17 Temmuz 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Zannedenler. http://www.aktuel.com.tr/dergi/2013/06/24/ermeni-diasporasinin-turkiyedeki-mormon-kolu Bunu bir okuyun. Ayaslının silinmesi gerekiyordu.
  • 3 5 GÜNLÜK DEDİĞİN 28 MAYIS TAN SAY BAKAYIM SEN Bİ MATAMETİK HESABIN VARSA SAY DA 3 5 İ GÖR YETKİLİİİİİ
  • Globaline haciz kaldıracaz SBK sen daha yarısından bahsediyorsun hangarına haciz memurları yarın bi gün gelecek az kaldı sen daha yarısından bahsediyosun az ye az gez az yalan söyle de tümünü öde tek kuruş eksik kalsın andım olsun ben ve bir çok magdur sayısı 300 den fazla haciz neymiş kepaze olmak neymiş anlatacak sana
  • Arkadaslar 7 agustos'da herksin alacaginin yarisi yatacak. Ne cok tantana yaptiniz. Az sabredin. 3-5 gunluk gecikme olduysa ne olmus.

Borajet'te kime inanalım?

Türkiye’deki bazı havayolları, işlerin en yolunda gittiği dönemlerde bile iyi yönetilemedikleri gibi,  lale devri sona erip batağa doğru sürüklendiklerinde, doğru düzgün batmayı da beceremiyorlar! Havayollarının isimleri değişiyor, patronları değişiyor fakat ortaya çıkan sonuç hep ama hep aynı…

İçerideki birikmiş birkaç aylık maaşlarını ve tazminatlarını alamayan yüzlerce, belki binlerce çalışan; piyasaya takılan milyonlarca dolar borç, her şeye rağmen hiçbir şey olmamış gibi pişkin pişkin gülen patronlar…

Bakın son 15 yılda batan havayollarına ve geride bıraktıkları mağdurlar ordusuna… Best Air, Fly Air, Saga, Sky, Tarhan Tower, Turkuaz, Golden…

Hepsinin batış sürecindeki manzara birbirinin neredeyse aynı. Hepsi patron şirketi ve bir tarafta;  yükünü tutup kaçan ve yaşam standardında en küçük bir gerileme yaşamayan patronlar, diğer tarafta emeğinin karşılığı olan birkaç bin TL’yi alabilmek, onunla borçlarının en azından bir kısmını kapatıp çoluğunun çocuğunun ihtiyaçlarını, okul taksitlerini yatırmanın derdine düşen çalışanlar…

Son 15 yılda bu şekilde sayısız mağduriyete tanık oldum, dramatik hikayeler duydum. Bir tane somun ekmeğini çantasına koyup parasını, emeğini gasp eden havayolu şirketinin binasına gidip emeğinin karşılığını isteyen sonrasında gerisin geriye eli boş olarak kilometrelerce yolu yürüyerek evine dönenlerin hikayelerini dinledim. Onlara o mağduriyetleri yaşatanlar şimdilerde yine ortaya çıkmaya başladılar. Sanki hiçbir şey olmamış gibi, sektörün sağından solundan kendilerine pozisyon edinme gayretine giriyorlar. O kuru ekmeğe muhtaç ettiğiniz insanların ahının peşinizi bırakacağını mı sanıyorsunuz?  Öyle değil mi Musa Alioğlu? Sen hala bu sektörün içine girebilmenin hesaplarını yaparken, bizlerin ve o mağdur ettiğiniz sayısız insanın, o günleri unuttuğunu düşünmüyorsun herhalde değil mi?

Kişiler değişiyor, hikayeler farklılaşıyor ama manzaralar birbirinin kopyası. Cevabını az çok bilsek de, her seferinde şunu soruyoruz kendi kendimize: Bu kapkaççı mağduriyetlerin önüne kim geçecek? Şirketlerin mali yapılarını kontrol etme ve gerektiğinde müdahale yetkisi olmasına rağmen bu yetkisini şirketler kapısına kilit vurana kadar kullanmamayı tercih eden SHGM mi? Yoksa DHMİ mi? Ya da Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilgili bakanlıkları mı?

Kağıt üzerinde bu mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçmesi gereken kurum ilk başta tabiki SHGM  ancak patronlar tası tarağı toplayıp kaçana kadar onlarla  kol kola gezen SHGM’den bugüne kadar böyle bir müdahale hiç oldu mu? Ben hiç görmedim, duymadım, bilmiyorum!

Bakın bugünlerde;  tıpkı geçmişte SKY, Saga, Turkuaz, BestAir, FlyAir gibi şirketlerde yaşanan mağduriyetlerin bir benzeri Borajet’te yaşanıyor. En başından gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmiş bir şirket. İçi tamamen boşaltılmış, uçaklarının bakımları yapılmamış,  satılan biletlerin paraları peşin peşin harcanmış, uçan kuşa borçlanmış bir şirket. Böyle bir şirketi devraldı Sezgin Baran Korkmaz.  Yürümezdi, yürütemedi de… Uçuşları durdurdu ve bir kez daha yüzlerce çalışan kapı önüne konuldu.

Şimdi aynı mağduriyetleri, aynı dramatik hikayeleri onlardan duyuyoruz. Ödenmeyen maaşlar, verilmeyen tazminatlar…  Sezgin Baran Korkmaz’ın verdiği bilgi doğrultusunda “Borajet’te tazminatlar ödendi”  diye haber yaptık. Çalışanlar ayağa kalktı. Biz tazminat falan almadık diyorlar. Halbuki, Korkmaz tazminatların ödenmesi konusunda çok hassas olduklarını söylüyor ve bütün çalışanlara hak ettiklerinin verileceğini ifade ediyor. Önünde uzun bir liste var. Kimlere ne kadar ödendiğini tek tek takip ediyor. Korkmaz ‘ödedik’ diyor, çalışanlar ‘almadık’ diyor. Kime inanalım? Önünde kimlere ne kadar para yatırıldığına dair listesi olan Korkmaz’a mı, “hesabımızda tek kuruş yok” diyen çalışanlara mı?

Borajet belki önümüzdeki yıl tekrar gökyüzündeki yerini alacak, belki bu ekipten birçok isim yeniden Borajet’le gökyüzüne çıkacak.

Borajet’in patronu Sezgin Baran Korkmaz’ın, gelecekte bu sektörde başı dik olarak gezmesi için her bir çalışanın tek bir kuruşunu dahi eksiksiz ödemesini arzu ediyorum. Bu konuda iyi niyetli olduğuna da inanıyorum. Bu sektörü tokatlayarak köşesine çekilenler birkaçı dışında ortadan yok oldular. Sezgin Baran Korkmaz, bu sektörde uzun soluklu kalmak istiyorsa, ardında tek  bir mağdur dahi bırakmamalıdır!

Borajet'te kime inanalım?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (78)

İş adamı ~ 1 gün önce
Zannedenler. http://www.aktuel.com.tr/dergi/2013/06/24/ermeni-diasporasinin-turkiyedeki-mormon-kolu Bunu bir okuyun. Ayaslının silinmesi gerekiyordu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HACİZ KALDIRACAĞIZ ~ 1 gün önce
3 5 GÜNLÜK DEDİĞİN 28 MAYIS TAN SAY BAKAYIM SEN Bİ MATAMETİK HESABIN VARSA SAY DA 3 5 İ GÖR YETKİLİİİİİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HACİZ KALDIRACAĞIZ ~ 1 gün önce
Globaline haciz kaldıracaz SBK sen daha yarısından bahsediyorsun hangarına haciz memurları yarın bi gün gelecek az kaldı sen daha yarısından bahsediyosun az ye az gez az yalan söyle de tümünü öde tek kuruş eksik kalsın andım olsun ben ve bir çok magdur sayısı 300 den fazla haciz neymiş kepaze olmak neymiş anlatacak sana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YETKILI !!! ~ 2 gün önce
Arkadaslar 7 agustos'da herksin alacaginin yarisi yatacak. Ne cok tantana yaptiniz. Az sabredin. 3-5 gunluk gecikme olduysa ne olmus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Roll ~ 2 gün önce
Yarisimi ... canim icra geliyor size icra memuruna anlatirsiniz derdinizi
Yetkilicik... ~ 1 gün önce
Al yarısını digorluya......
Densiz ~ 1 gün önce
"Az sabredin ne çok tantana yaptiniz" diyen sayin yetkili. Sizin bu uslup ve hakaretlerinizden biktik. Aylardir alacagimizin pesine dustuk diye tantanami oluyor size gore? Siz ve sizin gibi SBK yalakalari hepiniz goreceksiniz. Yarisini filan degil tamamini istiyorum. 7 agustod mesai bitininde eger herhangi bir odeme girmezsem gercekten veriyorum avukata. Artik sabirda bir yere kadar.... Allah hepinizi bildigi gibi yapsin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000