15 Temmuz 2013, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Before Landing ...... A/P OFF ---- A/T OFF kıssadan hisse... Allah Rahmet Eylesin
  • NTSB nin itiraz etmedigi,,hayatini kaybeden ve yasayan yolcu ve ucus murettabati ile tazminat pazarligina oturan BOEING in kabul ettigi gibi,kazayi kendi hava sahasi icinde oldugu icin arastirmaya yetkili tek makam olan Hollanda Sivil Havacilk Otoritesinin yayinladigi ve kamuya acik sonuc raporuna gore... ,ki bu rapor icin THY Gnl.Md.,THY Ucs.Egt.Bsk.da haftalarca inceleme yaparak,herseyi arastirmislardir,,, 1. DERECE SORUMLU BOEING DIR, R/A sistemini teke indiren ve F/D lerin tek kaynaktan beslenmesi degisikligini kullanicilara cesitli nedenlerle yayinlamamis veya yayinladigini sanarak takip etmeyere, kazaya neden olmustur. Ucagin kpt.i cok bilgili olmasinin ve sistemleri cok iyi bilmesinin verdigi normalite ile goreve devam etmis,bu tuzaga dusurulmustur..IKINCI ASLI NEDEN de Amsterdam ATC nin herzamanki acelecigi ile Short Cut uygulamasidir,bundan sonraki nedenler ise pilotlarin zamaninda farkedememesi,Go Around usullerinde gec kalmalari vs..Az zamanda bu PUZZLE cozulemezdi zaten
  • Sayin Sefa Inan,yazinizi B-777 kazasi ile ilgili yeni bilgiler vereceginizi umarak ilgiyle okudum,,ancak o gunleri yasayan cogumuzun hala buyuk uzuntu ve caresizlik icinde hatirladigi,unutamadigi Amsterdam Schipnol B-737 kazasini eksik yorumlayacaginizi tahmin etmemistim,henuz NTSB gibi bir kuruma `sahip olamadigimiz dogrudur,bu bizim yoneticilerimizin devleti,otoriteyi koruma iicgudulerinden gelmektedir,hatta Amsterdam kaza`si Turk hava `sahasi icinde olsaydi ve Turkiye Cumhuriyeti Kaza Kirim komisyonu inceleseydi,neticede kokpit ekibi suclanarak,ucagi STALL yaparak dusmesine neden oldular diyerek sonuc raporu hazirlanacakti,daha oncelerde oldugu gibi... tabii ki ucagi kokpit ekibi,pilotlar kirar,herhalde arkadan gelen yolcu veya kabinden birisi ucagi dusurmez,,ANCAK bu kirima neden olan olaylar zinciri nedir,nasil gelismistir,33 senelik kidemli ,ogretmen ucucu olan kaptani bu tuzaga neler suruklemistir,Hollanda kaza kirim inceleme ekibince yayinlanan nedir.
  • TKAK (Türkiye Kaza Araştırma Kurumu, Yer: Ankara, TKAK BAŞKANI: anadili gibi yabancı dil bilmeyen, işini iyi yapmak isteyen, borcu harcı olmadığı gibi gözü tok, iyi niyetli, kimseye minnet duymayan sadece millete hesap verecek bir ADAM. PERSONEL: alınabilecek en iyi eğitimleri almış alanında temayüz etmiş, pilotlar, proflar, kabin memurları, yer işletme uzmanları, program ve analizciler, mühendisler ....... Vb. Teçhizat: kendine ait gerekli her türlü teçhizat ve devletin tüm imkanlarını kullanabilme yetkisi. ....... Off. Of.
  • Sen ne oldun yasin gecmis politikaya atil diyicem, sunex seni yasini bahane edip cikardi. Kalite muduruyken sirketin elinden senin sorumlulugun olan yetki gitti. Odtu mu bogazici mi mezunumuydun diplomani scan edip koysana siteye. Guzel bir atasozumuz var. Yalancinin mumu yatsiya kadar yanarmis
  • Kel başa şimşir tarak.Bizde hangi gerçek gün yüzüne çıkmışki.
  • Ulkemizde bununla ilgili uluslar arası akreditasyonları olan azda olsa insan var. Ama kimse onları aramıyor
  • Çok başarılı olduğu yıllardır kafamıza kakılan ulaştırma bakanının en büyük başarısı!!!!!! NTSB eşdeğeri bağımsız bir kurulu kurdurmamasıdır.
  • sefa bey sanırım çooook uzun bir süre beklememiz gerecek böyle kurumun kuruluşunu.

“BİZ NE DERSEK ONU DE SEFA BEY”… ASIANA B777 KAZASI YORUMLARI VE KAZA ANİMASYONU

 kazanın oluşum animasyonuna ve SKY havayolları çalışanlarının serzenişine yer verdim.

Merak edenler şahsıma ait bloğumdan SKY serzenişini okuyabilir, kaza oluşum animasyonu nu izleyebilirler. 

NTSB’ nin bu kazanın her seyrinde, her bulgu bulunduğunda, anında kamuoyuyla paylaşması ve medya mensuplarının sorularına anında yanıt vermesini, büyük bir hayranlıkla videolardan izlerken, bizim neden bu kadar kapsamlı, bilgili ve objektif bir kuruluşumuz yok diye hayıflandım.

NTSB nin yapılanmasına kısaca bir bakalım;

NTSB (National  Transportation Safety Board); Ulusal Taşımacılık Emniyet Kurumu ve Amerika’da bulunmakta. Bu kurum ilk olarak; havacılık kaza ve kırımlarına yönelik kurulmuş olsa da, daha sonra bünyesine, Hava-Deniz-Karayolları-Demiryolları ve hatta boru hatlarına kadar etkinlik alanları alınmıştır. 400’ün üstünde uzman barındıran bu örgüt, Başkan’a bağlı olarak çalışmaktadır. 

Biraz da bu kuruluşun nasıl çalıştığına bakalım;

Bu kurul, taşımacılık alanındaki tüm kazaları araştırır, bulgularını yayınlar ve bu tür kazaların bir daha olmaması için, önerilerde bulunmasının yanı sıra, raporunu, kendi başkanlığı tarafından doğrudan devletin en üst makamı olan Başkan’a iletir.

Kendi bünyesinde yüzlerce uzman bulunduran NTSB, gerekli gördüğü kurum, kuruluş ve uzman kişilerden de yararlanır, onların tüm araç-gereçlerini (devlete ait tüm uçak ve helikopterler dâhil) kullanır. Uzmanlar; kazanın hava-kara-denizde olmasına göre, farklı dallarda çok özel eğitimli kişilerden oluşur. Bu kişileri; doğrudan Başkan atar, senatonun onayına sunar. Kısaca, bu kurul, devletin en üst makamına karşı sorumlu olarak çalışmaktadır.

Bir ara bu kurumun benzeri, yani, yerli NTSB, ülkemizde de kurulmaya çalışılmış, hatta 2005 yılında DPT(Devlet Planlama Teşkilatı) raporunda da yer almıştır. Ancak, gelinen noktada, bizim kaza kırım komisyonumuz, yazık ki hala bakana bağlı olarak çalışıyor. Bir kaza durumunda, bakan, kaza kırım komisyonu üyelerini seçiyor ve onları görevlendirip, sonuç raporu bakanlıkça incelenmeden kamuoyuyla paylaşılmıyor.

Olası bir kaza-kırım araştırması gerektirecek bir kazada, sorumlu SHGM-DHMİ ise, bu şüphesiz bakana kadar uzayacaktır. Bu nedenle, bizim ülkemizde kaza-kırım komisyonları için; rahatlıkla yok diyebiliriz. (Isparta kazasını hatırlayın)

Kaza dedim de aklıma bir anım geldi. Sırası gelmişken, sizinle paylaşayım.

Bildiğiniz gibi; çok yakın bir tarihte Amsterdam’a THY’nin Boeing 737’si düştü. Bu kaza olduğunda, ben Airport TV’nin yönetim kurulu başkanlığı görevimin yanı sıra, Kara Kutu programını sunuyordum. Bu kaza haberi ülkemizde yayınlanır yayınlanmaz, telefonlarım çalmaya başladı. Neredeyse tüm ulusal kanallarımız, bu olay hakkında bilgi istiyordu. Türkiye’de bu tür konularda konuşabilecek bir çok deneyimli ve bilgili arkadaşımın olduğunu yakinen bilmekle beraber, konuşacak kişi bulmak yine de zor(!)

Neyse, konuyu fazla uzatmadan sadede geleyim.  Türkiye’de bu kaza sonrasında ilk yayına geçen Airport TV oldu. Gelen her bilgiyi, anında değerlendirip izleyicilerimize yorumluyorduk. 

NTV de o zamanlar “Canlı Gaste” programını sunan Can Dündar, beni aradı: ”Siz bize gelemiyorsanız, biz sizin TV’ ye canlı yayın aracı yollayarak, görüşünüzü alabilir miyiz?” dedi.  Ben de görüşmeyi kabul ettim.  NTV Canlı Gaste programının yayınlanmasına saatler varken, devamlı alt yazı geçerek, benim Amsterdam kazası ile ilgili görüş vereceğimi iletip durdu.

O dönemin en etkili haber kanalı NTV’nin bu anonsları, tabii ki Ulaştırma Bakanlığını ve SHGM Genel Müdürlüğünü de harekete geçirdi. Çünkü ben Airport TV ekranlarında uçağın stall sonucu düştüğünü iddia ederken, SHGM ve tabii ki Ulaştırma Bakanlığı, kazayı Amsterdam kuleye yüklemeye çalışıyordu.

Bu nedenle, bana SHGM’nin o zamanki genel müdürü, Ali Arıduru’nun aradığı mesajı iletildi. Tabii ki telefonu açtım ve Ali Arıduru;, SHGM olarak, bu kaza ile ilgili Amsterdam kuleyi suçladıklarını, benim de o tarz bir konuşma yapmamı istiyordu.

Hatta bu isteğini daha da ileri götürdü ve konuyu ülke çıkarlarına, yani “vatan-millet-sakarya” moduna kadar soktu.

Ali Arıduru’ya; bu konuda SHGM ile aynı düşünmediğimi ve Airport TV’deki, daha önce yaptığım açıklamaları aynen yineleyeceğimi yani kuleyi suçlamayacağımı söyledim. Tabii ki Ali Arıduru’nun yapacak bir şeyi yoktu.

Sonuçta ben;  ne Ali Arıduru’ya,  nede bakana bağlı biri değildim ve bu konu hiçbir zaman vatan-millet konusu olamazdı. (NTSB’nin kendi ülkesinin imalatı olan Boeing’in yüzlerce uçağını yere indirdiğini unutmayalım)

Bu telefon görüşmesinden sonra, NTV’de konuştum ve uçağın stall ‘e girerek düştüğünü söyledim. (TIKLAYIN) 

Aynı günlerde, TALPA da medyaya verdiği yazılı ve görsel demeçlerde; wake turbulance  yani, uçağın kanatlarının üstü ve altı arasındaki basınç farkı nedeniyle uçağın arkasında oluşan girdaptan (wingtip vortices) kaynaklandığı hakkında açıklamalar yaptı.  Kısaca, Amsterdam kulenin THY uçağının önündeki büyük gövdeli bir uçağın, türbülansına girerek düşmüş olabileceğini söyledi.

Yani, Amsterdam kuleyi suçladıSanırım SHGM Genel Müdürünün isteği de buydu.

Sonuç olarak, hepimiz Amsterdam’da düşen THY uçağının,wake turbulance nedenli değil,  stall’e uğrayarak düştüğünü artık kesin olarak biliyoruz.

Bunları şimdi neden anımsatma gereği duydum? Ülkemizde bir kaza veya kırım oluştuğunda, bakanlıkça görev verilmiş bir kaza-kırım ekibinin, ne kadar objektif karar verip veremeyeceğini sizlerin görmenizi ve takdir etmenizi amaçladım. Bir medya temsilcisine, “şunu de, bunu de” diyen bir otorite, onlara neler demez ki?

İşte NTSB’ye hayranlığım bundan ötürüdür. Kendi ülkesinin en büyük firması Boeing’ i bile uçuş emniyetini ihlal etme ihtimaline karşı yere indirterek kontrole alınmasını sağlayan bu kuruluş, bizde olsa kesin vatan haini ilan edilirdi.

Umarım bir gün sivil havacılığımızda da NTSB benzeri bağımsız kaza –kırım komisyonlarımız oluşur ve bu kurul direk olarak TBMM ye bağlanır. 

ASIANA B777 KAZASI YORUMLARI VE KAZA ANİMASYONU

“BİZ NE DERSEK ONU DE SEFA BEY”… ASIANA B777 KAZASI YORUMLARI VE KAZA ANİMASYONU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Before Landing ~ 5 yıl önce
Before Landing ...... A/P OFF ---- A/T OFF kıssadan hisse... Allah Rahmet Eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY KAPTAN devami ~ 5 yıl önce
NTSB nin itiraz etmedigi,,hayatini kaybeden ve yasayan yolcu ve ucus murettabati ile tazminat pazarligina oturan BOEING in kabul ettigi gibi,kazayi kendi hava sahasi icinde oldugu icin arastirmaya yetkili tek makam olan Hollanda Sivil Havacilk Otoritesinin yayinladigi ve kamuya acik sonuc raporuna gore... ,ki bu rapor icin THY Gnl.Md.,THY Ucs.Egt.Bsk.da haftalarca inceleme yaparak,herseyi arastirmislardir,,, 1. DERECE SORUMLU BOEING DIR, R/A sistemini teke indiren ve F/D lerin tek kaynaktan beslenmesi degisikligini kullanicilara cesitli nedenlerle yayinlamamis veya yayinladigini sanarak takip etmeyere, kazaya neden olmustur. Ucagin kpt.i cok bilgili olmasinin ve sistemleri cok iyi bilmesinin verdigi normalite ile goreve devam etmis,bu tuzaga dusurulmustur..IKINCI ASLI NEDEN de Amsterdam ATC nin herzamanki acelecigi ile Short Cut uygulamasidir,bundan sonraki nedenler ise pilotlarin zamaninda farkedememesi,Go Around usullerinde gec kalmalari vs..Az zamanda bu PUZZLE cozulemezdi zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Kaptan'a ~ 5 yıl önce
Yazımdaki konuyu Amsterdam 737 kazasına getirmemin nedeni,SHGM nin bir kazada yorum yapanları kendi düşünceleri doğrultusunda yönlendirmek istemelerini gösterebilmek içindi.Kazayı değerlendirmedim. Sadece kaza nedenlerine girmeden uçağın stall olduğunu söyledim. Konu,ülkemizde NTSB gibi bir kurum olsa bile bunu bakanlığa bağlamak isterler ve bakanlığa bağlı bir kurumdaki uzmanlarda etki altında kalarak kaza kırım raporu hazırlarları anlatmak amaçlıdır. Amsterdam kazası ile ilgili detay içeren bir çok yazı ve video sitemde vardır. Müsait bir zamanınızda bakmanızı öneririm.
THY KAPTAN ~ 5 yıl önce
Sayin Sefa Inan,yazinizi B-777 kazasi ile ilgili yeni bilgiler vereceginizi umarak ilgiyle okudum,,ancak o gunleri yasayan cogumuzun hala buyuk uzuntu ve caresizlik icinde hatirladigi,unutamadigi Amsterdam Schipnol B-737 kazasini eksik yorumlayacaginizi tahmin etmemistim,henuz NTSB gibi bir kuruma `sahip olamadigimiz dogrudur,bu bizim yoneticilerimizin devleti,otoriteyi koruma iicgudulerinden gelmektedir,hatta Amsterdam kaza`si Turk hava `sahasi icinde olsaydi ve Turkiye Cumhuriyeti Kaza Kirim komisyonu inceleseydi,neticede kokpit ekibi suclanarak,ucagi STALL yaparak dusmesine neden oldular diyerek sonuc raporu hazirlanacakti,daha oncelerde oldugu gibi... tabii ki ucagi kokpit ekibi,pilotlar kirar,herhalde arkadan gelen yolcu veya kabinden birisi ucagi dusurmez,,ANCAK bu kirima neden olan olaylar zinciri nedir,nasil gelismistir,33 senelik kidemli ,ogretmen ucucu olan kaptani bu tuzaga neler suruklemistir,Hollanda kaza kirim inceleme ekibince yayinlanan nedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
TKAK (Türkiye Kaza Araştırma Kurumu, Yer: Ankara, TKAK BAŞKANI: anadili gibi yabancı dil bilmeyen, işini iyi yapmak isteyen, borcu harcı olmadığı gibi gözü tok, iyi niyetli, kimseye minnet duymayan sadece millete hesap verecek bir ADAM. PERSONEL: alınabilecek en iyi eğitimleri almış alanında temayüz etmiş, pilotlar, proflar, kabin memurları, yer işletme uzmanları, program ve analizciler, mühendisler ....... Vb. Teçhizat: kendine ait gerekli her türlü teçhizat ve devletin tüm imkanlarını kullanabilme yetkisi. ....... Off. Of.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nedim demirelliye ~ 5 yıl önce
Sen ne oldun yasin gecmis politikaya atil diyicem, sunex seni yasini bahane edip cikardi. Kalite muduruyken sirketin elinden senin sorumlulugun olan yetki gitti. Odtu mu bogazici mi mezunumuydun diplomani scan edip koysana siteye. Guzel bir atasozumuz var. Yalancinin mumu yatsiya kadar yanarmis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmaz ~ 5 yıl önce
Kel başa şimşir tarak.Bizde hangi gerçek gün yüzüne çıkmışki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Investigator ~ 5 yıl önce
Ulkemizde bununla ilgili uluslar arası akreditasyonları olan azda olsa insan var. Ama kimse onları aramıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nedim Demirelli ~ 5 yıl önce
Çok başarılı olduğu yıllardır kafamıza kakılan ulaştırma bakanının en büyük başarısı!!!!!! NTSB eşdeğeri bağımsız bir kurulu kurdurmamasıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tyler ~ 5 yıl önce
sefa bey sanırım çooook uzun bir süre beklememiz gerecek böyle kurumun kuruluşunu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000