25 Aralık 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Uçağa elektrik vermeden logbook doldurup eurolari Yunan'a verip lisans alan atölye teknisyenleri ve planlamacıların olduğu bir ülke burası daha çok yazar çizersiniz önce bu kafayı düzeltmek lazım gerisi kendinden hallolur zaten
  • İyi günler.Yazınızda haklısınız.Siz birde DHMİ çalişanlarını görün.Ortaokul mezunu hiçbir iş yapmayan kişi 5.000.Tl maaş alıyor ve 2018 de maaşlarına GN:MD:leri haksız yere yüzde 50 zam yapıyor.BU para lar EUROCONTROL DEN GELİYOR DENİYOR.Bu nasil iş.Eurocontrol den gelen para Devlet hazinesine gitmiyormu.Yeni yılda günde 1o dakika çalışan hv.trafikçi 12.500 tl maaş alacak.D HMİ de çalişan evrak memuru 7.500 ti maaş alacak.Bu nasil adalet.Biz bu maaş adaletsizliğni sn.Cumhurbaşkanımıza bildirecegiz.sN.cumhurbaşkanımız bu konu ile ıigienecektir.Aynı durumu EUROCONROL merkezine de bildirecegiz.bunu burada açıklamak istedik.HAVAALANLARINDA DHMİ HARİÇ ÇALIŞAN DEVLET MEMURLARI
  • Tatlibal başkan Murat Herdem elele nice sendikalı senelere...Havaiş Sendikadan sakın ayrılmayın 2018 de tatil sürprizlerimiz olacak...
  • Bir tornavida tutmadan teknisyen olunur mu güzel soru fakat başka bir soru da bir tornavida tutmadan mühendis olup nasıl teknisyen yöneticisi olunur yada neden teknisyen yöneticisi bir tornavida tutmadan mühendis olan olur ki bu yöneticinin uçak üzerinde hiçbir yetkisi de yokken.

Bir tornavida tutmadan teknisyen olunur mu?

Türk sivil havacılığının gelişimine paralel olarak uçuş eğitimi veren onlarca eğitim kurumu da ortaya çıktı. Bu sürecin biraz kontrolsüz geliştiğini ve alt yapı oluşturulmadan ortaya çıkan eğitim kuruluşlarının, sağlam olmayan bir temel üzerinde yükseldiğini net bir şekilde söyleyebilirim. Gerek sektör tecrübesi olan eğitmen kadrosu eksikliği gerekse ekipman açısından birçok eğitim kurumunun ciddi sorunlarının bulunduğu apaçık önümüzde duruyor. Bundan yaklaşık 15 yıl önce sadece bir iki üniversitede, bir iki bölüm altında havacılık eğitimi verilirken bugün baktığımızda 34 üniversitede ite kaka havacılık eğitimleri veriliyor. Bunlara lise seviyesindeki okulları ve özel statüdeki eğitim kuruluşlarını da eklersek sayı çok daha artacaktır.

Başta da değindiğim gibi bu okullar çürük bir temel üzerine inşaa edildi. Yeterli teknik alt yapıları da eğitmen kadroları da yok. SHGM ile YÖK arasında bu konuda uzun süre gizli bir mücadele verildi. SHGM alt yapı yetersizliğinden rahatsızdı ancak YÖK yeni bölümlere açılmasına izin vermekten geri durmuyordu.

Nihayetinde geçtiğimiz Kasım ayında SHGM bu işin artık kontrol edilemez boyutlara ulaştığı konusunda, YÖK’ü ikna etmeyi başardı. SHGM, bir vida dahi sökmeden, tornavida tutmadan teknisyen diploması ile mezun olan öğrencilerin sektörün ihtiyaçlarına cevap verme noktasında yetersiz kaldığı konusunda YÖK direncini kırdı. Kasım ayında SHY-147 kapsamında tanınan okul statüsündeki eğitim kuruluşlarına yönelik bir genelge yayınlandı. Bu genelge ile eğitim kuruluşlarının içinin doldurulması için bir takım koşulların yerine getirilmesi talep edildi. SHGM’nin bu hamlesi yerindeydi çünkü teknik bölümlerden atölye ortamı olmadan mezun olan ve tecrübe defterleri bembeyaz hangara sokulan bir teknisyen adayının sektörün işine yaramadığını biliyordu. YÖK, SHGM’nin ısrarı sonrası yeni bir düzenleme yaparak gerekli teknik şartların yerine getirilmemesi halinde kontenjan vermeyeceğini okullara duyurunca telaş da başlamış oldu.

YÖK’ün yeni düzenlemesine göre, Nisan ayına kadar yetki gerekliliklerini karşılamayan ya da yetki sahibi bir kuruluş ile çözüm ortaklığı yapmayan okula önümüzdeki yıl kontenjan verilmeyecek. Zaman çok kısa ve yeterlilik koşullarını sıfırdan bu kadar kısa sürede almak çok olası görünmediği için okullar can havliyle eğitim yetkisi olan kuruluş arayışına girdi. Tabi fırsatçıların bu işi de ranta çevirmek için kolları sıvadığını ve selden kütük kapma derdine düştüklerini de hemen belirtelim. Yetkilerini kullanmak isteyen üniversitelerden neler talep edildiğini şu an için bilmiyorum ancak gelecek yıl öğrenci alamama riski bulunan üniversitelerin ‘kaz gelecek yerden tavuğa esirgemeyeceğini’ tahmin ediyorum.

SHGM bana göre çok önemli bir konuya neşter vurdu. Sektörden gelen şikayetlerin de bu noktada SHGM’yi harekete geçirdiğini tahmin ediyorum. Öyle ya da böyle, belki zamanın kısıtlı olması açısından eleştirilebilir ama bana göre çok önceden yapılması gereken bir hamleyi SHGM henüz yapabildi.

2023 hedeflerine doğru ilerlerken yetişmiş ve kaliteli iş gücü ihtiyacının mutlaka giderilmesi gerekiyor. Mevcut şartlarda atölye ortamını göremeden ve hatta uçağa bile dokunmadan okullardan mezun olan gençlerden sektöre bir katkı beklememiz yanlış olur. Oyunu kurallarına göre oynayarak neden teknisyen eğitimi veren üniversitelerden B1-B2 lisanslı hazır teknisyen mezun etmeyelim? Neden dünyaya iyi eğitilmiş lisanslı pilotlar, teknisyenler yetiştirmeyelim?

Bu hafta içerisinde YÖK ile SHGM’nin tekrar bir araya geleceğini biliyorum. O görüşmede YÖK ile sürenin uzatılması noktasında bir görüşme yapılacak. Toplantıdan nasıl bir karar çıkar bilmiyorum ama SHGM’nin attığı doğru adımın arkasında durması ve asla geri adım atmaması şart.

Bu arada üniversitelerdeki öğrencilerin uçağa dokunmadan diploma sahibi olmalarını eleştirirken bir de öneri sunmak istiyorum. Biliyorsunuz Atatürk Havalimanı’ndaki 25 adet hurda uçağın satışının kolaylaştırılması için yasa tasarısı hazırlandı. Şu ana kadar o konuyla ilgili bir gelişme olmadığını biliyorum. Eğer karar resmileşirse bir çoğu kira borcundan dolayı DHMİ’ye geçecek uçakların en azından havacılık eğitimi veren devlet üniversitelerine bağışlanmaları sağlanmalıdır.  Şimdiden üniversitelerin bu konuyla ilgili girişmelere başlamasını tavsiye ediyorum. Açıkçası DHMİ’nin böyle bir talebe hayır diyeceğini de sanmıyorum.

Bir tornavida tutmadan teknisyen olunur mu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Logbook ~ 8 ay önce
Uçağa elektrik vermeden logbook doldurup eurolari Yunan'a verip lisans alan atölye teknisyenleri ve planlamacıların olduğu bir ülke burası daha çok yazar çizersiniz önce bu kafayı düzeltmek lazım gerisi kendinden hallolur zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hasan Demirci ~ 8 ay önce
İyi günler.Yazınızda haklısınız.Siz birde DHMİ çalişanlarını görün.Ortaokul mezunu hiçbir iş yapmayan kişi 5.000.Tl maaş alıyor ve 2018 de maaşlarına GN:MD:leri haksız yere yüzde 50 zam yapıyor.BU para lar EUROCONTROL DEN GELİYOR DENİYOR.Bu nasil iş.Eurocontrol den gelen para Devlet hazinesine gitmiyormu.Yeni yılda günde 1o dakika çalışan hv.trafikçi 12.500 tl maaş alacak.D HMİ de çalişan evrak memuru 7.500 ti maaş alacak.Bu nasil adalet.Biz bu maaş adaletsizliğni sn.Cumhurbaşkanımıza bildirecegiz.sN.cumhurbaşkanımız bu konu ile ıigienecektir.Aynı durumu EUROCONROL merkezine de bildirecegiz.bunu burada açıklamak istedik.HAVAALANLARINDA DHMİ HARİÇ ÇALIŞAN DEVLET MEMURLARI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hasan beyfendiye ~ 8 ay önce
Sen Cumhurbaşkanı izni olmadan böyle bir şeye cesaret edebileceklerini mi sanıyorsun? Kimi kime şikayet :))
Helal ~ 8 ay önce
Tatlibal başkan Murat Herdem elele nice sendikalı senelere...Havaiş Sendikadan sakın ayrılmayın 2018 de tatil sürprizlerimiz olacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyen ~ 8 ay önce
Bir tornavida tutmadan teknisyen olunur mu güzel soru fakat başka bir soru da bir tornavida tutmadan mühendis olup nasıl teknisyen yöneticisi olunur yada neden teknisyen yöneticisi bir tornavida tutmadan mühendis olan olur ki bu yöneticinin uçak üzerinde hiçbir yetkisi de yokken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
edge margin ~ 8 ay önce
kurtarıyosa sıkıntı yok bence hocam (:

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000