09 Eylül 2013, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sefa Bey yine elinize sağlık. çok doğru tespitler. İnsanoğlunun yapabileceği en büyük kötülük olan savaşı, ki kötülüğün doruk noktasıdır, savunan bir iktidar söz konusu. ancak ben anadolu halklarına güveniyorum. savaşın ne olduğunu çok iyi bilen halkımız savaş çığırtkanlığı yapıp kişisel menfaatlari içi iki ülke halkını ateşe atanları affetmeyecektir. küllenmiş mezhepçiliği harlandırıp sahip olduğu iktidarı perçinlemek isteyenleri tarihi kanlı bitmiştir. bunca kışkırtma, ötekileştirme, itibarsızlaştırma, yolsuzluk, komşu ülkelerle düşmanlık, insanları borç batağına batırmak, kalkınıyoruz ayağına ülkeyi ihalelerle soymak elbette cezasız kalmayacaktır.
  • Bilgisi olmadan fikir sahibi olmak çok kötüdür aviatör, odtü meselesinde kampüs deki başörtülü kadınlar öğrenci değildir. bu bir, ikincisi, t.c. anayasasında sabittir ki üniversiteler özerktir. bu özerklik dahilinde üniversite sınırlarına üniversite harici girişler mümkün değildir. başörtülü tarikatçılar kendi yurtlarına müşteri çekmek amacıyla, odtü yurtlarında ki kadınların grup seks partilerine katıldığınıi uyuşturucu kullandığını vs. gibi iftiralar atmaktayken öğrenciler tarafından kovulmuşlardır. iftira kuranda büyük günahlardan geçer zira tarikatçılar odtülüleri zina ile suçlamaktadır ki islamda zinadan bahsedebilmek için 4 (er kişi) şahit ister. bu başörtülü kadınların bu şekilde gözleri ile grup seksi görmüş şahitleri varmıdır :) odtüde yüzlerce başörtülü kadın yıllardır sorunsuz şekilde okumaktadır, bu kadınlar ne bu olaydan önce nede sonra problem yaşamadı. tamamen yalan haberler yazan yandaş basın dışında biraz tarafsız yayın organlarını takip ediniz.
  • sefa tam bir thy düşmanısın ülkede adam gibi iş yapan üç beş şirketten birisine atmadığın çamur kalmadı bencil olma şahsi davranma
  • SAYIN SEFA BEY YILLARCA UTED BAŞKANLIĞI YAPTINIZ SİZ ASLINDA BÜYÜK ÖZ VERİDE BULUNAN NADİR İNSANLARDANSINIZ AMA BU TOPLUM OKADAR DEJENERE BİR TOPLUM Kİ KENDİNDEN OLANI BİLE MENFAATİ İÇİN DIŞLAYAN UMURSAMADAN UÇURUMA ATAN BİR TOPLUM HALİNE GELDİ GEÇENLERDE İŞTEN ATILAN BİR ARKADAŞ AYLAR SONRA BİR ŞİRKET TARAFINDAN DAVET EDİLDİ AMA NE HİKMETTİR O ARKADAŞ İŞE BAŞLAMADAN ARKASINDAN OLMADIK SÖZLER SARF EDİLDİ 3 KİŞİ DEN BİRİ İYİDİR İKİS YARAMAZ ADAM DEDİLER VE BUNLAR ŞU AN YAPISAL TAMİR ATELYESİNDE BAŞ TEKNİSYENLİK YAPMAKTALAR ŞİRKET YÖNETİCİLERİNİN VEDE ORADA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIN ÖNEMİNE NAZARAN DİKKATLERİNE SUNUYORUM DAHA DÜN SENDİKA YÖNETİMİNE KAYITSIZ BAĞLI OLANLAR BU GÜN KARŞI ÇIKIYORLAR VE MUHALİF LİSTEDELER DÜN ATEŞLİ SAVUNUCULARIN BU GÜN BU HALİ BANA DALKAVUKLUĞUN NASIL OLDUĞUNU GÖSTERİYOR DİLERİM HERKEZ DERS ÇIKARTIR MESELE İŞ VERENİN DEDİĞİMİ YOKSA PERSONELİN DEDİĞİMİ ARKADAŞIM İÇİN KÖTÜ DİYENLERİDE KINIYORUM DİĞER ŞİRKETLERDE GÖREV YAPANLARIDA UYARIYORUM BURADA BÜYÜK ERGENEKON
  • Aklin yolu bir, biz bugunlerde Avrupanin ortacagini yasiyoruz
  • Gözlem gerçek!Halk birbirine saygılı, aşırı uçlar var ama çoğunluk değil..Bir konuda düşünceliyim, her yer Avşa gibi olmayabilir. Ne olursa olsun,genç jenerasyon umut verici. Olası bir savaş bence mümkün değil! Rusya-Çin-İsrail-Arap ülkeleri derken bir felakete dönüşür. Hiçbir ülke böyle bir sorumluluğu üstlenemez. Kaleminize sağlık!
  • ABD ve İsrail için ister öncelikli isterse ikinci hedef olsun, diyelim ki ABD ansızın tıpkı 1991’de Irak’a yaptığı gibi Suriye’yi yoğun hava bombardımanına tuttu, ne olur? Olaya doğrudan İran ve Lübnan’daki Hizbullah girer ve bu hava harekatı birden ve ardında ABD ve Rusya’nın yönettiği İran-Türkiye- Irak- Suriye-Lübnan ve İsrail’i de içine alan bir küçük dünya savaşına dönüşür. Peki, bundan kim zarar görür? Elbette herkes zarar görür ama Müslüman coğrafyanın kalbinde yaşayan İsrail Müslüman Arap ülkeleriyle karşı karşıya kalır ki bunun uzantısı “CİHAD” olur. Diyelim ki ABD ansızın kimyasal silah üretildiğinden kuşkulandığı tesislere kısıtlı bir hava harekatı yaptı, yapabilir mi? İran’ın ve Lübnan’daki Hizbullah’ın, “Suriye’ye saldırı olması halinde bütün ABD ve İsrail hedeflerinin vurulacağı” yönündeki açıklamaları bize gösteriyor ki ABD ve İsrail bu riski de göze alamaz. Saygılarımla
  • Efendi her ülkenin insanına hizmet veren devlet kurumları önünde o ülkenin adı yazar. Bu ülkenin adı da TÜRKİYE CUMHURİYETİ'dir. Devlete ait ve halkına hizmet veren her bina önüne TÜRKİYE yazılır. Bunun ekonomiyle alakası yoktur. Bunu British France veya US olarak görürsün.
  • Bu bir FG projesi, Alevilere bak biz sizi kucaklıyoruz demek istiyorlar. AKP istemiyor ancak FG'yi kaybetmemek için kerhen katıldı. CHP olaya katılmadı. Abdullah Gül başkanlığında yeni bir parti kurulacağı dedikoduları ayyuka çıktı. FG bu partiyi destekliyor. Ancak yeterli değil daha fazla destege ihtiyaç var. Burada oyun planına ALEVİLERİ dahil etmek isiyorlar. İşte 11 yıldır iktidarda olan FG, bugüne kadar alevilere yönelik hiçbir adım atmayı düşünmezken aniden göstermelik Alevi dostu oluveriyor. Fakat bu basit planları artık hiç kimse yemiyor. Alevilere her yaklaşmalarında hep nasıl SÜNNİLEŞTİRİRİZ? düşüncelerini görürsünüz. ALEVİLERİ İNSAN OLARAK GÖRSÜNLER YETER. FG bu ülkede ne üretiyor? Hiçbirşey sadece insanların güzel duygularını sömürerek para topluyor. En küçük bir dernek bile devlet denetiminde olmasına rağmen FG' yi denetleyen bu kadar parayı nereden buluyorsun? Vergi veriyormusun diyen var mı? Yok Önce şeffaf olsunlar görelim. Sonrasını daha iyi görüşürüz.
  • Suriye’nin jeopolitik ve stratejik açıdan en önemli bölgelerinin başında başkent Şam ile kuzeydeki sanayi ve ticaret kentleri Hama, Halep ve Humus gelmektedir. Bu kentler politik ve ekonomik konumlarının yanı sıra, ülke savunmasındaki kritik rolü olan askeri üslere de ev sahipliği yapmalarından dolayı, korunmada öncelik taşımaktadırlar. Söz konusu kent ve merkezlerin korunması ise coğrafi bir bölgeyi ön plana çıkarmaktadır: Golan. Golan bölgesi, Suriye’nin güneybatı ucunda 1860 kilometre karelik bir alana sahip olan ve yüzde 69,4’ü (1250 km kare) halen İsrail’in işgali altında bulunan deniz seviyesinden ortalama 1200 metre yüksekliğindeki geniş tepelik arazinin adıdır. Golan, iki tarafı da rahatlıkla gören yüksekliği nedeniyle doğal bir savunma çizgisidir. Golan’ın diğer bir önemi, yıllık 2 milyar metreküp civarındaki su rezervidir. Bu sebeple Lazkiye dahil Suriye ye yapılacak olası müdehale 3ncü Dünya Savaşına gebedir. Saygılarımla DGRCem

BİR GÖZLEM VE OLASI BİR SURİYE SALDIRISINDA TÜRK SİVİL HAVACILIĞININ DURUMU

Her ne kadar havacılık konusunda yazsam da, ben de sizler gibi bu ülkenin bir yurttaşıyım ve ülkemde yaşananlar, beni de son derece yakından ilgilendiriyor. Zaman buldukça, sosyal paylaşım sitelerinde dolaşıyor ve günlük olayları izliyor, tatilcilerle bol bol sohbet ortamı yakalayıp, bu sohbetlerde sözüm ona memleketi kurtarıyoruz…

Olayları gözlemlemeyi severim. Her olayın, nedenlerini irdelemeye bayılırım. AVŞA Adası, yaz aylarında adeta bir Türkiye mozaiği çiziyor. Her gelir düzeyinden halk kitleleri, bu adayı tercih ettiğinden; Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Boşnak, Ermeni, Rum vb… gibi etnik kökenli Türk yurttaşlarını bir arada görebiliyoruz. Tabii ki bu kadar farklı etnik kökenli insan bir araya geldiğinde, bunların inanç farklılıkları da oluyor.

Yapım gereği, memleket, dil, din, ırk ayrımı yapmayan biri olduğumdan, hepsi ile sıcak sohbetlerim oluyor.

Gözlemlediğim kadarı ile Ramazan ayında bile doluluğu düşmeyen bu ada konuklarının, bazıları oruç tutarken, bazıları tutmadı. İftar vaktinde, kimisi akşamcı masalarını kurarken, kimisi iftar sofralarını hazırladı. Birisi diğerine Allah kabul etsin derken, diğeri ona afiyet olsun dedi. Kısaca, türbanlı, haşemalı, bikinili, mayolu, hepsi bir arada aynı kumsalı paylaşıp, aynı denize girdiler. Hatta aynı aile fertleri arasında bile kimisi bikiniyi ve mayoyu kimisi ise haşemayı tercih etmişlerdi.

 Bir kez daha anladım ki, halk kitlelerinin birbirleri ile bir sorunu yok. Hatta Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, iskele meydanında, belediyenin öncülüğünde yapıldı. Her taraf bayraklarla donatıldı. İğne atsan yere düşmez misali bir kalabalık vardı. Bu manzarayı gördüğümde ve bizzat gelen konukları yakından gözlemlediğimde, bir kez daha anladım ki, bu ülkenin yurttaşlarının birbirleriyle sorunları yok. Bu nedenle, İnsanları ayrıştıran, etnik kökenine, diline ve dinine göre ayrıştıranların; kötü niyetli, çıkarcı politikacıların olduğuna hükmettim.

Peki, ülkedeki genel manzara bu mu? Hayır.  O halde, insanları, diline, dinine ve etnik kökenine göre onları ayrıştırıp bu işten nemalanmayı seçen bir politik kitle var. Burada aylardır birlikte ve büyük bir karşılıklı hoşgörüyle yaşayabiliyorsak, bu anlayış neden ülke bazında şekillenmez ki? Bu konuyu, kasıtlı olarak siyasi istismar olarak kullananlar mı var acaba? 

Neden önem verdiğimiz ve yaşamımız boyunca saygı duyduğumuz bir takım değerlerimizle oynanıyor? Örneğin; TC benim nüfus kâğıdımda yazıyorken ve ben senelerdir bu nüfus kâğıdımı, pasaportumu gururla taşıyorken, birileri TC ile neden oynamayı seçer anlayan beri gelsin? TC ile oynamak isteyenlerin nüfus kâğıtlarında TC yazmıyor mu?  Senelerdir, TC’ li nüfus kâğıdımı ben gururla taşırken, onlar nefretle taşıdılarsa neden bu kadar sene beklediler ve hala bekleyebiliyorlar? Şahsen ben TC’li nüfus kâğıdımı gururla taşımayıp, nefret etseydim inanınki ne yapar eder anında bu ülkeden çeker giderdim.

Ayrıca; altmış seneyi aşkın her İstiklal Marşında ve her 10 Kasım’da ayakta esas duruşta bekleyen ve gururla Türk bayrağını sallayan benden, kim ve nasıl “bunları yanlış yapmışsın bundan sonra ayakta kazık veya <sap gibi> gibi çakılıp durmana gerek yok diyebilir ki. Hatta daha da ileri gidip, emir demiri keser misali, bu ülkede bundan sonra bu tür uygulamalar yasaklandı denirse, ben nasıl buna uyum sağlayabilirim? Altmış seneyi geçkin hayatıma, nasıl ihanet edipte yeni uygulamaya saygı duyabilirim? Bu mümkün olabilir mi?  Tabii ki olamaz. Ancak olamayacağını bile, bile bu değerlerimizle neden oynanıyor veya oynanmak isteniyor? Kısaca, bu konu ikide bir neden kaşınıyor? 

 Bu uygulamalar, ulusçuluğu yok etmeyi amaçlayan, son moda yeni liberal küreselci, ülkeleri kimliksizleştirmeyi, piyasacılaştırmayı yani paranın esiri yapmayı amaçlayan yeni dünya görüşünün ürünüdür… Bakın bakalım, Avrupalıya, ABD’liye;  pasaportuna sımsıkı nasıl sarılırken, neden bizim gibi geri kalmış ülkelere ”ulusçuluk bitti, ulusal değerler tükendi” diyorlar…

Bu nedenle ben tüm etnik kökenlere, dinlere, dillere, inançlara saygılı olarak bu ülke insanının birlikte yaşayabileceklerine inancım, bu seneki gözlemimle daha da netleşti.   

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ilkelerine daha sıkı bağlı, gerçekten daha laik, tam bağımsız, geniş halk kitleleri için daha fazla ekonomik ve demokratik özgürlük içeren yeni bir halkçı demokrasi ile ülkemizin daha iyi yöneticiliğine inanıyorum.

*************

Bu kadar sohbet yeter diyerek ülkemizdeki son derece önemli ve bizleri her an savaşa sokabilecek ortamın havacılığa ne şekilde yansıyacağını arzu ederseniz yorumlarınızla birlikte değerlendirelim.

Havacılık sektörümüz kadar krizlerden son derece etkilenen bir sektör yoktur. Havacılık sektöründeki bu kırılganlık, tabii ki turizme de yansımakta. 11 Eylül ikiz kuleler saldırında bile tüm dünya havacılığının etkilendiğini çok iyi hatırlarız. Türkiye’nin olası bir savaşa girmesi, başta THY olmak üzere tüm havacılık sektörünü büyük bir krize sokar.  Türkiye’nin sıcak bir savaşa girmesi, ülkemizin sadece turizmini değil ekonomisini de bir daha düzelemeyecek hale getirebilir.

Bu nedenle, Türkiye’nin sıcak bir savaşa gireceğini düşünmek bile istemiyorum. Bu konuda gerek hükümetimiz, gerekse görüş bildirenler, zaten sıcak bir savaş sinyali vermiyor. Olası senaryoya göre, ABD uçaklarının veya füzelerinin “kısmi bir saldırısı” muhalif güçlere hava desteği sağlayıp, özgür Suriye ordusunun elini güçlendirip Esad yönetimini istifaya zorlamak amaçlı olduğunu düşünüyorum.

Gelinen son durumda, Konunun aktörlerinden Çin’in, ABD’nin yayılmacı politikasının, Ortadoğu ülkelerinde yaygınlaştırmaya devam etmesini engellemek adına Suriye krizinde taraf olduğuna inanıyorum.

Rusların, ise Akdeniz’deki tek üssü olan Lazkiye şehrinin olası bir müdahalede kaybedeceği korkusunun yanı sıra, Suriye ile ekonomik düzeyde ilişkileri, silah satışlarını ve bu üssü kaybetmek korkusu ile Suriye’ye destek yapacaklardır. Rusya ve Çin in Suriye aşkının en büyük nedenleri bence bunlar gibi görünüyor.

 Bu konunun bir de Fransa bacağı var. Suriye, Osmanlı İmparatorluğundan koparıldıktan sonra, Fransa’nın sömürgesi olmuştur. Bu nedenle bu olayda Fransa’nın çıkarları da söz konusu olabilir. Kısaca; Türkiye, Rusya, Çin ve Fransa ve İran bu olayın baş aktörleri arasında yer alıyorlar.

Suriye, Arap âleminde önemli bir yere ve konuma sahip olduğundan, Türkiye’nin Suriye’ye ayak basması (ki-hiç sanmıyorum) Arap ülkeleri tarafından tepkiyle karşılanır ve avantajımızı dezavantaja anında döndürür.

Bu arada; kaçırılıp rehin tutulan pilotlarımız, olası bir istenmeyen Suriye ye giriş gibi bir olasılık varsa, önceden istenen takas sağlanmalı ve sonra müdahalede bulunulmalıdır. Olası bir saldırıda ve sıcak bir temasta bu arkadaşlarımızın kurtarılmasını olanaklı görmüyorum. Dışişleri Bakanlığımızın, bu olasılığı düşüneceğini sanıyorum.

Kısaca, Suriye çok karmaşık bir denklem. Bu nedenle adımlarımızı atarken 40 değil 140 defa düşünmeliyiz. 

NOT/ Bu hafta kişisel bloğum olan sefainan.com da Almanya ile Airbus arasındaki kavga ve “Bombardier in yeni modeli ilk uçuşuna hazır” haberleri var.

BİR GÖZLEM VE OLASI BİR SURİYE SALDIRISINDA TÜRK SİVİL HAVACILIĞININ DURUMU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

TYLER ~ 5 yıl önce
Sefa Bey yine elinize sağlık. çok doğru tespitler. İnsanoğlunun yapabileceği en büyük kötülük olan savaşı, ki kötülüğün doruk noktasıdır, savunan bir iktidar söz konusu. ancak ben anadolu halklarına güveniyorum. savaşın ne olduğunu çok iyi bilen halkımız savaş çığırtkanlığı yapıp kişisel menfaatlari içi iki ülke halkını ateşe atanları affetmeyecektir. küllenmiş mezhepçiliği harlandırıp sahip olduğu iktidarı perçinlemek isteyenleri tarihi kanlı bitmiştir. bunca kışkırtma, ötekileştirme, itibarsızlaştırma, yolsuzluk, komşu ülkelerle düşmanlık, insanları borç batağına batırmak, kalkınıyoruz ayağına ülkeyi ihalelerle soymak elbette cezasız kalmayacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TYLER ~ 5 yıl önce
Bilgisi olmadan fikir sahibi olmak çok kötüdür aviatör, odtü meselesinde kampüs deki başörtülü kadınlar öğrenci değildir. bu bir, ikincisi, t.c. anayasasında sabittir ki üniversiteler özerktir. bu özerklik dahilinde üniversite sınırlarına üniversite harici girişler mümkün değildir. başörtülü tarikatçılar kendi yurtlarına müşteri çekmek amacıyla, odtü yurtlarında ki kadınların grup seks partilerine katıldığınıi uyuşturucu kullandığını vs. gibi iftiralar atmaktayken öğrenciler tarafından kovulmuşlardır. iftira kuranda büyük günahlardan geçer zira tarikatçılar odtülüleri zina ile suçlamaktadır ki islamda zinadan bahsedebilmek için 4 (er kişi) şahit ister. bu başörtülü kadınların bu şekilde gözleri ile grup seksi görmüş şahitleri varmıdır :) odtüde yüzlerce başörtülü kadın yıllardır sorunsuz şekilde okumaktadır, bu kadınlar ne bu olaydan önce nede sonra problem yaşamadı. tamamen yalan haberler yazan yandaş basın dışında biraz tarafsız yayın organlarını takip ediniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sefa beyefendiii ~ 5 yıl önce
sefa tam bir thy düşmanısın ülkede adam gibi iş yapan üç beş şirketten birisine atmadığın çamur kalmadı bencil olma şahsi davranma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADALET ~ 5 yıl önce
SAYIN SEFA BEY YILLARCA UTED BAŞKANLIĞI YAPTINIZ SİZ ASLINDA BÜYÜK ÖZ VERİDE BULUNAN NADİR İNSANLARDANSINIZ AMA BU TOPLUM OKADAR DEJENERE BİR TOPLUM Kİ KENDİNDEN OLANI BİLE MENFAATİ İÇİN DIŞLAYAN UMURSAMADAN UÇURUMA ATAN BİR TOPLUM HALİNE GELDİ GEÇENLERDE İŞTEN ATILAN BİR ARKADAŞ AYLAR SONRA BİR ŞİRKET TARAFINDAN DAVET EDİLDİ AMA NE HİKMETTİR O ARKADAŞ İŞE BAŞLAMADAN ARKASINDAN OLMADIK SÖZLER SARF EDİLDİ 3 KİŞİ DEN BİRİ İYİDİR İKİS YARAMAZ ADAM DEDİLER VE BUNLAR ŞU AN YAPISAL TAMİR ATELYESİNDE BAŞ TEKNİSYENLİK YAPMAKTALAR ŞİRKET YÖNETİCİLERİNİN VEDE ORADA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIN ÖNEMİNE NAZARAN DİKKATLERİNE SUNUYORUM DAHA DÜN SENDİKA YÖNETİMİNE KAYITSIZ BAĞLI OLANLAR BU GÜN KARŞI ÇIKIYORLAR VE MUHALİF LİSTEDELER DÜN ATEŞLİ SAVUNUCULARIN BU GÜN BU HALİ BANA DALKAVUKLUĞUN NASIL OLDUĞUNU GÖSTERİYOR DİLERİM HERKEZ DERS ÇIKARTIR MESELE İŞ VERENİN DEDİĞİMİ YOKSA PERSONELİN DEDİĞİMİ ARKADAŞIM İÇİN KÖTÜ DİYENLERİDE KINIYORUM DİĞER ŞİRKETLERDE GÖREV YAPANLARIDA UYARIYORUM BURADA BÜYÜK ERGENEKON

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aklin ~ 5 yıl önce
Aklin yolu bir, biz bugunlerde Avrupanin ortacagini yasiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meral Döşemeciler ~ 5 yıl önce
Gözlem gerçek!Halk birbirine saygılı, aşırı uçlar var ama çoğunluk değil..Bir konuda düşünceliyim, her yer Avşa gibi olmayabilir. Ne olursa olsun,genç jenerasyon umut verici. Olası bir savaş bence mümkün değil! Rusya-Çin-İsrail-Arap ülkeleri derken bir felakete dönüşür. Hiçbir ülke böyle bir sorumluluğu üstlenemez. Kaleminize sağlık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DGRCem ~ 5 yıl önce
ABD ve İsrail için ister öncelikli isterse ikinci hedef olsun, diyelim ki ABD ansızın tıpkı 1991’de Irak’a yaptığı gibi Suriye’yi yoğun hava bombardımanına tuttu, ne olur? Olaya doğrudan İran ve Lübnan’daki Hizbullah girer ve bu hava harekatı birden ve ardında ABD ve Rusya’nın yönettiği İran-Türkiye- Irak- Suriye-Lübnan ve İsrail’i de içine alan bir küçük dünya savaşına dönüşür. Peki, bundan kim zarar görür? Elbette herkes zarar görür ama Müslüman coğrafyanın kalbinde yaşayan İsrail Müslüman Arap ülkeleriyle karşı karşıya kalır ki bunun uzantısı “CİHAD” olur. Diyelim ki ABD ansızın kimyasal silah üretildiğinden kuşkulandığı tesislere kısıtlı bir hava harekatı yaptı, yapabilir mi? İran’ın ve Lübnan’daki Hizbullah’ın, “Suriye’ye saldırı olması halinde bütün ABD ve İsrail hedeflerinin vurulacağı” yönündeki açıklamaları bize gösteriyor ki ABD ve İsrail bu riski de göze alamaz. Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC ~ 5 yıl önce
Efendi her ülkenin insanına hizmet veren devlet kurumları önünde o ülkenin adı yazar. Bu ülkenin adı da TÜRKİYE CUMHURİYETİ'dir. Devlete ait ve halkına hizmet veren her bina önüne TÜRKİYE yazılır. Bunun ekonomiyle alakası yoktur. Bunu British France veya US olarak görürsün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arka planı ne ~ 5 yıl önce
Bu bir FG projesi, Alevilere bak biz sizi kucaklıyoruz demek istiyorlar. AKP istemiyor ancak FG'yi kaybetmemek için kerhen katıldı. CHP olaya katılmadı. Abdullah Gül başkanlığında yeni bir parti kurulacağı dedikoduları ayyuka çıktı. FG bu partiyi destekliyor. Ancak yeterli değil daha fazla destege ihtiyaç var. Burada oyun planına ALEVİLERİ dahil etmek isiyorlar. İşte 11 yıldır iktidarda olan FG, bugüne kadar alevilere yönelik hiçbir adım atmayı düşünmezken aniden göstermelik Alevi dostu oluveriyor. Fakat bu basit planları artık hiç kimse yemiyor. Alevilere her yaklaşmalarında hep nasıl SÜNNİLEŞTİRİRİZ? düşüncelerini görürsünüz. ALEVİLERİ İNSAN OLARAK GÖRSÜNLER YETER. FG bu ülkede ne üretiyor? Hiçbirşey sadece insanların güzel duygularını sömürerek para topluyor. En küçük bir dernek bile devlet denetiminde olmasına rağmen FG' yi denetleyen bu kadar parayı nereden buluyorsun? Vergi veriyormusun diyen var mı? Yok Önce şeffaf olsunlar görelim. Sonrasını daha iyi görüşürüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GOLAN Stratejisi ~ 5 yıl önce
Suriye’nin jeopolitik ve stratejik açıdan en önemli bölgelerinin başında başkent Şam ile kuzeydeki sanayi ve ticaret kentleri Hama, Halep ve Humus gelmektedir. Bu kentler politik ve ekonomik konumlarının yanı sıra, ülke savunmasındaki kritik rolü olan askeri üslere de ev sahipliği yapmalarından dolayı, korunmada öncelik taşımaktadırlar. Söz konusu kent ve merkezlerin korunması ise coğrafi bir bölgeyi ön plana çıkarmaktadır: Golan. Golan bölgesi, Suriye’nin güneybatı ucunda 1860 kilometre karelik bir alana sahip olan ve yüzde 69,4’ü (1250 km kare) halen İsrail’in işgali altında bulunan deniz seviyesinden ortalama 1200 metre yüksekliğindeki geniş tepelik arazinin adıdır. Golan, iki tarafı da rahatlıkla gören yüksekliği nedeniyle doğal bir savunma çizgisidir. Golan’ın diğer bir önemi, yıllık 2 milyar metreküp civarındaki su rezervidir. Bu sebeple Lazkiye dahil Suriye ye yapılacak olası müdehale 3ncü Dünya Savaşına gebedir. Saygılarımla DGRCem

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000