25 Ağustos 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu bahsi geçen konu sadece özel bir şirkette değil tüm şirketlerde çalışan insanlarda içebilir. TKnın kızlarının ismini çok duyuyoruz "öğretmenler" ..... Bilmem anlatabildim mi.. Herkes bi aynaya baksın uçuş esnasında arkada her bacak birine asılıyorum diyen de tknın steward çalışanı ;) insan kendi adını çıkarır bunun şirketle bir alakası yok sizin gibi oynaklar Yüzünden diğer hosteslerin adı çıkıyor. " beni odaya Attı " sonra terk etti demeyi biliyorsunuz sıra Başkasına gelince çok namuslu ayağındasınız Ayık olun ne bok olduğunuzu herkes biliyor uyuşturucu ve kötü ortamlara giren kim nerdesiniz onu da herkes duyuyor ....!!
  • Bonzai çekince kendilerini de pilot sanmıştır uçmuştur bunlar.Sorsan uçağın güvenliğinden sorumluyuz kek dağıtmıyoruz derler.
  • Bu kadar ağır eleştiri içeren yorumları onayladıysa...! Mutlak elinde belge vardır diye düşünüyorum...?
  • Bu haberi yazan arkadaşın ne içtiğini daha çok merak ettim aslında...Sen böyle isim vermeden herkesi zan altında bırakırsan yarın başka sitede de BONZAİ SATAN AİRPORTHABER YAZARI KİM diye yazarlar kardeşim.Böyle boş beleş işlerle uğraşmayın biraz daha dolu haber yapın.
  • Arkadaşım yarısı ingiliz dili mezunu, bir kısmı öğretmen, iyi bir yaşam standardı ve ailelerine destek olabilmek için çalışan bu tertemiz gençleri bu kadar kolay karalayamaz, pis ön yargılarınızla bakamazsınız, bazılarınız gerçekten insan değilsiniz...
  • O diil de kobar ne len.. Kubar olmasin? :))
  • Delikanlı isen ispat edersin
  • Murat herdem! Allahaskına elındeki bilgi belgeleri koysana? Varmı ki? Yahu sizin mesleki ahlak anlayışınız bu mu? Bak sen oradaki magazin yapıp elimde bilgi var belge var deyıp yazıp sonra ispat edemeyen ortadan kaybolan abine benzeme. Para heryerde kazanılır altın bileziğin varsa .yazık günah kursaktan lokma insan şeref namusu üzerinden yapılan,işçiyle gücüyle ekmeğiyle oynanan asılsız şeylerle gecmesın. Bunu huy edınenler gıbı olma, olma ki arkandan laf ettırme. Bu kAdar olumsuz yorum, mesleğine kalemine ve dolayısı ile şahsına gelen laf, degermi? Insan onuru namusu şerefi için yaşar. Bu haberi yapan içinde, habere konu olan içinde aynıdır bence dıkkat gerektırır
  • Ne boş beleş bi adam bu yazar arkadaş yaw :) Bir camiayi top yekun sucla, sonra isimler bende var de :) aciklasana isimleri de adamlar sana dava acsinlar. Ki icseler ve shgm bunu tespit etse bile adini yazamazsin. Bu anayasal suç ve 6 yil agir hapisten basliyor. Gel gelelim atlasdan gelen ufo olayina pardon F/O olayina. Cok guzel sokacak laflarim var o arkadasa ama sokan sokmustur ve yeterince doludur arkadas. Neyse isin ozu yalan dolan ve ahlaksiz habere karsiyiz :)
  • Allah aşkına hem bonzai içecek sonra kalkıp uçuşa gidecek üstüne bide basınç gelecek o kabin memuruna helal olsun o zaman ayakta durabiliyosa üstüne servis yapabiliyosa bu kadar saçma bi iftira olabilir mi haber olsun diye bu yazılır mı bonzai içen kabin memuru kim diye yazık kızlara büyük haksızlık neyse

BONZAİ İÇEN KABİN MEMURLARI KİM?

Bu hafta, uçuş emniyeti açısından en önemli ve ağır işlerden birini yapmalarına rağmen son dönemde mesleki itibarı iyi korunamayan bir meslek grubuna ilişkin birkaç tespitimi ve kabin ekipleri arasında yaygınlaşan sentetik uyuşturucu maddesi bonzai kullanımına ilişkin şoke edecek bilgileri sunmak istiyorum.

Kabin memurlarının, uçakta bulunma sebeplerinin başında yolcuların uçuş emniyetini sağlamak ve kabinde kusursuz bir uçuş gerçekleştirilmesine yardımcı olmak gelir. Her uçakta, uçağın tipine ve yolcu sayısına göre belirli sayıda kabin memuru görev yapar. Uçakta ne kadar kabin memuru çalıştırılması gerektiğinin alt sınırı otorite tarafından belirlenmiştir. Kabaca uçaktaki her acil çıkış kapısına bir kabin memuru düşecek şekilde planlama yapılır. Bunun amacı, olası bir acil durumda yolcuların emniyetli şekilde uçaktan tahliyesinin sağlanmak istenmesidir. Kabin memurlarının uçaktaki  birincil görevi budur.

Ancak kabin memurları için genel algı, uçuş emniyetinin sağlanmasından ziyade uçakta kek-sandviç ikram eden kişiler daha iğreti tabirle ' uçan garson' şeklindedir. Bu algının oluşmasındaki en önemli sebep de havayolu şirketlerinin yolcu memnuniyetini sağlamak isterken asıl önemli olan uçuş emniyetini ikinci plana atmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü artık bazı havayolu şirketleri için kabin memurunun tanımı, " güzel, alımlı, güleryüzlü" şeklindedir.

Kabin memurları, bilimsel tespitler gereği olası bir yangın durumunda 90 saniyede boşaltılması gereken uçağı, o süre içerisinde tahliye etmekle mükelleftirler. Ya da beklenmedik bir anda oluşan türbülansın yaralanmalara neden olmasını önlemek, herhangi bir sebeple uçakta oluşabilecek panik havasını yatıştırmak, uçuş emniyetini aksatan yolcuları gerekirse elektroşok cihazıyla ( teaser-Türkiye'de nedense kullanılmıyor) ya da başka yollarla etkisiz hale getirmektir bazı asıl görevleri...

Gel  gelelim Türkiye'deki havayolu şirketleri kabin memuru seçiminde ve seçilen kabin memurlarının eğitimlerinde gerekli özeni göstermediği için olası acil durumlarda nasıl bir manzara ile karşılaşabileceğimizi tahmin bile edemiyorum.

Bu çok önemli görevi yerine getiren kabin memurları acaba gerçekten şirketleri tarafından iyi eğitiliyor ve uçuş emniyetinin sağlanması noktasında yeterli olup olmadıkları kontrol ediliyor mu?

Bu konuda ciddi endişelerim var. Şimdi size çok sıcak bir olay anlatacağım.

Bu olay, kabin ekiplerine yönelik eğitim ve denetim eksikliğinin sonuçlarının anlaşılabilmesi açısından ibretliktir.

İsmi lazım değil özel bir havayolu şirketinde görev yapan epey bi sayıda kabin memuru, asli görevleri uçuş emniyetini sağlamak olmasına rağmen kendi hayatlarının emniyetini sağlamaktan aciz durumdalar. Çünkü son dönemde ismini sıkça duyduğumuz sentetik uyuşturucu madde bonzai kullanımı özellikle bu şirketin kabin memurları arasında hızla yaygınlaştı. Sadece bonzai de değil, esrar ve kobar adlı madde kullandıklarını da öğrendim. Bende bazılarının isimleri mevcut. Bu isimleri buradan açıklamam doğru olmaz. Onlardan bazıları ile ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve çalıştıkları havayolu şirketine de ihbarlarda bulunuldu.  SHGM'nin talimatı üzerine ilgili havayolu şirketi, adı geçen kabin memurlarından psikoaktif test yaptırmalarını ve sonuçlarını getirmelerini istedi. Bu kişiler de kendi seçtikleri laboratuarlarda test yaptırdılar. Sonuç negatif çıkınca SHGM yeniden bir test daha istedi. Çünkü bu konuyla ilgili ciddi kanıtlar içeren bilgi ve belgelerin,  bana geldiği gibi SHGM'ye gittiğini de düşünüyorum ve olması gerektiği gibi olayın üzerine gidiyorlar. Bu olayla ilgili süreci yakından takip ediyorum. Gelişmeleri de sizlere aktaracağım.

 Uçucu ekiplere yönelik uyuşturucu ve alkol testleri yapılmasının zorunlu olduğunu yıllar önce yazmıştım. SHGM de bu yıl içinde o uygulamaya başladı. Şu ana kadar uygulamaların nasıl sonuçlar verdiğini bilmiyorum ama SHGM kesinlikle bu son olayın üzerine gitmeli. Biliyorum ki, o konunun üzerine gidilirse birçok kişi de çorap söküğü gibi gelecektir. Havayolu şirketlerinin içindeki çürük elmalar da böylelikle temizlenecektir.

Son bir söz de o kabin memurlarının görev yaptığı havayolu şirketine... Kabin memuru seçiminde sadece fiziki özellikleri ön planda tutarsanız, kabin memuru değil de manken seçer gibi tercihler yaparsanız, yukarıda anlattığım şekilde bir acil durum halinde bonzai içen kabin memurlarıyla çok kişinin hayatına mal olabilirsiniz.

THY NEDEN TEDBİR ALMIYOR?

Afrika'da bazı ülkelerde ortaya çıkan ebola virüsüne karşı bir kısım Avrupalı  havayolu riskli ülkelere seferlerini iptal ederken THY'nin bu konuda hiçbir tepki vermemesi çok ilginçti.  Tipik Türk mantığı vardır, " Bize bir şey olmaz" Türkiye'de ilk ebola şüphelisi hastanın Türkiye'ye girişi sırasındaki manzarayı izledik. İspanya'da özel fanusla hasta daha uçaktan inmeden karantina altına alınırken biz tekerlekli sandalyeye attığımız gibi sallana sallana ambulansa koyduk. Bu virüslerin Türkiye'ye gelişinde en etken rol THY'ye ait olduğu için eleştirilerin büyük bölümünün hedefi de doğal olarak THY idi.

Bazı kesimler THY'nin Afrika'daki risk grubundaki ülkelere seferlerini iptal etmesini istedi. Ancak THY bugüne kadar bu isteğe cevap vermedi ve hiç bir şey yokmuş gibi seferlerine devam etti. THY'nin bu politikasına ticari kaygılardan dolayı anlayış gösterebilirsiniz ancak hiç bir önlem almadan THY ekiplerinin 'adeta canı pahasına' o bölgeden yapılan seferlerde görev yapması hiçbir mantıkla izah edilemez. THY ekiplerinin en azından riskli bölgeye yaptıkları uçuşlarda eldiven ve maske kullanarak görev yapmaları riski minimize etme açısından büyük önem taşırken THY'nin bu basit önlemi dahi almaktan imtina etmesinin mantıklı nasıl bir açıklaması olur bilemiyorum. Yukarıda da dediğim gibi herhalde bu da, "Bize bir şey olmaz" düşüncesinden ileri geliyor ama kabin ekiplerinin ve dolayısıyla onlarla ilişkide olan herkesin ebola ve sıtma gibi virüslere yönelik ciddi risk altında olduğunu ifade etmeliyim. 

BONZAİ İÇEN KABİN MEMURLARI KİM?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

Hostes ~ 4 yıl önce
Bu bahsi geçen konu sadece özel bir şirkette değil tüm şirketlerde çalışan insanlarda içebilir. TKnın kızlarının ismini çok duyuyoruz "öğretmenler" ..... Bilmem anlatabildim mi.. Herkes bi aynaya baksın uçuş esnasında arkada her bacak birine asılıyorum diyen de tknın steward çalışanı ;) insan kendi adını çıkarır bunun şirketle bir alakası yok sizin gibi oynaklar Yüzünden diğer hosteslerin adı çıkıyor. " beni odaya Attı " sonra terk etti demeyi biliyorsunuz sıra Başkasına gelince çok namuslu ayağındasınız Ayık olun ne bok olduğunuzu herkes biliyor uyuşturucu ve kötü ortamlara giren kim nerdesiniz onu da herkes duyuyor ....!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK ~ 4 yıl önce
Bonzai çekince kendilerini de pilot sanmıştır uçmuştur bunlar.Sorsan uçağın güvenliğinden sorumluyuz kek dağıtmıyoruz derler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu kadar ağır eleştiri içeren yorumları onayladıysa...! Mutlak elinde belge vardır diye düşünüyorum...?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bsg ~ 4 yıl önce
Bu haberi yazan arkadaşın ne içtiğini daha çok merak ettim aslında...Sen böyle isim vermeden herkesi zan altında bırakırsan yarın başka sitede de BONZAİ SATAN AİRPORTHABER YAZARI KİM diye yazarlar kardeşim.Böyle boş beleş işlerle uğraşmayın biraz daha dolu haber yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Arkadaşım yarısı ingiliz dili mezunu, bir kısmı öğretmen, iyi bir yaşam standardı ve ailelerine destek olabilmek için çalışan bu tertemiz gençleri bu kadar kolay karalayamaz, pis ön yargılarınızla bakamazsınız, bazılarınız gerçekten insan değilsiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Goncagul ~ 4 yıl önce
O diil de kobar ne len.. Kubar olmasin? :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Delikanlı isen ispat edersin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Allahaşkına ~ 4 yıl önce
Murat herdem! Allahaskına elındeki bilgi belgeleri koysana? Varmı ki? Yahu sizin mesleki ahlak anlayışınız bu mu? Bak sen oradaki magazin yapıp elimde bilgi var belge var deyıp yazıp sonra ispat edemeyen ortadan kaybolan abine benzeme. Para heryerde kazanılır altın bileziğin varsa .yazık günah kursaktan lokma insan şeref namusu üzerinden yapılan,işçiyle gücüyle ekmeğiyle oynanan asılsız şeylerle gecmesın. Bunu huy edınenler gıbı olma, olma ki arkandan laf ettırme. Bu kAdar olumsuz yorum, mesleğine kalemine ve dolayısı ile şahsına gelen laf, degermi? Insan onuru namusu şerefi için yaşar. Bu haberi yapan içinde, habere konu olan içinde aynıdır bence dıkkat gerektırır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ne boş beleş bi adam bu yazar arkadaş yaw :) Bir camiayi top yekun sucla, sonra isimler bende var de :) aciklasana isimleri de adamlar sana dava acsinlar. Ki icseler ve shgm bunu tespit etse bile adini yazamazsin. Bu anayasal suç ve 6 yil agir hapisten basliyor. Gel gelelim atlasdan gelen ufo olayina pardon F/O olayina. Cok guzel sokacak laflarim var o arkadasa ama sokan sokmustur ve yeterince doludur arkadas. Neyse isin ozu yalan dolan ve ahlaksiz habere karsiyiz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rooster ~ 4 yıl önce
Allah aşkına hem bonzai içecek sonra kalkıp uçuşa gidecek üstüne bide basınç gelecek o kabin memuruna helal olsun o zaman ayakta durabiliyosa üstüne servis yapabiliyosa bu kadar saçma bi iftira olabilir mi haber olsun diye bu yazılır mı bonzai içen kabin memuru kim diye yazık kızlara büyük haksızlık neyse

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000