08 Haziran 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 2003 senesinde Pegasus'da Sabancı'ya satış işlemleri gizli olarak başlamışken ,bir avuç kabin çalışanı Hava-İş ile sendikayı Pgs sokmak için çalışmalara girdi.Ancak en önce kabin ve kokpit ekipleri tarafindan sırtından hançerlenen bu kabin çalışanları işinden olurken,PGS'un kokpit ve kabin çalışanları zamanında yönetime yalakalık yaparak kendilerinin marabadan zaten daha fazla olamayacaklarını ispatlamışlardır.Onun için bugün Pgs çalışanlarının ağır çalışma koşullarından dolayı zerre acımam çünkü zaten bunu istediler ve hakkettiler.Atılan arkadaşlar ise Hava-İs'in tuttuğu avukatlar sayesinde her biri en az bir ev parası kadar tazminat almaya hak kazandılar.Ancak daha sonra AKP ile sıkı fıkı olan Sabancılar Bridgestone'da grevi bakanlar kurulu kararı ile ertelettirdikleri gibi havacılık alanındaki bu tip tazminatları Akp'nin çikarmış olduğu kanunlarla önüne geçmeyi;hele ki 12 Eylül 2010 referandumu ile ileri götürerek başarmışlardır.
  • Dahi olmaya gerek yok. Eğer uçakların vergisi kazançlanabilmeleriyle orantısızsa ADALETSIZLIK var. APH bunu SHGM ye götürür ve çözer. Yoksa Borajet gibi gerçek regionale yakın şirketler yeşeremez. Türkiyede regional sektör yok. TÜRKİYE 'de 30-40 kişilik uçaklarla taxi-otobüs arası (teşbihtir) minibüsçülük bir açık ihtiyaçtır. Doğal olarak businesjetten daha ucuz B737den daha PAHALI biletlenicek. Borajetin tutunamamasına, 10'larca uçaklık filosu olmamasına, Delta ve KLM ile codes yapmamasına inanamıyorum zaten. Yazdıklarımın fikri hakkı benimdir.
  • Rezalet, kokuşmuş vergi sisteminin bilinçli olarak değiştirilmediği ülkemde böyle şaçmalıkların yaşanması gayet doğal. Şirket sahipleri koca koca jiplere bedavaya bindiği, kuyumcu doktorun birgünde kazandığı paranın yarısını bile vergi olarak vermediği, kayıt dışı ekonominin bir türlü kayıt altına alınmadığı ülkemde siz neyin genel havacılığından bahsediyorsunuz.
  • TURKIYEDE HANGI IS KOLU OLURSA OLSUN YALAKA OLMADINMI ISIN YURUMEZ ILLAKI BIRILERININ KICINI YALAYACAKSIN EN TEPEDEKILER YALAYACAK KIC BULAMADILARMI METRESLERININ KICINI YALIYOR COK BASIT ACIKLAMA
  • 777 ler thy nin uluslar arası ve bizim gururumuzdur.Harika bir uçak sayilarinin çogalması dilegiyle
  • Devlet vergi almasa olmaz ztn,havacılığın ilerlememesi için cessna ve tarzı uçaklardan alınan vergileri kınıyoruz...18bin tl ne demek?
  • Borajet de mi 777-300ER almali vergiler yuzunden? O zaman bolgesel ucuslari kim yapacak?
  • Onurda sendika örgütlendi örgütlenmesine 200 kişi kadar, torpille gelip çalışan piyoncular sağolsun milleti ele verdi, yönetim 10 sendikalı başı çeken arkadaşımızı işten atınca, millet geri vitese taktı diğer arkadaşlarımız yem oldu yazık oldu emekçilere kendilerini yarı yolda bırakan arkadaşlarımız yüzünden işsiz kaldılar, özel şirketlerin yarısı şirket yakını torpilli onun için sendika falan bizim neyimize maraba geldik maraba gideriz, suçlu biz çalışanlarız. Herkese emniyetli uçuşlar,
  • o hava iş pegasusa bi gelsin bak nasıl sopa yiyiyor. Bir çalışan
  • Bu ülkede havacılık değil hiçbirşey ilerlemez,Devlet rüşvetçi rantçı olmuş...Sivil havacılıkta işler o kadar yavaş ilerliyorki pilot adayı olarak gına geldi...Bu verdiğimiz paralar nereye gidiyor,vergi ve haraç almaktan başka bişey yaptıkları yok! Atatürk havalimanına atpl sınav merkezi açacaklarını söylediler ve 2 yılı bulur dediler...2 yılda yurtdışında neler neler yapılıyor siz neden yapamıyosunuz?...Ne kadar kodaman varsa mevcut

Boeing 777 ile Cessna 172'yi aynı kefeye koymak - Pegasus çalışanı kan ağlıyor

Türkiye’de genel havacılığın gelişmesinin önündeki engelleri hepimiz biliyoruz.  Aslında genel havacılığın, ticari hava taşımacılığının alt yapısı olduğu fikrini kabul edemememizden kaynaklanan sıkıntıların, en başta havayolu taşımacılığında pilot açığı olarak karşımıza çıktığını da görüyoruz.  Genel havacılık, ticari havacılığı besleyen kılcal damarlar gibidir. O damarlar tıkanırsa, zincirleme olarak havayolu taşımacılığı da tıkanır. Tam da bu sebeple  damarları sonuna kadar açık tutmak gerekirken Türkiye’de bunun tıkanması için,başta bürokrasi olmak üzere birçok mekanizma var gücüyle çalışıyor!  Bu engelleri saysak burada konu uzar gider. O yüzden bu yazıda sadece bir tanesine dikkat çekeceğim 

Örneğin, kendinize ait yeni bir Cessna 172 model uçağınız var. Bu uçağınızın kalkış ağırlığı bin 160 kg. Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, uçakların kalkış ağırlıklarına göre vergi dilimlerini belirliyor. Buna göre Cessna 172 tipi bu uçak için ödemeniz gereken motorlu taşıt vergi tutarı yıllık 17 bin 929 TL.

Ticari havayolu taşımacılığında kullanılan kalkış ağırlığı en düşük uçak ise Borajet filosundaki 50 tonluk kalkış ağırlığına sahip Embraer 190'lar. Bu uçaklar için ödemeniz gereken vergi ise 47 bin 821 TL. Daha doğrusu bu rakam 20 ton ve üzeri kalkış ağırlıkları için aynı olduğundan, THY filosundaki 349 yolcu kapasiteli Boeing 777-300 tipi uçak için de bu rakam geçerli.

Şimdi yukarıdaki örneklerden yola çıkarak hava aracı ile vergi miktarı oranlarına bir göz atalım. Bugün fabrika çıkışlı bir Cessna 172’nin satış fiyatı 300 bin dolar civarında. Yani yaklaşık 800 bin TL. Bu uçak için ödenen 17 bin 929 TL’lik vergi, uçağın satış fiyatının 44’te biri oranında. 20-30 bin dolar civarında biraz daha eski model bir uçağınız varsa bunun vergisinin de yıllık yaklaşık 10 bin TL olduğunu düşünürseniz her 5-6 yılda bir uçağın fiyatı kadar vergi ödemek zorundasınız demektir!

Türkiye'de kullanılan en büyük yolcu uçağı durumundaki Boeing 777-300ER uçağının liste fiyatı ise 330 milyon dolar. O  da Türk parası olarak 877 milyon TL yapıyor. Bu uçak için vergi rakamı 47 bin 821 TL. Yani uçağın satış fiyatının 18 binde biri!

Birinden araç fiyatının 44’te biri, diğerinden 18 binde biri!

Adalet mi şimdi bu?

İşin ticari kısmını geçtim, havacılık meraklısı amatör bir pilot, hobi amaçlı uçak alıyor, uçaktan hiçbir şekilde para kazanmadığı gibi üzerine yakıt, bakım, konma, konaklama gibi ek masrafları üstleniyor. O yetmiyor gibi her yıl uçağın fiyatının 44’te biri kadar vergi yükü altına girmek zorunda kalıyor!

 Böyle genel havacılık gelişebilir mi?

2009 yılından itibaren lüks yatlar, kotralar, her türlü  motorlu tekneler, motorlu taşıt vergisinden muaf tutulmaya başlandı. Benzer bir muafiyet havacılık sektörü için yapılamaz mı?

Neden olmasın?

SHGM ve DHMİ taşın altına elini koyarsa, olur. 

Böylece masabaşında söylenen, "Genel havacılığa çok önem veriyoruz" sözleri de havada kalmamış olur.

Bu arada Türkkuşu ve THK uçaklarının, hangi statüsünden kaynaklandığını bilmiyorum ama motorlu taşıt vergisinden muaf olduğunu öğrendim. Bu haksız rekabet değil midir? THK da diğerleri gibi  ticari bir kuruluştur ve ticari şartlar da eşit olmak zorundadır. Onlar için sağlanan muafiyet mutlaka genele de uygulanmalıdır. İşin doğrusu budur...

 PEGASUS’TA ÇALIŞANLAR KAN AĞLIYOR, SENDİKA NEREDE?

Hava İş Sendikası’na bir iki sözüm var. Tatillerle, son iki yılda apronda iki kişinin iş güvenliği eksikliğinden ölmesinden de anladığımız kadarıyla işe yaramayan iş güvenliği seminerleriyle, her kuruşunun hesabını bilerek harcaman gerekirken özel korumalarla, şoförlerle, basın danışmanlığı gibi gereksiz kadrolarla, vur patlasın çal oynasın yat gezileriyle vakit kaybedeceğinize bakın Pegasus personeli kan ağlıyor, ağır çalışma şartları altında binlerce havacılık personeli birilerinden yardım bekliyor. O yardımı yapacak olanlardan biri de bilmiyorum farkında mısınız ama sizsiniz. Siz adınızda olduğu gibi ‘Türkiye Sivil Havacılık Sendikası’sınız. Sadece THY’nin değil tüm sektörün sendikasısınız. Hatırlıyorum da, yeni göreve geldiğinizde sadece THY’deki örgütlülükle  yetinmeyeceğinizi ,  başka şirketlerde de örgütleneceğinizi söylüyordunuz. Sahi ne oldu? TGS’de örgütlenebildiniz mi? Çelebi’de örgütlenebildiniz mi? Onur Air’de örgütlenebildiniz mi? Örgütlenmeyi geçtim, küçük bir adım atabildiniz mi?

Atamadınız…

Bırakın yenilerini, elinizdeki mevzileri bile kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldınız. Bakın insan kaynağının sonuna kadar sömürüldüğü Pegasus’ta yaşananlar sizin için fırsattır. Gidin orada örgütlenin. Sendikacılık yan gelip yatma yeri değil, çalışanların haklarını sonuna kadar savunma yeridir.

TİS’te ‘masaya yumruğumu vuracağım’ diyorsun da inandırıcılığının olabilmesi için öncesinde de bir şeyler yap. Bu fırsatları değerlendir.  

Boeing 777 ile Cessna 172'yi aynı kefeye koymak - Pegasus çalışanı kan ağlıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Pegasus ~ 3 yıl önce
2003 senesinde Pegasus'da Sabancı'ya satış işlemleri gizli olarak başlamışken ,bir avuç kabin çalışanı Hava-İş ile sendikayı Pgs sokmak için çalışmalara girdi.Ancak en önce kabin ve kokpit ekipleri tarafindan sırtından hançerlenen bu kabin çalışanları işinden olurken,PGS'un kokpit ve kabin çalışanları zamanında yönetime yalakalık yaparak kendilerinin marabadan zaten daha fazla olamayacaklarını ispatlamışlardır.Onun için bugün Pgs çalışanlarının ağır çalışma koşullarından dolayı zerre acımam çünkü zaten bunu istediler ve hakkettiler.Atılan arkadaşlar ise Hava-İs'in tuttuğu avukatlar sayesinde her biri en az bir ev parası kadar tazminat almaya hak kazandılar.Ancak daha sonra AKP ile sıkı fıkı olan Sabancılar Bridgestone'da grevi bakanlar kurulu kararı ile ertelettirdikleri gibi havacılık alanındaki bu tip tazminatları Akp'nin çikarmış olduğu kanunlarla önüne geçmeyi;hele ki 12 Eylül 2010 referandumu ile ileri götürerek başarmışlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben de yorayım 3 ~ 3 yıl önce
Dahi olmaya gerek yok. Eğer uçakların vergisi kazançlanabilmeleriyle orantısızsa ADALETSIZLIK var. APH bunu SHGM ye götürür ve çözer. Yoksa Borajet gibi gerçek regionale yakın şirketler yeşeremez. Türkiyede regional sektör yok. TÜRKİYE 'de 30-40 kişilik uçaklarla taxi-otobüs arası (teşbihtir) minibüsçülük bir açık ihtiyaçtır. Doğal olarak businesjetten daha ucuz B737den daha PAHALI biletlenicek. Borajetin tutunamamasına, 10'larca uçaklık filosu olmamasına, Delta ve KLM ile codes yapmamasına inanamıyorum zaten. Yazdıklarımın fikri hakkı benimdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Rezalet, kokuşmuş vergi sisteminin bilinçli olarak değiştirilmediği ülkemde böyle şaçmalıkların yaşanması gayet doğal. Şirket sahipleri koca koca jiplere bedavaya bindiği, kuyumcu doktorun birgünde kazandığı paranın yarısını bile vergi olarak vermediği, kayıt dışı ekonominin bir türlü kayıt altına alınmadığı ülkemde siz neyin genel havacılığından bahsediyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GERCEKCI ~ 3 yıl önce
TURKIYEDE HANGI IS KOLU OLURSA OLSUN YALAKA OLMADINMI ISIN YURUMEZ ILLAKI BIRILERININ KICINI YALAYACAKSIN EN TEPEDEKILER YALAYACAK KIC BULAMADILARMI METRESLERININ KICINI YALIYOR COK BASIT ACIKLAMA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcu ~ 3 yıl önce
777 ler thy nin uluslar arası ve bizim gururumuzdur.Harika bir uçak sayilarinin çogalması dilegiyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haha ~ 3 yıl önce
Devlet vergi almasa olmaz ztn,havacılığın ilerlememesi için cessna ve tarzı uçaklardan alınan vergileri kınıyoruz...18bin tl ne demek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Borajet de mi 777-300ER almali vergiler yuzunden? O zaman bolgesel ucuslari kim yapacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
torpilli ~ 3 yıl önce
Onurda sendika örgütlendi örgütlenmesine 200 kişi kadar, torpille gelip çalışan piyoncular sağolsun milleti ele verdi, yönetim 10 sendikalı başı çeken arkadaşımızı işten atınca, millet geri vitese taktı diğer arkadaşlarımız yem oldu yazık oldu emekçilere kendilerini yarı yolda bırakan arkadaşlarımız yüzünden işsiz kaldılar, özel şirketlerin yarısı şirket yakını torpilli onun için sendika falan bizim neyimize maraba geldik maraba gideriz, suçlu biz çalışanlarız. Herkese emniyetli uçuşlar,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sopacı ~ 3 yıl önce
o hava iş pegasusa bi gelsin bak nasıl sopa yiyiyor. Bir çalışan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çava reş ~ 3 yıl önce
sopayla çalışmayı seviyosunuz galiba pegasusdaki şartlara sopayla dayanıyosunuz demek sendika gücüne ihtiyacınız yok acıdan hoşlanmak bu olsa gerek mutlu çalışmalarpardon sopalı dicektim:d
:) ~ 3 yıl önce
Bu ülkede havacılık değil hiçbirşey ilerlemez,Devlet rüşvetçi rantçı olmuş...Sivil havacılıkta işler o kadar yavaş ilerliyorki pilot adayı olarak gına geldi...Bu verdiğimiz paralar nereye gidiyor,vergi ve haraç almaktan başka bişey yaptıkları yok! Atatürk havalimanına atpl sınav merkezi açacaklarını söylediler ve 2 yılı bulur dediler...2 yılda yurtdışında neler neler yapılıyor siz neden yapamıyosunuz?...Ne kadar kodaman varsa mevcut

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000