17 Nisan 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • canim sirketimiz, sayin sbk, vs vs. Siz iyi misiniz? kapitalizm'de duygulara yer mi var? sbk kendi parasiyla degil abd'li denen (gercek mi?) fon sirketi adina aldi batakjeti. degerinin 50 mio usd bile etmeyecegi bu sirketi bile bile niye aldi? abd, kapitalizmin anayurdu su anda, sizce fon sirketinin yoneticileri danisikli dogus degilse bu satinalma sbk'ya ne diyordur? sizlerin maaslarimiz kesilsin yeter ki kapanmasin, bize aciklama yapilsin lutfen gibi tavirlarinizin kapitalizm'de yeri yurdu yoktur cunku her sey paraya coktaaaan tahvil edildi. Egitimli donanimli kisilerseniz kendinizi acindiran bu tavirdan vazgecin, gururlu olun, geleceginizi kendiniz sekillendirin, ne sbk ne de daha evvelki akol vb gibi tiplerin elinde oyuncak olmayin. egitiminiz donaniminiz yoksa gecmis olsun cunku sbk ve paranin gercek sahipleri islerine ne gelirse onu yapar, siz de korku ve endise icinde bekler durursunuz boyle. hadi selametle...
  • Harika bir yazı, tamamen katılıyorum, hem de bir borajet çalışanı olarak
  • Sezgin Bey e ne çok güvenmiştik, umutlanmıştık oysa.. Hergün bir sonraki gün neler yaşıyacağız ne zaman işsiz kalacacağız diye bekliyoruz. Kurbanlık koyuna döndük resmen.. Ufakta olsa bir umudum var lütfen kurtarın bizi bu durumdan Sezgin Bey emeklerimiz hayallerimiz mutluluklarımız hepsi bu işle yürüyor. Yaptığınız yatırımın arkasanı görelim artık sonuçta şirketin halini bilerek aldınız yüksek paralar verdiniz bir planınız vardır elbet.
  • Bazi insanlar varki emiratese bile gitseler orayida batirirlar dedikodu ile.. Bu insanlar aslinda maalesef sirketimizde ufak krizleri bukadar buyutebiliyor. Bu zor donemde sadece borajet degil butun sirketler zor donemler geciriyor. Herkes el birligi ve ozveri gosterse, dedikodulari birakip eliden geleni yapsa fenami olur?
  • Canım şirketimiz iyi haberlerini bekliyoruz kötülüğünü isteyenlere inat bu günleride atlatırız inşallah
  • Ne olursa olsun biz kabin ekipleri yanindayiz BORAJET.. ekmek kapimiz acimizi tatlimizi paylastigimiz yer. Burada batmasini dört gözle bekleyenler uzgunumki yanılacaklar. Borajet ailesi dimdik ayakta. Sonuna kadar.
  • Sevgili arkadaşlarım; herşeye rağmen mutlu olduğumuz ailemizi burda kötüleyerek umutsuzluğu perçinlemeyelim.Hepimiz de biliyoruz ki bizler birbirimizin çok yaralarını sardık, kızgınlıklarımız sabun köpüğü gibi.Tıpkı kardeşlerin kavga edip sonra evcilik oynamaya devam etmesi gibi.Ben diyorum ki bu geçici umutsuzluklarımızı bir rafa kaldıralım.Kimse kimsenin eksiğini açık etmesin,örtsün.Zor bir dönemdeyiz ve bizlerin kötü yorumları bizlerin geleceğini etkileyecektir.Kuruların yanında yaşların yanmasına sebebiyet verecektir.Tüm bunlara fırsat vermemek için pozitif ve sorun çözen taraf biz olmalıyız.Hepinizi çok seviyorum k/a
  • Geçen hafta istanbul-edremit seferi gidiş geliş kullandık. başarı bir ekip ve dakik kalkış oldu. umarım yoluna devam eder.
  • Ma lesef bu ülkede bir sirket batıyor kapaniyor bitti gitti denildiği andan itibaren zaten zor durumda olan yada farklı amaçları, hedefleri olan o sirketin kurtulma ihtimali malesef yok denecek kadar azalır. Bu haberi yorumları kısa zaman önce farklı bir başlık ile yazan moderatörün de altına battı gitti beter ol Ali Veli Ahmet Mehmet buldunmu belani, oldumu aldinmi........diye yorum yazan, sahsiyetlerinde ne amaç güttüğünü gerçekten anlamakta güçlük çekiyor ve çok merak ediyorum bu sirket kapanırsa siz ne kazanacaksınız ??? Abi ler Abla lar gerçekten elinize ne geçecek bu şirkette çalışmış ve kötü ayrılmış olabilirsin de bu şirkette çalışan hiçbir dostun arkadaşın yokmu??? Gerçekten anlayamiyorum yazık inşallah battığı kadar ömrümüz boyunca sizlere de batar.........
  • Kim ne derse desin senin sayende cok ekmek yedik borajet ve eminimki borajet ucuslari bitirirse cok sirkette kiyim olur..

Borajet Bombardier’e döner mi?

Türkiye’nin ilk bölgesel havayolu şirketi Borajet’i kuruluş sürecinden bugüne kadar dikkatle takip ediyorum.  Borajet’in kuruluşu ve kurulduktan sonraki ilk yılları çok sancılıydı. ATR tipi turboprop uçaklar Türkiye şartlarında kabul gören uçak modelleri değildi. ‘Pırpır’ olarak tabir edilir, nedense güvensiz bulunurlardı. Kamuoyunda böyle bir algı istemsiz şekilde yerleşmişti ama Borajet yönetiminin de bu algıyı değiştirmek için olağanüstü bir gayreti hiçbir zaman olmadı!

Sorun uçak tipinde miydi yoksa yönetim anlayışında mı?

THY’nin alt markası Anadolujet aynı uçaklarla operasyonu yüksek doluluk oranıyla yaparken Borajet’in kendi işlettiği uçaklarla aynı performansı sergileyememesi, başarısızlığın sadece uçak tipine yüklenilmemesi gerektiğinin bana göre küçük bir işaretidir!

Borajet,  Tailwind Havayolları ile birlikte  Türk sivil havacılığında işletme ruhsatı alan en genç havayollarından biriydi. Son 15 yılda 10’un üzerinde havayolu şirketi batarken, ilk ve tek bölgesel havayolu olduğu için Borajet hep el üstünde tutuldu. Ne var ki, tüm gayretk ve desteklere rağmen bir türlü beklenen başarı gelmedi. İstanbul’dan Tokat’a yapılan ilk tarifeli uçuşta yolcu olarak sadece iki kişinin ( Ben ve Ali Kıdık) olması belki de ilk düğmesi yanlış iliklenen gömlek gibi sonrasının da yanlış gideceğinin habercisiydi. Maalesef öyle de oldu.

 Bildiğim kadarıyla Borajet kurulduğundan beri bir lira bile kara geçemedi. Hep zarar yazdı, patron Yalçın Ayaslı her ay şirketin kasasına sıcak para koydu. Sonunda günah keçisi uçak tipleri oldu. ATR tipi uçaklar satın alındıkları fiyatın çok altına elden çıkarıldı. Yerlerine Brezilya yapımı Embraer tipi uçaklar filoya dahil edildi. Kısa sürede uçuş ağı genişledi ve filo sayısı büyüdü. Bir yıl içerisinde 12-13 Embraer tipi uçak filoya dahil oldu olmasına da bu uçaklar da çok başarılı şekilde işletilemedi. Uçakların bir kısmı yere indirildi. Kalan uçaklarda da beklenen doluluk yine yakalanamadı. Son olarak 13 uçaklı şirkette uçan uçak sayısı 3’e kadar düştü. Buna karşın şişirilen kadrolar yüzünden, uçak başına düşen çalışan sayısı açısından da rakiplerine göre dezavantajlı durumdaydı.  THY ve Pegasus gibi iki dev şirketin pilotlarına veremediği maaşı körfez havayolu edasıyla Borajet veriyordu!

Yalçın Ayaslı daha fazla direnemedi. Şirketi elden çıkarmayı düşünürken zorda kalan şirketleri kıymetlendirip satan işadamı Sezgin Baran Korkmaz ile el sıkışıldı. Karslı işadamının Hamdi Topçu planı siyasi otorite duvarına çarpınca bütün hesaplar alt üst oldu. Topçu’nun kısa süren Borajet macerası sırasında şirkete alınan kadrolar yeniden dağıtıldı. Her şey sil baştan planlanmak zorunda kaldı. Yeni patron hiç bilmediği bir sektörde işin başına ilaç sektöründen bir yönetici atadı. Ağır yaralı Borajet’in ilaçla tedaviye cevap verip veremeyeceğini bilemiyorum ama sektöre ısınan Fatih Akol’un yerine ilaç sektöründen birinin getirilmesi çok ciddi risk anlamına geliyordu.

Borajet’in şu anki planı küçülerek bu kriz dönemini geçirmek üzerine kurulmuş gibi görünüyor. THY ile 5 uçaklık yeni anlaşmanın iptal edilmesi ile artık kendi kanatları ile uçmak zorunda olan Borajet için kritik bir sürecin başladığını söyleyebiliriz. Ancak havacılık sektörüne uzak olan hem patron hem de genel müdürün aklına giren simsarların Embraer’i gönderip Bombardier alma fikrini kabul ettirdiğini duyuyoruz. Peşinen söyleyelim ki, Embraer ile yakalanamayan başarı Bombardier ile de yakalanamayacaktır. Çünkü sorun uçak tipinde değil yönetim anlayışındadır. Uçak tipinden önce değişmesi gereken de o yönetim anlayışıdır. Yoksa Borajet, yakın geçmişinde olduğu gibi sadece ve sadece dejavu yaşar, başka bir sonuç alamaz!

Borajet Bombardier’e döner mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (134)

Reality Bites... ~ 2 yıl önce
canim sirketimiz, sayin sbk, vs vs. Siz iyi misiniz? kapitalizm'de duygulara yer mi var? sbk kendi parasiyla degil abd'li denen (gercek mi?) fon sirketi adina aldi batakjeti. degerinin 50 mio usd bile etmeyecegi bu sirketi bile bile niye aldi? abd, kapitalizmin anayurdu su anda, sizce fon sirketinin yoneticileri danisikli dogus degilse bu satinalma sbk'ya ne diyordur? sizlerin maaslarimiz kesilsin yeter ki kapanmasin, bize aciklama yapilsin lutfen gibi tavirlarinizin kapitalizm'de yeri yurdu yoktur cunku her sey paraya coktaaaan tahvil edildi. Egitimli donanimli kisilerseniz kendinizi acindiran bu tavirdan vazgecin, gururlu olun, geleceginizi kendiniz sekillendirin, ne sbk ne de daha evvelki akol vb gibi tiplerin elinde oyuncak olmayin. egitiminiz donaniminiz yoksa gecmis olsun cunku sbk ve paranin gercek sahipleri islerine ne gelirse onu yapar, siz de korku ve endise icinde bekler durursunuz boyle. hadi selametle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ersöz ~ 2 yıl önce
Harika bir yazı, tamamen katılıyorum, hem de bir borajet çalışanı olarak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BRJ ~ 2 yıl önce
Sezgin Bey e ne çok güvenmiştik, umutlanmıştık oysa.. Hergün bir sonraki gün neler yaşıyacağız ne zaman işsiz kalacacağız diye bekliyoruz. Kurbanlık koyuna döndük resmen.. Ufakta olsa bir umudum var lütfen kurtarın bizi bu durumdan Sezgin Bey emeklerimiz hayallerimiz mutluluklarımız hepsi bu işle yürüyor. Yaptığınız yatırımın arkasanı görelim artık sonuçta şirketin halini bilerek aldınız yüksek paralar verdiniz bir planınız vardır elbet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kapitan ~ 2 yıl önce
Bazi insanlar varki emiratese bile gitseler orayida batirirlar dedikodu ile.. Bu insanlar aslinda maalesef sirketimizde ufak krizleri bukadar buyutebiliyor. Bu zor donemde sadece borajet degil butun sirketler zor donemler geciriyor. Herkes el birligi ve ozveri gosterse, dedikodulari birakip eliden geleni yapsa fenami olur?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Smilee ~ 2 yıl önce
Canım şirketimiz iyi haberlerini bekliyoruz kötülüğünü isteyenlere inat bu günleride atlatırız inşallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonuna kadar ~ 2 yıl önce
Ne olursa olsun biz kabin ekipleri yanindayiz BORAJET.. ekmek kapimiz acimizi tatlimizi paylastigimiz yer. Burada batmasini dört gözle bekleyenler uzgunumki yanılacaklar. Borajet ailesi dimdik ayakta. Sonuna kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lütfen ~ 2 yıl önce
Sevgili arkadaşlarım; herşeye rağmen mutlu olduğumuz ailemizi burda kötüleyerek umutsuzluğu perçinlemeyelim.Hepimiz de biliyoruz ki bizler birbirimizin çok yaralarını sardık, kızgınlıklarımız sabun köpüğü gibi.Tıpkı kardeşlerin kavga edip sonra evcilik oynamaya devam etmesi gibi.Ben diyorum ki bu geçici umutsuzluklarımızı bir rafa kaldıralım.Kimse kimsenin eksiğini açık etmesin,örtsün.Zor bir dönemdeyiz ve bizlerin kötü yorumları bizlerin geleceğini etkileyecektir.Kuruların yanında yaşların yanmasına sebebiyet verecektir.Tüm bunlara fırsat vermemek için pozitif ve sorun çözen taraf biz olmalıyız.Hepinizi çok seviyorum k/a

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DOĞRU ~ 2 yıl önce
İyi güzel doğru söylüyorsunuz da amirim bu personel en ufak bir açıklamayı dahi haketmiyor muı sizce de ???
TR ~ 2 yıl önce
Geçen hafta istanbul-edremit seferi gidiş geliş kullandık. başarı bir ekip ve dakik kalkış oldu. umarım yoluna devam eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
batınca rahatlayacaky.v.§.ķlara ~ 2 yıl önce
Ma lesef bu ülkede bir sirket batıyor kapaniyor bitti gitti denildiği andan itibaren zaten zor durumda olan yada farklı amaçları, hedefleri olan o sirketin kurtulma ihtimali malesef yok denecek kadar azalır. Bu haberi yorumları kısa zaman önce farklı bir başlık ile yazan moderatörün de altına battı gitti beter ol Ali Veli Ahmet Mehmet buldunmu belani, oldumu aldinmi........diye yorum yazan, sahsiyetlerinde ne amaç güttüğünü gerçekten anlamakta güçlük çekiyor ve çok merak ediyorum bu sirket kapanırsa siz ne kazanacaksınız ??? Abi ler Abla lar gerçekten elinize ne geçecek bu şirkette çalışmış ve kötü ayrılmış olabilirsin de bu şirkette çalışan hiçbir dostun arkadaşın yokmu??? Gerçekten anlayamiyorum yazık inşallah battığı kadar ömrümüz boyunca sizlere de batar.........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Operation ~ 2 yıl önce
Kim ne derse desin senin sayende cok ekmek yedik borajet ve eminimki borajet ucuslari bitirirse cok sirkette kiyim olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000