Ana Sayfa » Sefa İNAN » "BÖL-PARÇALA-YÖNET" ve "TEK ADAMLIK"

"BÖL-PARÇALA-YÖNET" ve "TEK ADAMLIK"

Bu deyimleri bilmeyen yok gibidir. Artık klasikleşmiş olan bu deyimler, anlam olarak; büyük balığın küçük balığı yeme planını anlatır. Emperyalist ülkelerin sıklıkla başvurduğu bu yöntemleri, bazı işverenler de; aynı ülke böler gibi, şirketteki düzeni alt üst etmek için kullanırlar.

 

Bu hafta; sıklıkla başvurulan bu yöntemin (çalışanları bölme, biri birine düşürme taktikleri) işveren bacağındaki uygulamalarını birlikte irdelemek istiyorum. 

Böl-Parçala-Yönet sistemi, özellikle Amerikan şirketlerinde çok kullanılan bir yöntemdir. Çalışanların birlik ve beraberlik içinde çalışmaları istenmez. Araya mutlaka işveren adamları serpiştirilerek, gelişmelerden haberdar edilirler veya sendikayı satın(!) alarak Böl-Parçala-Yönet taktiğini, tüm üyelerinin bakışları arasında yürütürler.

THY’de yaşanan budur. Bu sistemin, işverence yararlı sonuçları olduğu söylense de, bu sistemi savunan emperyalist ülkelerde; iş barışının bozulduğu ve aidiyet duygusunun bozulduğu ve verimin düştüğü görülmüştür.

THY’deki bugünkü durum aynı budur. Teknik A.Ş-HABOM-THY Hat bakım… Kokpit-Kabin ve THY-TGS çalışanları arasındaki huzursuzluklar bunlara örnektir. Tepe şirket olan THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, tam olarak bu sistemde TEK ADAM’lığı oynuyor.

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in bu aralar nedense hiç sesi çıkmıyor. Sanırım ücretsiz izinde(!) uzun süredir yok. Tek Adamlığın hüküm sürdüğü bu tür şirketlerde bu tür genel müdürler ne iş yapar hiçbir zaman anlayamadım.

 Türkiye’mizde tek adamlık, sadece işveren cephesinde değil, siyasi arenada ve sendikalar da sıklıkla görülmektedir.

 “Ben ne dersem o “ sistemi, ülkemizde çok tehlikeli boyutlara giden yalaka yapıdan kaynaklanmakta. Liderler, zaman içinde eleştirilmedikçe, her yaptığı, yandaşlarınca alkışlarla karşılandıkça, demokrat yapılı bir insan bile olsa değişiyor. “Ben neymişim be abi” deyiveriyor.

Bana ülkemizin en büyük sorunu nedir diye sorarsanız, size kesinlikle yalaka sistemin gün geçtikçe bir bulaşıcı hastalık örneği artışta olduğunu söyleyebilirim. Ve bu durum, lideri, genel müdürü- başkanı-müdürü-şefi vb… yanlışa götüreceğinden, çok tehlikelidir.

Tabii ki; BÖL-PARÇALA-YÖNET sisteminin bu kadar yaygın olarak kullanım alanı bulmasında bir de sendika bacağı var. Ancak, bu konu çok uzun ve söylenecek, belgelenecek bir dolu bilgi ve belge içeriyor.

THY’deki var olan sendikal yapıyı temsil eden grubun o kadar büyük hataları var ki, şimdi yazarsam balık hafızalı bazı beyinlerde çabuk unutulur diye, zamanının gelmesini bekliyorum. Mevcut yönetimin de, o makamlardan kendi iradeleri ile gideceğini hiç sanmamakla beraber, bazılarının yazı ve yorumlarında, o olmazsa şu olsun veya bu olmalı diye isim zikredilmesini de akıllıca bulmuyorum. Bu konuda isim zikredenlere “Erken öten horozun başını keserler” atasözü kulaklarına küpe olsun.

Çok yakında bir dini bayramımız var. Bakın ve seyredin. Kendinden yaşça küçük olmasına rağmen, makamca büyüklerin bayramını kutlamak için, makamlara 3 düğmesi ilikli gidenler, yaşça küçük olanın makamı büyük olduğunda, karşı taraftaki makam sahibinin elini çift el ile sarılmalar, telefonla bizzat kutlamalar, “Allah sizi başımızdan eksik etmesin efendim!” sözcükleri gırla gidecek.

 Bizim nesil;  Babalarımızdan, Analarımızdan,” Aman evladım büyüklerinin bayramını kutla” diyen öğütleri duyarak bu günlere geldi. Sanırım bu büyüklük makamca imiş(!)  biz bunu yanlış yorumlayıp karşımıza bizden büyük kim çıkarsa bayramını kutlardık:) Bayramlaşacak fazla büyüğüm de kalmamasına rağmen, Allah uzun ömür versin yine de kutlayacağım 3-5 büyüğüm kaldı. Onların bayramını mesajla(!) değil, bizzat arayarak mutlaka kutlayacağım. Velhasıl;  Bizim neslin bu bayramlaşmalardaki büyüklük kavramı konusunda güncelleme yapması gerekiyor:)

 Yeni versiyon; yaş olarak değil, makamca olacak…

 ************************************************   

Biraz da THY’nin hisse yapılanmasına bakalım;

 THY’nin hisseleri, daha önce %49’u özel %51’i devlet paylarından oluşurken,  %2’lik halka açık bir hisse devrine ihtiyaç duyularak,%51 i halka açık hale getirilmiştir? Neden acaba?  Burada hiç kimse %2’lik bir hisse miktarına devletin ihtiyacı vardı ondan halka açtı diye komik bir yorum yapamaz.

 Şimdi bir bakalım bu ihtiyaç neden hâsıl olmuş;

 Bu değişikliğin, yani, eskiden %49 olan halka açıklığı %51’e getirmenin fazla bir maddi getirisi olmayıp devlet hisseleri daha az miktara neden geriletildi? Bunda en büyük etkenin, devlet ihalelerinin mevcut kurallarının dışına çıkabilmek, yani, devlet kurumlarının denetiminden ve TBMM denetiminden kaçabilmek adına olduğunu, sanırım bilmeyeniniz yoktur.

THY’nin %49’unun özelleştirme dairesi başkanlığına, yani devlete bağlı olmasına rağmen, %51 özel olan hisselerin çoğunun yabancı tekellerde olması diğerlerinin ise ufak hisseler olarak çok dağınık bir halde bulunması nedeniyle %49’luk hisse tek başına THY’yi temsil etmektedir.

 Azınlığın, çoğunluğa hükmettiği bir sistem nasıl oluşturulmuştur?

THY’nin halka açık hisselerinin yani %51’in önemli bir miktarı yabancı ortaklıklarda (Dünyaca ünlü büyük spekülatör Mark Mobius vb… larında) Bu tür yabancı ortaklıkların payı, mevcut yasalarımıza göre %40’ı geçemiyor. Ayrıca bu ünlü spekülatörün Türkiye’de başka yatırımları da var. Pek küstürmeye(!) gelmez. Çünkü bu yabancı ortaklar, Türkiye’ye sadece sıcak para girişini sağlamakla kalmıyor, bir de yabancı yatırımcı çekmekte kullanılıyorlar.

Bu dönemde THY’nin tekrar hisse satışına gideceği söylentileri var.  Şu anda Özelleştirme Başkanlığına bağlı THY’nin elindeki %49’luk hisse değeri 1,6 Milyar dolar civarında. Ayrıca, THY’nin %30 hissesi yabancılarda. Yani %10’luk bir pay daha yabancılara satabilir. Ne kadar satarsa satsın, THY’nin elinde altın hisse kozu var. (Altın Hisse; stratejik önemi olan, ekonomi açısından büyük önem taşıyan kuruluşların özelleştirilmeleri halinde, bu kuruluşlarda kamu çıkarlarının korunması, ülke güvenliğine zarar verebilecek gelişmelerin önlenmesi, az gelişmiş yörelere yönelik hizmetlerin sürdürülmesi gibi amaçlarla oluşturuluyor. Altın Hisse, söz konusu kuruluşların kritik kararlarında devlete 'veto' hakkı veriyor.).

 THY yönetimi bu rahat ortamda, %49’un hisse sahibi özelleştirme başkanlığının paralelinde ve siyasilerin emri altında, işini sürdürmekte. Bu nedenle, THY yönetim kurulu ve denetim kurulu, bilhassa stratejik kararlarda inisiyatif sahibi değillerdir.  Uçak alıp almamaya, hat açılımlarına( Bilhassa Afrika) THY’nin kendi içinde parçalanmalarına ve tüm ortaklıklarına özelleştirme dairesi başkanlığı (Hükümet) in emri dışında şekillendiremezler. Bu nedenle emir kulu Hamdi Topçu'yu tek günah keçisi olarak görmek anlamsız. 

Değerli okurlarım;

Siyasi hükümetler, iktidara yürürken ve iktidarda kalabilmek için birçok yerden maddi, manevi destek alırlar. Bu bedellerin ödenmesi için bu yardımda bulunan kişilerin birçoğu milletvekili yapılırken, birçoğu da siyasi hükümetin yapması gereken, yol-su-elektrik örneği birçok faaliyetlerden faydalandırılırlar.( İhale vermek vb…) Bu sistem içerisinde bir şekilde desteklenen kişilerin kendi eş-dost-akraba-arkadaş-hemşeri-partili vb…larını kayırmaları ile devam eder. Bu sisteme, şüphesiz diğer iktidar dönemlerinde de rastlanmıştır. Ancak, şimdiye kadar bu kadar büyük boyutta seyretmemiştir. Mevcut iktidar döneminde bu kadar yoğun torpil mekanizmasının çalışması, mevcut iktidarın tek parti hükümeti olmasının yanı sıra, çok uzun süre iktidarını sürdürmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

 THY gibi popülaritesi yüksek bir şirket, bu tür manevi borç(!) ödemeleri için bulunmaz kaftandır. Bu nedenle, THY yönetiminin kendi yöneticilerin yaptığı torpiller daha çok alt kadro ve eleman alımlarında olmakta. Çünkü üst makamlara paraşütle getirilenler, siyasiler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle THY yönetimine, paraşütle gelen üst yönetici kadroların hangi özellikleri ile bu tür önemli makamlara atandıkları sorusunu hiç sormam.

Bu bir sistem sorunudur

Örneğin; bir yazlıktasınız ve sorununuz sivrisinekse, bunu öldürmek sizi geçici olarak rahatlatır. Bir bakarsınız ki ertesi gün yine çoğalmışlardır.

Kesin çözüm, sivrisineği çoğaltan yakındaki çöplük ve bataklıkların kurutulmasıdır. (Tabii ki anlayana!)    

Haberi Paylaş
Facebook Yorum
AirportHaber Yorum
  • Saim EFE 27 Ağustos 2012, Pazartesi 14:01:45 temel kotil thy genel müdürü. tanıyan eden varsa aşağıdaki durumu kendisine iletsin. 19 kasım 2011 tarihinde internet üzerinden sanal kartımla 10000 mil kullanarak ve 108 tl ödeyerek 2352485476265 nolu sivas-bodrum bileti aldım. 15 ocak 2012 tarihinde tk2663 seferi kötü hava şartları nedeniyle iptal edildi. bilet ücreti ve mil iadesi için 7086366 takip nolu başvurumu yaptım. gelen e-posta yanıtında thy bürosunda işlem yapılabileceği belirtildi. 24 nisan 2012 de atatürk bulvarı no: 154 kavaklıdere ankara adresindeki thy ofisinde işlemimi yaptırdım 2 ay içerisinde sanal kartımın bağlı olduğu ana karta 108 tl iadenin yapılacağı ama millerin yanacağı söylendi. 26 haziran 2012 tarihinde 7347112 takip numaralı çağrı merkezine yaptığım şikayette yılmaz isimli operatör en kısa sürede sorunun çözümlenip tarafıma bilgi verileceğini söyledi. 17 temmuz 2012 bende her tür sabır bitti. 4440849 çağrı merkezini tekrar aradım ethem isimli operatör acil kodu girdiğini söyledi. ben hala bekliyorum. 0
  • :)) 17 Ağustos 2012, Cuma 00:54:18 farkında değil insanlar hala.herkes birbirine düşman olmuş her departman birbirine öfke kusuyor sevgi ve saygı kalmadı...bu çok büyük bir tehlike...insanlar hala lak lak yapıyor...çok ilginç...acilen tüm departmanların toplanıp aralarında konuşması fikir alışverişi yapması problemleri konuşup çözmesi gerekiyor.yoksa sonumuz çok kötü...paralar yatıyor ama suratlar 1 karış kime merhaba naber desem? hangi departmandan olursa olsun sorma ya bittim öldüm çok zor geçiyor durumumuz kritik ip üstündeyiz diyor.neden böyle oldu birdenbire bunu çözmek gerekiyor.dışarıdan baktığın zaman bir problem yok gibi aslında ama konuşmaya başlayınca anlıyorsun.senelerdir beyaz sarayda olmayan dedikoduları dinledik.hep dedikodulardan oldu bunlar birbirini çekemeyen kıskanan insanlar...genelide bayan tabiiki.ve halada yapıyorlar...hala...böyle birbirimize düşman olarak aldığımız paradan bile hayr gelmez arkadaşlar benden size söylemesi...iş bitsinde eve gideyim.gerisi beni bağlamaz.yok böyle birşey... 0
  • PROMETHEUS 16 Ağustos 2012, Perşembe 21:56:44 SEVGİLİ SEFA İNAN (SEFA ABİ), YAZLARINI 2 YILDIR OKUYORUM. BU YAZINIZ İSE GERÇEKTEN TAKDİRE ŞAYAN. ÜLKEDE Kİ ÇARPIKLIĞI, ÇİRKİNLİĞİ, ADAM KAYIMACILIĞI, TORPİLİ, İKTİDARA GEÇENİN VATANDAŞIN VERGİSİNİ NASIL YANDAŞINA YEDİRDİĞİNİ, BUNUN BİR DEVLET GELENEĞİ OLDUĞUNU, KOKUŞMUŞLUĞUN İKTİDARDAN MUHALEFETE SARDIĞI, ANCAK BU GÜN İKTİDAR TARAFINDAN DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ ŞEKİLDE UYGULANDIĞINI, HAVACILIKLA İLGİLİ OLARAK EN BÜYÜK KURUM OLAN THY NİN BU DÜZENDE NASIL ETKİLENDİĞİNİ YAZMIŞSINIZ. YORUMLARI OKUYORUM :) KONU KABİN ÖZELLEŞMESİ. HERKES KENDİ DERDİNDE. HALBUKİ BU KONU İLK ETAPTA VE ESKİ YAZILARINIZDA ZATEN İRDELENMİŞTİ. KABİN ÖZELLEŞECEKTİR. KÖR OLMAK GEREKİR AKSİNİ İDDAA ETMEK İÇİN. AMA OKUMUŞ, MÜREKKEP YALAMIŞ ARAKADAŞLAR BUNCA REZİLLİĞİN YAZILDIĞI BİR MAKALE SONRASINDA KABİN ÖZELLEŞİR ÖZELLEŞMEZ KAVGASINA GİRİYORSA. ORDA SÖMÜRÜDE, HAKSIZLIKTA, ADİLİKTE BAYRAK TAŞIYAN ÜLKE OLUR. SONRA KABİN ÖZELLEŞİR ANLAMAZSIN. MAAŞIN KESİLİR GIK DİYEMEZSİN. EVLADIN ÖLÜR HAK ARAYAMAZSIN. KONU ANLAŞILMAMIŞ 0
  • İsim / Rumuz 15 Ağustos 2012, Çarşamba 17:12:48 Burası karışıkmış zaten hiç yorum yazmayayım ben:)) 0
Yorum Gönder
  • * Yorumlarınız, editör onayından geçmesi durumunda yayınlanacaktır.
  • * Gönderilen yorumlardan kaynaklanacak yasal sorumluluk yorumu gönderen kullanıcılara aittir. Yorumlardan AirportHaber ve bağlı kuruluşları sorumlu tutulamaz.
  • * Kişiler ya da kurumlar hakkında yapılan, eleştiri sınırlarını aşan, hakaret, kötü söz, uygunsuz kelime, ırkçılık, bölücülük unsurları içeren yorumlara yer verilmemektedir.

Yazarın Diğer Yazıları

13 Nisan 2015 KRAL ÖLDÜ, YAŞASIN YENİ KRAL! -THY GENEL KURULUNDA YAŞANANLAR-İLKER AYCI

THY’nin 6 Nisan’da yapılan genel kurulu, çok renkli geçti. Genel kurul başlamadan önce, şimdiye kadar rastlamadığım bir görüntü ile karşılaştım. Genel kurulda Türk bayrağının ve ATATÜRK resminin asılı olmaması pek rastlanan bir durum değildir. Ancak, genel kurulun açılışını yapan THY yönetim kurulu üyesi Prof. Mecit Eş’in, saygı duruşu yapılmadan önce ATATÜRK’ün ismini anması nedeniyle, bu eksikliği bir organizasyon hatası olarak görmek istiyorum.