21 Aralık 2008, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com

Benden sonra tufan(mı?)

Geçen hafta yazdığım “THY’nin 777 handikapı” isimli yazım çok ilgi çekti ve hem okunma sayısı olarak, hem de yorumların zenginliği bakımından gereken ilgiyi buldu. Yazıma yorumlarıyla zenginlik katan ve benim bilmediklerimi de yazarak bizleri aydınlatan tüm okur ve yorumcularıma teşekkür ederim.

Bu hafta yine sizlerle aynı destek veya eleştiri yorumlarınızın eşliğinde okunacağını sandığım First Class uygulamaların, THY için gerekli olup olmadığını tartışmaya açmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi; B-777’ler kiralık olarak THY filosuna katıldı. Bu uçakların First bölümü, fabrikası tarafından satın alan firmanın isteği doğrultusunda düzenlenmiş. THY’nin bu konuda kabin konfigürasyon değişikliğine giderek First bölümünü, Business veya ekonomi yapmaya çalışması astarı yüzünden pahalı bir uygulama olacağını geçen hafta yazmıştım.

Düne kadar, THY’nin First uygulamayı düşünmediğini, A–340 Business class modernizasyonunu için milyon dolarlar harcarken First kabinini yapmamasından biliyoruz. Şimdi kiralık 3 tane 777 buldum diye (Nisan ayında 777 sayısı 4 olacak) bunlarında hazır first kabini varken bari bu uygulamaya gecelim mantığı ve bunu 29 Aralık 2008 tarihine yetiştirmeye çalışmak çok aceleye getirilmiş bir uygulamadır. Kabin ekiplerinin ve yer hizmetlerinin bu konuda her hangi bir deneyimi yokken, sadece kabinde Hintli bir supervisor eşliğinde de olsa bence zamanla açısından erken.

THY; 2009’dan itibaren bu uçakların uçtuğu hatlarda First Class uygulamasına başlıyor. Öncelikle isterseniz bu hatlara ve bilet fiyatlarına bir bakış atalım.

777’ler Londra-Singapur-Honk Kong hatlarında kullanılmak için planlanmış ve bilet fiyatları da şimdiden belli.

Londra:
Ekonomi bilet fiyatı  : 829 
Business Class        : 1203
First Class               : 2406 Dolar. 

Elinde 330 lar varken 3,5 saatlik uçuş için 777 leri planlamak ilginç geldi.

Singapur ve Hong Kong bilet fiyatları:
Ekonomi : 1659
Business : 3675
First         :  5513 Dolar olup bu rakamların üstüne VERGİLER konacak.

Amerika ve Japonya hatları için henüz izin alınamadığından rakamlar belli değil.

Dünyada yaşanan krizin etkilerinin tüm dünyayı sardığı ve her gün gerek dünyada, gerekse ülkemizde binlerce işçinin çıkartıldığı bu dönemde, THY’nin daha önce uygulanarak başarısızlığa uğradığından terk edilmiş First uygulamasını cesaretle yeniden planlamasını ve Singapur ve Honk Kong hatlarında biletli 5513.- $ +tax ücretini ödeyecek yeteri kadar müşteri bulup, bulamayacağını, sizler de benim gibi izleyip göreceksiniz.

First Class uygulamaları, THY’den çok büyük birçok şirkette bile artık uygulanmıyor. Arabesk kültürün eseri olarak da görülebilecek bu uygulama, genelde Arap âleminde yaygın. Fakat bu küresel krizde, petrol zengini Araplar bile, düşen petrol fiyatları yüzünden etkilenmişken, bir gidiş için; her şey içinde 6000 dolarlara yaklaşacak bileti, yeteri kadar satmak çok zor olacak. Aynı rahatlığı Business Class ta bulmak mümkünken, insanlar neden boşa bu kadar para verir anlayabilmiş değilim.

Sayın Kotil, her fırsatta dile getirdiği THY’nin menü zenginliği ve ballandıra, ballandıra anlattığı havyar ve ıstakozun, First yolcu için çok önemli bir kıstas olacağını düşünüyorsa bence yanılıyor.

Ayrıca; Hadi yolcu buldunuz diyelim. Bu tarz yolcuyu mutlu edebilmek ve ona alıştığı bu hizmeti verebilmek için kabin ekiplerinin özel bir eğitime tutulması koşulu var. Bu bölümde bir tane bile biletli First yolcu varsa, o bölüme business veya ekonomiden up grade yapmak veya yönetimin yatırım yapmak istediği özel kişilere jest yapma adına kullandırması da normal karşılanmaz.

THY’nin yıllar önceki ilk First uygulamasında, business class’tan First class’a up-grade edilen bir yolcunun, First yolcu tarafından kendi bölümüne kabul edilmeyip, kabin ekibini fırçalayarak uçağı terk edeceğini belirtmesine ve sonunda o yolcuyu geldiği yere gönderdiğine tanık olmuş biri olarak, bu tür uçuşlarda kendilerine devamlı up-grade olanağı sağlanan çok özel devlet sahiplerimizi, (pardon büyüklerimizi) kiralık kalemşorlarımızı ve bunların yanı sıra, yetkileri olmadığı halde havada kaptan inisiyatifli First kabinine geçiş yaptırılan yolcuları görüp, “sen benim kim olduğumu biliyor musun” beni de oraya almalısın tarzı tartışmaların mutlaka olacağını bildiğimden, bayağı magazin haberleri çıkacak gibi görünüyor.

Bunun yanı sıra; First bölümde tek bir yolcu olsa bile, o bölüm için ayrılmış özel First eğitimli kabin ekibi sadece o yolcuya bakmalıdır. Kısaca 8 kişilik bölüm, tek bir First yolcu için kapatılacak. Düşünsenize, uçak ekonomi ve business bölümleri tamamen dolu iken, First class kabinindeki tek yolcu yüzünden geriye kalan 7 tane boş koltuğu business class ücretini ödeyerek yolculuk yapmak isteyen yolcuyu bile oturtamıyorsunuz.

Bu uygulamadaki zorluklar ve abartı, sadece uçaktaki hizmetlerle sınırlı değil. İlerleyen zamanlarda First class terminalleri, kontuarları mutlaka söz konusu olacak. Bu tür yolcular uçağa her kes gibi körükten değil, özel VIP limuzinle gelmeyi tercih ederler. Bu yolculara özel yardımcı eleman verilmeli ve her türlü pasaport ve gümrük işlemleri onlar ilgilenmeden özel ekiplerce yaptırılmalıdır. Nereden bakarsanız bakın, çok pahalı ve mecburen yapılmış uygulama gibi görünüyor.

Bu gelişmelerinin yanı sıra, krizden fırsat yaratacağım diyerek, ”batan geminin malları bunlar” söylemine uygun davranarak, ülkemizi teğet geçeceğine inanmış veya inandırılmış THY yönetiminin önceden planlanmadığı halde, alelacele yönetim kurulu toplantısı yaparak yangından mal kaçırır gibi THY için, 4 adet A–321 kiralaması ilginç. Bunun yanı sıra Anadolu Jet için 2 tane 737/700, 2 tane 737/800 ve çok kısa bir zaman sonra gelecek, yine 2 tane 737/800 alarak tüm 737/400 ler devreden çıkartılacak.

THY’nin bu büyük atılımlarının sonucunun, kendini her geçen gün belli eden krizin, Başbakanımızın dediği gibi, teğet geçmeyerek tam göbekten bize vurması durumunda ne olacağını, sizler kadar ben de merakla izliyorum.

THY’nin bilhassa Global kriz dönemine denk gelen bu riskli atılımlarını izlerken şüphesiz ki, THY yönetiminin başarısız olmamasını dilemek durumundayım.
Aksi takdirde “benden sonra tufan” mantığında yapılanmalar THY’yi değil 5 yıldıza koşmak, şimdiki yıldızlarını aratır hale bile getirebilir.

İyi haftalar..

Benden sonra tufan(mı?)

Facebook Yorum

Yorumlar

istanbul rezervasyon memuru ~ 10 yıl önce
Öncelikle bir fiyat düzeltmesinden başlayalım. londra 2406 dolar değil euro yani 3000 doların üzerinde. olayın neresinden bakılırsa bakılsın plansız bir hamle oldgu ortada.bazen o kadar fazla talep vardırki bunu karşılamak için risklide olsa yatırım yaparsınız ancak boylede bir durum yok. havacılıkta kriz yok derseniz bende o zaman neden mart sonuna kadar tum turkiye cıkıslı ücrtlerde yuzde 20 indirim yapıldı derim. bir cok avrupa noktasında,amerika vs çıkışlı seyahatlerde promosyonlar yapılıyor. bu uçakların saati yaklasık 6000 dolar. amerikaya a340 maliyeti yaklaşık 130 000 euro.demekki git gel ücret totalde 200 000 euro civarı ( fazlası var eksiği yoktur.) ucakta ortalama 500 eur dan bilet satılsa başabaş için min 400 yolcu lazım.kapasite 312.full gitse bile kar etmiyor. hesap ortada aksini iddia eden yorum yazsın, tartışalım..inşallah thy için hayırlısı olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Omer ~ 10 yıl önce
Sizin ilk yaziniza da yorum yazarak belirtmistim bu ucaklarin first class suite'leri en fazla bir yolcu ile ucuyor ve tum ekipler bu first class uygulamasinin jet airways icin gereksiz bir luks oldugunda birlesiyor. ayrica verdiginiz rakamlar ilgimi cekti. jet airways mumbai-brussel- mumbai business class yaklasik 2600 euro fiyat vererek bu kabini full dolduruyor, bu bugunku kurla yaklasik 3650 usd eder, ve ucus yaklasik 8 saat civarinda. THY maalesef business uygulamalarinda diger tum havayollarindan oldukca asagida fiyat veriyor. Bu bence maliyet acisindan rekabetci oldugumuzdan degil sadece ayni fiyatta musterinin diger havayollarini tercih edecegi korkusundan. Ayrica Jet Airways'de sadece first class cabin icin uc kisi first class yolculari ile ilgileniyor. Bunlari jet airways 'de devamli ucan ve en yuksek seviyeden ff kartina sahip biri olarak yaziyorum. Bu 777 secimi cok iyi ucaklar olmakla beraber biraz oldu bittiye geldi gibi duruyor. Asil irdelenmesi gereken THY yoneticilerinin vizyonsuzlugu sebebi genis govdeli ucak seciminda bu duruma dusmus olmamamiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAKI ~ 10 yıl önce
Ucaklarin kiralanmasi cok hizli gelistiginden bu first karari da cok hizli oldu.Sefa Bey gercekten hakli. Ozellikle bu sinifta hizmet verip te memnun edememek isin en buyuk riski. Ancak bu koltuklari nasil Business olarak kullanacagiz ki, kimi digerinden ustun tutacagiz. Bu bir, ikincisi degisiklik yapilabilecek ne zaman var ne de gerek var. Ya bu koltuklari bos ucuracagiz, ya business yapacagiz ya da first yapacagiz. Bence hepsi de sikintili ama bu bir tercih. Insallah basarili oluruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkair ~ 10 yıl önce
Sn.Inan upgrade yapmamak icin iki kabini birlestirerek, sadece business kabin yapildigi ve hatirli,vip,v.s. yolculara first bolumundeki koltuklarin tahsis edildigi opsiyonu atlamissiniz. Ayrica, JCAB ve FAA icin bu ucaklar THY nin ilgili sivil havacilik kurumlarinca onaylanmis "operation specifications" dosyalarina islenmesi lazim ki, bunun icinde gerekli teknik yeterliligin belgelenmesi lazim. Insallah oralarda islerini SHGM de hallettikleri gibi halletmeye calismazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SRDR ~ 10 yıl önce
Ben düşünemiyorum,siz bir düşünün hele vergilri ile birlikte yaklaşık 6000 dolar vererek singapur a uçmak için firsclass bir bilet alarak o bölüme oturmuşum benden başka da yolcu yok.Tam rahat rahat bir uçuş olacağını düşünürken uçak havalandıktan 15 dakika sonra THY nin pas uçan ekipleri,yaklaşık 10 kişi civarında.Ben uyumaya çalışırken onlar geyik muhabbetinde.Ve oturduğum bölümün business vaya ekonomi bölümünden bir farkı kalmamış.Peki ben onca parayı niye verdim.İşin bir yönü bu,diğer yönü de uçağın business ,ekonomi bölümleri dolmuş first-class bölümünde bie tek bilet dahi satılamamış.Ve o bölüm boş.Dışarıda da uçmak için bekleyen yolcular olduğu halde alınamıyor.Uçakda first-class bölümüboşolarak kalkıyor.Burada THY o koltukları satamadığı için zarar,yolcularda o saatte uçamadıkları için mağdur oluyorlar.Bu sisteme acil bir çözüm bulacaklarına inanıyurm.Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apron ~ 10 yıl önce
bende THY nın ucakların yer hızmetlerı veren firmanın bir calısıyanıyım acaba THY nın verdigi ekipmanlar High Loader - Merdiven aracları Ambu-Liftler Vs. araclar bana gore 777 lere yetismeyecek kı kaldıkı Do&Co nun da araclarından sadece 2 ve ya 3 tanesı 777 ye yetise biliyor oda fırtınalı havaları es gecelım kısaca 24 aralagı ıple cekiyorum bakalım basımıza neler gelecek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000