13 Ağustos 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • temel kotil thy genel müdürü. tanıyan eden varsa aşağıdaki durumu kendisine iletsin. 19 kasım 2011 tarihinde internet üzerinden sanal kartımla 10000 mil kullanarak ve 108 tl ödeyerek 2352485476265 nolu sivas-bodrum bileti aldım. 15 ocak 2012 tarihinde tk2663 seferi kötü hava şartları nedeniyle iptal edildi. bilet ücreti ve mil iadesi için 7086366 takip nolu başvurumu yaptım. gelen e-posta yanıtında thy bürosunda işlem yapılabileceği belirtildi. 24 nisan 2012 de atatürk bulvarı no: 154 kavaklıdere ankara adresindeki thy ofisinde işlemimi yaptırdım 2 ay içerisinde sanal kartımın bağlı olduğu ana karta 108 tl iadenin yapılacağı ama millerin yanacağı söylendi. 26 haziran 2012 tarihinde 7347112 takip numaralı çağrı merkezine yaptığım şikayette yılmaz isimli operatör en kısa sürede sorunun çözümlenip tarafıma bilgi verileceğini söyledi. 17 temmuz 2012 bende her tür sabır bitti. 4440849 çağrı merkezini tekrar aradım ethem isimli operatör acil kodu girdiğini söyledi. ben hala bekliyorum.
  • farkında değil insanlar hala.herkes birbirine düşman olmuş her departman birbirine öfke kusuyor sevgi ve saygı kalmadı...bu çok büyük bir tehlike...insanlar hala lak lak yapıyor...çok ilginç...acilen tüm departmanların toplanıp aralarında konuşması fikir alışverişi yapması problemleri konuşup çözmesi gerekiyor.yoksa sonumuz çok kötü...paralar yatıyor ama suratlar 1 karış kime merhaba naber desem? hangi departmandan olursa olsun sorma ya bittim öldüm çok zor geçiyor durumumuz kritik ip üstündeyiz diyor.neden böyle oldu birdenbire bunu çözmek gerekiyor.dışarıdan baktığın zaman bir problem yok gibi aslında ama konuşmaya başlayınca anlıyorsun.senelerdir beyaz sarayda olmayan dedikoduları dinledik.hep dedikodulardan oldu bunlar birbirini çekemeyen kıskanan insanlar...genelide bayan tabiiki.ve halada yapıyorlar...hala...böyle birbirimize düşman olarak aldığımız paradan bile hayr gelmez arkadaşlar benden size söylemesi...iş bitsinde eve gideyim.gerisi beni bağlamaz.yok böyle birşey...
  • SEVGİLİ SEFA İNAN (SEFA ABİ), YAZLARINI 2 YILDIR OKUYORUM. BU YAZINIZ İSE GERÇEKTEN TAKDİRE ŞAYAN. ÜLKEDE Kİ ÇARPIKLIĞI, ÇİRKİNLİĞİ, ADAM KAYIMACILIĞI, TORPİLİ, İKTİDARA GEÇENİN VATANDAŞIN VERGİSİNİ NASIL YANDAŞINA YEDİRDİĞİNİ, BUNUN BİR DEVLET GELENEĞİ OLDUĞUNU, KOKUŞMUŞLUĞUN İKTİDARDAN MUHALEFETE SARDIĞI, ANCAK BU GÜN İKTİDAR TARAFINDAN DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ ŞEKİLDE UYGULANDIĞINI, HAVACILIKLA İLGİLİ OLARAK EN BÜYÜK KURUM OLAN THY NİN BU DÜZENDE NASIL ETKİLENDİĞİNİ YAZMIŞSINIZ. YORUMLARI OKUYORUM :) KONU KABİN ÖZELLEŞMESİ. HERKES KENDİ DERDİNDE. HALBUKİ BU KONU İLK ETAPTA VE ESKİ YAZILARINIZDA ZATEN İRDELENMİŞTİ. KABİN ÖZELLEŞECEKTİR. KÖR OLMAK GEREKİR AKSİNİ İDDAA ETMEK İÇİN. AMA OKUMUŞ, MÜREKKEP YALAMIŞ ARAKADAŞLAR BUNCA REZİLLİĞİN YAZILDIĞI BİR MAKALE SONRASINDA KABİN ÖZELLEŞİR ÖZELLEŞMEZ KAVGASINA GİRİYORSA. ORDA SÖMÜRÜDE, HAKSIZLIKTA, ADİLİKTE BAYRAK TAŞIYAN ÜLKE OLUR. SONRA KABİN ÖZELLEŞİR ANLAMAZSIN. MAAŞIN KESİLİR GIK DİYEMEZSİN. EVLADIN ÖLÜR HAK ARAYAMAZSIN. KONU ANLAŞILMAMIŞ
  • Burası karışıkmış zaten hiç yorum yazmayayım ben:))
  • Bu uğursuz,basiretsiz,kendinden başka kimseyi düşünmeyen sendika yönetimi olduğu sürece thy işvereni bu iş yerindeki her şeyi özelleştirir.Bu yönetim kaldığı sürece Kabin,kokpit.teknik heryer özelleşir hatta asgari ücrete bile razı edilir.
  • Ah ELİM ah, elim elim emellerin için bizi lime lime ettin...
  • Emine gitmez sonsuza kadar kalir bence
  • Yeni Kabin Urun Muduru yildiz aykac giray'ın torpilinin cumhhurbaskanının kardesi oldugu dogru mudur ?
  • iktidari istemediginiz buraya yazmaya layikmi? ne sitesi burasi?
  • Şirketler Kapitalizmin kurallarına uymak zorundadır. Varlıklarını sürdürebilmelerinin tek yolu budur. Herkes bireysel olarak ve en tabii hakla kendi geleceklerini düşünmekte. Ancak kurumun geleceğini de düşünenler var ve bu güne kadar yapılan uygulamaların hepsini mubah saymaktalar Sorarsanız şirketin bekası için bu tutumu sergilenmek zorundayız diyeceklerdir. Şirket giderlerinin en büyük kalemlerinden birini personel giderleri oluşturmaktadır ve her kurum yöneticisi önünde duran bu büyük kalemi azaltmak isteyecektir. Ama basiretli yöneticiler şunu tecrübe etmiştir ki; siz kurumunuzda personel azaltarak ya da personel giderlerini düşürerek kısa vadede kazançlı gözükseniz de uzun vadede bunun hata olduğu tüm değerlendirmelerle ortaya çıkmıştır. Öncelikle en gurur duyduğumuz "kalite"nizden ödür verirsiniz. Kalitesiz çalışma koşulları güvenlik zaaflarını doğurur. Prestij kaybetmeniz uzun süre almayacaktır.

"BÖL-PARÇALA-YÖNET" ve "TEK ADAMLIK"

 

Bu hafta; sıklıkla başvurulan bu yöntemin (çalışanları bölme, biri birine düşürme taktikleri) işveren bacağındaki uygulamalarını birlikte irdelemek istiyorum. 

Böl-Parçala-Yönet sistemi, özellikle Amerikan şirketlerinde çok kullanılan bir yöntemdir. Çalışanların birlik ve beraberlik içinde çalışmaları istenmez. Araya mutlaka işveren adamları serpiştirilerek, gelişmelerden haberdar edilirler veya sendikayı satın(!) alarak Böl-Parçala-Yönet taktiğini, tüm üyelerinin bakışları arasında yürütürler.

THY’de yaşanan budur. Bu sistemin, işverence yararlı sonuçları olduğu söylense de, bu sistemi savunan emperyalist ülkelerde; iş barışının bozulduğu ve aidiyet duygusunun bozulduğu ve verimin düştüğü görülmüştür.

THY’deki bugünkü durum aynı budur. Teknik A.Ş-HABOM-THY Hat bakım… Kokpit-Kabin ve THY-TGS çalışanları arasındaki huzursuzluklar bunlara örnektir. Tepe şirket olan THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, tam olarak bu sistemde TEK ADAM’lığı oynuyor.

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in bu aralar nedense hiç sesi çıkmıyor. Sanırım ücretsiz izinde(!) uzun süredir yok. Tek Adamlığın hüküm sürdüğü bu tür şirketlerde bu tür genel müdürler ne iş yapar hiçbir zaman anlayamadım.

 Türkiye’mizde tek adamlık, sadece işveren cephesinde değil, siyasi arenada ve sendikalar da sıklıkla görülmektedir.

 “Ben ne dersem o “ sistemi, ülkemizde çok tehlikeli boyutlara giden yalaka yapıdan kaynaklanmakta. Liderler, zaman içinde eleştirilmedikçe, her yaptığı, yandaşlarınca alkışlarla karşılandıkça, demokrat yapılı bir insan bile olsa değişiyor. “Ben neymişim be abi” deyiveriyor.

Bana ülkemizin en büyük sorunu nedir diye sorarsanız, size kesinlikle yalaka sistemin gün geçtikçe bir bulaşıcı hastalık örneği artışta olduğunu söyleyebilirim. Ve bu durum, lideri, genel müdürü- başkanı-müdürü-şefi vb… yanlışa götüreceğinden, çok tehlikelidir.

Tabii ki; BÖL-PARÇALA-YÖNET sisteminin bu kadar yaygın olarak kullanım alanı bulmasında bir de sendika bacağı var. Ancak, bu konu çok uzun ve söylenecek, belgelenecek bir dolu bilgi ve belge içeriyor.

THY’deki var olan sendikal yapıyı temsil eden grubun o kadar büyük hataları var ki, şimdi yazarsam balık hafızalı bazı beyinlerde çabuk unutulur diye, zamanının gelmesini bekliyorum. Mevcut yönetimin de, o makamlardan kendi iradeleri ile gideceğini hiç sanmamakla beraber, bazılarının yazı ve yorumlarında, o olmazsa şu olsun veya bu olmalı diye isim zikredilmesini de akıllıca bulmuyorum. Bu konuda isim zikredenlere “Erken öten horozun başını keserler” atasözü kulaklarına küpe olsun.

Çok yakında bir dini bayramımız var. Bakın ve seyredin. Kendinden yaşça küçük olmasına rağmen, makamca büyüklerin bayramını kutlamak için, makamlara 3 düğmesi ilikli gidenler, yaşça küçük olanın makamı büyük olduğunda, karşı taraftaki makam sahibinin elini çift el ile sarılmalar, telefonla bizzat kutlamalar, “Allah sizi başımızdan eksik etmesin efendim!” sözcükleri gırla gidecek.

 Bizim nesil;  Babalarımızdan, Analarımızdan,” Aman evladım büyüklerinin bayramını kutla” diyen öğütleri duyarak bu günlere geldi. Sanırım bu büyüklük makamca imiş(!)  biz bunu yanlış yorumlayıp karşımıza bizden büyük kim çıkarsa bayramını kutlardık:) Bayramlaşacak fazla büyüğüm de kalmamasına rağmen, Allah uzun ömür versin yine de kutlayacağım 3-5 büyüğüm kaldı. Onların bayramını mesajla(!) değil, bizzat arayarak mutlaka kutlayacağım. Velhasıl;  Bizim neslin bu bayramlaşmalardaki büyüklük kavramı konusunda güncelleme yapması gerekiyor:)

 Yeni versiyon; yaş olarak değil, makamca olacak…

 ************************************************   

Biraz da THY’nin hisse yapılanmasına bakalım;

 THY’nin hisseleri, daha önce %49’u özel %51’i devlet paylarından oluşurken,  %2’lik halka açık bir hisse devrine ihtiyaç duyularak,%51 i halka açık hale getirilmiştir? Neden acaba?  Burada hiç kimse %2’lik bir hisse miktarına devletin ihtiyacı vardı ondan halka açtı diye komik bir yorum yapamaz.

 Şimdi bir bakalım bu ihtiyaç neden hâsıl olmuş;

 Bu değişikliğin, yani, eskiden %49 olan halka açıklığı %51’e getirmenin fazla bir maddi getirisi olmayıp devlet hisseleri daha az miktara neden geriletildi? Bunda en büyük etkenin, devlet ihalelerinin mevcut kurallarının dışına çıkabilmek, yani, devlet kurumlarının denetiminden ve TBMM denetiminden kaçabilmek adına olduğunu, sanırım bilmeyeniniz yoktur.

THY’nin %49’unun özelleştirme dairesi başkanlığına, yani devlete bağlı olmasına rağmen, %51 özel olan hisselerin çoğunun yabancı tekellerde olması diğerlerinin ise ufak hisseler olarak çok dağınık bir halde bulunması nedeniyle %49’luk hisse tek başına THY’yi temsil etmektedir.

 Azınlığın, çoğunluğa hükmettiği bir sistem nasıl oluşturulmuştur?

THY’nin halka açık hisselerinin yani %51’in önemli bir miktarı yabancı ortaklıklarda (Dünyaca ünlü büyük spekülatör Mark Mobius vb… larında) Bu tür yabancı ortaklıkların payı, mevcut yasalarımıza göre %40’ı geçemiyor. Ayrıca bu ünlü spekülatörün Türkiye’de başka yatırımları da var. Pek küstürmeye(!) gelmez. Çünkü bu yabancı ortaklar, Türkiye’ye sadece sıcak para girişini sağlamakla kalmıyor, bir de yabancı yatırımcı çekmekte kullanılıyorlar.

Bu dönemde THY’nin tekrar hisse satışına gideceği söylentileri var.  Şu anda Özelleştirme Başkanlığına bağlı THY’nin elindeki %49’luk hisse değeri 1,6 Milyar dolar civarında. Ayrıca, THY’nin %30 hissesi yabancılarda. Yani %10’luk bir pay daha yabancılara satabilir. Ne kadar satarsa satsın, THY’nin elinde altın hisse kozu var. (Altın Hisse; stratejik önemi olan, ekonomi açısından büyük önem taşıyan kuruluşların özelleştirilmeleri halinde, bu kuruluşlarda kamu çıkarlarının korunması, ülke güvenliğine zarar verebilecek gelişmelerin önlenmesi, az gelişmiş yörelere yönelik hizmetlerin sürdürülmesi gibi amaçlarla oluşturuluyor. Altın Hisse, söz konusu kuruluşların kritik kararlarında devlete 'veto' hakkı veriyor.).

 THY yönetimi bu rahat ortamda, %49’un hisse sahibi özelleştirme başkanlığının paralelinde ve siyasilerin emri altında, işini sürdürmekte. Bu nedenle, THY yönetim kurulu ve denetim kurulu, bilhassa stratejik kararlarda inisiyatif sahibi değillerdir.  Uçak alıp almamaya, hat açılımlarına( Bilhassa Afrika) THY’nin kendi içinde parçalanmalarına ve tüm ortaklıklarına özelleştirme dairesi başkanlığı (Hükümet) in emri dışında şekillendiremezler. Bu nedenle emir kulu Hamdi Topçu'yu tek günah keçisi olarak görmek anlamsız. 

Değerli okurlarım;

Siyasi hükümetler, iktidara yürürken ve iktidarda kalabilmek için birçok yerden maddi, manevi destek alırlar. Bu bedellerin ödenmesi için bu yardımda bulunan kişilerin birçoğu milletvekili yapılırken, birçoğu da siyasi hükümetin yapması gereken, yol-su-elektrik örneği birçok faaliyetlerden faydalandırılırlar.( İhale vermek vb…) Bu sistem içerisinde bir şekilde desteklenen kişilerin kendi eş-dost-akraba-arkadaş-hemşeri-partili vb…larını kayırmaları ile devam eder. Bu sisteme, şüphesiz diğer iktidar dönemlerinde de rastlanmıştır. Ancak, şimdiye kadar bu kadar büyük boyutta seyretmemiştir. Mevcut iktidar döneminde bu kadar yoğun torpil mekanizmasının çalışması, mevcut iktidarın tek parti hükümeti olmasının yanı sıra, çok uzun süre iktidarını sürdürmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

 THY gibi popülaritesi yüksek bir şirket, bu tür manevi borç(!) ödemeleri için bulunmaz kaftandır. Bu nedenle, THY yönetiminin kendi yöneticilerin yaptığı torpiller daha çok alt kadro ve eleman alımlarında olmakta. Çünkü üst makamlara paraşütle getirilenler, siyasiler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle THY yönetimine, paraşütle gelen üst yönetici kadroların hangi özellikleri ile bu tür önemli makamlara atandıkları sorusunu hiç sormam.

Bu bir sistem sorunudur

Örneğin; bir yazlıktasınız ve sorununuz sivrisinekse, bunu öldürmek sizi geçici olarak rahatlatır. Bir bakarsınız ki ertesi gün yine çoğalmışlardır.

Kesin çözüm, sivrisineği çoğaltan yakındaki çöplük ve bataklıkların kurutulmasıdır. (Tabii ki anlayana!)    

"BÖL-PARÇALA-YÖNET" ve "TEK ADAMLIK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Saim EFE ~ 6 yıl önce
temel kotil thy genel müdürü. tanıyan eden varsa aşağıdaki durumu kendisine iletsin. 19 kasım 2011 tarihinde internet üzerinden sanal kartımla 10000 mil kullanarak ve 108 tl ödeyerek 2352485476265 nolu sivas-bodrum bileti aldım. 15 ocak 2012 tarihinde tk2663 seferi kötü hava şartları nedeniyle iptal edildi. bilet ücreti ve mil iadesi için 7086366 takip nolu başvurumu yaptım. gelen e-posta yanıtında thy bürosunda işlem yapılabileceği belirtildi. 24 nisan 2012 de atatürk bulvarı no: 154 kavaklıdere ankara adresindeki thy ofisinde işlemimi yaptırdım 2 ay içerisinde sanal kartımın bağlı olduğu ana karta 108 tl iadenin yapılacağı ama millerin yanacağı söylendi. 26 haziran 2012 tarihinde 7347112 takip numaralı çağrı merkezine yaptığım şikayette yılmaz isimli operatör en kısa sürede sorunun çözümlenip tarafıma bilgi verileceğini söyledi. 17 temmuz 2012 bende her tür sabır bitti. 4440849 çağrı merkezini tekrar aradım ethem isimli operatör acil kodu girdiğini söyledi. ben hala bekliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)) ~ 6 yıl önce
farkında değil insanlar hala.herkes birbirine düşman olmuş her departman birbirine öfke kusuyor sevgi ve saygı kalmadı...bu çok büyük bir tehlike...insanlar hala lak lak yapıyor...çok ilginç...acilen tüm departmanların toplanıp aralarında konuşması fikir alışverişi yapması problemleri konuşup çözmesi gerekiyor.yoksa sonumuz çok kötü...paralar yatıyor ama suratlar 1 karış kime merhaba naber desem? hangi departmandan olursa olsun sorma ya bittim öldüm çok zor geçiyor durumumuz kritik ip üstündeyiz diyor.neden böyle oldu birdenbire bunu çözmek gerekiyor.dışarıdan baktığın zaman bir problem yok gibi aslında ama konuşmaya başlayınca anlıyorsun.senelerdir beyaz sarayda olmayan dedikoduları dinledik.hep dedikodulardan oldu bunlar birbirini çekemeyen kıskanan insanlar...genelide bayan tabiiki.ve halada yapıyorlar...hala...böyle birbirimize düşman olarak aldığımız paradan bile hayr gelmez arkadaşlar benden size söylemesi...iş bitsinde eve gideyim.gerisi beni bağlamaz.yok böyle birşey...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PROMETHEUS ~ 6 yıl önce
SEVGİLİ SEFA İNAN (SEFA ABİ), YAZLARINI 2 YILDIR OKUYORUM. BU YAZINIZ İSE GERÇEKTEN TAKDİRE ŞAYAN. ÜLKEDE Kİ ÇARPIKLIĞI, ÇİRKİNLİĞİ, ADAM KAYIMACILIĞI, TORPİLİ, İKTİDARA GEÇENİN VATANDAŞIN VERGİSİNİ NASIL YANDAŞINA YEDİRDİĞİNİ, BUNUN BİR DEVLET GELENEĞİ OLDUĞUNU, KOKUŞMUŞLUĞUN İKTİDARDAN MUHALEFETE SARDIĞI, ANCAK BU GÜN İKTİDAR TARAFINDAN DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ ŞEKİLDE UYGULANDIĞINI, HAVACILIKLA İLGİLİ OLARAK EN BÜYÜK KURUM OLAN THY NİN BU DÜZENDE NASIL ETKİLENDİĞİNİ YAZMIŞSINIZ. YORUMLARI OKUYORUM :) KONU KABİN ÖZELLEŞMESİ. HERKES KENDİ DERDİNDE. HALBUKİ BU KONU İLK ETAPTA VE ESKİ YAZILARINIZDA ZATEN İRDELENMİŞTİ. KABİN ÖZELLEŞECEKTİR. KÖR OLMAK GEREKİR AKSİNİ İDDAA ETMEK İÇİN. AMA OKUMUŞ, MÜREKKEP YALAMIŞ ARAKADAŞLAR BUNCA REZİLLİĞİN YAZILDIĞI BİR MAKALE SONRASINDA KABİN ÖZELLEŞİR ÖZELLEŞMEZ KAVGASINA GİRİYORSA. ORDA SÖMÜRÜDE, HAKSIZLIKTA, ADİLİKTE BAYRAK TAŞIYAN ÜLKE OLUR. SONRA KABİN ÖZELLEŞİR ANLAMAZSIN. MAAŞIN KESİLİR GIK DİYEMEZSİN. EVLADIN ÖLÜR HAK ARAYAMAZSIN. KONU ANLAŞILMAMIŞ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Burası karışıkmış zaten hiç yorum yazmayayım ben:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVA İŞ ~ 6 yıl önce
Bu uğursuz,basiretsiz,kendinden başka kimseyi düşünmeyen sendika yönetimi olduğu sürece thy işvereni bu iş yerindeki her şeyi özelleştirir.Bu yönetim kaldığı sürece Kabin,kokpit.teknik heryer özelleşir hatta asgari ücrete bile razı edilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ELİM'e ~ 6 yıl önce
Ah ELİM ah, elim elim emellerin için bizi lime lime ettin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Khb ~ 6 yıl önce
Emine gitmez sonsuza kadar kalir bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ka2 ~ 6 yıl önce
Yeni Kabin Urun Muduru yildiz aykac giray'ın torpilinin cumhhurbaskanının kardesi oldugu dogru mudur ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acik siyaset ~ 6 yıl önce
iktidari istemediginiz buraya yazmaya layikmi? ne sitesi burasi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Basiretli tüccar ~ 6 yıl önce
Şirketler Kapitalizmin kurallarına uymak zorundadır. Varlıklarını sürdürebilmelerinin tek yolu budur. Herkes bireysel olarak ve en tabii hakla kendi geleceklerini düşünmekte. Ancak kurumun geleceğini de düşünenler var ve bu güne kadar yapılan uygulamaların hepsini mubah saymaktalar Sorarsanız şirketin bekası için bu tutumu sergilenmek zorundayız diyeceklerdir. Şirket giderlerinin en büyük kalemlerinden birini personel giderleri oluşturmaktadır ve her kurum yöneticisi önünde duran bu büyük kalemi azaltmak isteyecektir. Ama basiretli yöneticiler şunu tecrübe etmiştir ki; siz kurumunuzda personel azaltarak ya da personel giderlerini düşürerek kısa vadede kazançlı gözükseniz de uzun vadede bunun hata olduğu tüm değerlendirmelerle ortaya çıkmıştır. Öncelikle en gurur duyduğumuz "kalite"nizden ödür verirsiniz. Kalitesiz çalışma koşulları güvenlik zaaflarını doğurur. Prestij kaybetmeniz uzun süre almayacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000