16 Nisan 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Allah yukarida bizi hepimizi islerinden ettigi icin asla hakkimi helal etmiyorum Allah sorsun
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • https://youtu.be/vcCFQsWsZaE
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Borajet’in ruhsatı neden iptal edilmiyor?

Bölgesel havayolu şirketi Borajet'in uçuşlarını durdurmasının üzerinden bir yıla yakın zaman geçti. 2016 yılı sonunda ABD'de yaşayan Türk işadamı Yalçın Ayaslı'nın Karslı işadamı Baran Korkmaz'a devrettiği havayolu şirketinin yeniden yapılanarak güçlenmesini umarken bir anda işler tepe taklak oldu. Baran Korkmaz'ın iddiasına göre, şirkete ait uçakların önemli bölümü uçamaz halde olmasına rağmen bu bilgi gizli tutuldu ve üstüne hesap dışı borçlar çıktı. İddiaya göre 100 milyon dolar civarında hesapta olmayan borç yükü Baran Korkmaz'ın karşısına çıktı. O borçları ödemek zorunda olan Borajet'in yeni patronu, bu süreçte planlarını hayata geçirmekte zorlandı. Geçen yıl Nisan ayının sonunda operasyonlar tamamen durduruldu, filodaki uçaklar birer ikişer iade edildi.

28 Mayıs 2017'de ise, sadece muhasebe dışında bütün personelin çıkışları verildi. Türkiye'nin el bebek gül bebek diyerek destek verdiği tek bölgesel havayolu şirketi geçen süreçte ne yeniden yapılanma sürecini başarabildi ne de Wizz Air ile ortaklık söylentileri gerçekleşti. Patron Baran Korkmaz, sadece kendi kullanımı için iş jetini filoda tuttu. Onun da satılıp satılmadığını bilmiyorum. Belki de onu da elinden çıkardı.

Batan şirketleri satın alarak yeniden yapılandıran ve kara geçiren Baran Korkmaz belki bu girişiminde başarısız oldu ancak diğer şirketlerinden tıkır tıkır para kazandığı aşikar. Ama ya tazminatsız kapı önüne konulan çalışanlar... Baran Korkmaz'ın tazminatları ödemek için bir hayli gayret gösterdiğini biliyorum. Hatta önemli bir bölümünü ödediğini de... Daha ziyade tazminat miktarları düşük olanlar eski patronlarından tazminatlarını aldı ama hala birçok kişinin tazminatları ödenmediği gibi karşılarında da ' Bizim tazminatlar ne oldu?' diye sorabilecekleri bir muhatap da bulamadılar.

Peki patronun ödemediği tazminatların ödenebilmesi için verilen teminatların durumu ne oldu? İşte o kısmı tam bir muamma... Çünkü havayolu şirketinin ruhsatı tamamen iptal edilmediği için teminatlar da bozdurulamadı. Belki ruhsat iptal edilmiş olsa, bankalardan sonra kalan para çalışanların tazminatı için kullanılabilirdi ama o da halen ruhsat geçerli olduğu için bozulamadı.

Burada ister istemez aklımıza şu soru geliyor:  SHGM ruhsatı iptal etmek için kimi ve neyi bekliyor? Karslı işadamına ait şirketin ruhsatının iptal edilmesi gerekirken acaba bir yerlerden  işaret mi bekleniyor bunu da bilemiyoruz. Bildiğimiz tek gerçek var ki o da bugüne kadar genel uygulamanın dışında bir sürecin devam ettiği... Hepimiz biliyoruz ki, teknik yeterliliklerini tamamlayamayan veya kendi isteğiyle uçuşlarını durduran havayolu şirketlerine yeniden yapılanmaları için üç ay süre veriliyor. Bu süreçte yapılanma sözü verilirse bir değerlendirme daha yapılıyor ve üç ay daha ek süre veriliyor. Toplamda altı aylık süre içerisinde yeniden yapılanma sürecini tamamlamayan şirketin ruhsatı tamamen iptal ediliyor. Yakın geçmişte, Kasım 2010'da uçuşlarını durduran Turkuaz Havayolları'nın Ocak 2011'de, 3 Haziran'da uçuşlarını durduran Sky Havayolları'nın 25 Haziran'da ruhsatının  ruhsatlarının iptal edildiğini biliyoruz. Geçmişte faaliyetlerini durdurmasına rağmen uzun süre ruhsatı iptal edilmeyen Saga Havayolları'nın ikili ilişkilerini kullanarak ruhsatın iptal sürecini uzattıkça uzattığını istisnai bir örnek olarak görmüştük. Birkaç yılın sonunda AOC'sini satamayan Saga Havayolları'nın SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru döneminde askıya alınan ruhsatının ancak sonraki Genel Müdür Bilal Ekşi döneminde iptal edilmesinin de bilemediğimiz farklı sebepleri olabilir. Ancak Saga'ya uygulanan pozitif ayrımcılığın bugün Borajet için bir kez daha işlediğini görünce " Acaba neden?' sorusunu soruyoruz. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Borajet'in uçuşlarını durdurması sonrası işini kaybeden ve tazminatlarını alamayan çalışanlarla ilgili ne kadar bilgisi var onu bilmiyorum ancak ruhsatın iptal edilmesi halinde belki de bozdurulan teminat ile bir kısım çalışanın tazminatlarını alma ihtimalleri olduğunu ve eğer Borajet'in yeni bir eylem planı yoksa ruhsatının bir an önce iptal edilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. İşsiz kaldıkları günden bu yana hak ettikleri bir kaç kuruş tazminatın verilmesi hayalini kuran çalışanların sesine kulak vermek gerekiyor. O sese kulak verecek kurum da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve teminatları önce emekçilere faydalandırması gereken Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'dir.

Borajet’in ruhsatı neden iptal edilmiyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Brj memur ~ 1 ay önce
Allah yukarida bizi hepimizi islerinden ettigi icin asla hakkimi helal etmiyorum Allah sorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sezgin Baran KORKMAA ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Phantom of the opera ~ 3 ay önce
https://youtu.be/vcCFQsWsZaE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kapitano ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000