04 Ocak 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • SEN SEFA BEYİN AVUKATI MISIN? ONUN ADINA YORUM YAPMAK SENİN NE HADDİNE?
  • evet bu olayın asıl sorumlusu,havaiş sendika üyesi teknisyenin asli görevi olan teknisyenliğini yapmayıp, mesaisini lak- lak la geçirmesidir.Sıkıyı görüncede sendikaya yavsamasıdır.İlgili olayı biliyorum, olayın sorumlusunuda tanıyorum.tarih 1982 yılının haziran ayının 24 idi.uçuş yanlış değilse amsterdam veya viyana idi.vardiyada gece vardiyasıydı.işverene sert sendikacılık yapacağım diye asli işini unutan bir çalışanın davranışı işte
  • Ya arkadaşım sefa bey bizim sorunlarımızı dile getirmeye mecbur değilki.Emekli olmuş bir ağabeyimiz o.Ancak gerek TV de gerekse köşesinde yazdığı 4 yazıdan biri bizim mesleki konularımız. Lisansı olmayıp patates bastıranlar diyorsun ben bile anlamış değilim ne olduğunu.Ayrıca mühür mesaisi nasıl oluyor bizede açıkla ben bile anlamadım inanki. At bir mail kendisine açıkla sorunları adama, bak bakalım ilgilenecekmi,ilgilenmiyecekmi.Adam senin maaşlı memurunmuki senin her türlü sorununu devamlı izlesin yahu.
  • ama aması var olumsuzlukların hic birisi gündeme gelmiyor lisansı olmadığı halde patetes bastırılanlar adamın kendisi olmadığı halde mühür mesai yapanlar kurslar sınavlar hic birisi gündeme gelmiyor birde söz konusu olduğu zaman onursal başkansın bu olumsuzlukları basın olarak vede meslektaş olarak gündeme getirmen gerek havanda su dövmekle olmuyor
  • evet konu başlığımda da belirttiğim gibi duyarsız kalmayacağınızı düşünüyorum bizim geleceğimizi ilgilendiren ve mesleki hayatımızda elimizde bulunması gereken ehliyetimizin önemi hakkındaki derdimize!!!biz uçak teknik liselerinden mezun olmuş ve 5 yıldır ve dahfazla ve daha yeni mezun olanlar ve bir süredir çalışan arkadaşlar olarak moduül sınavları ile ilgili muaf olmamız gereken derslerden artık muaf olmak istiyor ve hergeçen günümüze,senelerimize yazık dememem istiyor daha bir hırsla ve istekle gerek çalıştığımız gerek türk havacılığına daha fazla katkıda bulunmak istiyor ve hak kaybına mağduriyete uğramamak istiyoruz!!!ilginize ve bilginize Sefa Bey!!!
  • Yazinizi soluksuz okudum Sefa Bey, yeni yilda beni cok güldürdünüz, Allah da sizi hep güldürsün. Esprili yazi tarziniza bayiliyorum ve büyük bir sabirsizlikla, acaba bir daha ki sefer hangi konuya deginecek diye bekliyorum :) Esen kalin, iyi ki varsiniz!
  • BİZ MESLEK LİSELİLERİ OLARAK BİR ÇOK MODÜLÜ OKULLARDA ÖĞRENME FIRSATIMIZ OLMADI HALİ HAZIRDA ON YILI AŞKINDIR ÇALIŞMAKTAYIM.GEÇMİŞTEKİ LİSANS İMTAANLARINA GİRMEMİZ HEP ENGELLENDİ.ŞİMDİ İSE İÇİNDEN ÇIKAMIYORUZ.ÖNCE UNUR BAŞKANIMIZ OLARAK SONRA SORUMLU BİR İNSAN OLARAK BU KONUYU İŞLEMENİZİ VE YAYINLAMANIZI TEMENNİ EDİYORUM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  • İYİ GÜNLER SEFA BEY BİR KONUDA YARDIMCI OLMANIZI VE YAYINLARDA AÇIKLIK GETİRMENİZİ RİCA VE TEMENNİ EDERİM UMARIM DUYARSIZ OLMAZSINIZ.BİLDİĞİNİZ GİBİ MODÜL İMTAANLARINA HAZIRLANMA AŞAMASINDA HİÇ BİR BİLGİ İÇERİKLİ BİR DÖKÜMAN BULUNMAMAKTADIR.DÖKÜMAN OLARAK GÖSTERİLEN MEGEP YETERSİZ VE BAZI KONULARI YANLİŞTIR.
  • yeni yılın ilk günlerine gülümseyerek başlamak güzel. teşekkürler sefa hocam
  • O yolcu hala yaşıyorsa ve bir şekilde bulunsa, airport tv ye konuk olsa...... (çokmu hayalperestim ne)

"BEN GİDİYORUM"

Bir yılı daha ardımızda bırakarak 2010 yılına girdik.
Havacılığımız açısından baktığımızda; geride kalan 2009 yılının, -birkaç üzücü kaza dışında- sanıldığı gibi kötü geçmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

2010 YILINI; tüm insanlığa, ülkemiz insanlarına, sektörümüze, siz değerli okurlarıma, barış, huzur sağlık,sevgi ve başarı getirmesi dileklerimle kutluyorum.

Havacılık sektörünün ve çalışanlarının sorunlarının irdelenmesine ve çözümler üretilmesine yönelik tartışmaların demokratik platformu durumuna gelen köşemizin yeni yılın bu ilk yazısında; çalışma yaşamımda başımdan geçen trajikomik olaylardan birini size anlatarak, dudaklarınızda hoş bir gülümseme oluşmasını sağlamak istiyorum.

Sanırım 1980’li yıllardı...THY’nin filo yapılanması; DC-9, B-727, DC-10, F-28 ve “kömürlü” olarak lanse edilen efsane uçak; B-707’den oluşuyordu.

Bu uçaklarımız, yurt içi ve yurt dışı seferler yaparlarken, teknik hizmet alınamayan havaalanlarına, uçak teknisyenleri uçuş ekibiyle birlikte gider-gelirlerdi.

Yine bu yurt dışı seferlerden biriydi ve uçağımız B-707 idi.

Uçağımız sorunsuz havalanmış, kabin memurları yolculara yemek ve içeceklerini dağıtmaya başladıklarında, ben de uçağın arka bölgesinde bir yolcu ile sohbete koyulmuştum. Sohbetimiz tam koyulaşmışken, yanıma bir hostes arkadaşım yaklaşarak, ön tarafa gelmemi rica etti.

Ön galley bölümüne geçtiğimde, bana ön tuvalete giren bir yolcunun bağırıp çağırdığını ve kapıyı açması istendiğinde açmayıp, sadece; “Ben gidiyorum” diye bağırarak yanıt verdiğini ilettiler. Bu davranışa hiçbir anlam veremeden, ön tuvalete doğru yürüdüm ve kapıyı vurdum. Yolcu benim seslenişime karşı; yine bağırtıyla karışık; “Bana yardım edin” diye sesleniyordu. “Hanımefendi, kapıyı açar mısınız?” diye seslendiğimde; “Kapıyı açamıyorum, lütfen yardım edin!” diyen haykırışını duydum. Kapının içerden kilitli kaldığını düşünerek, kapının Occupied yazısının olduğu sürgünün dilini dışarıdan tornavida ile kaydırarak açtığımda ne göreyim?

Kilolu bir bayan yolcu, tuvalete oturmuş durumda, bir anda beni karşısında gördü ve eliyle benim kolumu sıkıca kavrayarak; “Ben gidiyorum” diye haykırmaya ve ağlamaya başladı. Ne yapacağımı şaşırmış durumda kadının kolundan tutarak kaldırmaya çalıştım. Ancak bunu yapmak ne mümkün?

Bağırtıyı duyan kaptanımız da olay yerine gelerek, bayanı iki kolundan bütün gücümüzle kaldırmaya koyulduk. Tüm uğraşılarımıza karşın, bayanı bir türlü oturduğu klozetten ayıramıyorduk. Ne olmuş olabilir? diyerek, kadının koluna mosmor edercesine, tüm gücümüzle yine asıldık. Olanaklı değildi, kadıncağızı klozetten ayıramıyorduk.

Kaptanımız; “Bu nasıl olabilir?” diyerek, kadının kilolu baldırlarını aralayarak işi çözmeye çalışıyordu. Ben tam emin olmadığım halde, takım çantamdan aldığım iki adet büyük boy tornavida ile geriye döndüğümde, ön taraftaki yolcuları da olaya müdahil olmuştu ve tuvalete yaklaşabilmek için, “pardon-pardon” sözcükleri eşliğinde içeriye zorla girebildim.

Bir tornavida kaptanın elinde, diğeri benim elimde olmak üzere, klozet kapağı ile bayanın baldırları arasına uzun tornavidaları yavaş ve dikkatli olarak sokup kanırttığımızda; sıssss,sssssss  gibi sesler duymaya başladık. Böylece, kabin basıncının küvetten kaçak yaptığını anladık. İki taraftan karşılıklı iki büyük tornavida vasıtasıyla tısss,pısss sesleri eşliğinde ve aynı zamanda hostes arkadaşların kadının iki kolundan çekmesi sonucu; bir anda flopppp diye bir ses duyuldu; sonunda yolcumuzu klozetten kurtarabilmiştik! Bu olayı gözünüzde canlandırdığınızda, yolcu kendine göre can derdindeyken yolcuların kıkır-kıkır gülüşmeleri ve kurtarıştan sonraki alkışlarla orada yaşanan tiyatroyu gözünüzde canlandırabilmeniz mümkün:) Şüphesiz konuyu anlatmak, yazmaktan daha etkili olurdu:)

Sonradan anlaşıldı ki; yolcumuz kilolu olduğundan, klozetin tümünü kapatmış ve oradaki kabin basıncı kaçağına istemeden tapa görevi yapmıştı. Yolcumuz vakum etkisiyle kendini o delikten dışarı emilip atılacakmış gibi hissederek, gidiyorum-gidiyorum tarzı haykırışlar içersindeydi.

Yolcumuz o korku dolu anlardan sonra kurtulmanın sevinciyle,- iç çamaşırı ayaklarına inmiş halde- bizi sıkıca kucakladı ve daha sonra kendini toparlayıp son sürat uçağın en arka koltuğuna kendini attı. Yolculuk boyunca da yüzünü ve vücudunu battaniye ile örterek, kimseyle muhatap olmadan yolculuğunu sürdürdü. Ben kabin tazyikinin kaçmasını ve sesini önlemek amacıyla iki battaniyeyi top gibi yapıp küvetin içine sokarak  kaçağı geçici olarak önlemiştim ve tuvaleti kullanıma kapatmıştım. Türk usulü bu çözümü üretemeseydik,uçağımız ya, 10.000 feet in altına inmek zorunda kalacak veya bir Pan-Am uçağındaki yaşanan benzer olay gibi mecburi iniş gerçekleştirecekti.

Daha sonra yaptığım incelemede; ön tuvalet küvetine su ikmali yapıldıktan sonra, ikmal yapan personel tarafından 1 inçlik quick connect tapanın takılmadığını ve ikmal hattını kesen giyotin valfin de arızalı olup kapanmadığını saptadım. Yani olay nedeni, sadece tapanın takılmaması değil, aynı zamanda giyotin valfin de açıkta, arızalı olması idi. Kabin içindeki hava basıncı sürekli olarak, küvetten ikmal borusuna, oradan açıkta arızalı olan giyotin valften ve tapası olmayan boru ağzından geçerek atmosfere kaçıyordu. Dört motorlu uçağımızda bulunan 3 adet Türbo Kompresörler yeterli hava ikmali yaptığı için, kabin basınçlandırılmasında bir sorun bulunamamıştı. Geriye dönüşte, su ikmal tapası takılı ama tuvalet iptal edilmiş olarak uçuşu tamamladık.

Sonraları, bu sorunun başka şirketlerin uçuşlarında da yaşandığını öğrendik. Tüm B-707 filomuzun WC su ikmal boru quick connect tapalarından eksik olanlar saptandı ve hemen temin edilip tamamlandı. Kaybolmalarının önlenmesi için de; zincirle ikmal paneline bağlandılar. Ayrıca, su ikmali yapan yer hizmet personeline konu hakkında eğitim verildi, tapanın yerine takılmaması nedeniyle olabilecek olayın tehlikesi anlatıldı. Üretici, bu durumu önlemek için klozet kapaklarına mod uyguladı. Yeni kapaklar tam daire (loop) şeklinde değil, ön tarafta küvete oturan kişinin iki bacağının arasına gelen kısmı 4-5 cm. kadar açık/eksik şekildeydi. Bu şekilde, eğer bir kabin basınç kaçağı olursa, yolcu küvete vakum nedeniyle yapışmadan, kabin basıncı bu 4-5 cm.lik aralıktan kaçabilecekti. Havacılıkta mod’lar kanla yazılır diye bir söz vardır. Bu mod ise; kanla değil, yolcunun klozet kapağına yapışması ile yazılmıştı. Sonuçta havacılıkta deneyim işte böyle kazanılıyor.Pazarda,okulda veya oturduğunuz yerde satılmıyor.

Şimdiki vakumlu uçak tuvaletlerinde bu sorunlar olamaz. Bunlar geçmişte kaldı.

Ancak, uçakta ne zaman kilolu bir bayan görsem, bu anım hafızamda canlanır ve dudaklarıma bir gülümseme düşer…:)

2010 yılının sizi hep gülümsetmesini diliyorum.

"BEN GİDİYORUM"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 9 yıl önce
SEN SEFA BEYİN AVUKATI MISIN? ONUN ADINA YORUM YAPMAK SENİN NE HADDİNE?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
evet bu olayın asıl sorumlusu,havaiş sendika üyesi teknisyenin asli görevi olan teknisyenliğini yapmayıp, mesaisini lak- lak la geçirmesidir.Sıkıyı görüncede sendikaya yavsamasıdır.İlgili olayı biliyorum, olayın sorumlusunuda tanıyorum.tarih 1982 yılının haziran ayının 24 idi.uçuş yanlış değilse amsterdam veya viyana idi.vardiyada gece vardiyasıydı.işverene sert sendikacılık yapacağım diye asli işini unutan bir çalışanın davranışı işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ya arkadaşım sefa bey bizim sorunlarımızı dile getirmeye mecbur değilki.Emekli olmuş bir ağabeyimiz o.Ancak gerek TV de gerekse köşesinde yazdığı 4 yazıdan biri bizim mesleki konularımız. Lisansı olmayıp patates bastıranlar diyorsun ben bile anlamış değilim ne olduğunu.Ayrıca mühür mesaisi nasıl oluyor bizede açıkla ben bile anlamadım inanki. At bir mail kendisine açıkla sorunları adama, bak bakalım ilgilenecekmi,ilgilenmiyecekmi.Adam senin maaşlı memurunmuki senin her türlü sorununu devamlı izlesin yahu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ama aması var olumsuzlukların hic birisi gündeme gelmiyor lisansı olmadığı halde patetes bastırılanlar adamın kendisi olmadığı halde mühür mesai yapanlar kurslar sınavlar hic birisi gündeme gelmiyor birde söz konusu olduğu zaman onursal başkansın bu olumsuzlukları basın olarak vede meslektaş olarak gündeme getirmen gerek havanda su dövmekle olmuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
evet konu başlığımda da belirttiğim gibi duyarsız kalmayacağınızı düşünüyorum bizim geleceğimizi ilgilendiren ve mesleki hayatımızda elimizde bulunması gereken ehliyetimizin önemi hakkındaki derdimize!!!biz uçak teknik liselerinden mezun olmuş ve 5 yıldır ve dahfazla ve daha yeni mezun olanlar ve bir süredir çalışan arkadaşlar olarak moduül sınavları ile ilgili muaf olmamız gereken derslerden artık muaf olmak istiyor ve hergeçen günümüze,senelerimize yazık dememem istiyor daha bir hırsla ve istekle gerek çalıştığımız gerek türk havacılığına daha fazla katkıda bulunmak istiyor ve hak kaybına mağduriyete uğramamak istiyoruz!!!ilginize ve bilginize Sefa Bey!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yazinizi soluksuz okudum Sefa Bey, yeni yilda beni cok güldürdünüz, Allah da sizi hep güldürsün. Esprili yazi tarziniza bayiliyorum ve büyük bir sabirsizlikla, acaba bir daha ki sefer hangi konuya deginecek diye bekliyorum :) Esen kalin, iyi ki varsiniz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BİZ MESLEK LİSELİLERİ OLARAK BİR ÇOK MODÜLÜ OKULLARDA ÖĞRENME FIRSATIMIZ OLMADI HALİ HAZIRDA ON YILI AŞKINDIR ÇALIŞMAKTAYIM.GEÇMİŞTEKİ LİSANS İMTAANLARINA GİRMEMİZ HEP ENGELLENDİ.ŞİMDİ İSE İÇİNDEN ÇIKAMIYORUZ.ÖNCE UNUR BAŞKANIMIZ OLARAK SONRA SORUMLU BİR İNSAN OLARAK BU KONUYU İŞLEMENİZİ VE YAYINLAMANIZI TEMENNİ EDİYORUM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İYİ GÜNLER SEFA BEY BİR KONUDA YARDIMCI OLMANIZI VE YAYINLARDA AÇIKLIK GETİRMENİZİ RİCA VE TEMENNİ EDERİM UMARIM DUYARSIZ OLMAZSINIZ.BİLDİĞİNİZ GİBİ MODÜL İMTAANLARINA HAZIRLANMA AŞAMASINDA HİÇ BİR BİLGİ İÇERİKLİ BİR DÖKÜMAN BULUNMAMAKTADIR.DÖKÜMAN OLARAK GÖSTERİLEN MEGEP YETERSİZ VE BAZI KONULARI YANLİŞTIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
yeni yılın ilk günlerine gülümseyerek başlamak güzel. teşekkürler sefa hocam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
O yolcu hala yaşıyorsa ve bir şekilde bulunsa, airport tv ye konuk olsa...... (çokmu hayalperestim ne)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000