01 Mayıs 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ayin 4u oldu maaslar hala yatmadi. Iyicene bezdirdiler bizi. Artik eziyet etmeyi birakin. HR departmani ve sayin SBK. Evimize ekmek parasi goturmeye calisiyoruz. Bari son maaslarimizi zamaninda verin.
  • Türkiye'nin en büyük sıkıntısı da bu zaten... Param var hemen şu işe gireyim mantığı... Kardeşim paran varsa bildiğin işi yap.
  • Bütün çalışanların maaşını ödemiş kimseyi mağdur etmmeiş deniyor fakat bir aydır benim bilet iademi yapmadılar. telefonlara zaten ulaşılamıyor.
  • Şu iptal olan biletleri parasını kim ödeyecek vatandaşın bi bilet parasına göz diktiniz

Borajet'e bu yakışır!

Borajet'in patronu Sezgin Baran Korkmaz'ın hamlelerini bütün havacılık sektörü dikkatle ve yakından takip ediyor. Sektör dışından gelen bir girişimcinin ciddi rakamlar ödeyerek satın aldığı şirketin geleceğine ilişkin aldığı kararları herkes gibi ben de merakla izliyorum.

Şu ana kadar gördüklerimden yola çıkarak elde ettiğim genel düşüncenin özeti ve akla gelen ilk soru şu:  SBK Holding, resmen olmasa da fiilen iflas etmiş, uçaklarının büyük bölümü parasızlıktan dolayı bakım yapılamadığı için yerde olan borç batağındaki Borajet'i neden satın aldı? (Bu arada SHGM'nin 10 uçaktan 6'sını bakım yapamadığı için yerde yatıran şirkete hangi yaptırımları uyguladı merak ediyorum)

İşadamı Yalçın Ayaslı ile SBK Holding arasındaki satış görüşmelerinin ne zaman başladığını ve ne kadar sürdüğünü kendileri hariç kimse bilmiyor. Büyük bir gizlilik içinde yürütüldüğü için satış işlemi kesinleştikten sonra ancak basınla paylaşıldı da satıştan haberdar olduk. Bu sebeple, uzun süren bir satış görüşmesinde mutlaka dışarıya bilgi sızacağını öngörerek, satış sürecinin oldu bitti şeklinde kısa sürede gerçekleştiğini varsayıyorum.

Şu anki durum da zaten SBK Holding'in Borajet ile ilgili iyi bir fizibilite çalışması yapmadığını doğrular nitelikte. Şirketi satın aldıkları tarihte Borajet'in uçakların bakım giderlerini karşılayamadığı, bu yüzden filonun yarısından çoğunun uçamaz halde olduğunu, uçucu personelin maaş ek gelirlerinin aylardır ödenmediğini sağır sultan bile biliyordu. 260 milyon doları bir çırpıda ödeyen bir işadamının,  bu borçlardan ve filo yapısından haberdar olmaması mümkün olabilir mi? Üstelik bu tür satış işlemlerinde SHGM'nin mutlaka bilgilendirilmesi gerekiyor. En basitinden bu bilgiler SHGM'den de alınabilirdi öyle değil mi?

Velev ki, belki bir kısmını biliyorlardı, belki bildiklerinin dışında ekonomik yükün altında kaldılar. Bunu bizler bilemiyoruz ama şirketin el değiştirdiği ilk günleri hatırlayın. Ne kadar pembe bir tablo hakimdi değil mi? Karslı işadamı Sezgin Baran Korkmaz'ın, şirketi satın aldıktan sonra, THY'nin eski yönetim kurulu başkanı Hamdi Topçu ve ekibini iş başına getirdiğini, şirkete katkı sağlamaktan uzak yöneticilerle yolları ayırdığını, kalan şirket yöneticilerini motivasyon amaçlı Kars' a götürdüğünü ve ağırladığını, uçaklarına memleketinin isimlerini verdiğini, (Kars, Digor) Kars'a uçuş başlatma sözü verdiğini vs. biliyoruz. Bunlar çok değil şirketin uçaklarının yere indirilmesinden sadece bir iki ay önce yaşananlardı. Ne olduysa bir anda, motivasyonlar artsın diye Kars'a götürülen yöneticiler de dahil olmak üzere yüzlerce çalışan bir elektronik posta ile kapı önüne konuldu.

Buradan anlıyoruz ki, şirketin satın alındığı dönemdeki düşünce ile şu anki düşünce birbirinden çok farklı. Yani satın alındığı dönemde yola devam etmek isteyen bir Borajet varken bugün bitkisel hayatta cihaza bağlı kalarak 2018'e kadar yaşam savaşı verme kararı alan bir Borajet görüyoruz.

Bildiğiniz gibi Sezgin Baran Korkmaz, sık seyahat eden bir havayolu yolcusu olmasının dışında havacılık sektörü ile ilgili değil. Bu yüzden Hamdi Topçu ismi onun bu işi yürütmesi açısından doğru bir tercihti. Ancak onun ve ekibinin siyasi talepler doğrultusunda şirketten uzaklaştırılmasıyla Sezgin Baran Korkmaz, tanımadığı bir sektörde tek başına kaldı. Şirketin başına Fatih Akol'un yerine ilaç sektöründen bir isim getirdi. Şirket uçakları yere indirme kararı aldıktan sonra ise bu kez Kervansaray otelleri direktörü Kamil Feridun Özkaraman genel müdür koltuğuna oturdu. 4 aylık SBK Holding döneminde Borajet üçüncü kez genel müdür değiştirirken bu aslında kafaların yeterince karışık olduğunu da gösteriyordu.

Bu duruma düşen havayolu şirketlerinin  örneklerini yakın geçmişte çok gördük. 2003'ten bu yana 12-13 havayolu şirketi kapısına kilit vururken, sancılı süreci başarıyla yönetebilen şirket hiç olmadı dersek yanılmayız. Günü kurtarmak için çalışanlara gerçek dışı vaadlerde bulunmak, belki de kapanmak üzere olan şirketlerin düştükleri en büyük yanlıştı. Borajet'in de bu anlamda çok doğru stratejiler izlediğini söyleyemeyiz. Çalışanların bir taraftan uçarken diğer taraftan şirketin geleceğine yönelik belirsiz ortamın en başta uçuş emniyeti açısından risk oluşturabileceği düşünülmeliydi. Ancak maalesef diğer şirketler gibi Borajet de fısıltı gazetesinin manşetlerine teslim oldu. Yöneticiler, ortalıkta bilgi kirliliğinin olduğu dönemde açıklama yapmayı hep ertelediler. Son ana kadar da bir açıklama gelmedi. Kısacası, Borajet iletişim konusunda ilk sınavında başarısız oldu.

Bugün artık yapılması gereken Borajet'in hakikaten samimi bir büyüme planı olacaksa geleceği yapılandırmaya başlamasıdır. Çalışanlarla centilmenlik çerçevesinde yolların ayrılması ve THY ile işbirliği örneğinde olduğu gibi onların istihdamı konusunda elinden geleni yapmalıdır. Biliyorum ki, Borajet çalışanlarının aidiyet duygusu hem bayrak taşıyıcımız THY'den hem de diğer özel havayolu şirketlerinden çok daha fazlaydı. Bundan sonra Borajet'in yapması gereken çalışanların geçmişteki emeklerini kaliteli/kalitesiz diye kategorize etmeden, her birinin yaptığı emeği hiçe saymadan,  haklarını kuruşuna kadar teslim edip helallik almaktır. Borajet'e bu yakışır!

Borajet'e bu yakışır!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Calisan ~ 1 yıl önce
Ayin 4u oldu maaslar hala yatmadi. Iyicene bezdirdiler bizi. Artik eziyet etmeyi birakin. HR departmani ve sayin SBK. Evimize ekmek parasi goturmeye calisiyoruz. Bari son maaslarimizi zamaninda verin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemal ~ 1 yıl önce
Türkiye'nin en büyük sıkıntısı da bu zaten... Param var hemen şu işe gireyim mantığı... Kardeşim paran varsa bildiğin işi yap.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MİKE ~ 1 yıl önce
Bütün çalışanların maaşını ödemiş kimseyi mağdur etmmeiş deniyor fakat bir aydır benim bilet iademi yapmadılar. telefonlara zaten ulaşılamıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tahsin ~ 1 yıl önce
Şu iptal olan biletleri parasını kim ödeyecek vatandaşın bi bilet parasına göz diktiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000