21 Eylül 2009, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu
  • universiteyi bitirip is bulamayip parayla pilot olan adamdan cok da birsey beklememek gerekir.Birakin bu isi ustalari yapsin.Bu iste self disiplin cok onemlidir.
  • Kim cebine indirdiyse indirdi varsa böyle bir şey,Şirketin sahipleri bunu göremiyorlarsa suç kimin Boru değil Havayolu işletiyorsun Ayakkabısandığımı bu ? Geleni gideni görmüyormusun demekki onlarda biliyorlardı bunu kendileride yapıyorlardı ki ses çıkarmadılar.Şehnaz hn aldıysa sende aldı başkalarıda aldı senin ne kadar alacağın kaldı ki içeride ? burada yazarak içinimi rahatlatmaya çalışıyorsun ama onların karşısında eğiliyor ve ne şekle gireceğini şaşırıyorsun şimdi ne oldu avukat a verelim diyordunbağrınıyordun ne oldu iki kuruş para mı kopardın.27 Ocakta eoc bitiyor bunu uzatmak için her şeyi yapıyorlar sizin gibi pasif tecrübesiz ucuz maliyetli elemanları ellerinde tutup profesyoneller kabul etmeyeceklerini biliyorlar sizlerle bi yeş
  • neden hep bahtişan ekrem neden ? bahtişan ve ekrem bey iyi niyetlerinden kaybettiler onlar istemiyormu sanıyorsunuz best air kazansin elemanlarıda kazansin. best airin iyi gunlerinde kazanmadinizmi parayı koyacak yer bulamıyordunuz ! ekrem bey ve bahsişen hanım kumpasa yenik düştüler teoman tosun şehnaz binme eski teknik baskan bunların hepsi oyun oynayıp best airi batırdılar lanet olsunki bunların hesabı sorulmuyor bu çalışanlar oşirketi batıranlara yalakalık yapmaya devam ediyor. sayın şehnaz binme hosteslerin bayramları cebinde harclıksız gezerken sen nasılda 3900 euroyu şirketten isteyip cebine atabildin.. sanki biz bunları bilmiyormusuz gibi bize akıl hocalığı yapıyorsun avukata verin diye.. bu şirkette bu kadar ikiyüzlü varken
  • kadın hangar şirketi açma aşamasında açtı açıyor almanyada bulun yapışın g&tam reisebürosundan ve hangarıda bulun almanyada yaşama şansı vermeyin yakında zaten türkiyede de yaşama şansı kalmayacak.Dilerim amerikayada giremez ve çocuklarını da ömrü boyunca bu şekilde göremez. Bu kadar insan a acı çektiren ekrem e de aynı dileklerimi sunuyoorum. Ama kimsenin hakkı kimse de kalmaz zaman gelecek herkez hesabını soracak onlardan. almanyada kimse bu ikiliye iş vermezse gitmezse karışmayan gitmeyen arkadaşların menfaatine
  • Best Air in sahibi artık Bahtişan TUNCA değil Arkadaşım Acentene Borcu varsa ki diğer almanya daki acentelere de vardır eminim gidin orda giztam diye seyahat acentesine bu acenteyi de satmadıysa ki sattığını sanmıyorum orda kendisiyle mutlaka karşılaşacaksınızdır.Kozunuz neyse paylaşın ama best air in size geçmişte ne yaptıysa best air olarak kovalamayın dediğim gibi bahtşan tunca bu şahsı bulun. Best air el değişti ve eskileri yaşatacak tarz da olmayacak .
  • Peki Sizlerin ayakta durmasi icin size yolcu veren ve kalan yolcularini kendi imkanlari ile geri getiren Acentelerin alacaklari ne olacak? Zaten acindan ölüyor, coluk cocugu perisan durumda, kirasini ödeyemiyor, ama yolcusunu yolda birakmiyor sizin gibi. Parayi alipda üstüne yatmak delikanlilik degil. Bizim karnimiz ac ama Kuyrugumuz hep dik gezeriz ve hep öyle kalacak. batsak bile yolcumuzu geitiririz, biz böyleyiz. Ama birgün yine Acneteye isiniz düsecek, bakalim busefer nasil bi yalanla karsimiza cikacaksiniz, bu sefer Sigorta yalaniniz tuttu, yalandan bi Sigorta yaptik dediniz ama Policeler bile sahteymis... utanin ... Akyüz Reisen Siegen Almanya
  • Kadın elini çekti, Sattı sonunda ama elemanları halen aç daha halen ödemeleri yapılmadı fakat kendisi mutlu güler yüzlerle şirketin içinde gezinip duruyor sanki o değil bu kadar acıyı çektiren elemanlarına.Yeni Patron ise bir iki gün izin verin demeyle işe başladı bahtişan pazartesi cuma derdi kaç ayı geçirdi yeni sahibi de bunu değiştirerek bir iki gün e yeni bekleyiş tarzı getirdi bakalım bu bir iki gün kaç ay bekletecek. Yeni sahip Çalışan aç artık karnını zor doyuruyor ödemelere başlarsan sana minnettar kalacaklar ve iyi ki kadının elinden kurtardın diye dua alacaksın . Kul hakkı yemeyen bi patron artık kul un paralarını dağıtmaya başlar dileğimizle ve Hayırlı olması ümidiyle başarılar dileriz umarız bu havayolu kısa bir zamanda ayaklan
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Elinin hamuruyla erkek işine karışma derler
  • ARKADAŞ SATILDI İSE ÇALIŞAN AYRILAN BAYRAMDA EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYEN PERSONELİN ALACAKLARI NE OLDU.... SİVİL HAVACILIK,ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜ, SSK SİZİN DENETİM YAPMA YETKİNİZ YOKMU...SİZ NE ZAMAN DEVREYE GİRERSİNİZ.SAYGILAR

BEST AIR: KADIN ELİ DEĞMİS HAVAYOLU

Üç yıl önce Best Air kurulduğunda bir hanım efendinin havayolu sektörüne yatırımcı olarak girmesinin belkide sektörde farklılıklar yaratabileceğini düşündüğümü söylemiştim. Gerçekten hep inanmışımdır kadın eli değen işlerde pozitif yönde degişiklikler olacağına. İşte bu ruh haliylede Bahtisen hanima destek çıkan ve Best Air’e başarı dileyen bir köşe yazısı kaleme almıştım. Sağolsun güzel bir email ile yazıma teşekkür etmişti.

Ancak son aylarda benim gazetede çıkan Best Air’in yaşam savaşı verdigi haberleri ve ardından satışı ile ilgili yazıları okuyunca benim temennilerim 2-3 yıl içinde nasıl suya düştüğünü anlamış oldum.

Malum bizim ülkede yatırımcı alışmıştır bugün bir yatır yarın iki al. Bilmez ki havacılık sektöründe kurulduğu 1920’li yıllardan bu yana sektör hala kapitalini kazanamamıştır ne Türkiye’de ne de dünyanın başka bir ülkesinde. Bilmez ki bu sektörde start up dediğimiz başlangıç maliyetleri yatırımın temel kalemidir. Ama çabuk uyanır rüyasından. Birinci yaz sezonu bitipde kışa girildimi başlar maaşlar yarım ödenmeye, borçlar birikmeye, faizler yığılmaya. Yahu üç tane uçak 40-50 personel nasıl geldik bu duruma diye düşünürken milyon dolarlar birikmeye başlar kırmızı hanede.

Birçok atasözümüz vardır bu gibi durumlarda söylenen, işini bilmeyen kasaplar filan gibi. Uçak işletmeciliğinin o karşı koyulmaz çekiciligi, medyatikligi derinden etkiler yatırımcıyı. İlk soğuk duşla birlikte genel müdür işten atılır bir bahaneyle. 5-10 milyon dolarlık borç ve sürekli büyüyen faiz karşısında kontrol edilebilir maliyetlerin en önemlisi olan personel ücretleri traşlanır ve tensikatlar başlar. Sonra her maliyet kaleminde kısıntılarla borçtan kurtulma dönemine girilir.

Her şey güzelde yatırımcının  kafa yapısı degişmemiştir ki. Şirketin örgüt kültürü aynıdır. Hala plan proje eksikliği hat safhadadır… tam Anadolu Kafası işte. Sadece Best Air değil böyle ne şirketler gitti Türkiye’de.

1996-1997’de zamanın önemli bir genel havacılık şirketi arkasında büyük bir gıda yatırımcısı havayolu işine girmek istediler. Benden akıl istediler. Almayı planladıkları uçak B-727. THY eskisi uçaklarla işe başlayacaklar. Uçak A-330 kadar yakıt yakıyor, hush kit yok yani Stage II, dünya yasaklamış bu uçakları ama bizimkiler satın almak istiyorlar üstüne üstelik. Ben 1-2 seneye batarsınız dedim. Onlar kendilerine bir genel müdür buldular. Daha önce başka bir batan şirketin başındaydı. Bana bir toplantida arka mutfağı sökeceğim ve yerine 12 koltuk ilave edecegim buda bana ödeyeceğim fazla yakıtı karşılar demişti. Dunya gürültü, emisyon, yakıt tasarrufu filan diye değişiyor bizim çok akıllı zat-ı muhterem mutfak söküp extra koltukla A-320 B-737 falan gibi uçaklarla mücadele etmeyi planlıyor. Sonuç: ikinci sene bitmeden haciz memurlari iş başındaydı.

Daha yeni dönemde ise başka bir şirketle ilgili bir köşe yazısı yazıp bol bulamaç harcamalar ve extravagant yatırımlar ile bu işe başlanmaz dedim diye birçok eleştiri aldim yatırımcılardan. Personel oteli, genel müdürlük binası yapımı, logoya harcanan paralar vs. Sonuç: ikinci yıl dolmadan baska bir sirketçe satın alınıp kurtarıldı. Tabiki bu arada ilk aşamada genel müdürler iki şirkettede değişti.

Bu bizim Cüneyt Arkın’lı kör kemancı zengin kız aşkında filmin sonunda her zaman “Nahlan gözlerim açıldı görüyorum artık sevgilim” finali gibi bir şey olmuş durumda. Yani filmin sonu en başından belli.

Peki, olan kime oluyor? Geleceğini bu yatırımcılara genel müdürlere bağlayan çalışanlara olanlar oluyor tabiki. Birde mağdur olan yolcular, yitirilen ülke havacılığının itibarı, düşen kredibilitemiz.

Halbuki sektör deneyimi olan, eğitimli, hayalperest olmayan gerçekçi ufacık bir çekirdek kadroya ödenecek toplam yatirim ve ileride kaybedileceklere göre devede kulak bir ücret ile çok mükemmel bir yatırım projesi üretilebilir. Projenin alternative durum planları ve forecast’leri olusturulabilinir. Sonrada sonuçlar değerlendirilip yatırıma gidilip gidilmeyecegi rahatça görülebilinir. Böyle bir proje size üç milyon dolardan fazla parayı MD-82 alarak sokağa atmanızı da engeller, bu aklı size verenleride en basta işin içine katmamanızı sağlar. Böylece ne gelecekte personelinizi ne de uçtuğunuz sürece yolcunuzu magdur edersiniz.

Ben Best Air çalışanlarına ve de yeni sahibine hayırlı uçuslar ve de bundan sonraki dönemde basarılar diliyorum. Umarım yeni ekip eski hataları tekrarlamaz. Tüm bu eleştirilerimiz veya yazılarımız bazen kişilerin ağırına gitsede sonuçta hepimiz havacılarımızın başarılı olmasını istiyoruz. Siz başarılı olun biz size her zaman destek olalım.

 

İyi bayramlar tüm Turkiye’ye ve okurlarıma.

Dr. Korhan Oyman

College of Aeronautics

FloridaTech

koyman@fit.edu

BEST AIR: KADIN ELİ DEĞMİS HAVAYOLU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Misafir ~ 8 yıl önce
universiteyi bitirip is bulamayip parayla pilot olan adamdan cok da birsey beklememek gerekir.Birakin bu isi ustalari yapsin.Bu iste self disiplin cok onemlidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kim cebine indirdiyse indirdi varsa böyle bir şey,Şirketin sahipleri bunu göremiyorlarsa suç kimin Boru değil Havayolu işletiyorsun Ayakkabısandığımı bu ? Geleni gideni görmüyormusun demekki onlarda biliyorlardı bunu kendileride yapıyorlardı ki ses çıkarmadılar.Şehnaz hn aldıysa sende aldı başkalarıda aldı senin ne kadar alacağın kaldı ki içeride ? burada yazarak içinimi rahatlatmaya çalışıyorsun ama onların karşısında eğiliyor ve ne şekle gireceğini şaşırıyorsun şimdi ne oldu avukat a verelim diyordunbağrınıyordun ne oldu iki kuruş para mı kopardın.27 Ocakta eoc bitiyor bunu uzatmak için her şeyi yapıyorlar sizin gibi pasif tecrübesiz ucuz maliyetli elemanları ellerinde tutup profesyoneller kabul etmeyeceklerini biliyorlar sizlerle bi yeş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
neden hep bahtişan ekrem neden ? bahtişan ve ekrem bey iyi niyetlerinden kaybettiler onlar istemiyormu sanıyorsunuz best air kazansin elemanlarıda kazansin. best airin iyi gunlerinde kazanmadinizmi parayı koyacak yer bulamıyordunuz ! ekrem bey ve bahsişen hanım kumpasa yenik düştüler teoman tosun şehnaz binme eski teknik baskan bunların hepsi oyun oynayıp best airi batırdılar lanet olsunki bunların hesabı sorulmuyor bu çalışanlar oşirketi batıranlara yalakalık yapmaya devam ediyor. sayın şehnaz binme hosteslerin bayramları cebinde harclıksız gezerken sen nasılda 3900 euroyu şirketten isteyip cebine atabildin.. sanki biz bunları bilmiyormusuz gibi bize akıl hocalığı yapıyorsun avukata verin diye.. bu şirkette bu kadar ikiyüzlü varken

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
kadın hangar şirketi açma aşamasında açtı açıyor almanyada bulun yapışın g&tam reisebürosundan ve hangarıda bulun almanyada yaşama şansı vermeyin yakında zaten türkiyede de yaşama şansı kalmayacak.Dilerim amerikayada giremez ve çocuklarını da ömrü boyunca bu şekilde göremez. Bu kadar insan a acı çektiren ekrem e de aynı dileklerimi sunuyoorum. Ama kimsenin hakkı kimse de kalmaz zaman gelecek herkez hesabını soracak onlardan. almanyada kimse bu ikiliye iş vermezse gitmezse karışmayan gitmeyen arkadaşların menfaatine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Best Air in sahibi artık Bahtişan TUNCA değil Arkadaşım Acentene Borcu varsa ki diğer almanya daki acentelere de vardır eminim gidin orda giztam diye seyahat acentesine bu acenteyi de satmadıysa ki sattığını sanmıyorum orda kendisiyle mutlaka karşılaşacaksınızdır.Kozunuz neyse paylaşın ama best air in size geçmişte ne yaptıysa best air olarak kovalamayın dediğim gibi bahtşan tunca bu şahsı bulun. Best air el değişti ve eskileri yaşatacak tarz da olmayacak .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Peki Sizlerin ayakta durmasi icin size yolcu veren ve kalan yolcularini kendi imkanlari ile geri getiren Acentelerin alacaklari ne olacak? Zaten acindan ölüyor, coluk cocugu perisan durumda, kirasini ödeyemiyor, ama yolcusunu yolda birakmiyor sizin gibi. Parayi alipda üstüne yatmak delikanlilik degil. Bizim karnimiz ac ama Kuyrugumuz hep dik gezeriz ve hep öyle kalacak. batsak bile yolcumuzu geitiririz, biz böyleyiz. Ama birgün yine Acneteye isiniz düsecek, bakalim busefer nasil bi yalanla karsimiza cikacaksiniz, bu sefer Sigorta yalaniniz tuttu, yalandan bi Sigorta yaptik dediniz ama Policeler bile sahteymis... utanin ... Akyüz Reisen Siegen Almanya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kadın elini çekti, Sattı sonunda ama elemanları halen aç daha halen ödemeleri yapılmadı fakat kendisi mutlu güler yüzlerle şirketin içinde gezinip duruyor sanki o değil bu kadar acıyı çektiren elemanlarına.Yeni Patron ise bir iki gün izin verin demeyle işe başladı bahtişan pazartesi cuma derdi kaç ayı geçirdi yeni sahibi de bunu değiştirerek bir iki gün e yeni bekleyiş tarzı getirdi bakalım bu bir iki gün kaç ay bekletecek. Yeni sahip Çalışan aç artık karnını zor doyuruyor ödemelere başlarsan sana minnettar kalacaklar ve iyi ki kadının elinden kurtardın diye dua alacaksın . Kul hakkı yemeyen bi patron artık kul un paralarını dağıtmaya başlar dileğimizle ve Hayırlı olması ümidiyle başarılar dileriz umarız bu havayolu kısa bir zamanda ayaklan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Elinin hamuruyla erkek işine karışma derler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ARKADAŞ SATILDI İSE ÇALIŞAN AYRILAN BAYRAMDA EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYEN PERSONELİN ALACAKLARI NE OLDU.... SİVİL HAVACILIK,ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜ, SSK SİZİN DENETİM YAPMA YETKİNİZ YOKMU...SİZ NE ZAMAN DEVREYE GİRERSİNİZ.SAYGILAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000