitmenlerin parasının ödenmesi. Bir tarkim daha yaşanmasın lütfen o öğrencilere de yazık edildi sıra bizde...
TUA YA ~ 2 yıl önce
Giraydan Genel Müdür, Salimden Genel Sekreter, Rahmiden Mesul Müdür olan yerde sen gelmişsin SHGM görev yapmıyor diyorsun. Daha Teknikteki hepsi emekli assubay müdürleri saymıyoruz.Bunlardan anca bu kadar olur kardeşim. Hiç SHGM'yi suçlamayın.
ulkede is yok.. ~ 2 yıl önce
Bu is ucus tecrubesi az olan pilotlarin yapabilecegi bi is. Eminimki bu isi zevkle yapacaklardir. Burun kivirma filan hele su piyasada soz konusu olamaz. Bana teklif etseler ucretsiz yaparim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 2 yıl önce
Kaç saat uçuşun var , nerede çalışıyorsun merak ettim. Konuyu bilmeden yorum yazmışsın. Bu iş tecrübesiz pilotların değil , aksine tecrübesi olanların bile zorlanacağı bir iş. Böyle düşünmeye devam et. Bu kafayla kimse sana teklif etmez. Milyonlarca dolarlık teçhizatı ve uçağı kırman için sana vermezler.
Sinirli pilat ~ 2 yıl önce
İşte böyle aptal adamların şımarık baba parası yiyen lüzumsuz heriflerin yüzünden piyasada pilotlara para vermiyorlar... Neymiş bedava uçarmış. Ulan boş herif hiç harita uçuşu yaptın mı acaba obengillerden misn de boş boş atıp tutuyorsun!!!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000