01 Şubat 2009, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com

Bize gülecekler…

Son günlerde ülkemizde ilginç olaylar oluyor. Bizler her ne kadar sivil havacılığımızla ilgili sorunlara ve çözüm önerilerine yer versek de, sonuçta bu ülkede yaşıyoruz ve gelişen olayları izliyor ve üzülüyoruz.

Günlük yaşantımızın sorunları her an kendini gittikçe artan bir şekilde hissettiriyor. Böylece, bizler için de kurulmuş gibi salt havacılık hakkında yazmak yeterli olmuyor. Ülke varsa, havacılık var. Ülke yoksa havacılık iyi olsa ne olur ki! Diyerek, bu haftaki yazımı yazdım. Hoşgörüle…

Küresel krizin yıkıcı etkileri, ülkemizde son zamanlarda yaşanan politik sürtüşmeler, Ortadoğu’da yaşanan olaylar; belki bir gün hepsi unutulacak, ancak, bu olayların içinde yaşayanların yaralarının iyileşmesi çok uzun zaman alacak.

Bir gün gelecek, Ortadoğu’da yaşanan olaylar için; Hamas’mı yoksa İsrail’mi haklıydı? Tartışmaları yapacağız. O çatışmalarda her zaman olduğu gibi; Araplar neredeydi? Neden sessiz kaldılar? diyeceğiz. Bu savaşın 50 yıldır sürdüğü, Hamas’tan önce EL Fetih’in olduğu, düne kadar Çin’den gördükleri desteği bu günlerde kısmi olsa da Iran’dan gördüklerini yazacağız. Ancak, bir gerçeği hiçbir zaman unutmayacağız: O gerçek de; Filistin topraklarının İsrail tarafından işgali ve tüm uygar(!) dünyanın gözü önünde masum Filistin halkının yaşadığı vahşet’tir.

Gelelim ülkemizde yaşananlara… Terör örgütü ile mücadelede son günlerde farklı çözüm önerileri uygulamaya kondu. Bu yeni uygulamaların başarılı sonuçlar vermesini dilerim. Eğer başarılı sonuçlar alınacak olursa; bu kez de, “Zamanında, neden bu önlemler alınmadı? Bu farklı mücadele yolu daha önce neden izlenmedi de boşuna bu kadar şehit verdik? tartışmalarını izleyeceğiz.

Bir diğer gerçek de, ülkemizde hızla yeniden kamplaşmaların hız kazanmasıdır. Bu kamplaşmaların başını çeken politik yapılanmalar, birbirlerine inanılmaz boyutta yükleniyorlar. Bu arada komplo teorisyenleri de boş durmuyor ve her gün yazılı ve görsel medyada boy gösteriyorlar, diledikleri gibi yazıp diledikleri gibi gösteriyorlar. Kısaca, çevrede sürekli olarak birbirlerine savaş baltaları sallayan insanlar var.

Çözülecek birçok problemimiz varken ve dünya kadar büyük sorunlarla boğuşmak durumundayken, hala terör ve ekonomik sorunlar, en önemlisi de hemen yanımızda kimseyi dinlemeyen bir İsrail ve bir kaos ülkesi durumunda olan Irak dururken, biz hala onları kulak ardı edip biri birimizi yemekle meşgulüz.

Bakın şimdi komplo teorisyenlerinin düşüncelerine;

Birileri; ABD’de yaşayan F.Gülen’in garantör imzaları atan 24 kişinin (21 kişisi CIA ve FBI ajanı) onayıyla orada durabildiğini, bir ajan olduğunu iddia ediyorlar.
Kürt ayrılıkcıklarını temsil eden terör örgütünün yanı sıra, aynı mantığın siyasi temsilcileri, diğer yöneticileri ve siyasi temsilcilerinin de halk düşmanı, dış destekli adamlar oldukları söyleniyor.

İktidar partisinin Amerikan desteği ile iktidara geldiğini ve bir başka Amerikancı ile el ele vererek Ergenekon adı altında öne sürülen bir senaryo ile ülkeyi polis devletine doğru götürdüğünü iddia edenler de azımsanmayacak kadar çok..

Ayrıca, iktidar partisinin politikalarını bile yumuşak bulan ve kendilerini temsil etmediğini iddia eden aşırı dinci şeriatçı Atatürk düşmanı çevrelerin de varlığı su götürmez bir gerçek.

Milliyetçi akımın temsilcilerine ise yine, Orta Asya bozkırlarından kendini kurtaramamış, kültür yoksunu, bozkurt gibi tanımlarla yaklaşan çevreler var.
Bu arada ülkeye komünizm getirmeye çalışan solun temsilcilerini de unutmamak gerekiyor. Onlar da ateistlik, servet düşmanlığı gibi yaftalarla allanıp pullanıp ortaya sürülüyor.

Şimdi buraya kadar çizilen genel panoramada, bu ülkenin insanları nasıl bir potada nasıl bir ulusal birlik ve duruş sergileyebilecek?

Bu ülke için canını veren insanlar bu görüşler doğrultusunda değil, tek Türkiye yani vatanı için ölmediler mi?

Yaşamımızı şekillendiren politik partiler, artık ülkenin ve bu insanların yaşamlarını ilgilendiren sorunlarda daha gerçekçi, saydam, olamazlarsa bu halkı peşlerinde göremeyeceklerdir.

Ancak, ne yapıyor bu siyasiler, ne yapmaya çalışıyorlar belirlilik yok?

Çıkar ve iktidar kavgalarınızın bu örneklerini, gelecek kuşaklar bugünleri okuyarak katıla, katıla gülecekler bizlere. Aralarında normal insanlar yok muydu acaba? Neyi paylaşamıyorlardı acaba? diye sorgulayacaklar. 

Çocuklarımız, dedelerimiz aynı devlete mi hizmet etmişler? diyerek şüphelenecek ve Devletin işletim sistemi neydi acaba diye sorgulayacaklar.

Tüm politikacıları buradan bir kez daha seslenmek gerekiyor: Yapmayın Allah aşkına, alet olmayın bu oyunlara, ince kelime oyunlarının ardına sığınmadan çıkın ortaya. Derdiniz, Türkiye halkı mı? Ülkenin bağımsızlığı mı? Cumhuriyet mi? Yoksa Brüksel mi? Washington’mu? 

Yoksa İsrail Filistin halkının üzerine bomba yağdırırken gözü Avrupa ve ABD’deki borsalarda olan şiş göbekli Arap şeyhleri mi?

Gelin birbirimizi anlamaya çalışalım. At gözlüğü ile bakmayalım dünyadaki gelişmelere. Siyasi düşüncelerimiz ne olursa olsun, bize bizden başka dost olmadığını anlayalım artık. Bu topraklarda barış ve özgürlük, daha ileri demokrasi, toplumsal adalet ve iş - ekmek beklentileriyle yaşayan milyonlar, hepinize bu gözle bu beklentilerle bakıyorlar. Anlayın bunu...

Bir kaç oy alacam diye Tribüne oynayacağımıza Türkiye’ye oynayalım.

Aslında halk kime oy verirlerse versinler, bu beklentilerini gerçekleştirecekleri arıyorlar...

Yukarıdaki tek, tek yazdığım farklı görüşleri destekleyen milyonlarca ülke vatandaşımız var. Herkes kendi görüşünü doğru görüp, diğerinin yanlış olduğunu söylüyor.

Önemli olan bu tek ve gerçek doğruya birbirimizi anlayarak gidebilmektir.

Bu ülkenin tüm etnik grupları, inançları farklı insanları, farklı politik çevrelerden insanları, bir daha kamplara ayrılmayalım! Biribirimizle çatışmadan, birlikte düne kadar nasıl yaşadıksa yine aynı şekilde yaşılabiliriz.

Unutmayalım ki, Düne kadar herkese yeten bu ülke, yarınlara da yetecektir.

İyi haftalar.

Bize gülecekler…

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 10 yıl önce
SAYGIDEĞER ÜSTADIM ALTINA ÇEKINMEDEN İMZA ATABİLECEĞİMİZ YAZINIZIN BAŞLIĞINA VE SONUNA DİYECEĞİMİZ VAR . 1- GELECEK KUŞAKLARIN BİZE GÜLECEĞİNİ KİBARLIĞINIZDANMI BÖYLE YAZDINIZ ? ( BİZ SANKİ BİRAZ DAHA SAYGISIZ TEPKİ VERECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUZ.) 2- DÜN HERKESE YETMİYORDU BU ÜLKE ( SEVR )...BUGÜNDE WASHINGTON , TEL-AVİV , BRÜKSEL , VS. VS. YETMİYOR...SEVGİYLE KALIN. REALİSME

Yanıtla

Kalan karakter 1000
efedefne ~ 10 yıl önce
Bu köşe yazarını saygı ile karşılıyorum. Ancak yazarın yazdığı konunun bu internet portalına uygun olmadığını düşünüyorum selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MMB ~ 10 yıl önce
Üstad güzel yazmış kalemıne sıhhat. Fakat hala yorumlara bakınca bı kamplaşma bı kutuplaşma olayına cekılmeye calısılıyor gıbı gelıyor ,bırakın artık bakın üstad soylemıs o dur budur yorumlamayın suna solemıs buna solemıs bunlara takılıp yıne ana noktadan ayrılıyorsunuz ,tum ulke tek vucut olması ve ulkemız ıcın calısmamız bırlık olmamız dusuncesınden ayrılıyorsunuz . Keske herkes "Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır" cumlesını benımsemıs ve o yolda bu ulkeye bu guzel vatana hızmet eden ınsanlar olsa başka da fazla ıhsan ıstemez zaten. Sadece bu cümlenın gereği yapılsa ulkemız bu durumdan cok uzakta cagdas ve medenı bır toplum olacaktır saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
melih ~ 10 yıl önce
Safa bey; Bu haftaki konunuz ve anlatmak istediklerinize hiç bir Türk vatandaşının tepki verBir kaç oy alacam diye "Tribüne oynayacağımıza Türkiye’ye oynayalım." ifadenizde Tayyip Erdoğana gönderme yaptığınızı düşünüyorum. Bende keşke başbakan bu hassasiyetini Hamas kadar kuzey irak politikalarında ve kafamıza cuval geçirildiğindede gösterseydide bu çıkışı seçim adına yapılan bir gösteri olarak görmese ve iftihar etseydik diye düşünüyorum. Gelecekte insanlar neyin doğru neyin yanlış olduğunu tabiki görecek fakat ülke çok geride kalmış olacak bilginize..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
falcon ~ 10 yıl önce
Genel veya yerel fark etmez, ülkemizde bu dönemlerde yapılanlar, oy kavgası için yok edilenler veya başa çıkarılanlar, amacı memleket meselesi değil maaş meselesi olan partiler, birbirlerine çanmur atıp puan toplayan siyasiler...Yıllardır aynı filme bakıyoruz.Biryanda dini kullanarak siyaset yapanlar, bir yanda şeriat geliyor... "laiklik" diyerek bunun arkasına saklananlar.Ülkemizde eğitim sorunu ve ekonomik bağımsızlık sorunları çözülmedikçe, asgari ücret 600 tl oldukça, üniversite mezunları işsiz gezdikçe ve bu düşünce yapısı değişmedikçe istediğiniz parti üyelerine maaş bağlayın.Filme devam edin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000